Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casă parter și etaj Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Dragi prieteni, dupa cum spuneam mai inainte CAUT CONSTRUCTOR PT CONSTRUCTIA LA ROSU a casei. As dori sa pot incepe lucrările cat timpul mai permite. Daca dintre utilizatorii forumului sunt persoane care imi pot recomanda echipe pentru acest proiect astept mesaj in PM. De asemenea daca sunt constructori ce ar putea prelua aceasta lucrare astept oferta de pret pentru manopera/m2 si detalierea serviciilor oferite in acel pret. Doresc ca la sfarsitul primaverii sa fie ridicata si acoperita( daca timpul/temperaturile permit acest lucru).

Saptamana aceasta sper sa am timp sa pregatesc terenul pentru santier (cativa pomi de taiat, demontat ceva anexe etc)

Multumesc

#20
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Pana in momentul acesta am
1 o oferta refuzata de 60k€ fara izolarea termo si hodro a fundatiei,
2 o oferta de manopera cu 35 €/ m2 dar doar din iulie 2018 cel mai devreme, parca e cam mult pana atunci dar pretul e bun...
3 o oferta in negociere 49k€ dar pare un pret fara invelitoarea acoperisului si nu cred ca a calculat  xps si impermeabilizantul... Ramane de vazut cum se va incheia discutia.
4 oferta de manopera de 55e/m2 nu am discutat inca detalii
5 12k€ manopera fara detalii inca

Cum se calculeaza de obicei/ corect suprafata desfasurata? Unii considera podul impreuna cu etajul, respectiv s desf= 204m2, iar altii pun pt pod 1/2 din amprenta respectiv s desf= 253m2...

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Dupa proiect de obicei.
Majoritatea includ podul dar invelitoarea se calculeaza diferit.

#22
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Partea asta cu podul e cam prosteala, dupa mine. Cel mai simplu se pune un pret per mp construit de casa si acel pret impartit la doi pt mp de terasa. Casa p+e+ pod obisnuit cu amprenta 80mp inseamna 160mp construiti x 35€ = 5600 (exemplu). Desigur ca cel mai corect e un deviz pe baza necesarului de material unde ai mc de sapat, kg de foer de legat, mc zidarie, carat pamant cu roaba etc etc etc. Dar rareori sta coneva o ora sa faca un calcul dinnasta pentru cineva care pentru care foarte probabil nici nu va lucra. Asa ca se gandesc ei tot pe baza de mpc si le baga din burta sa iasa suma.

#23
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Poate primele negocieri...en-gross..ar trebui  purtate pe pret pe mpc..apoi calculat efectiv cantitatile..desi am impresia ca ochiul astora ii format..si daca calculezi pe materiale / cantitati..de multe ori iesi mai scump decat ti-au dat ei pe mpc. Sau daca nu iese mai scump..atunci gasesc ei pretexte sa urce: ca-i pamantul prea tare..ca a crescut pretul inghetatei ..ca-i fierul mau greu decat preconizau..etc.

Edited by manghels, 06 November 2017 - 15:34.


#24
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Buna ziua. Mai am o oferta de manopera aprox 8500 € cu tot cu invelitoare.

Am o intrebare din partea unei statii de betoane: ce grad de impermeabilizare am nevoie si ce tip de beton pt fundatii?

Spuneau ei ca pt impermeabilizare ar fi un alt beton decat cel normal... Eu parca am in proiect c10-12 pt fundatie si ceva superior pt elevatie samburi etc.

#25
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Bun gasit prieteni, in principiu am decis sa mergem pe varianta ultimului constructor contactat, respectiv manopera lucrarii 8,5k euro, iar de materiale si sapatura ma voi ocupa tot eu.

Am stabilit cu dirigintele (inginer de rezistenta ca formare) si cu constructorul faptul ca vom face impamantarea in santul de fundare, la fundatie vom folosi beton impermeabilizat de la statie iar izolatia fundatiei o vom face cu xps de 10 pe ambele parti precum si pe talpa fundatiei.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
1 este absolut necesar betonul de egalizare daca pun xps sub talpa?

2 in cazul utilizarii betonului impermeabilizat mai e necesara membrana cu crampoane? Sau altceva in afara de acea membrana?

3 mai toti constructorii imi spuneau de nu stiu ce tip de folie/membrana peste pietris pe intradosul placii cota 0. Eu retinusem din jurnalul @danei ca nu e recomandata acea folie pentru a lasa sa se scurga posibilul condens... Este ok daca insist sa nu punem nimic intre xps de 10 si stratul de rupere capilaritate?

4. Cum e corecta pozitionarea xps-ului in santul de fundare? Prima data lateralele si apoi talpa ce va si impana placile? Sau talpa prima si placile sprijunite pe ea? Eu as merge pe prima varianta din considerente de consum material in sensul ca eu am fundatii de 30cm grosime, as face santul cu cupa de 50 iar la baza santului s-ar potrivi o jumatate de placa de xps...

Multumesc!

LE: exista vreum mod/ calculator pt materiale? Extrasul meu de materiale nu e relevant...proiectul este facut faza de autorizare si nu pare sa bata una cu alta... Vreau sa imi calculez/ estimez necesarul pt a cere oferte de materiale vat mai repede...

Edited by bogdan185, 14 November 2017 - 13:58.


#26
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

3 mai toti constructorii imi spuneau de nu stiu ce tip de folie/membrana peste pietris pe intradosul placii cota 0. Eu retinusem din jurnalul @danei ca nu e recomandata acea folie pentru a lasa sa se scurga posibilul condens... Este ok daca insist sa nu punem nimic intre xps de 10 si stratul de rupere capilaritate?
Multumesc!
Iti atasez poze cum a fost facut la Casa mea

Attached Files



#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Programe sunt dar le folosesc cei care au la indemana toate detaliile de structura, de aceea e normal sa primesti de la echipa de arhitectura devizul. Nu te baza foarte mult pe el totusi (eu am avut vreo 25 mc de beton in plus la toata casa fata de deviz sau am avut vreo 12 paleti de caramida in plus in deviz fata de ce era necesar pe teren).

1. beton de egalizare pui ca sa nu stea fierul pe pamant (sa aiba acoperire cu beton). Ai fier in pamant? Eu nu am avut... Inteleg ca vrei sa pui polistiren nu numai pe lateralele fundatiei ci si dedesubt? Asa ceva nu a facut nimeni pe forum, desi teoretic ar suporta masa constructiei eu nu am riscat si am imbracat doar lateralele si sub placa.

2. membrana cu crampoane este o protectie pentru hidroizolatie (pensulabila sau aplicata la cald), nu are alt rol. Daca torni beton impermeabilizat nu mai ai nevoie de ea. Vezi ca de la statia de betoane rareori gasesti beton IMPERMEABIL, au niste grade de permeabilitate, dar nu sunt 100%. Daca vrei 100% iei niste produse dedicate pt asta si le adaugi in cifa inainte de turnare sau chair in statie cand se prepara betonul. Vb cu brawnie (sau poate intra el pe aici sa iti explice ce si cum).

4. daca vei merge pe varianta de a pune xps si sub talpa nu stiu ce sa zic (vb cu structuristul intai). Daca nu vei pune pana la urma e destul de usor de pus la pozitie, faci niste agrafe in forma de U din otel beton si le folosesti ca sa prinzi xps in malul santului de fundare. O sa stea bine.

Ce suprafata construita desfasurata ai?

#28
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
205mp desfasurati...

Faca e cumva domnul @andreilesan prin preajma poate ma ajuta cu pozitionarea polistirenului si alte aspecte legate de ordinea lucrarilor. Trebuie expres acordul celui care a facut proiectul de rezistenta? Hmmm nu stiu ce parere va avea. Dirigintele si contructorul nu au obiectat nimic. Si eu am fost surprins...si bucuros ca am cu cine sa vorbesc:)



Eu nu am prevazuta in proiect( din comoditatea sau neintelegerea necesitatii din partea proiectantului) risc amendare pentru "nerespectarea proiecrului" daca fac aceste izolatii?

*Nu am prevazuta izolatia fundatiei*

*Nu am prevazuta izolatia fundatiei*

#29
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu as pune intai pe talpa si apoi pe elevatie (XPS de pe elevatie sa se sprijine de cel de pe talpa)..cu un cordon de spuma intre placi..

Eu n-am pus pe talpa..ci doar pe exterior elevatie..Tu pui interior/exterior?

Edited by manghels, 14 November 2017 - 14:25.


#30
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Eu asa imi doresc: 10 interior, 10 ext 10 talpa, 10 sub cota 0, 5 eps 200 peste placa+ 3 suportul de Ipat, sapa. Exterior 15/20 vata( in functie de spatiul pt schela etc, eu avand terenul ingust si casa proiectata pe 9,6m fara izolatie...) in plafon etaj 15+20/20+20 in functie de solutia gasita( profilul planseului parca are 17 cm) iar in pod sub sarpanta de osb cel mai probabil(?) inca 10/15 in functie de solutia gasita/aplicata pt planseu.

#31
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
...L.E

Scuze de post multiplu...asa e de pe mobil uneori...

Edited by bogdan185, 14 November 2017 - 15:40.


#32
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

la fundatie vom folosi beton impermeabilizat de la statie
si.....cu ce se va impermeabiliza betonul? Cere detalii nu vorbe....Tare imi e ca e cum spune @Bylly00 si vor sa iti vanda un beton de clasa superiora cu un grad redus de permeabilitate pe post de impermeabil...Un beton impermeabil ar trebui sa fie mai scump cu 80-100 lei/mc decat unul clasic...deci daca ti-a ofertat betonul la 200-250 lei/mc (fct de clasa) inseamna ca il "impermeabilizeaza" cu apa de ploaie !

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

1 este absolut necesar betonul de egalizare daca pun xps sub talpa?
rolul betonului de egalizare este asa cum bine a zis @Bylly00 de a aseza fierul pe curat si de a asigura acoperirea cu beton...daca bine am inteles si vrei sa pui XPS sub talpa de fundare atunci ar fi musai betonul de egalizare ca sa ai un suport pentru XPS si da...ar trebui acordul proiectantului...izolarea pe laterale nu are treaba si se poate face linistit fara sa ii comunici structuristului

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

2 in cazul utilizarii betonului impermeabilizat mai e necesara membrana cu crampoane? Sau altceva in afara de acea membrana?
la fel ti-a raspuns bine @Bylly00 si as completa ca aceasta membrana ar juca si rolul de protectie pentru termoizolatie...deci da ar cam fi necesara

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

3 mai toti constructorii imi spuneau de nu stiu ce tip de folie/membrana peste pietris pe intradosul placii cota 0. Eu retinusem din jurnalul @danei ca nu e recomandata acea folie pentru a lasa sa se scurga posibilul condens... Este ok daca insist sa nu punem nimic intre xps de 10 si stratul de rupere capilaritate?
pentru ca asa sunt invatati ...rolul foliei care se punea intre pietris si placa este de a impiedica scurgerea laptelui de ciment. Daca XPS-ul de sub placa este pus cu simt de raspundere fara spatii intre placi atunci poti renunta la acea folie pentru ca nu are unde sa se duca laptele de ciment.

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

4. Cum e corecta pozitionarea xps-ului in santul de fundare? Prima data lateralele si apoi talpa ce va si impana placile? Sau talpa prima si placile sprijunite pe ea? Eu as merge pe prima varianta din considerente de consum material in sensul ca eu am fundatii de 30cm grosime, as face santul cu cupa de 50 iar la baza santului s-ar potrivi o jumatate de placa de xps...
nu este o regula....cum iese mai ok la consum...deci prima varianta

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 13:41, said:

LE: exista vreum mod/ calculator pt materiale? Extrasul meu de materiale nu e relevant...proiectul este facut faza de autorizare si nu pare sa bata una cu alta... Vreau sa imi calculez/ estimez necesarul pt a cere oferte de materiale vat mai repede...
Nu....nu este...daca faceai proiect tehnic proiectantul ti-ar fi dat (sau ar fi trebuit sa iti dea) o lista de cantitati....ce spune @Bylly00 ca ar fi programe, acestea sunt de fapt pentru a face devize  - se presupune ca stii cantitatile si iti pune preturi programul....

#33
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
am notat!
- beton de egalizare sup xps daca va ramane
- de intrebat la statie cu ce se impermeabilizeaza si ce cantitatea... (de partea asta spunea dirigintele ca a cerut cateva oferte-are ceva relatii in domeniu.... eu inca nu stiu detalii... iau in calcul si varianta de a pune eu impermeabilizant. voi discuta si voi vedea)
- de pozitionat in sant si folia de protectie cred ca asa a facut Kpk1 daca nu ma insel, insa la @dana parca nu imi amintesc... nu sunt la curent cu jurnalele mai noi insa pe cele 2 le luasem de reper, detaliate si explicate. Doar perimetrial pe exterior se pune? pana la ce inaltime si cum se fixeaza(am vazut o lucrare la care era prinsa cu niste dibluri de elevatie /nu era montatpolistirenul pe elevatie .... sau nu se prinde de structura casei)?
- de intrebat proiectant(desi banuiesc raspunsul.... proiectant general e arhitectul iar pe ing de rezistenta nu l-am vazut/ deci ma gandesc.) poate semna (de ex dirigintele e structurist si nu a obiectat nimic la ce am vrut eu....) alta persoana sau pot aparea complicatii din partea reprezentantilor primariei din moment ce ei au avizat spre neschimbare dosarul?
- mda asa e cu proiectul dar cum spuneam la inceput am pierdut un an in asteptarea unui constructor, prieten/ cunoscut despre care „stiam” ca lucreaza ok si nu mi-am facut multe griji. Am schimbat proectantul.... in timp ce asteptam dupa CU...speram sa am casa la rosu cu invelitoarea pusa in aceasta toamna...la cel care mi-a facut proiectul am fost trimis de constructorul respectiv, fiind cunostinte vechi si astfel mi-a luat in lucru proiectul si cam pe graba pt a ne incadra in graficul constructorului s-a autorizat fara ca eu sa apuc sa vad toate detaliile si neregulile care sper sa nu fie multe si grave. cand am avut proiectul autorizat constructorul ne-a cam amanat dar noi nu si nu ca asteptam, la sfarsit mi-a spus suma 60k la rosu fara organizare santier fara alte complicari( a se intelege ca e suficient polistiren sub ipat nicidecum sub placa cota 0 , cel mult perimetrial pe exterior dar nu mai mult de -90, etc) fara hidroizolatie ca o strica zidarii etc... ce a pus capac a fost avansul 30k in 2 saptamani de la semnare contract si prima rata din restul in prima parte a lunii urmatoare. ridicarea trebuia sa se incheie prin aprilie 2018. am zis pas si am ajuns in impas.... nu m-a gandeam ca o sa alerg sa gasesc constructori, ca creste euro, ca se scumpeste benzina, transport materiale si eu stau ca fraierul sa vad cum se devalorizeaza finantele alocate proiectului...offff. ma opresc ca ma ambalez degeaba. maine e o alta zi si vedem ce reusim.

multumesc tuturor de ajutor si contez pe sfaturile voastre. pana in urma cu vreun an nu am avut tangenta cu domeniul constructiilor dar acum incep sa inteleg o parte dintre termeni....mai am mult de citit si invatat iar timpul curge.....

#34
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Daca imi poate oferi cineva un link/ denumire normariv extern/ casa pasiva care sa prevada izolatia fundatiei pt a avea material/ argument pt structurist. Multumesc

#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Majoritatea caselor pasive pe care le-am vazut si studiat eu se incadrau in urmatoarele categorii:

1. Fundatie tip radier general, turnat peste XPS de ~ 20 cm grosime sau alte forme de cofraje similare
2. Fundatii izolate (=punctuale, nu se refera la izolatia termica) tip cuzinet si grinzi de legatura intre fundatiile izolate, cu izolatie termica sub grinzi, care transfera incarcatura doar la fundatiile izolate, nu direct pe sol.
3. Fundatii continue, fara izolatie termica senzationala, dar casa pe structura usoara (lemn) cu masuri suplimentare de rupere a puntilor termice intre supra-structura si infra-structura.

Nu am vazut inca nici un exemplu cu fundatii continue si zidarie, cum avem noi majoritatea.

Structuristul si dirigintele cu care am lucrat eu NU au fost de acord sa pun polistiren sub talpa.

Edited by kolfleading, 15 November 2017 - 09:26.


#36
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Salutari tuturor! In principiu maine ma voi intalni cu constructorul si seful de echipa pentru a discuta pe tema materialelor si etapelor. Eu doresc sa vad si contractul si de aceea va intreb: cum ma sfatuiti sa impart transele de plata? Intr-o discutie anterioara spunea ca va vrea plata la final de etape dar nu a spus care sunt acestea si ce suma doreste. Eu as dori sa impart lucrarea si plata in cat mai multe etape.care ar fi acestea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate