Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Amenda oprire interzisa data de Politia Locala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorin_2k, on 27 octombrie 2017 - 11:43, said:

Nu cumva e o pacaleala?
Ultimul aliniat. Cum sa fie transmis la domiciliu? La domiciliul cui?
Cum sa fie sanctionat cu puncte penalizare? Cine? Proprietarul? Ala poate nici nu are permis. Poate masina e pe Bulgaria.
Cred ca au pus aiurea frazele alea.
M-am gândit și eu că PV trebuie întocmit pe numele celui care a condus, nu pe numele proprietarului când mașina e parcată și nu  e nimeni în ea. Și cum nu au voie să ceară datele celui care a condus l-au făcut la plesneală.
Nu cred că PV-ul ăsta va sta în picioare dacă face plângere contravențională.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
In acest moment NU exista vreun PV intocmit.

#21
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Am vorbit si ea si e foarte speriata si de comunicare si de sumele de acolo :(. Eu insist sa mearga sa vorbeasca cu ei, daca e cu amenda tot aia e.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 27 octombrie 2017 - 11:47, said:

Ciudat, dar eu nu văd nici un proces verbal de aplicare a vreunei amenzi. Inițiatorul a postat doar o invitație la sediul poliției locale.
Corect, n-am observat asta.

View PostMembruAnonim, on 27 octombrie 2017 - 11:47, said:

Din practică știu că dacă ”prietena” nu se prezintă la poliția locală să-și primească amenda, comunitarii vor amenda proprietarul mașinii pentru neprezentare.
Oare în ce bază? Nu știu să aibă competența asta, să invite și să poată da amenzi pentru că nu s-au prezentat.
Nu zic că n-au, întreb unde scrie așa ceva.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:52, said:

Am vorbit si ea si e foarte speriata si de comunicare si de sumele de acolo Posted Image. Eu insist sa mearga sa vorbeasca cu ei, daca e cu amenda tot aia e.
Nu te supara dar e normal sa fie speriata mai ales ca e vina ei 100% . Poate sa fie invatatura de minte daca nu scapa de amenda , ca de scapa , o sa faca si a doua oara , la fel , mizand ca nu i se poate intampla nimic .

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:52, said:

Am vorbit si ea si e foarte speriata si de comunicare si de sumele de acolo Posted Image. Eu insist sa mearga sa vorbeasca cu ei, daca e cu amenda tot aia e.
O pot amenda doar pentru parcarea pe locul pentru persoane cu handicap.

#25
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
M-am uita si pe Google maps, nu e nici un semn pentru locuri cu handicap acolo. Se parcheaza la trotuar atat.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu are legatura cu locurile pentru handicapati. Comunitarul i-a completat o invitatie....de care avea la el. In invitatie scrie clar parcare in zona de actiune a indicatorului oprire interzisa.
De ce nu ne spui tu tot...si ne tii in ceata. ...o dai cu prevederile ...era sau nu era parcata pe oprirea interzisa? Da? Sa plateasca si alta data sa nu mai parcheze sau daca parcheaza si o prinde iar sa nu mai deschizi topic...

Edited by MembruAnonim, 27 October 2017 - 12:07.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 27 octombrie 2017 - 12:01, said:

Comunitarul  
Nu-i spune așa... n-ai văzut ce scrie în antet? Direcția Poliția Locală, Serviciul Intervenții Rapide Posted Image

Edited by althea, 27 October 2017 - 12:07.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
scuze...era prescurtarea...

#29
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Nu prea le inteleg pe astea cu contestatul cand ai comis-o!

Asta vara, intr-un oras de provincie, zi de weekend, aglomeratie mare, bulevard, masini parcate in spic... gasesc un loc, parchez, ma duc in treaba mea, ma intorc si sunt abordat de un politist local / comunitar.
Exact! Parcasem pe loc dedicat persoanelor cu handicap (de regula in marile parcari amenajate stiu unde sunt amplasate aceste locuri si nu e nevoie sa le evit expres, parcand oricum in zone mai departate de intrare, unde de regula este si mai liber - aici nu imi trecuse prin cap ca sunt amenajate si in mijloc de bulevard, fara sa fie in apropiere nici o intrare in vreo institutie / magazin... plus si ca o duba parcata masca oarecum indicatorul).
Imi arata respectivul ce am comis, indicatorul, imi face morala etc... la care ii zic ca sa ma amendeze!
Ala Posted Image
Ii zic: da, prietene, amendeaza-ma!
Am comis-o, am explicatii dar nici o scuza, tin foarte mult sa nu comit mai ales asa ceva, sper sa nu uit prea curand sa belesc mai bine ochii.

Intr-un final nu m-a amendat, m-am ales doar cu morala si cu rusinea imensa pentru fapta comisa!

Edited by BlueKing-69, 27 October 2017 - 12:13.


#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristalqw, on 27 octombrie 2017 - 11:11, said:

Ce ar mai trebui facut ?

Intreb pentru o prietena Posted Image care s-a pomenit cu aceasta comunicare a Politiei locale pusa frumos intr-o folie de plastic sub stergator la parbriz.
Initial i-am zis sa mearga la Politia Locala si sa vorbeasca pentru un avertisment si sa ii ramana doar punctele insa apoi i-am spus sa se duca sa o conteste la Judecatorie direct pe motive deja discutate aici
Faptele incriminate in art. 143 litera a din RAOUG 195/200R plus posibila persoana cu handicap in art. 100 litera f din legea 448/2006 - legea privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Ce ar mai trebui facut?
Un singur lucru:altadata sa respecte legea,nimic altceva.
Doua puncte amenda si 2 puncte avertisment:asta-i palmaresul.In lei (nu in RON) suma este de 145 de lei platiti in doua zile lucratoare.

Am fost in situatia asta de vreo saptamana buna.Stiu ca sunt cetatean european (de categoria a treia din pacate) si plin de drepturi,da' n-am contestat nimic si am platit.Si nici n-am apelat la "prieteni".

LE.
Se cuvine o editare.Nu eram cu masina mea.

Edited by adisz, 27 October 2017 - 12:42.


#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Scuză-mă tu dacă ți s-a părut observație, mesterX, m-a amuzat că au ales să-și spună Serviciul Intervenții Rapide.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ar trebui sa inventeze Politia Parcarilor ca vad ca tot comenteaza lumea vis-a-vis de autoritatea comunitarilor si etc.
Ai parcat aiurea pe baza de tupeu...PLATESTE

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ideea pe aria asta e să  discutăm aspectul juridic al subiectelor.
Sigur că mai toate au și o componentă morală dar ar fi de dorit să luăm în considerare întâi ceea ce-l interesează pe OP, așa că vă rog frumos nu dați cu pietricele.

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Problema cu amenda aplicata de locali este necunoasterea de catre acestia a codului rutier. Pe mine m-a amendat un local pentru ca oprisem chiar in fata semnului Oprirea Interzisa, sustinand ca zona lui de actiune este de 25 metri inainte si 25 dupa.
Evident, am contestat si astept rezultatul.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanvlas, on 27 octombrie 2017 - 12:19, said:

Problema cu amenda aplicata de locali este necunoasterea de catre acestia a codului rutier. Pe mine m-a amendat un local pentru ca oprisem chiar in fata semnului Oprirea Interzisa, sustinand ca zona lui de actiune este de 25 metri inainte si 25 dupa.
Evident, am contestat si astept rezultatul.

Nu te ingrijora ca nu cunosc localii, nici rutieristii nu prea le stiu pe toate, noroc ca au tabelul ala in masina...de asta cred ca se si duc in masina si stau atat.Posted Image
...si nici tu nu prea le stii...erau niste sageti pe indicator? Alea indica ceva! Oare ce?

Edited by MembruAnonim, 27 October 2017 - 12:32.


#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalthea, on 27 octombrie 2017 - 11:54, said:

Oare în ce bază? Nu știu să aibă competența asta, să invite și să poată da amenzi pentru că nu s-au prezentat.
Nu zic că n-au, întreb unde scrie așa ceva.

Ar fi asta:
http://stirileprotv....au-agentii.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate