Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mazda Kai Concept anunță viitoarea generație Mazda 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Cea de-a patra generație Mazda 3 va fi prezentată oficial peste 12 luni. Până atunci, Mazda ne oferă un preview prin conceptul Kai, prezentat astăzi la Salonul Auto de la Tokyo.

Una dintre cele mai importante premiere mondiale ale mărcii Mazda a fost dezvăluită astăzi la Salonul Auto de la Tokyo. Este vorba de Kai Concept, prototip care anunță cea de-a patra generație Mazda 3, compacta tradițională din gama constructorului nipon. Pe lângă noutățile estetice inerente, Kai Concept anunță mult-așteptatul motor Skyactive-X, care combină tehnologiile de aprindere de pe motoarele pe benzină cu cele ale motoarelor diesel, oferind astfel avantajele fiecăruia dintre acestea.

MAZDA KAI CONCEPT: Date esențiale

● Mazda Kai Concept a fost prezentat la standul Mazda de la Tokyo alături de conceptul Vision Coupe, cele două propuneri estetice ale echipei de design Mazda reprezentând viitorul imediat, respectiv viitorul pe termen mediu în ceea ce privește designul modelelor Mazda.
● Kai Concept prefigurează noua generație Mazda 3, unul dintre cele mai vândute modele din gama constructorului japonez.
● Schimbările estetice anunțate de conceptul Kai reprezintă o evoluție stilistică dinamică a actualului limbaj de design Kodo, regăsit pe gama actuală Mazda. De exemplu, blocurile optice ale conceptului Kai sunt inspirate din cele ale lui Vision Coupe Concept, care la rândul său a fost dezvoltat pentru a ne oferi indicii legate de viitorul estetic al mărcii japoneze.
● Mazda Kai păstrează silueta generală a lui Mazda 3, dar vine cu linii regândite și agresive la nivelul profilului și al zonelor frontale și posterioare.
● Stopurile reprezintă un "joc" estetic între cercului luminos prezent pe actualul Mazda și o evoluție stilistică a acestuia. Stopul vine acum cu două cercuri "tăiate" de o linie agresivă care joacă rol de indicatoare și lumini de avarie.
● La interior, Mazda Kai Concept oferă o simplificare și în același timp o versiune supratehnologizată a actualei game Mazda. Japonezii preferă să nu digitalizeze instrumentarul de bord, însă display-ul central care astăzi "plutește" deasupra bordului este repoziționat și integrat interesant pe toată lungimea planșei de bord. Este foarte probabil ca majoritatea acestor elemente să fie reproduse pe versiunea de serie a lui Mazda 3.
● O noutate interesantă vine la nivel tehnic. Conceptul - la fel ca viitorul model de serie - sunt construite pe o platformă de generație nouă denumită oficial Skyactive Vehicle Architecture. Mazda promite "rafinament fără precedent când vine vorba de performanțe dinamice" pentru Mazda 3.
● Noutate absolută sub capotă. Kai Concept introduce motorul pe benzină Skyactiv-X, care combină avantajele pe care le au motoarele pe benzină și cele diesel, eliminând dezavantajele fiecăruia dintre acestea. Skyactiv-X oferă, spun cei de la Mazda, "plaja de turații a unui motor pe benzină și consumul, cuplul și răspunsul inițial rapid al unui motor diesel".
● Skyactiv-X este primul motor de serie care oferă "aprindere prin compresie". Deși inițial se credea că această tehnologie elimină nevoia de bujii, acestea există, diferența față de un motor pe benzină clasic fiind faptul că tehnologia de pe noul motor controlează momentul aprinderii, aceasta fiind realizată asemănător celei de pe un motor diesel, simultan în mai multe puncte din interiorul cilindrului.
● Conceptul Kai va da naștere noii generații Mazda 3 la finalul anului 2018, Modelul va fi lansat inițial pe piața internă din Japonia, urmând să fie disponibil ulterior, la începutului lui 2019, și în Europa. Nu se știe în acest moment dacă viitoarea generație Mazda 3 va avea sau nu o versiunea sportivă MPS.

sursa

Attached Files



#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Arata frumos dar nu are personalitate. Daca scoti sigla nu are nimic specific care sa-ti spuna ca e Mazda.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
lol kroghy, toata lumea auto apreciaza noua linie de design a celor de la Mazda dar bine ca ai venit tu sa ne explici ce si cum... :)

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu am zis ca nu-mi place. Si mie imi place, seamana foarte mult cu Alfa Romeo acest model. Le-a iesit bine copierea, macar atat.

Edited by Kroghy, 25 October 2017 - 08:32.


#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
las'... bine ca are personalitate un Passat din 2001 doar pentru simplu fapt ca e VW. Pentru unii, VW inseamna personalitate, dar in fapt, masini mai fade si mai anoste nu cred ca gasesti in alta parte. Pe de alta parte nu stiu ce asemanari cu Alfa vezi, dar eu nu vad nici una in afara de culoarea rosie si de faptul ca ambele au 4 roti.
Urmeaza sa spui ca Panamera e copiat dupa Veyron.
In schimb vad ca Renault Talisman seamana foarte bine Cu A4. Ma intreb cine pe cine a copiat?

View PostKroghy, on 25 octombrie 2017 - 08:31, said:

Nu am zis ca nu-mi place. Si mie imi place, seamana foarte mult cu Alfa Romeo acest model. Le-a iesit bine copierea, macar atat.
torusi, dupa care model de Alfa ti se pare ca au plagiat cei de la Mazda  acest model 3?

Edited by dan1980_25, 25 October 2017 - 09:00.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am și eu impresia că spatele este de Alfa Romeo :scratchchin:
Dar arata bine.

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
[ https://i.pinimg.com/236x/af/60/fa/af60fa7f2b327c7dab7cd19af1a6d7d4--simile-alfa-romeo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posteriorul de la Alfa seamana si cu cel de Audi.  Dar mai seamana si cu cel de Clio.
Asta nu inseamna ca cineva a copiat pe cineva.
Eu unul nu vad nici o asemanare a Alfei cu Mazda.

Edited by dan1980_25, 25 October 2017 - 09:09.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Mie dupa asta mi se pare ca au copiat dar au utiat sa-i lase loc pt. numar si sa-i puna stergator.

Attached Files


Edited by Kroghy, 25 October 2017 - 09:41.


#9
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Știi ce înseamnă concept?

#10
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
da un 3 mps nu mai scot si ei?!

#11
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View PostKroghy, on 25 octombrie 2017 - 07:44, said:

Arata frumos dar nu are personalitate. Daca scoti sigla nu are nimic specific care sa-ti spuna ca e Mazda.

ON: Arata superb <3

Edited by Dany_Darke, 25 October 2017 - 12:06.
fara atacuri te rog


#12
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostKroghy, on 25 octombrie 2017 - 09:39, said:

Mie dupa asta mi se pare ca au copiat dar au utiat sa-i lase loc pt. numar si sa-i puna stergator.

Foarte corect.

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostKroghy, on 25 octombrie 2017 - 09:39, said:

Mie dupa asta mi se pare ca au copiat dar au utiat sa-i lase loc pt. numar si sa-i puna stergator.
pai nu seamana deloc. In afara de faptul ca sunt rosii ambele, mie mi se pare ca nu au nici o asemanare. In schimb Alfa seamana tare cu Audi.

Edited by dan1980_25, 25 October 2017 - 13:54.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E enervant de frumoasa, deranjant chiar, dupa cum se vede. Posted Image

#15
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Suspectez ca viitoarea Mazda3 va arata chiar mai bine decat actuala. Si nu e deloc o chestie usoara, tinand seama de cum arata modelul curent.

Edited by tatalor51, 25 October 2017 - 22:46.


#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Dacă viitoarea Mazda 3 va arăta așa, atunci va fi prima mașină pe care o voi cumpăra nouă.

Cât despre lipsa de personalitate invocată de colegul de mai sus, știm noi cine duce lipsă de asta: cutiile de pantofi din grupul VAG cu motoarele lor măsluite.


#17
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
masina asta arata excelent,
varianta actuala are un design f "bun" (placuta, sportiva....etc)  in comparatie cu concurenta.

dar la o masina conteaza si cum te simti in interior...ca din exterior o vad altii... + tehnologia

referitor la comparatia cu vw=mere cu pere, sunt idei si concepte total diferite.... pun pariu ca daca un golf va isi va schimba linia de design ii va scadea vanzarea cu 80%... (cred ca astia de la VW nu sunt atat de "prosti" cum ii cred altii si nu vor sa schimbe designul pentru ca nu au viziune, stiu ei ce stiu)

#18
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Ca posesor de Mazda 3 model actual (2017 facelift) o sa am o mare problema cand apare acest model :))
Si ma apuc de strans $$ ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate