Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Fiberlink 300 curiozitate

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
skzstyle

skzstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.07.2011
Salutare tututor, ma scuzati daca esti off topic sau pus in locul nepotrivit. As avea si eu o intrebare? Am facut diferite speed test si as vrea sa stiu daca testele sunt ok avand in vedere ca este pe wifi si daca as avea de castigat daca m-as conecta prin cablu? Laptopul este acer i5-4210h 12gb ram. Precizez ca wi-fi suporta MIMO . Am atasat doua print screen-uri cu testele . Multumesc si ma scuzati pentru orice neregula.

Attached Files

  • Attached File  1.PNG   254.6K   360 downloads
  • Attached File  2.PNG   704.27K   342 downloads


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, ai viteza buna pentru wifi.  Incearca si prin cablu si vezi ce rezulta.
Prin cablu UTP ar trebui sa ai download-ul mai bun... aproape de limita de 300 Mbs

Edited by rosix, 22 October 2017 - 20:00.


#3
CramaRecas

CramaRecas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2017
Sigur ca prin placa de retea si cablu e mai mare viteza decat wireless.

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai uitat sa ne spui si ce router ai folosit !

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca folosesti in router N de acum cativa ani la 300Mbps, ce ai pus tu e cam maximul pe care il poti duce pe wireless. Pe UTP vei avea intotdeauna viteza mai buna, wireless-ul asta e treaba mult mai complexa decat cifra aia pe care o scriu producatorii pe cutie, ca fiind posibila cand se aliniaza planetele si tu esti singur cu routerul, fibra si laptopul intr-o padure. :)

#6
skzstyle

skzstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.07.2011

View Postfilipxxx, on 22 octombrie 2017 - 21:16, said:

Daca folosesti in router N de acum cativa ani la 300Mbps, ce ai pus tu e cam maximul pe care il poti duce pe wireless. Pe UTP vei avea intotdeauna viteza mai buna, wireless-ul asta e treaba mult mai complexa decat cifra aia pe care o scriu producatorii pe cutie, ca fiind posibila cand se aliniaza planetele si tu esti singur cu routerul, fibra si laptopul intr-o padure. Posted Image
Acesta este modelul router-ului pe care ti-l da rds cand ti-l instaleaza. AN5506-02-FG. Am deschis acest topic pentru ca in unele momente ale zilei la download este 10,15 mbs, si upload maxim 20, router-ul mereu fiind setat pe canal 13 fiind zona cea mai libera , si voiam sa stiu daca e normal, daca e de la laptop sau ar trebui sa sun la ei sa intreb? Cand iti este lumea mai draga ma trezesc cu un internet foarte slab. Multumesc.

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Atât poate, atât dă.
Degeaba ai MU-MIMO dacă ONT-ul nu știe d-astea.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Frate, daca iti merge cate-o data la nu stiu cat timp netul foarte prost, nu e de la internet la 100 Mbps. Gandeste-te ca astia prin USA, UK, GE in multe zone nici nu viseaza 100 Mbps real download. Poate daca te joci in continuu si vezi in timp real cum scate viteza. Interent foarte prost inseamna sa nu ti se incarce o pagina de youtube, dar atunci iti garantez ca ai cam 1 Mbps nu 100:Posted Image

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postskzstyle, on 22 octombrie 2017 - 21:36, said:

Acesta este modelul router-ului pe care ti-l da rds cand ti-l instaleaza. AN5506-02-FG. Am deschis acest topic pentru ca in unele momente ale zilei la download este 10,15 mbs, si upload maxim 20, router-ul mereu fiind setat pe canal 13 fiind zona cea mai libera , si voiam sa stiu daca e normal, daca e de la laptop sau ar trebui sa sun la ei sa intreb? Cand iti este lumea mai draga ma trezesc cu un internet foarte slab. Multumesc.
WTF is that?

De fapt este ONT-ul Fiber Home, conform lui Nea Gogu.

#10
skzstyle

skzstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.07.2011

View Postfilipxxx, on 22 octombrie 2017 - 23:27, said:

Frate, daca iti merge cate-o data la nu stiu cat timp netul foarte prost, nu e de la internet la 100 Mbps. Gandeste-te ca astia prin USA, UK, GE in multe zone nici nu viseaza 100 Mbps real download. Poate daca te joci in continuu si vezi in timp real cum scate viteza. Interent foarte prost inseamna sa nu ti se incarce o pagina de youtube, dar atunci iti garantez ca ai cam 1 Mbps nu 100:Posted Image

Uite despre asta vorbeam, la ora 2:35 nu mi se pare normal sa nu pot sa urmaresc un stream, sunt aceste caderi de viteza, retea etc. si se intampla de cateva ori pe zi.

Attached Files

  • Attached File  4.PNG   246.08K   128 downloads

Edited by skzstyle, 23 October 2017 - 01:36.


#11
skzstyle

skzstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.07.2011

View Postfilipxxx, on 22 octombrie 2017 - 23:27, said:

Frate, daca iti merge cate-o data la nu stiu cat timp netul foarte prost, nu e de la internet la 100 Mbps. Gandeste-te ca astia prin USA, UK, GE in multe zone nici nu viseaza 100 Mbps real download. Poate daca te joci in continuu si vezi in timp real cum scate viteza. Interent foarte prost inseamna sa nu ti se incarce o pagina de youtube, dar atunci iti garantez ca ai cam 1 Mbps nu 100:Posted Image
Si povestea continua, nu pot sa vad un videoclip pe youtube in calitate HD, eu ma gandeam ca ar fi bine sa sun la voi dar aveam nevoie de o parere. de aceea am deschis topicul.

Attached Files

  • Attached File  5.PNG   71.12K   88 downloads


#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Ai citit ce s-a scris pe aici?
Degeaba ai MU-MINO la laptop dacă ONT-ul a rămas blocat în timp...

#13
skzstyle

skzstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.07.2011

View PostKyKyKyKy, on 23 octombrie 2017 - 10:32, said:

Ai citit ce s-a scris pe aici?
Degeaba ai MU-MINO la laptop dacă ONT-ul a rămas blocat în timp...
Poti sa imi explici te rog? Nu ma prea pricep si nu stiu ce este acela ONT-ul.

Si in router daca intru arata la speed 10M, nu ar trebui sa fie ceva mai mult abonamentul fiind fiber 300mb? Multumesc de rabdare.

Attached Files

  • Attached File  5.PNG   32.28K   95 downloads


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
ONT-ul e ceea ce denumesti tu router, pentru ca de fapt mai nou se dau ONT-uri 2 in 1, care au si functia de router, cu wireless destul de slab, ONT-ul trebuie trecut in bridge de cei de la RDS si tu sa iti pui dupa el un router performant (inclusiv ca viteza pe Wi-Fi) pe care sa-l cumperi tu.

#15
skzstyle

skzstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.07.2011

View PostNeaceasca85, on 24 octombrie 2017 - 00:36, said:

ONT-ul e ceea ce denumesti tu router, pentru ca de fapt mai nou se dau ONT-uri 2 in 1, care au si functia de router, cu wireless destul de slab, ONT-ul trebuie trecut in bridge de cei de la RDS si tu sa iti pui dupa el un router performant (inclusiv ca viteza pe Wi-Fi) pe care sa-l cumperi tu.
Iti multumesc frumos pentru explicatie si rabdare. Am inteles acum. Deci singura sansa ar fi sa ii rog pe cei de la rds sa treaca router-ul in bridge si sa imi cumpar eu altul? Dar din cate am citit nu prea vor ei sa faca treaba asta sa te ajute.

#16
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Intai incearca pentru cateva zile conexiunea prin cablu, nu prin WiFi.

#17
alex19850921

alex19850921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2012
Doar mie mi se pare ciudat adresa de ip cu 5.xx.xx.xx?

#18
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da. Ce e ciudat la IP-ul ala?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate