Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare soundbar + subwoofer 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Inseamna ca toti mint :
http://www.domo.ro/s...ru-pMyU0Nzcp-l/
Eu recunosc ca nu ma pricep dar nu inteleg de ce consumul de curent e unul si w scosi de scula e altul . La toate soundbar-urile vad chestia asta , inca nu am vazut la unul sa scrie ca , consuma 500 de w sau 300 w ci la toate consumul e intre 40-45 w . Aici recunosc ca nu inteleg .

De aia apelez la forum , pt cei care sunt in domeniu si pot sa explice .

Dar se pare ca am pretentii prea mari ...

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Aia cu sute/mii de wati e o inventie mai noua a producatorilor pt. a pacali publicul. PMPO e de fapt o putere instantanee de cateva milisecunde la care poate fi solicitat sistemul. Puterea reala e data de consumul de la retea. Si acolo sunt diferente. De ex la clasa A amplificatorul livreaza 1-1,5W spre boxe la vreo 4-5W cosumati din retea. La clasa AB ai maxim 0,8W scosi de amplificator pentru 1W tras din retea. De obicei e mai putin.
La astea noi in clasa D se poate considera pe undeva ca puterea livrata de amplificator e foarte apropiata de ce consuma aparatul din retea. Dar a nu se uita ca un home cinema din ala pe langa amplificare mai are si playerul de discuri ,afisaje ,relee,diverse alte componente electronice(DAC de ex) ,networking ,etc care si acestea consuma. Mai ales BD playerul.

Edited by edigee, 23 October 2017 - 14:16.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ma uitam la astea 2 :
https://mediagalaxy....tooth-nfc-negru
vs
https://mediagalaxy....i-fi-dlna-negru

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Niste preturi absolut ridicole la ce ofera! Chiar nu inteleg cum sa dai 3000RON pe o bara in care sunt ingramadite niste difuzoare minuscule(cu pretentii de stereo sau chiar multianal) plus un subwoofer.
Aspectul fancy dauneaza grav calitatii! si legilor elementare ale acusticii
Optiuni in acelasi buget:
http://www.sono.ro/r...agic-f6-ex.html
http://www.sono.ro/r...reme-80250.html
Ba chiar o calitate mult mai buna decat cu acele soundbar-uri se obtine cu o pereche de Microlab Solo 9.
https://www.pcgarage...crolab/solo-9c/
La sub 1000 RON!

Edited by edigee, 23 October 2017 - 14:48.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sunt perfect de acord cu tine la alternativele oferite insa nu asta vreau .
Vreau soundbar cu subwoower , mi s-a pus pata si  asta caut in continuare . Daca se poate sa discutam strict despre acest tip de sistem , ok , multumesc anticipat si apreciez rabdarea .
Mai spun odata ca nu vreau " galagie mare " nu pt asta optez sa inlocuiesc home cinema-ul detinut , care este super ok . Pur si simplu ma " ucide " sa vad atatea boxe .

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai ceva care sa se auda trebuie sa se si vada ,n-ai ce face. Si sistemele alea de care zicem presteaza mult mai bine chiar la nivel sonor scazut daca nu se vrea "galagie".
Poti merge intr-un showroom si sa probezi diverse chestii gen soundbar. E mult mai bine decat aici pe forum.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asa am sa fac , iar daca nu gasesc expus ceea ce vreau sa testez voi comanda si in caz ca nu e ceea ce imi doresc il voi returna .
Multumesc pt opinie .

#26
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Si eu mi-am facut damblaua cu soundbar BT d-astea, Samsung K450.(320W ) . Subwoofer wireless, arata bine, suna decent, ok-ish.
Dar nu poate fi comparat ever cu un receiver si boxe 5.1 de calitate( set-up care-l am in alta locatie).   Mai nashpa ca nu prea dau providerii nostri content de 5.1...

Tot va aud cu lemn...  lasati bre lemnul in pace (mai auzeam ca cele mai bune incaltari, sau mingi de fotbal  tre sa fie musai din piele :)   - s-a  mai evoluat la materiale  ce naiba)

LA bugetul tau poti sa alegi ceva dragutz.  Evita sa dai o caruta de bani pe brand/marketing sa nu-ti para rau mai incolo.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca idei de care e bine sa tii cont.

1. Nu cauta soundbar facute de firmele generaliste. Orice firma care face si TV, si fier de calcat, si de toate, gen Samsung, LG si genul vor fi inferioare unora facute de firme dedicate, cu pret asemanator.
2. Cantitatea (si calitatea) de sunet vine si din dimensiunea unui difuzor. Degeaba ai 2 difuzoare de 5cm, in comparatie cu unul de 10cm sau mai mare, sunetul este mult mai "subtire" si mai incet. Ca sa redai frecvente cat mai joase e necesar un diametru cat mai mare posibil. De aia, nu cauta chestii slim, ca slim va suna si sunetul.
3. Daca esti dispus sa risti, adica sa cumperi fara sa asculti, as incerca sa iau din Germania. Exemple:

Categoria fantezie: Nubert nupro-450. Asta la cum arata si ce contine,  e mama lor... Subwoofer incorporat de 10"... dar si pretul e pe masura, de aia am trecut-o asa, ca sa ai o idee ce inseamna un Soundbar bine facut. Oricum trebuie spatiu, ca e destul de lung. Dar chiar si fara el, exista optiuni care se incadreaza in buget, daca vrei si poti sa le cumperi "de dincolo".

Nubert nupro 250 - fratele mai mic al celui de deasupra. Cu 6 difuzoare de 120mm, are de unde sa scoata ceva bas fara a apela la sub extern.
Canton DM 90.2 - tot competent, tot 6 difuzoare, dar mai mici , de 110cm.
Klipsch RSB 14 - varianta care contine soundbar si sub extern. Dar daca ar fi sa aleg, si as putea plasa soundbarul ca suport de TV tot unul din cele de deasupra as alege...
Q Acoustics Media 4 - varianta soundbar si atat, fara sub, in caz ca nu ai nici cum sa pui TV-ul pe, si nici loc de sub n-ai avea. Oricum, proasta nu-i, uite ce zice despre ea un review profi din Germania:

Quote

"The Q Acoustics Media 4 is extremely poorly equipped - no HDMI, neither Dolby Digital nor DTS decoder. This costs the British product the reference test award - acoustically Media 4 sets new standards in the genre of the integrated soundbars without additional active Subwoofers, the bass is amazingly precise and powerful, the voice reproduction is simply one of the best we have ever heard of a soundbar not cheap but worth every penny of the purchase price - because the acoustic quality is outstanding without compromising "
The soundbar for music lovers
Never sounded a soundbar as good as this. This soundbar, which has already received top marks in numerous tests, was developed by a HiFi manufacturer especially for music lovers and is the ideal solution for "invisible" TV and HiFi sound.
With the M4 Soundbar, not only can the playback quality of the TV sound drastically improve, the compact loudspeaker system in the transverse format is also the perfect solution for musicians who do not want to place conventional speakers in their living space. The powerful 2.1-channel hi-fi system can be controlled via digital and analogue inputs or can be supplied wirelessly via Bluetooth aptX with music data from the smartphone, tablet or laptop.
Whether directly on the wall - the required brackets are integrated - or on the shelf experience with the M4 Stereosound in amazing sound quality.


My 0,02$

Edited by MembruAnonim, 23 October 2017 - 23:49.


#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu te supara dar ce ai insirat tu aici au 2.1 ....  unele nu au sub si depasesc bugetul . Nu vreau sa comand din strainatate ca daca nu-mi convine, apoi sa-l revand pe olepix .
Cei 500w nu-s batuti in cuie dar soundbar cu sub , minim 5.1 (sau 7.1 )  astea is musai , altfel nu renteaza trecerea de la home cinema care il am .

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai intreb o data . Cum crezi ca asculti (practic) 5 canale ingramadite intr-un 1m si ceva distanta? Cu greu sunet stereo se poate obtine de pe asa ceva. Exista legi stricte in audio si acustica ce nu pot fi pacalite in niciun fel.
Tot n-ai mai inteles ce-i cu watii ai multi si de ce practic nu exista sau nu te ajuta la nimic. Intensitatea sonora e rezultatul in primul rand a unei sensibilitati ridicate a incintei. Puterea e pe planul doi. Ca exemplu 50W aplicati la o incinta cu sensibilitate de 95dB o face sa sune mult mai tare ca 200W aplicati la una cu sensibilitate de 85dB.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu mai povestim ca in cazul unor sisteme active (cum e de exemplu un soundbar) producatorii se folosesc de niste smecherii. Adica trec puterea maxima a amplificatorului, nu neaparat cat poate sa duca difuzoarele. Adica de exemplu poti sa incorporezi un amplif de 2000W intr-o incinta care sa aibe 2 difuri de 10W fiecare. Ar avea acel dispozitiv 2000W? Adica ar produce sunet de "2000W"(nemaitinand cont ca puterea sonora nu se masoara in W ci in dB)? Nici vorba. Ar putea trece producatorul 2000W pe sticker? Bineinteles. Si in acel caz unii ca tine care se uita dupa cai verzi pe pereti o fura.

Edited by MembruAnonim, 24 October 2017 - 20:49.


#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postedigee, on 24 octombrie 2017 - 13:50, said:

Mai intreb o data . Cum crezi ca asculti (practic) 5 canale ingramadite intr-un 1m si ceva distanta? Cu greu sunet stereo se poate obtine de pe asa ceva. Exista legi stricte in audio si acustica ce nu pot fi pacalite in niciun fel.
Tot n-ai mai inteles ce-i cu watii ai multi si de ce practic nu exista sau nu te ajuta la nimic. Intensitatea sonora e rezultatul in primul rand a unei sensibilitati ridicate a incintei. Puterea e pe planul doi. Ca exemplu 50W aplicati la o incinta cu sensibilitate de 95dB o face sa sune mult mai tare ca 200W aplicati la una cu sensibilitate de 85dB.
Tarziu , dar am priceput in final cum e cu puterea  !
N-am avut experienta cu un soundbar cu sub deci chiar nu stiu la ce sa ma astept ca sunet .
Ideea este ca va trebui sa testez cu urechile mele asa ca am comandat un produs de genul de pe emag si daca n-o sa aiba calitatea perceputa de mine o sa-l returnez .
O sa postez aici ce modele am comandat si daca mi-au placut au ba precum si daca ma decid sa pastrez unul   ( nu cred ca o sa vand home cinema-ul ca mai am camere mari unde poate fi mutat.

#32
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
https://www.focal.co...ndbar-dimension
Daca chiar vrei un soundbar, acesta isi merita banii ...

Edited by Adrian01, 24 October 2017 - 23:51.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu chiar. Soundbarul ala e de fapt din 2 bucăți. Partea din fața e scumpa, pe la vreo 7-800€, dar nu are bas. Basul e incorporat în partea din spate și împreună cele 2 parca pe la 1400 se învârt. Asta la preturi de Germania, de la  noi nici nu vreau sa ma gândesc cât ar costa. Oricum, sare din bugetul lui, intra la categoria fantezie, cum ii arătăm și eu magaoaia  aia de la Nubert

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Azi am luat de pe emag un soundbar Panasonic sa-l testez ( https://www.emag.ro/.../D1J1MYBBM/  ) . Nu e rau dar e loc de mult mai bine . Il voi returna caci nu e ceea ce vreau .Am testat pe filmul Transformers The Last Knight 2017 2160p BluRay ( 80Gb ) si pe seriale 1080p ( 2-3 Gb ) .

O sa astept sa apara la noi soundbar Yamaha YSP-3300 , pe ala chiar vreau sa-l testez ( chiar daca pretul va depasi bugetul ) .
Cu restul nu-mi mai bat capul .
Multumesc all pt rabdare .

#35
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Nu merge link-ul, chiar eram curios.
Si daca soundbar-ul nu te multumeste, inseamna ca nu asta cauti, cum ti s-a mai spus ...
Pretentii mari ... soundbar

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posthoneymik, on 26 octombrie 2017 - 08:34, said:

Nu merge link-ul, chiar eram curios.

https://altex.ro/sou...tooth-nfc-negru
Pe emag vad ca a disparut ( o sa reapara cand il returnez Posted Image  )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate