Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare soundbar + subwoofer 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu fiu rau, nu prea iti place sa sa asculti.

Uite ce zice producatorul:

Front Configuration 2-way 2 speaker, Bass-reflex
Speaker Unit Woofer: 6.5 cm Cone Type / Tweeter: 2.5 cm Semi-dome Type
Centre Configuration 1-way 1 speaker, Bass-reflex
Speaker Unit Full Range: 6.5 cm Cone Type
Surround Configuration 1-way 1 speaker, Bass-reflex
Speaker Unit Full Range: 6.5 cm Cone Type
Subwoofer Configuration 1-way 1 speaker, Bass-reflex
Speaker Unit Woofer: 16 cm Cone Type

Deci parerea mea e ca ori incerci chestii cu difuzoare mai mari, ori o sa tot returnezi la soundbaruri pana te tin astia minte si nu iti mai trimit comenzi Posted Image

Cum spunea un destept la masini, dar e perfect aplicabil si la sunet, "there is no replacement for displacement". Numai citind ca are 5 cm adancime (sau grosime) soundbarul, stiam ca are un sunet minunat, dar care lipseste cu desavarsire...

Adica daca te astepti ca un dif de 6,5cm sa sune puternic...

Edited by MembruAnonim, 26 October 2017 - 18:17.


#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nici tie nu-ti place sa citesti din pacate , dar repet ca n-am ce face : nu ma intereseaza sa fie puternic , nu-s copil de 15 ani si m-astept sa faca booooom !! Urmaresc sa aiba un sunet clar , decent , " plin " deci nu sunet de difuzor pus in oala de tabla . Nu dau la maxim si nici  nu ma astept sa se zburleasca parul pe maini , nici sa-mi fie deranjat stomacul .
Poate totusi intelegi ce urmaresc Posted Image
O sa testez si de la yamaha un soundbar cu sub si apoi mai vad ....\

P.S. O sa schimb la produse pana se urasc aia de la emag , de mine , si  ma doare-n spitz de ei !!

Edited by Baxon, 26 October 2017 - 19:35.


#39
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015

View PostMembruAnonim, on 25 octombrie 2017 - 08:43, said:

Nu chiar. Soundbarul ala e de fapt din 2 bucăți. Partea din fața e scumpa, pe la vreo 7-800€, dar nu are bas. Basul e incorporat în partea din spate și împreună cele 2 parca pe la 1400 se învârt. Asta la preturi de Germania, de la  noi nici nu vreau sa ma gândesc cât ar costa. Oricum, sare din bugetul lui, intra la categoria fantezie, cum ii arătăm și eu magaoaia  aia de la Nubert

http://www.son-video...ension-Sub.html

Deci vreo 800€ amandoua, la noi nu am cautat sa vad cat costa... Ce zic oamenii prin review uri acolo , de un sunet bun, dar pana la 5.1 dintr o bara e cale lunga...

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Baxon - pana la urma tu esti cel care decide, dar cand spui despre soundbar de 500W, eu sigur imi inchipui ca vrei totusi putere. Ok, nu de petrecere, dar totusi, basul trebuie sa se simta, iar mediile si inaltele sa aiba destula claritate si la un volum mediu/tare. Insa faci niste confuzii crezand ca poti sa ai sunet 5.1 realist dintr-un soundbar. Indiferent ce spun producatorii, eu m-as baza pe un maxim 2.1 (sau 3.1 in cazul soundbar-urilor LCR). 5.1 sunt vise taica, vise. Doar sa ai 2 boxe spate separate, asa da, altfel nu.

@adrian01 - ai dreptate, vazusem pe la nemti alte preturi, se duceau spre 1400€... Deci asa ceva ar putea fi in vizorul omului, daca are cum sa asculte pachetul pe la noi.

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
5.1 presupune neaparat boxe rear ,adica in spate ,pt. ambient. Si boxa de centru ,esentiala in filme la dialoguri e bine separata(fizic) de celalalte. Asta e regula. Restul sunt povesti cu soundbar-urile 5.1, Doar daca le tai capetele si le pui in spate cumva....Posted Image

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce am gasit care au si 2 boxe spate, la sub au cooler ( din parerile utilizatorilor ziceau ca se aude coolerul destul de tare ) asa ca am " sarit " modelele alea .
La ce naiba e nevoie de cooler la un sub ?!
Cu siguranta aveti dreptate referitor la sunet 5,1  dar tot sper sa gasesc ceva sa-mi placa . Daca nu gasesc , ma resemnez impacat ca am incercat :)

#43
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Au cooler pentru ca modulul de amplificare integrat este o peterda castrata.
Este mai ieftin un mic ventilator decat un radiator pasiv mare din aluminiu.
Oricum, faci teoria chibritului cu soundbarurile astea.
Un receiver ieftin de la Denon/Onkyo alaturi de un pack 5.1 cu boxe de raft si subwoofer de la magnat sau heco era tot ce-ti trebuie.


#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgeo123, on 27 octombrie 2017 - 07:22, said:

....
Un receiver ieftin de la Denon/Onkyo alaturi de un pack 5.1 cu boxe de raft si subwoofer de la magnat sau heco era tot ce-ti trebuie.
Sa stii ca mi-a trecut prin minte si treaba asta .

#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Azi mi-a venit soundbar-ul Yamaha YAS-207 si woow , chiar suna cum trebuie ( fara sa-mi planga urechile ) . Deci e peste Panasonic cu 13 clase desi cica e mai slab la putere ( chestie irelevanta dpmdv ) . Im place foarte tare si il pastrez ! Pt mine este exact ceea ce am cautat .
Daaar tot astept sa vina in Ro Yamaha YSP-4300 ca vreau sa vad cum e si ala si daca o sa-mi placa mai tare o sa-l iau si pe ala si vand home cinema-ul !

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am vandut home cinema-ul si am ramas cu minunea asta de soundbar Yamaha de care is foarte incantat ! Adio boxe imprastiate prin casa .... Posted Image

#47
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Un soundbar simplu mai ieftin si cu intrare optica imi puteti recomanda ?

#48
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 26 octombrie 2017 - 22:05, said:

5.1 presupune neaparat boxe rear ,adica in spate ,pt. ambient. Si boxa de centru ,esentiala in filme la dialoguri e bine separata(fizic) de celalalte. Asta e regula. Restul sunt povesti cu soundbar-urile 5.1, Doar daca le tai capetele si le pui in spate cumva....Posted Image
Poți să pui niște oglinzi acustice în spate... :)

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgigsnet, on 09 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Un soundbar simplu mai ieftin si cu intrare optica imi puteti recomanda ?


Simplu si ieftin insemna de multe ori si prost .Dar depinde si de pretentii .
Eu pot sa-ti recomand ce am luat deja ( citeste cateva postari mai sus ) , la altele nu ma bag sa fac recomandari .

Chiar daca nu are intrare optica si pe hdmi merge brici .

Eu nici nu folosesc pe optic .

#50
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Stiu ca inseamna chiar in majoritatea cazurilor prost dar ma gandeam ca e vreun model bun.
Nu m-a interesat niciodata subiectul dar parca as imbunatati sunetul in cazul filmelor si in acelasi timp parca nu as cumpara un sistem care ocupa prea mult loc.

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intai stabileste care e bugetul maxim pt investitie si pleci de acolo .

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View Postgigsnet, on 09 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Un soundbar simplu mai ieftin si cu intrare optica imi puteti recomanda ?
Vrei neaparat soundbar? Niste boxe active stereo sau 2.1 cu intrare optica nu sunt bune? La pret mic gasesti mai degraba asa ceva. Soundbar-urile cat de cat decente sunt scumpe ,cum a zis si colegul de mai sus.

#53
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Chiar la asta ma gandeam acum si in zona aia ar fi mai multe variante.

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ba chiar ai si Solo 9 cu intrare HDMI . cam mari ,ce-i drept. Sunt produse pe la Microlab ,Edifier ,Behringer MS 40 ,astea la preturi mici. Mai sunt si sisteme 5.1 sau 2.1 cu intrari digitale.
Scumpe sunt acele Klipsch ,pe care la noi le dasesti intre 2200-2400RON. Oricum mult mai bune decat orice soundbar la pret similar sau chiar mai scump.

Edited by edigee, 09 November 2017 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate