Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

România - Scaunul de domnie al lui Dumnezeu

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Sunteti fenomenali! Cred că din lipsă de ocupație vă pierdeți timpul pe aici

#38
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Nu chiar. Mai vorbibim si noi una alta!

#39
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 23:39, said:

poi asta e firul logic, primii crestini-> imperiul roman-> romani= noi= crestini-> Romania= tara crestinilor=> Romania= poporul ales. Posted Image

Firul logic al subiectului discutat, cred eu, se opreste aici :

primii crestini-> imperiul roman ....Posted Image


View Postmario_bril, on 03 decembrie 2017 - 01:15, said:

Nu, nu este asta, dar în fine...
De fapt, pleacă de la un indian, Sundar Singh, care a vizitat România acum destul de mult timp (100 de ani). Apoi au urmat profețiile unui altuia, Gupta Swami. Cred că au mai fost și altele, autohtone, care au contribuit la teza aceasta.

Te referi probabil la ''profetiile'' acestui indian exaltat, Sundar Singh...Altele nu am mai avut rabdare sa citesc.
https://web.archive....etii&Itemid=190

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 02 decembrie 2017 - 22:34, said:

Deci, trebuia ca moartea poporului Israel să coincidă cu nașterea altui popor, care să-i ia locul ca popor ales al lui Dumnezeu.
Poporul lui Israel nu a murit !  Traieste si azi, marea parte pe aceleas meleaguri ca in urma cu 2000 de ani.
Si nici un alt popor nu a fost numit popor ales, in locul lui.
Ei bine, când a fost distrus Ierusalimul și Israel împreună cu el?

Asa cum am spus mai sus, Israel nu a fost distrus. O mare parte a fost alungat, raspandit, o parte a ramas pe loc.
Ierusalimul, adevarat, a fost distrus. Dar in zilele noastre a inflorit din nou.

Prin anii 70 d.H. Ce popor încă nu era popor pe atunci, dar era chiar în chinurile nașterii? Poporul român!
Nu, zau !!! Poporul roman s-a nascut prin anii 70 d.H. ???
Nu sunt tare la istorie,
Daca aveam vreun dubiu, acum m-ai convins...

Când a fost distrus Ierusalimul  și evreii s-au împrăștiat prin toate neamurile, s-a pierdut și puritatea lor de rasă. Atunci au fost lepădați pentru totdeauna. S-au salvat doar evreii creștini care, știind ce va urma, au părăsit Ierusalimul, Iudeea și Galilea și s-au stabilit la marginea Imperiului Român,  adică aici, în viitoarea Românie. Acela a fost momentul când ”toiagul lui Aron” a înfrunzit, înflorit și dat roade într-o singură noapte. De atunci poporul român, care este ”Vlăstarul” ieșit din ”rădăcinile lui Isai”, a devenit ”poporul ales”. Adevărat, însă, că a ieșit și o ”Odraslă”, din ”tulpina lui Isai”, care este actualul Israel, dar conducerea lumii va reveni ”Vlăstarului” și nu ”Odraslei”, după cum este scris:

Isaia 11:1 Apoi, o Odraslă va ieşi din tulpina lui Isai şi un Vlăstar va da din rădăcinile lui.
Isaia 11:10 În ziua aceea, Vlăstarul lui Isai va fi ca un steag pentru popoare; neamurile se vor întoarce la El şi slava va fi locuinţa Lui.


Repet, dacă tot nu ai văzut: despre Vlăstarul care va ieși din rădăcinile lui Isai se spune că va deveni un steag pentru neamuri, nu de Odrasla ieșită din tulpina lui Isai!

Cât despre faptul că romanizarea Daciei s-a făcut după războaiele daco-romane din anul 101-102 și 105-106, nu trebuie să fii tare la istorie ca să cunoști aceasta, doar să fi frecventat gimnaziul și liceul. Așa că anul 106 poate fi considerat anul nașterii poporului român, din unirea bărbaților romani cu femeile dace. Și mai trebuie să ținem cont că soldații romani aveau cel puțin între 20 și 50 de ani, așa că fuseseră născuți exact în perioada dărâmării Ierusalimului. Ceea ce înseamnă că România, pe vremea acestei dărâmări, era încă în coapsa bărbaților romani și a femeilor dace. Deci erau un popor (că urmau să se nască), totuși nu erau (că nu se născuseră încă), exact așa cum spune profeția lui Isaia!

Edited by Dorel666, 03 December 2017 - 14:07.


#41
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 03 decembrie 2017 - 14:01, said:

Când a fost distrus Ierusalimul  și evreii s-au împrăștiat prin toate neamurile, s-a pierdut și puritatea lor de rasă. Atunci au fost lepădați pentru totdeauna. S-au salvat doar evreii creștini care, știind ce va urma, au părăsit Ierusalimul, Iudeea și Galilea și s-au stabilit la marginea Imperiului Român,  adică aici, în viitoarea Românie. Acela a fost momentul când ”toiagul lui Aron” a înfrunzit, înflorit și dat roade într-o singură noapte. De atunci poporul român, care este ”Vlăstarul” ieșit din ”rădăcinile lui Isai”, a devenit ”poporul ales”. Adevărat, însă, că a ieșit și o ”Odraslă”, din ”tulpina lui Isai”, care este actualul Israel, dar conducerea lumii va reveni ”Vlăstarului” și nu ”Odraslei”, după cum este scris:

Isaia 11:1 Apoi, o Odraslă va ieşi din tulpina lui Isai şi un Vlăstar va da din rădăcinile lui.
Isaia 11:10 În ziua aceea, Vlăstarul lui Isai va fi ca un steag pentru popoare; neamurile se vor întoarce la El şi slava va fi locuinţa Lui.


Repet, dacă tot nu ai văzut: despre Vlăstarul care va ieși din rădăcinile lui Isai se spune că va deveni un steag pentru neamuri, nu de Odrasla ieșită din tulpina lui Isai!

Cât despre faptul că romanizarea Daciei s-a făcut după războaiele daco-romane din anul 101-102 și 105-106, nu trebuie să fii tare la istorie ca să cunoști aceasta, doar să fi frecventat gimnaziul și liceul. Așa că anul 106 poate fi considerat anul nașterii poporului român, din unirea bărbaților romani cu femeile dace. Și mai trebuie să ținem cont că soldații romani aveau cel puțin între 20 și 50 de ani, așa că fuseseră născuți exact în perioada dărâmării Ierusalimului. Ceea ce înseamnă că România, pe vremea acestei dărâmări, era încă în coapsa bărbaților romani și a femeilor dace. Deci erau un popor (că urmau să se nască), totuși nu erau (că nu se născuseră încă), exact așa cum spune profeția lui Isaia!

Când a fost distrus Ierusalimul  și evreii s-au împrăștiat prin toate neamurile, s-a pierdut și puritatea lor de rasă. Atunci au fost lepădați pentru totdeauna.

Wrong !  Dupa cum am mai spus, (si poti sa controlezi ), nu toti evreii au parasite Iudeea. Iar cei ''imprastiati'', si-au pastrat identitatea iudaica, religia, timp de 2000 de
ani, asa cum nici un alt popor nu a reusit. Au ramas evrei, chiar in diaspora...



S-au salvat doar evreii creștini care, știind ce va urma, au părăsit Ierusalimul, Iudeea și Galilea și s-au stabilit la marginea Imperiului Român,  adică aici, în viitoarea Românie.

Nu exista asa ceva, evrei crestini. Sunt ori evrei, ori crestini.
Cat despre cei care s-au stabilit la marginea Imperiului Roman, este vorba si de Dacia.
Aici ai nimerit tu ceva, fara sa vrei, doar ca, (ca la Radio Erevan), nu s-au stabilit ci au fost dusi de catre romani cu Legiunea XIII-a Gemina,
iar Dacia, pana a ajuns sa fie Romania, a mai trecut prin ceva aventuri si schimbari de stapan...
Asa ca, daca din curiozitate faci un test ADN, mai poti avea surpriza sa-ti descoperi ceva gene iudaice. Deoarece acei soldati evrei, dupa 25 de ani
in armata romana, au ramas in Dacia Posted Image
Restul, proorocirile lui Isaiah, nu au nici o legatura cu Romania...Vise...

#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postporcusoru, on 03 decembrie 2017 - 02:26, said:

Sunteti fenomenali! Cred că din lipsă de ocupație vă pierdeți timpul pe aici
ce să-i faci? acilea se răsturnă căruţa... Posted Image

View Postdulgherul, on 03 decembrie 2017 - 01:52, said:

Nu iese fum fara foc.
Ceva este adevarat in chestia asta.
Oricum noi vom trai aceasta si vom vedea!!
ce sa vezi Dulgjherule? Daca vrei sa vezi raiu pe pamant, nu acile sa-l cauti.
acilea Stapanul va ordona sa trecem Prutul, iar Putinica ne va praji. De data asta la propriu, ca ai nostri mai -mari nu invata niciodata din Istorie... Posted Image
iar dupa asta, o sa vina o iarna lungaaaaaaa si urataaaaa....Ce rai pe pamant vreti voi?Posted Image

View Postsalomee, on 03 decembrie 2017 - 16:03, said:

Nu exista asa ceva, evrei crestini. Sunt ori evrei, ori crestini.
Posted Image


ca si cum ai zice: nu exista romani ortodocsi. Sunt ori romani, ori ortodocsi Posted Image
cewi 12 Apostoli au fost primii evrei crestini.

Edited by Dude_2nd, 03 December 2017 - 16:15.


#43
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDude_2nd, on 03 decembrie 2017 - 16:14, said:



ca si cum ai zice: nu exista romani ortodocsi. Sunt ori romani, ori ortodocsi Posted Image
cewi 12 Apostoli au fost primii evrei crestini.


Amesteci mere cu pere Posted Image

Ortodoxia = religie
Romania = natiune

Evreii apartin religiei iudaice.
Crestinii apartin religiei crestine.

Nu poti apartine la doua religii in acelas timp.

Cei 12 Apostoli au abandonat religia iudaica si au trecut la crestinism.
Nu acelas lucru se poate spune despre Isus, care s-a nascut evreu si a murit evreu,
crestinismul nascandu-se dupa moartea lui...

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsalomee, on 03 decembrie 2017 - 16:31, said:



Amesteci mere cu pere Posted Image

Ortodoxia = religie
Romania = natiune
evreu = natiune
crestin = religie
Posted Image

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 03 decembrie 2017 - 16:03, said:

Când a fost distrus Ierusalimul  și evreii s-au împrăștiat prin toate neamurile, s-a pierdut și puritatea lor de rasă. Atunci au fost lepădați pentru totdeauna.

Wrong !  Dupa cum am mai spus, (si poti sa controlezi ), nu toti evreii au parasite Iudeea. Iar cei ''imprastiati'', si-au pastrat identitatea iudaica, religia, timp de 2000 de
ani, asa cum nici un alt popor nu a reusit. Au ramas evrei, chiar in diaspora...



S-au salvat doar evreii creștini care, știind ce va urma, au părăsit Ierusalimul, Iudeea și Galilea și s-au stabilit la marginea Imperiului Român,  adică aici, în viitoarea Românie.

Nu exista asa ceva, evrei crestini. Sunt ori evrei, ori crestini.
Cat despre cei care s-au stabilit la marginea Imperiului Roman, este vorba si de Dacia.
Aici ai nimerit tu ceva, fara sa vrei, doar ca, (ca la Radio Erevan), nu s-au stabilit ci au fost dusi de catre romani cu Legiunea XIII-a Gemina,
iar Dacia, pana a ajuns sa fie Romania, a mai trecut prin ceva aventuri si schimbari de stapan...
Asa ca, daca din curiozitate faci un test ADN, mai poti avea surpriza sa-ti descoperi ceva gene iudaice. Deoarece acei soldati evrei, dupa 25 de ani
in armata romana, au ramas in Dacia Posted Image
Restul, proorocirile lui Isaiah, nu au nici o legatura cu Romania...Vise...

Am gene iudaice!

#46
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDude_2nd, on 03 decembrie 2017 - 16:34, said:

evreu = natiune
crestin = religie
Posted Image


NAȚIÚNE, națiuni, s. f. Comunitate stabilă de oameni, istoricește constituită, care a luat ființă pe baza comunității de limbă, de teritoriu, de viață economică și de factură psihică, care se manifestă în comunitatea particularităților specifice ale culturii.
Ce fuse această revoluție de la 1848 în București ?... Nu fuse fapta nici a unui partid, nici a unui individ – fuse fapta națiunii romîne. BOLINTINEANU,


RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință.


View PostDorel666, on 03 decembrie 2017 - 17:08, said:


Am gene iudaice!

De unde stii ?

#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 03 decembrie 2017 - 17:36, said:




De unde stii ?

O străbunică evreică. Dar s-ar putea să fie mai mult de atât, de vreme ce numele de familie este Lazăr, nume vădit evreiesc.

#48
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 03 decembrie 2017 - 18:03, said:


O străbunică evreică. Dar s-ar putea să fie mai mult de atât, de vreme ce numele de familie este Lazăr, nume vădit evreiesc.

Adevarat ca numele ''Lazar'' este la origini ebraic - Elazar / El-azar, adica, ''Domnul a ajutat''.
Dar multi neevrei poarta acest nume...

#49
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsalomee, on 03 decembrie 2017 - 17:36, said:

NAȚIÚNE, națiuni, s. f. Comunitate stabilă de oameni, istoricește constituită, care a luat ființă pe baza comunității de limbă, de teritoriu, de viață economică și de factură psihică, care se manifestă în comunitatea particularităților specifice ale culturii.
Ce fuse această revoluție de la 1848 în București ?... Nu fuse fapta nici a unui partid, nici a unui individ – fuse fapta națiunii romîne. BOLINTINEANU,


RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință.
asa.


si? Posted Image

cu ce schmba ceea ce am spus eu, de te-ai chinzuit atata sa-mi citezi din DEX? Posted Image

View PostDorel666, on 03 decembrie 2017 - 17:08, said:

Am gene iudaice!
si eu! Posted Image

ca tot am aflat asta, eu zic ca amandoi ar trebui sa cautam sa avem acelasi Dumnezeu: pe YHWH.
tu ar trebui sa incepi cu icoanele...Posted Image
mie, ce-mi recomanzi?

Edited by Dude_2nd, 03 December 2017 - 19:51.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 03 decembrie 2017 - 19:27, said:



ca tot am aflat asta, eu zic ca amandoi ar trebui sa cautam sa avem acelasi Dumnezeu: pe YHWH.
tu ar trebui sa incepi cu icoanele...Posted Image
mie, ce-mi recomanzi?

Același lucru!

(Dacă tot ai trecut prin Scriptură ca gâsca prin apă...)

#51
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 04 decembrie 2017 - 09:28, said:

Același lucru!

(Dacă tot ai trecut prin Scriptură ca gâsca prin apă...)
adica ce?
sa ma apuc sa ma inchin icoanelor? Posted Image
asta imi sugerezi tu mie ca evreu crestin?Posted Image

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 04 decembrie 2017 - 09:42, said:

adica ce?
sa ma apuc sa ma inchin icoanelor? Posted Image
asta imi sugerezi tu mie ca evreu crestin?Posted Image

Da, sper să apuci să te mai închini icoanelor...

#53
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postsalomee, on 02 decembrie 2017 - 23:20, said:



Este stiut ca crestinismul s-a dezvoltat in Imperiul Roman, nu asta a fost motivul semnelor de intrebare Posted Image

Ce m-a mirat a fost afirmatia lui precum poporul roman s-a nascut prin anii 70 d.H si ca este poporul ales...

Cam pe atunci ne-am format ca si organizare in teritoriu. Erau deja uniti in perioada celor 2 razboaie daco-romane.

Le cam leaga Dorel.

#54
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postlogic1, on 22 octombrie 2017 - 17:56, said:



Ideea este de apă limpede ca cristalul - străveziu. Marea Neagră este... neagră... Posted Image

Apoc. 22:1 ”Și mi-a arătat un rĂąu cu apa vieții, limpede ca cristalul”.


"Ozana cea frumos curgatoare si limpede ca cristalul"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate