Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nu pot crea partitii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008
Am acest laptop.
Am descarcat imaginea .iso Windows 10 Fall Creators Update de pe site-ul Microsoft.
Am facut un stick bootabil cu Rufus selectand optiunea "GPT partition scheme for UEFI computer"
In wizard imi apareau 3 partitii. Una de system de vreo 500mb parca... a doua era C:/ instalat windows 10, si a treia era D:/.
Am dat format la aia de system si la C:/ dupa care atunci cand incercam sa instalez imi aparea eroarea "Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR partition table. On EFI system, Windows can only be installed to GPT disks"
Apoi cred ca am gresit... ca am dat delete la partitia system si la C://. Acum mi-a ramas Drive 0 Unallocated Space si Drive 0 Partition 1 care reperezenta D-ul si unde am date foarte importante. (am pus poza)
Acum cand incerc sa creez o partitie in care sa instalez Windows-ul imi apare o eroare "We couldn't create a new partition" (poza atasata)
Apoi am incercat sa fac din nou stick-ul bootabil, dar de data asta cu optiunea "MBR partition scheme for BIOS or UEFI computers".
Nu stiam ce fel sunt partitiile mele la inceput, GPT sau MBR. Cand am cumparat laptop-ul am pus la vremea aceea ultima versiune de Windows 10 si a mers ca era free dos probabil.
Am cautat tot felul de metode pe net... sa fac sa ruleze windows-ul direct de pe stick 3.0 si ma gandeam ca as putea cu Partition Guru sa convertesc partitia la GPT, dar se misca foarte greu de pe stick... de la un click la altul dureaza 4 minute.
Am incercat sa fac stick bootabil cu windows 7 si imi spune ca nu gaseste  ceva drivere cand ajunge la meniul unde pot face partiile.

Ma mai gandeam la varianta in care sa fac un HDD extern sa ruleze windows-ul de pe el, apoi sa mut fisierele pe HDD si apoi sa dau format la tot HDD-ul laptopului.
Exista vreun file manager care sa ruleze in boot mode, fara sa fie nevoie sa ai vreun windows instalat, asa cum poti face backup cu Acronis de exemplu.

Ajutati-ma va rog cu o solutie in asa fel incat sa nu pierd datele de pe partitia D:/... de doua zile tot incerc de unul singur si nu reusesc.
Multumesc!

Attached Files


Edited by valyyyyyy, 21 October 2017 - 13:46.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvalyyyyyy, on 21 octombrie 2017 - 13:35, said:

Exista vreun file manager care sa ruleze in boot mode, fara sa fie nevoie sa ai vreun windows, asa cum poti face backup cu Acronis de exemplu.
Faci un stick cu Ubuntu si ai acces la partitia de date. Daca mai ai vreun PC prin casa, ii dai share in retea si iti copii datele importante pe el fara sa te complici cu un hdd extern.
Daca vrei, poti sterge/creea partitii noi din Ubuntu daca installerul de Windows nu te lasa.

Edited by lucifer76, 21 October 2017 - 13:50.


#3
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008
Mai am un laptop mai vechi cu xp de pe care scriu acum, dar are hdd de doar 80Gb, iar eu am nevoie de aproximativ 800gb
Am sa incerc sa creez atunci partitii din Ubuntu.
Multumesc de hint.
L.E: Acum am vazut si eu eu poze ca partitia D:/ o vede ca partitie de system.

Edited by valyyyyyy, 21 October 2017 - 13:56.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca ai sters si partitia EFI.
Stergi toate partitiile de pe disk si instalezi Windows. Daca ai date importante pe HDD, atunci poti folosi un stick cu Linux in mod "LiveCD" ca sa copiezi datele pe un HDD extern, apoi din Gparted stergi partitiile. La instalarea Windows-ului HDD-ul va fi initializat automat ca GPT, daca bootezi in mod UEFI.
Poti folosi si DiskPart de pe stick-ul cu Windows. Deschizi o sesiune CLI si in diskpart listezi HDD-urile (comanda "list disk"), selectezi numarul disk-ului (n) din lista (comanda "select disk n") si dai comanda "clean".

Edited by _-_, 21 October 2017 - 13:57.
typo


#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O5kh_-6e4kk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e greu de instalat Gparted si de modificat partitiile. De preferat ar fi sa salvezi datele mai intai, desi ca sa copii 800 giga o sa dureze ceva. Cred ca e mai simplu de scos hdd-ul din laptop si pus pe un desktop, daca accesul la el este usor.

#6
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pai alegi "Legacy:" din meniul de boot. Eventual refaci stickul pentru MBR.

#7
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008
Am ales legacy si m-a lasat sa creez partitia. Dar cea pe care am instalat windows-ul este "primary", iar cea pe care am datele este acum "system". Este ok asa? Pot sa le inversez cumva?
O alta intrebare ar fi, merita sa cumpar un hdd extern si sa imi copiez datele pe el, apoi sa instalez windows-ul cu "GPT partition scheme for UEFI computer"

L.E: Dupa ce s-a instalat, cand intru in "This PC" vede doar partitia pe care am pus windows-ul, cea pe care am datele nu o vede.

Attached Files


Edited by valyyyyyy, 21 October 2017 - 15:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate