Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Arcadia Apartments Domenii

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
xtr_thunderbolt

xtr_thunderbolt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2009
Oaza de relaxare si de liniste, deviza proiectului Arcadia?

Pai hai sa facem un calcul simplu:

Confom anunturilor publicate, DVD Residential Imobiliare a inceput constructia ansamblului rezidential Arcadia Apartments Domenii, ce va avea in componenta mai multe cladiri (2S+P+5E+E6-E7 retrase), cu peste 800 de apartamente, la nivelurile subterane urmand a fi amenajate 240 de locuri pentru parcare. Complexul se dezvolta pe cca 3 hectare.

800 de apartamente a cca 2 persoane (medie ) = 1,600 persoane.
Cate masini sa aiba aceste persoane? tot 1,600? hai sa mai scadem putin... sa zicem cam 1,000. Daca ne gandim ca sunt doar 240 de locuri de parcare, diferenta pana la 1,000 - adica vreo 760 de autovehicule - unde ziceti ca vor fi parcate?

Ca sa aveti o imagine de ansamblu, toata strada Athanasie Enescu are, in momentul de fata, mai putin de 800 de locuinte (apartamente sau case), Va spun si cate: nu mai mult de 250. Deci ce oaza de liniste ziceti ca ofera Arcadia? in conditiile in care, odata cu livarea celor 800 de apartamente, aglomerarea urbana creste cu peste 300% fata de situatia curenta?

As mai preciza ca, in timpul zilei, strada Copilului si strazile adiacentele sunt deja sugrumate de masinile celor care vin sa lucreze in sediile aflate pe aceeasi strada.
Intorcandu-ma la cele 1,000 de masini suplimentare, aparute odata cu acest proiect rezidential, imi pun intrebarea pe unde vor intra si iesi in fiecare dimineata si seara masinile fiecarui locuitor al acestei strazi sau al strazilor adiacente. Am imaginea bulevardului Dimitrie Pompei, unde o ora iti ia doar sa iesi dintr-o parcare si sa parcurgi 1 km.

Acest absolut halucinant plan de urbanism si proiect aprobat de Primaria Sectorului 1 ma uluieste cu desavarsire - daca ne mai poate uimi ceva in Tara Romaneasca. Uitati de verde, dar  priviti cu atentie betonul si trageti in piept poluarea si aglomerarea. Calculele de mai sus sunt reale, iar informatiie iti ia mai putin de 30 de min sa le aduni la fata locului. In orice caz, avand in vedere discordantele majore intre ce mai exista deja construit si ce se construieste in cadrul acestui proiect, ma intreb in cat timp va apare prima solicitare de anulare a autorizatiei de construire.

Atentie, asadar, unde cumparati, cu cat cumparati si pe ce infrastructura va bazati. Imaginati-va la ce distanta veti sta de vecini, de cate ori veti mirosi mancarea pregatita la cina si de cate ori pe an va veti prezenta cu masina avariata de vecinul de la parter, scara X (chiar, cate scari vor fi la 800 de apartamente?) fiindca n-a avut loc sa faca o manevra. In fond, nu bancile sunt interesate in ce alegeti sa va investiti banii pe care ii luati cu imprumut si ii truditi apoi 12-14 ore pe zi pentru a-i returna in 30 de ani...

Iar acest proiect se vinde cu numele de Oaza verde de Relaxare... :)

#38
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
thunderbolt - verifica site-ul proiectului. fiecare faza de dezvoltare are cu 25% mai multe locuri de parcare decat apartamente.
Cele 240 de locuri de parcare despre care vorbesti sunt numai pentru faza I.
Altfel, ca sa poti judeca mai bine comentariul meu, asta e un proiect pe care l-am studiat atent si am decis ca nu-mi place. Proiectul este marketat ca Domenii desi e Grivita toata ziua, iar apartamentele, desi au un nivel bun de finisaje (incalzire in pardoseala, jaluzele exterioare) sunt fie meschine ca si suprafete (vezi 3 camere standard) fie ajung la un pret nefiresc de mare pentru zona in care se afla (vezi 3 camere de lux).

#39
xtr_thunderbolt

xtr_thunderbolt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2009
Bogdan, din ce stii, in pretul apartamentului este inclusa si parcarea? Fiindca ar fi singurul motiv ce ne-ar putea face sa credem ca omul, din ratiuni de buget, nu va alege sa-si lase masina si mai departe pe strada Posted Image

In orice caz, scopul postului era de a atrage atentia asupra infrastructurii incapabile sa suporte un asemenea proiect si a aglomerarii urbane fata de situatia existenta intr-o zona (fosta verde) in care clientii cumpara vise reprezentand opusul (fericire si relaxare).

Chiar daca informatiile sunt contradictorii in ce priveste descrierea exacta a proiectului (cu referinta expresa la locurile de parcare), atentia ar trebui sa fie indreptata asupra faptului ca populatia va creste cu peste 300%, numarul masinilor cel mai probabil asemenea, iar disconfortul creat de asemenea circumstante ar trebui sa balanseze mai mult in decizia de achizitie a fiecaruia dintre noi.

Edited by xtr_thunderbolt, 15 February 2018 - 21:12.


#40
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
Ai dreptate in privinta infrastructurii. Eu chiar cred ca, la finalizarea proiectului, numarul noilor veniti va depasi 2,000 pentru ca media de locuitori pe apartament nu va fi 2, ci peste. Totusi, ca sa fim sinceri, infrastructura e deplorabila in tot Bucurestiul. Nu exista vreo locatie in Bucuresti in care sa "arunci" un astfel de proiect fara sa aglomerezi zona.
Am contrazis doar afirmatia legata de numarul de locuri de parcare. Informatia e pe site si am verificat-o personal la ei. In fiecare faza numarul locurilor de parcare depaseste cu aproximativ 25% numarul apartamentelor. Evident, locul de parcare se plateste extra; banuiesc ca intrebarea ta era retorica oricum.

#41
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 bogdan_tudor, on 15 februarie 2018 - 16:27, said:

Proiectul este marketat ca Domenii desi e Grivita toata ziua,
sunt fie meschine ca si suprafete (vezi 3 camere standard) fie ajung la un pret nefiresc de mare pentru zona in care se afla (vezi 3 camere de lux).
Asa este. Iti vinde locatie in Grivita, care e vecina in aceeasi masura cu Giulesti.

Care ar fi suprafata ideala pentru un 3 si 4 camere la nivelul de pret de 1700-2000/mp?
Puhoiul din 800 de apartamente pare naucitor pentru locatia respectiva... Poate ar fi mai interesante niste locatii de dimensiuni mai mici...

Edited by Quantum, 16 February 2018 - 10:54.


#42
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
Quantum - nu cred ca pot raspunde la intrebarea asta, pentru ca depinde de bugetul fiecaruia.
Pot insa sa spun ce asteptari am eu de la un apartamnet de trei camere:
- bucatarie inchisa, cu spatiu vitrat generos
- vorbind despre bucatarie, in multe apartamente noi bucataria este un dreptunghi foarte stramt. Tinand cont de faptul ca un front de bucatarie inseamna 62-65 cm adancime, latimea ramasa ar trebui sa nu ma "stranga". Apoi, ar trebui ca bucataria sa imi ofere un blat de lucru liber suficient, tinand cont de frigider, plita, chiuveta (eventual dubla), cuptor - echipamente care "mananca" din blat. in functie de dimensiuni, aceste 4 echipamente te pot lasa fara blat de lucru intr-o bucatarie prost gandita.
- spatii de depozitare. gasesc absolut obligatoriu un spatiu de dressing la intrare (haine, incaltaminte) si inca unul undeva in interior, pe un hol
- in cazul in care unul dintre dormitoare inglobeaza o baie (gen dormitor matrimonial), baia aia creeaza de obicei la intrarea in dormitory un spatiu absolut mort, inutil. Astfel, un dormitory care pe hartie are 14 mp, va avea in realitate un 12.5 mp utilizabili.
- in mod ideal, zona de zi (bucatarie, o baie si living) ar trebui sa poata fi separata de zona de noapte (dormitoare). Separarea poate fi fizica (o usa), sau imaginara, dar zonele nu ar trebui sa se amestece.
- spatiu de depozitare tip boxa (pentru ca la 3 camera exista si un copil, de cele mai multe ori). Si chiar daca nu exista copilul, bicicletele, schiurile si alte acareturi nu au unde sta
de asemeni, in mod ideal, aerisire naturala in bai (sau macar in una intre cele doua)
- ca si suprafete utile, apartamentul optim are o bucatarie de 10-12 mp, dormitoare de 14 mp (dressing, pat dublu, astea ocupa spatiu) si un living de minim 25 mp. O baie sub 4-5 mp este una inghesuita. Doar astea te duc spre 75mp utili si nu am vorbit despre holuri. Asadar, apartamentul asta ideal ajunge spre 90 mp utili. De aici incolo, fiecare face un calcul, care calcul depinde foarte mult de zona si nivelul de finisare

#43
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
De acord ca va fi mult pentru acea zona 800 apartamente, asta daca si vor face cat au zis initial. Nu consider ca e o problema cu iesirea/intrarea masinilor din subteran. Daca nu ma insel au iesire in 4 sau 5 strazi si parcarile subterane nu comunica intre ele (vor fi 3 sau 4 parcari subterane si fiecare va avea un acces dedicat intr-o anume strada ori strazi). Momentan locuiesc intr-un ansamblu care are peste 400 de locuri de parcare la subteran si o singura cale de acces si n-am vazut niciodata aglomeratie.
Personal, din schitele pe care le-am vazut, sunt putine parti/laturi ale acestui complex unde merita sa cumperi. Ai de ale intre o curte interioara la 40 de metri distanta fata de apartamentul din fata ta, o laterala care are tot felul de hale/birouri/Domenii Park si o alta parte catre acea zona de case. Singura laterala demna de luat in calcul, fara grija potentialelor constructii viitoare care sa-ti anuleze vizibilitatea/intimitatea este cea care da spre strada Siret, asta in ipoteza in care ai un minim etaj 4 si afce parte din faza 1 ce a fost, din cate stiu, integral vanduta. In faza a 2-a distanta dintre blocuri acolo unde sunt cel mai apropiate unul fata de altul e de 12 metri :). Faza a 3-a e o enigma chiar si pentru ei, nu au autorizatie pentru ea. Sunt mai multe ipoteze, de la after school la chestii comericiale la parter sau partere ca sunt mai multe cladiri.
Am urmarit acest complex si o fac in continuare intrucat imi place zona dar nu-mi pot imagina o zona rezidentiala formata in zeci de ani cum poate absorbi atatea sute de apartamente.
Mai ramane problema banilor pe care ei ii cer pe mp util. Au facut pana si apartamente de 3 camere de 55 mp incat sa-si permita cat mai multi achizitia unuia acolo. Cat de perfida e chestia asta.

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 bogdan_tudor, on 16 februarie 2018 - 11:11, said:

Doar astea te duc spre 75mp utili si nu am vorbit despre holuri. Asadar, apartamentul asta ideal ajunge spre 90 mp utili.
De aici incolo, fiecare face un calcul, care calcul depinde foarte mult de zona si nivelul de finisare
Tot cam la aceleasi cifre am ajuns si eu, cam 95-110 mp. Ce dotari/niveluri de finisare te astepti sa ai in gama respectiva de preturi? (1700/2000)

 barbat, on 16 februarie 2018 - 11:35, said:

De acord ca va fi mult pentru acea zona 800 apartamente, asta daca si vor face cat au zis initial.
Mai ramane problema banilor pe care ei ii cer pe mp util. Au facut pana si apartamente de 3 camere de 55 mp incat sa-si permita cat mai multi achizitia unuia acolo. Cat de perfida e chestia asta.
Eu cred ca acolo (daca 800 apt.=1.200 auto) va fi haos dimineata si seara... (stiu zona). Imaginile vazute pe siteul lor m-au facut sa ma gandesc la o achizitie, insa cand am vazut aici poze cu planurile si cat de apropiate sunt blocurile... ma mai gandesc.

Ma mira chestia asta: apartament 3 cam. de 55 mp si studio de 50 mp... Studio e un soi de garsoniera, nu? (am vazut imaginile)

Apropo, aveti preturi pt. studiouri si 2 cam? Ce dotari sunt incluse in afara de pereti si balcon?

Edited by Quantum, 17 February 2018 - 06:00.


#45
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Atitudinea asta a dezvoltatorului nu e sanatoasa in raport cu clientul, asta ma deranjeaza cel mai mult. Cum frate sa ii dai unuia o casa intitulata generic ca avand 3 camere cu peste 2000 euro/mp in orasul asta infect sufocat de prostie/hotie mizand pe constragerea mea sociala de a nu putea moral sa plec de aici ca am familie aici, am parinti, viata mea e aici?!
Da, vreau si pot sa dau 250-300.000 euro pe un apartament dar sa primesc respect si recunostinta iar ei nu ma trateaza astfel.

#46
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011

 barbat, on 16 februarie 2018 - 11:35, said:

...
Personal, din schitele pe care le-am vazut, sunt putine parti/laturi ale acestui complex unde merita sa cumperi. Ai de ales intre o curte interioara la 40 de metri distanta fata de apartamentul din fata ta, o laterala care are tot felul de hale/birouri/Domenii Park si o alta parte catre acea zona de case. Singura laterala demna de luat in calcul, fara grija potentialelor constructii viitoare care sa-ti anuleze vizibilitatea/intimitatea este cea care da spre strada Siret
...
1) Am facut un ocol pe jos a terenului pe care se construieste: atentie la latura sud, destul de mare, care este catre case, va fi foarte aproape de cosurile caselor, printre care sunt multe modeste, cu sobe, care sigur vor arde tot felul de plastice, deseuri si lemne ude si putrede - deci nu poti deschide ferestrele deloc.

2) Intrebare: biroul de 8 m2 va fi camera copilului? Dupa ce trece de 14 ani, mai incape patul?

3) catre est, strada Siret sunt numai vile noi, unele de 4-5 etaje, banuiesc ca au centrale toate, nu sobe, deci posibil sa poti admira vecina in dormitor de la vreo 10 metri ( sa nu fie chiar mai putin)

Edited by nasty2, 24 February 2018 - 21:32.


#47
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Da va bate careva sa cumparati acolo?
S-au terminat apartamentele ?

#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 catalin11catalin, on 24 februarie 2018 - 21:39, said:

Da va bate careva sa cumparati acolo?
S-au terminat apartamentele ?
Unde sugerezi?

#49
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

 nasty2, on 24 februarie 2018 - 21:23, said:

1) Am facut un ocol pe jos a terenului pe care se construieste: atentie la latura sud, destul de mare, care este catre case, va fi foarte aproape de cosurile caselor, printre care sunt multe modeste, cu sobe, care sigur vor arde tot felul de plastice, deseuri si lemne ude si putrede - deci nu poti deschide ferestrele deloc.

2) Intrebare: biroul de 8 m2 va fi camera copilului? Dupa ce trece de 14 ani, mai incape patul?

3) catre est, strada Siret sunt numai vile noi, unele de 4-5 etaje, banuiesc ca au centrale toate, nu sobe, deci posibil sa poti admira vecina in dormitor de la vreo 10 metri ( sa nu fie chiar mai putin)
La prima afirmatie - Esti ok?!

Edited by barbat, 25 February 2018 - 12:49.


#50
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

 barbat, on 16 februarie 2018 - 11:35, said:

De acord ca va fi mult pentru acea zona 800 apartamente, asta daca si vor face cat au zis initial. Nu consider ca e o problema cu iesirea/intrarea masinilor din subteran. Daca nu ma insel au iesire in 4 sau 5 strazi si parcarile subterane nu comunica intre ele (vor fi 3 sau 4 parcari subterane si fiecare va avea un acces dedicat intr-o anume strada ori strazi). Momentan locuiesc intr-un ansamblu care are peste 400 de locuri de parcare la subteran si o singura cale de acces si n-am vazut niciodata aglomeratie.
Personal, din schitele pe care le-am vazut, sunt putine parti/laturi ale acestui complex unde merita sa cumperi. Ai de ale intre o curte interioara la 40 de metri distanta fata de apartamentul din fata ta, o laterala care are tot felul de hale/birouri/Domenii Park si o alta parte catre acea zona de case. Singura laterala demna de luat in calcul, fara grija potentialelor constructii viitoare care sa-ti anuleze vizibilitatea/intimitatea este cea care da spre strada Siret, asta in ipoteza in care ai un minim etaj 4 si afce parte din faza 1 ce a fost, din cate stiu, integral vanduta. In faza a 2-a distanta dintre blocuri acolo unde sunt cel mai apropiate unul fata de altul e de 12 metri :). Faza a 3-a e o enigma chiar si pentru ei, nu au autorizatie pentru ea. Sunt mai multe ipoteze, de la after school la chestii comericiale la parter sau partere ca sunt mai multe cladiri.
Am urmarit acest complex si o fac in continuare intrucat imi place zona dar nu-mi pot imagina o zona rezidentiala formata in zeci de ani cum poate absorbi atatea sute de apartamente.
Mai ramane problema banilor pe care ei ii cer pe mp util. Au facut pana si apartamente de 3 camere de 55 mp incat sa-si permita cat mai multi achizitia unuia acolo. Cat de perfida e chestia asta.
Are lumea bani, sau li se pare un proiect ok, de s-a vandut integral prima faza.
In timpul zilei, in momentul de fata, nu ai unde parca pe Athanasie Enescu si pe str Copilului, pot sa confirm.
Zona verde nu pot sa spun ca exista acolo. Era un teren al S.C. GRIVITA S.A., napadit de arbusti si buruieni. Le-au luat ceva timp, vara asta sa defriseze toata zona.
Au pus la pământ o "jungla"verde, ca sa ridice o" "jungla" de betoane.


#51
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
E pe o fosta fabrica de cuie. Toate ansamblurile astea rezidentiale din zone mai spalate pe foste fabrici, uzine se fac in principiu. Mai mici sau mai mari. Cand n-o sa mai fie nu o sa se mai construiasca ceva asa mare. O sa apara un bloc ici-colo.

#52
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Inteleg ca multi va asteptati ca preturile sa mai scada in viitorul apropiat, ce va face sa credeti asta? Realist vorbind, cei care urmariti apartamente de 3-4 camere cu suprafete utile de 90-100mp, bateti spre un buget de ~200k de euro, zona de pret unde oferta este destul de redusa, iar cererea destul de mare. Orice familie corporatista cu succes mediu isi permite sa plateasca cei 4000 de lei corespunzatori ratei lunare. In aceste conditii, ce ar putea determina preturile sa scada? Singurul factor pe care-l vad eu este cresterea ROBOR si ducerea ratei in zona de +6000 lei, dar atunci, in afara variantei in care aveti cash banii, solvabilitatea tuturor va fi afectata.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca idee, m-am uitat si eu la cele de 4 camere de la ei. Pentru ~90mp utili, in faza1 erau pe la 190k EUR iar acum, in faza 2 sunt pe la 210k EUR (preturi la prima strigare cu ceva discount inclus).

Edited by MembruAnonim, 06 March 2018 - 22:20.


#54
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Revenirea cu picioarele pe pământ ar fi o treaba. Rata de 4000 de lei e o tâmpenie sinistra. La o adică, ea poate deveni 10000 de lei în mai puțin de 2 ani, dacă lucrurile merg prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate