Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Arcadia Apartments Domenii

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Asta e cel mai deranjant aspect la acest gen de proiecte rezidențiale majore. Dezvoltatorul ca dori sa predea cat mai repede in diverse faze, pentru a putea sa-și sustina investițiile in fazele ulterioare. Totusi, nu poti evita praful, vacarmul si aglomeratia de utilaje, care vor fi prezente multi ani, pe tarlaua aceea.

#20
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Stie cineva cum vor fi dispuse cladirile pe acel spatiu? Am inteles ca sunt 3 etape de constructie, prima fiind cea in forma de "U", a 2-a fiind formata din 2 cladiri si a 3-a etapa fiind un mix intre spatii comerciale si apartamente. Ei zic ceva de ordinul a 800 apartamente pe acele 3ha?! Nu e cam mult?! Am fost azi prin zona azi, se lucra, mi-a placut cum arata ce-i prin jur.

#21
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
De unde se gasesc atatea sute de oameni care sa cumpere apartamente la preturi halucinante?
Chiar sa fie toti manageri si IT-isti?

#22
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
mi se par ok preturile raportate la zona si constructie, ma uitam la cele mai mari de 3 si cele de 4 camere.

Edited by barbat, 24 January 2018 - 22:06.


#23
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
93000 pentru 55mpu ti se pare ok? Nu mai zic ca cica e cu 3 camere :))
Gasesti apartament de 2 camere pe la 60-70 cu aceeasi suprafata si zona mai central.

#24
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
nu, dar mi se pare ok in jur de 2000 euro/mp in zona aia.

#25
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostAfroditu, on 25 ianuarie 2018 - 13:05, said:

93000 pentru 55mpu ti se pare ok? Nu mai zic ca cica e cu 3 camere Posted Image)
Gasesti apartament de 2 camere pe la 60-70 cu aceeasi suprafata si zona mai central.
Nu inteleg cum poate un apartament cu 3 camere sa aiba 55 mp!
Iata legea locuintelor: http://legislatie.ju...iiDocument/8601
A se consulta in special Anexa nr.1, punctul A (suprafete minimale).

Attached Files



#26
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

View Postleusteanul, on 24 ianuarie 2018 - 21:55, said:

De unde se gasesc atatea sute de oameni care sa cumpere apartamente la preturi halucinante?
Chiar sa fie toti manageri si IT-isti?

Pentru dezvoltator/investitor nu conteaza din ce patura sociala vin clientii, atata timp cat isi vinde "marfa".
Cert este cererea de locuinte in Bucuresti depaseste cu mult oferta, chiar daca in lucru destul de multe ansambluri rezindentiale de mari dimeniuni.
Din ce am vazut intr-un reportaj pe digi24, in 2018 ar trebui sa ne asteptam avem noua crestere a pietei imobiliare (implicit a preturilor de vanzare).

Deci, fiecare bun isi gaseste proprietarul, mai ales in conditiile enumerate mai sus.

View Postbarbat, on 24 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Stie cineva cum vor fi dispuse cladirile pe acel spatiu? Am inteles ca sunt 3 etape de constructie, prima fiind cea in forma de "U", a 2-a fiind formata din 2 cladiri si a 3-a etapa fiind un mix intre spatii comerciale si apartamente. Ei zic ceva de ordinul a 800 apartamente pe acele 3ha?! Nu e cam mult?! Am fost azi prin zona azi, se lucra, mi-a placut cum arata ce-i prin jur.
Sunt sigur ca noilor proprietari le convine zona. Practic, o parte importanta de pretul de vanzare este dat de zona respectiva. Corect?
Pe de alta parte, locatarii care stau in acea zona de ani buni, nu vor fi multumiti de vacarmul si aglomeratia care vor creste incet - incet, pana se va muta si ultimul proprietar, in acest ansamblu mare.
Repet, trec zilnic prin acea zona (dimineata si seara - las si iau juniorul la/de la o gradinita din zona) si deja se simte aglomeratia facuta doar de basculele, care cara molozul, accesand strada Athanasie Enescu, care este foarte stramta.
Dar, asta inseamna capitalism... Profitul primeaza.

#27
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Ai dreptate, zona este bună. Este o zona bună de locuit. Este o zona rezidențială deja formata în mulți ani. Firește ca în cele mai multe cazuri zona e mult mai importanta decât casa în sine și asta costa. Nu poți sa tragi semnul egal între Domenii și Berceni sau Rahova  indiferent de cum arata acel apartament în Berceni sau în Rahova, după caz. Asta e valabila peste tot în lume.

Eu zic ca cine își permite sa dea 2-300 mii pe un apartament în București - România și aici fac referire la oameni cinstiți care își câștigă traiul din salariu(exista o categorie sociala în România, ce i drept din păcate nu foarte mare, tot mai bine conturată)   sau business uri medii apreciază chestia cu zona și cu o viata ceva mai buna calitativ.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTendor83, on 03 februarie 2018 - 14:57, said:

Repet, trec zilnic prin acea zona (dimineata si seara - las si iau juniorul la/de la o gradinita din zona) si deja se simte aglomeratia facuta doar de basculele, care cara molozul, accesand strada Athanasie Enescu, care este foarte stramta.
Dar, asta inseamna capitalism... Profitul primeaza.
Ce obtiuni de spatiu verde sunt prin zona?

View Postbarbat, on 24 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Stie cineva cum vor fi dispuse cladirile pe acel spatiu?
cum se vede aici

Attached Files

  • Attached File  aici.jpg   234.37K   159 downloads

Edited by MembruAnonim, 07 February 2018 - 00:12.


#29
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pare foarte aerisit.😂

#30
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

View PostMembruAnonim, on 07 februarie 2018 - 00:12, said:

Ce obtiuni de spatiu verde sunt prin zona?


cum se vede aici
Spațiu verde ar fi parcul Cireșarii, unde este o baza sportiva. Nu stiu daca este deschis publicului. Si celebrul Herăstrău (actualmente Mihai 1).

Daca vrem aerisit, te muti in afara Bucurestiului, la casa, sau in zone fara blocuri inalte. Viata la oras prezinta densitate mare.


#31
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018
Salutari!

1. Despre proiect in sine:
Haideti sa luam, de exemplu: D-1-6 – 3 camere Premium, tip 1, etaj 1, suprafata construita 90 mp – pret de lista 131.000 Euro + TVA - suprafata utila, conform schitelor de pe site, este de 74 mp - rezulta astfel un pret pe mp util de 2106, tva inclus, predare aprilie 2019 faza 1.
Baietii astia insista sa numeasca un apartament de 3 camere, de 74 de mp, in Bucurestiul anului 2018, citez... "premium". Ok, il numesti premium, mai aruncam acolo si un "lux", ca sa fie bine sa nu fie rau, dar este suficient ca sa determini clientul sa dea aproape 160000 pe ceva cu niste dimensiuni de apartament de pe vremea lui ceasca?
Pe scurt... halucinant :) Sunt proiecte cu termen de finalizare asemanator, in zone mai bine pozitionate, semicentrale sau chiar centrale (in sensurile adevarate ale acestor doua cuvinte, nu din sensurile pe care le dau agentii imobiliari in anunturile lor celebre ;) ) cu acelasi pret sau chiar la 1700-1800 / mp!

2. Despre cei care evalueaza acest proiect, citesc si ma minunez, sincer :)
"zona este bună. Este o zona bună de locuit. Este o zona rezidențială deja formata în mulți ani. Firește ca în cele mai multe cazuri zona e mult mai importanta decât casa în sine și asta costa. Nu poți sa tragi semnul egal între Domenii și Berceni sau Rahova  indiferent de cum arata acel apartament în Berceni sau în Rahova, după caz. Asta e valabila peste tot în lume."
"dar mi se pare ok in jur de 2000 euro/mp in zona aia"
"mi se par ok preturile raportate la zona si constructie"

Domenii este zona ok, are o reputatie buna, dar nu tot ce este in nord, este automat minunat si trebuie sa ne intunece ratiunea si sa sarim cu banii si creditele :) De asemenea, nu este ca si cum viitorii proprietari ar vea de ales doar intre Domenii, Ferentari si Dimitrie Leonida:) Nu comparati mere cu pere.
Sunt o serie de criterii, pe care majoritatea oamenilor inevitabil le iau in calcul, dincolo de preferintele personale, si va asigur ca simplu criteriu ca este asezat pe harta, in nordul Bucurestiului, nu poate duce de la sine la un pret de peste 2000/mp :) Aceste criterii sunt densitatea si spatiul verde din viitorul parcul rezidential, din zona imediata apropiata dar si din cartier, raportata la infrastructura din imediata vecinatate dar si conectarea cu alte zone (adiacente sau nu) relevante din Bucuresti, data finalizarii, nivelul poluarii aerului, calitatea constructiei, costurile ulterioare de mentenanta, evolutia pretului in timp (valorizare - devalorizare in functie de viitoarele lucrari rezidentiale si de infrastructura) si... unul dintre cele mai valoroase elemente din infrastructura bucuresteana - faimosul si atat de rarul metrou (cu M2 avand un clar avantaj).

Asadar, sunt o serie de factori care influenteaza calitatea vietii viitorilor proprietari si prin urmare, pretul de vanzare si chiria. Altfel spus, degeaba este pus aparent bine pe harta, daca practic, inoti intr-o mare de oameni si masini, de cele mai multe ori zilnic, intr-o infrastructura subdimensionata si ajungi greu si plin de stres in punctele de interes (parcuri, spatii verzi, statii metrou, munca, scoli, centru, iesire din bucuresti, centura si asa mai departe).

Nu va entuziasmati prea tare cu privire la faptul ca aveti momentan jobul in cladirile de birouri din nord sau ca viitorii chiriasi vor avea joburi tot acolo - este un lucru bine stiut ca nordul a inceput dezvoltarea, istoric, insa de multi ani, grosul spatiilor de birouri finalizate si in executie este (si va fi) in Vest si in Sud. Nu lucrez in imobilizare, dar lucrand in IT, am luat contactul constant, de multi ani, cu tot soiul de statistici si studii din piata real estate, relevante pentru costul outsourcing in Romania - datele acestea sunt usor de gasit de oricine.

#32
epm

epm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2007

View Postsorinvbb, on 10 februarie 2018 - 19:24, said:

Sunt proiecte cu termen de finalizare asemanator, in zone mai bine pozitionate, semicentrale sau chiar centrale (in sensurile adevarate ale acestor doua cuvinte, nu din sensurile pe care le dau agentii imobiliari in anunturile lor celebre ;) ) cu acelasi pret sau chiar la 1700-1800 / mp!



Salut,

Poti da te rog cateva exemple de ansambluri centrale sau semicentrale care ti se par interesante? Eu m-am apucat de curand de cautari si sunt dezamagit ca nu gasesc apartament cu 4 camere la un buget de 200.000€ care sa mi se para in regula.

Multumesc mult.

#33
Markutza

Markutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2006

View Postsorinvbb, on 10 februarie 2018 - 19:24, said:

Sunt proiecte cu termen de finalizare asemanator, in zone mai bine pozitionate, semicentrale sau chiar centrale (in sensurile adevarate ale acestor doua cuvinte, nu din sensurile pe care le dau agentii imobiliari in anunturile lor celebre Posted Image ) cu acelasi pret sau chiar la 1700-1800 / mp!

Salut!

Da-ne cateva exemple de apartamente noi la 1700-1800 / mp care sa nu fie 3 cam la 50mp sau in zone in care te sufoca traficul. Eu caut de vreo 2-3 ani.

Gasesti mai ieftin, semidecomandate sau foarte prost structurate, ridicate de oameni la primul lor bloc, in zone in care traficul e mare sau care sunt faimoase pentru lucruri neplacute.

View Postbarbat, on 24 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Stie cineva cum vor fi dispuse cladirile pe acel spatiu? Am inteles ca sunt 3 etape de constructie, prima fiind cea in forma de "U", a 2-a fiind formata din 2 cladiri si a 3-a etapa fiind un mix intre spatii comerciale si apartamente. Ei zic ceva de ordinul a 800 apartamente pe acele 3ha?! Nu e cam mult?! Am fost azi prin zona azi, se lucra, mi-a placut cum arata ce-i prin jur.
Am discutat cu ei si vor fi in jur de 500 + de apartamente. Ce imi place este ca parcarile sunt toat subterane si cu 30% mai mutle decat numarul de apartamente. Pretul lor insa este cam mare.

View PostTendor83, on 14 noiembrie 2017 - 13:08, said:

Din pacate, zona aceea va fi extrem de aglomerata. Stiu acest aspect pentru ca am copilul la o gradinita privata din zona, si trec in fiecare dimineata si seara pe acolo (de cca. 3,5 ani). Exista si un baraca moderna, in care este instalat biroul de vanzari, unde exista vizionari si prezentari pana la ora 18:30 - 19:00, in fiecare seara. Sunt destui interesati.
Poti sa ne dai mai multe detalii? "Zona aglomerata" poate insemna pentru cineva care sta 2 semafoare pana trece de intersectie, dar nu e acelasi lucru pentru cineva obisnuit cu 5-6 semafoare la fiecare intersectie. Nu stiu daca ai vazut Iuliu Maniu dimineata la 8-9, dar eu cu asta compar "zona aglomerata". Iti ia sa parcurgi distanta dintre 2 statii de metrou intre 10 si 30 min cu masina/autobuzul.

In ce directie mergi de obicei? La ce ora? cat iti ia sa parcurgi o portiune, de ex (Metrou grivita-urcarea pe pod).

Edited by Markutza, 12 February 2018 - 17:16.


#34
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018
Salut epm,

Intr-adevar, apartamente de 4 camere decente se gasesc greu, fie pur si simplu dezvoltatorii nu fac(pentru ca probabil cele mici se vand mai rapid), fie sunt incredibil de mici, cu dormitoare de 10mp, fie depasesc semnificativ bugetul precizat de tine (in special cele din nord, floreasca, sa zicem, unde se mai incumeta sa mai faca cu 4 camere cu spatii generoase). In zonele scanate (online momentan) de mine am vazut 4 camere demne de luat in seama la:
-davinci residence, cel de langa asmita gardens, str Povestei, dar sunt destul de mici pentru 4 camere (89 incluzand terasa), 139k ~1550 eur / mp, finalizare 2018
-globalcityresidence muncii, Intrarea Sectorului 20, (124 mp s. utila incluzand terasa de 15mp) 196k ~ 1577 eur / mp - finalizate cica septembrie 2017 dar nu stiu daca mai au disponibile
-vitan residence 7, intrarea monolitului, (95 utila incluzand un balcon de 6) 145k pentru avans 100%, ~1524 eur / mp, sau 155k pentru avans 25%

Si eu tot de curand m-am apucat sa caut, dar totusi sunt la curent cat de cat cu evolutia preturilor din ultimii 10 ani, asa cum orice om normal la cap ar trebui sa fie Posted Image. Prin urmare, se poate concluziona clar ca nu este un moment de cumparat in zona centrala/semicentrala. Preturile au luat-o razna, inclusiv pentru ansamblele abia incepute, si sunt in general pe la 1700-2000 / mp in zonele vizate de mine: Carol spre Unirii, Timpuri Noi / Mihai Bravu / Nerva Traian, Tineretului si chiar Piata Sudului... evident ca pentru aceasta din ultima zona, dezvoltatorul isi denumeste ansamblul folosind cele doua cuvinte magice tineretului si parc.
Singurele care mai scad sub 1700 ar fi cele mentionate mai sus,  plus cele din Dristor - sunt cateva ansamble in constructie gen Dristor Apartments (aleea Rm. Valcea), Day Residence (Str. Rm. Valcea).

Salut Markutza,

sper sa te ajute ce am scris mai sus. Cat despre trafic, este destul de simplu - esti in Bucuresti si prin urmare ceea ce doresti tu este o utopie, realistic vorbind Posted Image Poti insa evita ansamblele gigant, construite pe stradute mici, subdimensionate si chiar in mijlocul unor cartiere rezidentiale deja suprapopulate, de pilda. Sau poti face simulari pe waze ori google, cu "depart at", luand totodata in calcul si lucrarile viitoare de infrastructura si dezvoltare imobiliara din zona.


Oameni buni, in general, cred ca pierdem din vedere esentialul: daca despre zone, compartimentare / bucatarie open space sau nu, suprafete, aerisire naturala la bai, calitatea executiei, a serviciilor in general ale dezvoltatorului, si alte fantezii si doleante Posted Image putem sa dezbatem destul de subiectiv... un lucru este cert si de netagaduit: cel putin pentru inelul central, preturile au luat-o razna si chiar nu este momentul unei achizitii, fie pentru uz personal, fie pentru o investitie. Eu as lua asta in calcul, in primul rand. Miroase destul de mult a 2008, nu in sensul ca trebuie sa vina o criza sau o recesiune neaparat, ci in sensul ca suntem in mod clar pe un trend accentuat de crestere al preturilor (cel putin pentru zonele din inelul central), crestere care nu este in mod neaparat sustinuta de baze economice reale.

Edited by sorinvbb, 12 February 2018 - 20:06.


#35
Markutza

Markutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2006
Sorinvbb, avem cam aceleasi zone vizate. Eu urmaresc de mai mult timp zonele si blocurile noi. Am observat cum preturile cresc foarte mult pe masura ce o constructie se apropie de finalizare. Cum nu ma grabesc sa ma mut, chiar mi-ar fi util sa se intample peste 2-3 ani, ma gandesc sa semnez un contract acum cu posibilitate sa ma retrag daca se schimba piata. O sa pun un avocat sa ma ajute cu contractul.

#36
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018
Markutza, stiu ce zici, insa chiar nu ma refeream la acel mod de promovare al dezvoltatorilor, ci la preturi in general, in special din 2014 incoace, pentru zona (semi)centrala.
Acum poti sa prinzi orice proiect, inca din stadiul incipient, preturile vor incepe de la 1600/1700+ sub titlul de mare promotie si vor creste pe masura ce se apropie de finalizare. Oamenii se ingramadesc sa dea banii, caci zic ca fac o afacere, ca preturile tot o sa tot creasca, etc, etc. Istoria se repeta. Sa nu uitam de un mic exemplu, Belvedere Parc de langa parcul IOR, cereau in 2008 132k++ plus TVA pentru o garsoniera de 60 mp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate