Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Arcadia Apartments Domenii

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#145
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018

 alexandrupope, on 28 august 2018 - 22:13, said:

Faza e că in astfel de proiecte trebuie sa te arunci sa rezervi imediat cum apar planurile și preturile, acum iei pe preț maxim și alegi din ce a mai rămas.

Evident. Este practica frecventa printre cei care au acumulat capital, sa cumpere chiar mai multe apartamente pentru a le inchiria in acelasi ansamblu rezidential si bag mana in foc ca nimeni nu achizitioneaza pe pret maxim, pentru investitie/inchiriere.

 alexandrupope, on 28 august 2018 - 22:24, said:

Vezi că mașina are toată lumea acum, musai parcare, oricum poți închiria parcarea separat.
Mașină a ajuns atât de accesibilă acum precum o bicicleta înainte. Numai tâmpenii își imaginează unii, au impresia că cei ce stau prin chirii in blocuri noi sunt niște amărâți fără mașini proaspăt angajați la multinațională.

Da, intr-adevar, destui potentiali chiriasi au o masina... aceasta putand sa aiba un cost de achizitie aproape ignorabil, dar totusi un cost operational consistent, ca deh, benzina costa ceva, pentru drumul zilnic la birou si saptamanal acasa. Insa tampeniile imaginate de unii pot fi chiar adevarul, domnul meu: cei care stau prin chirii in blocuri noi chiar sunt chiar cum spui tu, mai mult sau mai putin niste amarati proaspat angajati la multinationala, adica tineri cu venituri mici spre medii. Singurul lucru care ii opreste din a-si face si ei un credit este timpul. Adica, nu au avut inca timp sa stranga un avans, asa cum ai strans tu sau alti "latifundiari".
Deseori, cand ne aflam in pozitia "latifundiarului", avand o proprietate in care locuim si una sau mai multe inchiriate, uitam de dorinta omniprezenta si adanca a romanului de a fi proprietar, transmisa din tata-n fiu. Uitam ca banalul calcul de rata vs chirie il poate face si un astfel de "amarat". Si iata, cum, in mintea noastra, de latifundiar, are sens o chirie de 450 de euro pentru o garsoniera la grivita! Posted Image

 mihaigerard, on 28 august 2018 - 23:01, said:

Cei care stau în garsoniere sunt majoritar studenți. Dacă nu-i da tăticu bani de mașină merge cu metroul sau ratb. Familiile nu închiriază garsoniere, decât ca soluție de avarie. Grivița nu e politehnica, ca n-are facultăți sau birouri în zona ca sa zici ca o sa și dificultăți în a alege chiriaș dintre atâția doritori. Da ești aproape de rromeala de la gara de nord.

O buna parte sunt studenti, dar as crede ca majoritatea sunt, mai degraba, debutanti in multinationale, care au niste venituri cat de cat decente, dar nu au strans inca de avans. Studentii stau, de obicei, in camine sau in apartamente inchiriate, cate unul in fiecare camera. Si da, Grivita nu este poli. Pe langa poli/lujerului, chiriile reale (cele care se negociaza in piata reala, nu ce se cere in anunturi) sunt undeva la 250/garsoniera sau 350/doua camere.

 Hamutovski, on 29 august 2018 - 06:05, said:

Cine-si permite sa dea minim 450 de euro pe luna doar pe chirie, sigur nu va cauta o garsoniera.
Si sigur nu la Piata Chibrit.
Nu va mai imbatati cu apa rece....

True story. Cine isi permite 450/chirie va acumula cu siguranta niste banuti pentru avans sau va dori sa stea fix in centru sau la 2 pasi de o statie de metrou de M2, daca tot este excentric. Indiferent daca au masina sau nu.

 figo1988, on 13 noiembrie 2018 - 15:06, said:

Nu credeam ca o sa zic asta vreodată, dar 2k/mpu a ajuns sa nu mai fie lux/scump. Eu ma uit după 4 camere și sunt lejer peste 2k eur/mpu (fără terase) in zone chiar mai rele (Băneasa, Pipera). Lux este peste 4k eur/mpu

Pentru mp multi, cum este cazul la 4 camere, pretul negociat la apartamentele in constructie, in cazul unui avans consistent, scade destul sub 2k, mai degraba pe la o medie de 1600-1800. Nu stiu ce zone ai vizat tu, dar eu primavara am luat la rand tot ce era in constructie in zona tineretului/carol/unirii/mihai bravu/brancoveanu/timpuri noi/titulescu - basarab. In unele zone, chiar bune, de la brancoveanu sau mihai bravu, am gasit si la 1100-1300. Intr-adevar, nordul, gen aviatiei/cartier francez/floreasca erau pe la 1900-2000. In final, am achizitionat un ap de 120mp utili / 100mp fara balcoane, la 1800/mp utili in zona tineretului. Probabil pentru ca nu sunt fan nord si lux Posted Image

 MembruAnonim, on 15 noiembrie 2018 - 16:01, said:

Eu nu pot sa inteleg cum, la preturile cerute, sa livrezi apartamente cu peretii interiori din gips-carton, sa ai bucatarii deschise sau sa ai holuri de distributie minuscule: de 1.30 metri latime.

Obiectiv vorbind, peretii interiori din gips-carton sunt ultima problema. Vorbind cu cativa arhitecti si ingineri constructori, mi-au explicat ca aceasta compartimentare banala de 2 placi pe fiecare parte si vata minerala in interior, este cea mai practica si buna solutie, dpdv functional/izolator. Desigur, noua ne place sa credem, in mod traditional, ca bca-ul sau caramida porotherm sunt solutii mai bune, mai durabile, mai bune izolatoare, etc.
Bucataria deschisa este, intr-adevar, o problema si aici dezvoltatorul ar trebui sa ofere posibilitatea inchiderii, in functie de preferintele clientului.
Holuri de 1.30m latime nu ar fi, in sine, o problema, atata vreme cat apartamentul este decomandat si respecta niste principii. In fond, interesul locatarului este sa aiba spatiu mai mult in camere si sa nu plateasca pentru holuri generoase de zeci de metri patrati. Posted Image

Edited by sorinvbb, 13 December 2018 - 21:57.


#146
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
holul de 1.30 este o problema.
Pentru ca un apartament are nevoie de spatii de depozitare. Practic, apartamentele de astazi nu se mai proiecteaza cu debarale si camari (eficientizarea spatiului, evident).
Ai nevoie insa de dulapuri (dressing-uri). Un dressing ocupa MINIM 60cm in adancime. Un hol ar trebui sa aiba MINIM 1.20m latime.
Asadar, pentru a putea utiliza holurile (si) in scop de depozitare, latimea acestora ar trebui sa fie de minim 1.8-1.9m.

#147
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a finalizat faza1? A cumparat cineva de pe aici?

#148
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Or fi cumpărat unii...
Pentru ceilalți care mai cugetă dacă da sau ba există un factor de luat în seamă - aglomerarea zonei. Acum e frumos și relativ liniștit. Duceți-vă acolo și imaginați-vă primele două faze gata - 550 apartamente cu 650 locuri de parcare și gîndiți-vă la traficul rezultat dimineața, seara și plecările/sosirile din weekend. La asta se va adăuga faza a treia care e necunoscută deocamdată.
Plus obiceiul local de a nu cumpăra loc de parcare în ideea că "las' că e loc pe stradă...".

#149
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
96k + tva 2 camere, 13k+tva locul de parcare, cam multicel zic eu.

#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am aruncat si eu un ochi pe complexul asta in ideea de a cumpara un 2cam, care probabil ar urma sa stea o perioada de timp in chirie. Personal mi s-a dat un pret de ~98k cu tot cu TVA pt plata integrala, iar parcarea tot asa, 13k+TVA

Da, mi se pare mult, dar in ziua de azi 2k euro/mp deja a devenit ceva comun. Nu am dat curs ofertei fiindca nu era ceva urgent.

Edited by MembruAnonim, 12 December 2019 - 15:49.


#151
softpedia_user_2016

softpedia_user_2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.05.2016
Salutare, stie cineva daca exista vreo pagina de Facebook, sau vreo alta comunitate a clientilor care au cumparat deja de la Arcadia? Ar trebui sa fie destul de multi, avand in vedere ca vanzatorul zice ca a vandut cam 80% din apartamente.
Multumesc frumos!

#152
softpedia_user_2016

softpedia_user_2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.05.2016
Buna dimineata! Nu are nimeni vreo informatie despre asta? Ar fi foarte de ajutor pentru multi, cred. Merci!

#153
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postfigo1988, on 13 noiembrie 2018 - 15:06, said:

Nu credeam ca o sa zic asta vreodată, dar 2k/mpu a ajuns sa nu mai fie lux/scump. Eu ma uit după 4 camere și sunt lejer peste 2k eur/mpu (fără terase) in zone chiar mai rele (Băneasa, Pipera). Lux este peste 4k eur/mpu
Băneasa mai slaba ca Grivița? Asta chiar este dezinformare. Grivița este o zona plina de colorați, a fost cartierul muncitori ii aduse de comuniști în Capitala și se vede la tit pasul.

#154
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

View Postedi10000, on 01 februarie 2020 - 20:58, said:

Grivița este o zona plina de colorați, a fost cartierul muncitori ii aduse de comuniști în Capitala și se vede la tit pasul.
Grivita e cartier muncitoresc de la inceputul secolului 20, de cand s-au facut atelierele CFR. Pune mana pe o carte si mai lasa coloratii si comunistii.

#155
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 softpedia_user_2016, on 10 ianuarie 2020 - 08:01, said:

Buna dimineata! Nu are nimeni vreo informatie despre asta? Ar fi foarte de ajutor pentru multi, cred. Merci!
Ce informatii te intereseaza?
Ca informatie generala, suntem mutati de peste 6 luni si au fost nenumarate probleme legate de finisaje, similare la foarte multi vecini. Probleme cu sistemul de incalzire, termopane care s-au spart, probleme cu parchetul. Oricum totul a fost facut cu materiale din clasa medie spre joasa (normal ca nu asta a fost prezentat acum 2 ani). Mai nou cred ca sunt infiltratii prin balcon unde e hidroizolatia proasta. Am vazut ca unui vecin i-au spart deja balconul, probabil ca urmeaza si la mine.
Oricum povestile pot continua, asa ca aveti grija cat platiti pt apartament. Zona este geniala si merita, dar trebuie sa aveti nervii tari!

#156
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

 Vlad_int1, on 28 mai 2020 - 10:42, said:

Ce informatii te intereseaza?
Ca informatie generala, suntem mutati de peste 6 luni si au fost nenumarate probleme legate de finisaje, similare la foarte multi vecini. Probleme cu sistemul de incalzire, termopane care s-au spart, probleme cu parchetul. Oricum totul a fost facut cu materiale din clasa medie spre joasa (normal ca nu asta a fost prezentat acum 2 ani). Mai nou cred ca sunt infiltratii prin balcon unde e hidroizolatia proasta. Am vazut ca unui vecin i-au spart deja balconul, probabil ca urmeaza si la mine.
Oricum povestile pot continua, asa ca aveti grija cat platiti pt apartament. Zona este geniala si merita, dar trebuie sa aveti nervii tari!

Sper ca ati fost atenti sa fie trecuta in contract si garantia pt vicii ascuse.

#157
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Am primit ieri email de la ei cu rate direct la dezvoltator.

Vin vremuri interesante.

#158
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 27.12.2006
la ce preturi au pentru zona aia un discount de 50% ar fi fost mai potrivit. la fel si pentru luxuria domenii residence care de fapt e pe expozitiei.

#159
Intrebare_Critica

Intrebare_Critica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.07.2020
Buna ziua--> as aprecia deosebit niste raspunsuri de la cei care s-au mutat in complex daca este posibil:

1. Din informatiile detinute care este procentul de apartamente vandute (tinand seama de toate blocurile B1-B4)? (in jur de jumatate par nevandute dar evident dezvoltatorul sustine altceva). Interesul meu punctual pentru o achizitie ar fi pt apartament de 3 camere eventual peste 80 mp sau de 4 camere.

2. Dintr-o postare precedenta reiese ca au fost multe probleme cu finisajele deja. Intrebarea este cat de frecvente sunt problemele tinand seama de numarul de total de locatari (este ceva izolat sau la majaritatea s-a intamplat)? Au fost remediate de catre dezvoltator?

3. Daca ati mai putea sa faceti din nou alegerea, obiectiv, ati mai face achizitia dupa perioada petrecuta?

4. Daca puteti spune ce discount ati primit fata de preturile de lista. Stiu ca aveau unele discounturi initiale de 6% plus unele de plata integrala (nesemnificativ). Dar in final ar fi interesant de aflat cam cat au fost discounturile finale (tinand seama eventual si de noua realitate si de mentiunea mai noua cu credite la dezvoltator)

5. Prima problema care va sare in minte acum dupa mutare pe care nu ati luat-o in considerare in momentul achizitiei si ar fi fost optim sa o stiti atunci.

Multumesc anticipat !

#160
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005

 Meltdown, on 08 iulie 2020 - 16:49, said:

Vin vremuri interesante.
Pai n-o lasa in coada de peste, detaliaza un pic.Posted Image
Care-s preturile raportat la ofertele din urma cu un an? Inteleg ca-s pe un trend descrescator, dar ar fi interesant de aflat cam in ce marje.

#161
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

Quote

Dobânda 0% - rate la dezvoltator

Cumpăra-ți locuința la Arcadia, în doar 2 ani, fără dobândă, în rate trimestriale direct la dezvoltator.

Care sunt beneficiile?

Te poți muta imediat după semnarea contractului;
Poți opta pentru modalitatea de plată cash/cu credit ipotecar;
Ratele sunt trimestriale în cuantum de minim 30%/an;
Avansul minim este de 40%;
Alege-ți apartamentul favorit, iar noi te susținem să te muți cât mai repede!

Nu știu care mai sunt preturile, sincer nu mă mai interesează.
Am vizionat vara trecută și păreau prost împărțite camerele și spațiul mic.
Momentan mă uit după case.

Ideea era că genul ăsta de rate la dezvoltator îmi dau impresia de 2008 reloaded și că începe să ajungă cuțitul la os.

În momentul de față nu aș mai cumpăra nimic fără o expertiză tehnică.

#162
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma uit la ei pe site si vad ca au "oferte speciale" pt anumite apt, de >= 2000E/mpu. Nu asta era si pretul de pana acum?

 Meltdown, on 09 iulie 2020 - 13:27, said:

Momentan mă uit după case.
Same here, any luck?

Edited by MembruAnonim, 09 July 2020 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate