Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Plati online cu un card pierdut/furat

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Salutare, tatal meu si-a pierdut cardul. Azi cand a realizat asta a fost la banca si a avut marea surpriza sa afle ca i-a fost folosit tot ce avea card(~3500 lei) pe cursuri online de pe udemy si ceva platforme de muzica reverbnation si splice. Platile pe desfasurator apar in ultimele zile facute. Cardul e la Garanti si nu avea securizare cu sms.

La banca i-au inchis cardu si i-au zis ceva de un interval de 45 zile in care vor contacta respectivele firme pentru refund, aparent a vorbit cu o fata care nici ea nu stia mare lucru, ca mai nou ii angajeaza la banca exact ca la magazin, doar sa numere bani.

Mno acum va intreb si pe voi e posibil asa ceva in 2017? Ce securizare imi ofera mie banca pentru platile online? Taica'miu a auzit si el pentru prima data la 56 ani ca merg facute plati online fara cod pin... E un moft sa ai banii securizati intr-un fel in ziua de azi cand mai toate tranzactiile sunt facute online?

Sunt curios daca ati mai intalnit situatii de genul cum s-au terminat.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Cu ce este vinovata banca ?
Mare noroc ai ca iti returneza sumele respective.
Ce securizare imi ofera mie banca pentru platile online?
Daca viitoare sa te folosesti de servciile puse la dispozitie pentru securizarea contului.

http://www.garantiba...rtnerships.html

Edited by MarianG, 19 October 2017 - 15:27.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. Securizarea este, mai intii, la posesor.
Are grija sa nu piarda cardul. Ma rog, se ma intimpla si accidente.
Nu scrii PIN pe biletele lipit de card. Se mai intimpla.
A sunt imediat la banca ce si-a dat seama ca l-a pierdut ?

2. Banca ofera foarte frumos toate securizarile de care te plangi tu: http://www.garantiba...rd-classic.html
- Primești gratuit notificări prin SMS pentru tranzacțiile efectuate online
- Cu Bonus Card, poţi face cumpărături online extra-sigure, având la dispoziţie un extra-filtru de securitate: 3D Secure. Acesta îţi permite să confirmi toate plăţile efectuate online, printr-un cod de securitate unic primit pe telefonul tău.
Nu stiu daca sint oferite automat sau trebuie sa le ceara clientul.
Dar poti sa intrebi oricind la banca, nu aici pe forum, acolo iti vor raspunde foarte precis.
Aceste optiuni sint oferite de orice banca, nu cred ca are vreuna ceva mai special decit atit.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Banca nu tine loc de educatie financiara si zgarcenie.
2. Iti vei recupera banii, dar in cca 30 de zile pt ca e frauda. Sistemul 3D secure e putin implementat la nivel global.
3. Data viitoare activeaza optiunea de SMS.
4. Online nu se foloseste PIN!

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 c3ezar, on 19 octombrie 2017 - 15:18, said:

Mno acum va intreb si pe voi e posibil asa ceva in 2017? Ce securizare imi ofera mie banca pentru platile online? Taica'miu a auzit si el pentru prima data la 56 ani ca merg facute plati online fara cod pin... E un moft sa ai banii securizati intr-un fel in ziua de azi cand mai toate tranzactiile sunt facute online?
Sunt curios daca ati mai intalnit situatii de genul cum s-au terminat.

Iti pui niste intrebari de om naiv.  Pentru astfel de situatii, ca cea care s-a intamplat, s-a inventat sistemul de securizare 3D Secure, cu confirmare prin SMS pentru fiecare plata facuta pe internet.
Acu, daca tu si tatal tau, n-ati auzit in viata voastra de 3D Secure, cine e vinovat?  Asteptati, poate va rezolva banca, ce sa zic?

Am mai auzit de niste cazuri cu niste ratati de copii, fara servici, care au luat cardurile de pensie ale parintilor cu tot cu telefoane si au facut plati pe net, bagand si codul respectiv.
Sa nu fie vorba de aceeasi situatie, de copii care trebuie omorati cu parul...

Edited by rosix, 19 October 2017 - 15:28.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nici nu ai sa vezi vreodata cod pin online. Trebuia sa interzica de la inceput platile online, era mai fericit.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Mare branza chestia asta, e suficient sa-ti stiu datele cardului 2 secunde si pot sa comand de pe internet tot ce vreau ( din afara de obicei ca in Romania se foloseste 3d secure si daca nu introduci codul primit prin sms nu se autorizeaza plata )

#8
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 modoran, on 19 octombrie 2017 - 15:26, said:

Mare branza chestia asta, e suficient sa-ti stiu datele cardului 2 secunde si pot sa comand de pe internet tot ce vreau ( din afara de obicei ca in Romania se foloseste 3d secure si daca nu introduci codul primit prin sms nu se autorizeaza plata )

Poti sa faci asta, dar sa nu fii surprins cand iti bat la usa colindatorii sa te bage in duba.

Edited by ApostolulAndrei, 19 October 2017 - 15:44.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Cand se pierde un card se suna la banca imediat pentru blocare, fiecare are un serviciu 24h.

Edited by andreic, 19 October 2017 - 15:37.


#10
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Codul PIN nu prea mai e ce era inainte. Pentru plati online nu ai nevoie de cod PIN de niciun fel, eventual daca ai activata o anumita optiune, primesti prin telefon un cod pe care trebuie sa il bagi in fereastra de plata.

Mai nou, daca cardul are functia de NFC (contactless) poti plati orice pana in 100 lei... :)))

Asa ca trebuie avut grija sa nu se piarda cardul, iar daca s-a pierdut cat mai repede telefon la banca.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 ronuquet, on 19 octombrie 2017 - 15:38, said:

Mai nou, daca cardul are functia de NFC (contactless) poti plati orice pana in 100 lei... Posted Image))
... fara PIN, doar daca respectivul comerciant nu cere oricum PIN - patit personal, la Kaufland.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde cum a facut plata.

De exemplu daca imi reincarca cartela la Orange, cand fac plata cu cardul, primesc un SMS cu un cod. Cand cumpar de pe aliexpress, e suficient sa pun numele, nr de card, data expirarii si alea 3 cifre de pe spatele lui, nu am nevoie de nici un cod.

PS: Macar nu i-a jucat la pariuri, i-a investit in el (cursuri) Posted Image Posted Image Posted Image

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt unele plati pe internet, in strainatate,  (in special la terminatii de americani) pentru care nu se cere nici macar codul 3D Secure.. asa ca grija mare pe unde va pierdeti cardurile.

#14
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
@c3zar, banca n-are nicio vina. Banii probabil vor fi recuperati.
Nu stiu daca e posibil si la Garanti, insa la Banca Transilvania si nu numai se putea seta limita ZERO pentru plati online si limita X pentru retrageri zilnice de la bancomat. De asemenea multe banci din tara ofera optiunea de a fi alertat prin SMS pentru fiecare plata mai mare de o anumita suma.

 ronuquet, on 19 octombrie 2017 - 15:38, said:

Mai nou, daca cardul are functia de NFC (contactless) poti plati orice pana in 100 lei... Posted Image))
cu un perforator pentru hartii poti gauri cardul pentru a intrerupe antena pentru NFC. Antena aia ai sa o observi daca tii cardul intre tine si o sursa de lumina.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 c3ezar, on 19 octombrie 2017 - 15:18, said:

Taica'miu a auzit si el pentru prima data la 56 ani ca merg facute plati online fara cod pin.
Plățile online merg întotdeauna fără codul PIN. Acela se folosește doar la POS și ATM.
Cel mai bine SMS la fiecare tranzacție , măcar afli repede că ai un card plecat la plimbare.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde. La kaufland platesc si eu cardul, dar, daca nu depasesc plafonul de plati fara pin, nu ma intreaba (si mi-am schimbat plafonul pentru pin).

#17
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

 TruculMagic, on 19 octombrie 2017 - 15:48, said:

Cand cumpar de pe aliexpress, e suficient sa pun numele, nr de card, data expirarii si alea 3 cifre de pe spatele lui, nu am nevoie de nici un cod.
Fiindca sistemul 3D Secure este la latitudinea comerciantului, protejandu-l pe acesta, nu pe cumparator. Comerciantul poate sa ignore 3D Secure insa isi asuma riscul crescut de frauda.

In cazul de fata omul isi va recupera banii in cateva saptamani.

#18
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Nu a avut cod pin lipit de card sau mai stiu eu ce alea sunt plati facute online... omu are 56 ani el nu stie ce sunt alea plati online, pur si simplu a pierdut cardu, o fi cazut din buzunar cumva. Vorbeam la modul ca ar fi frumos ca bancile sa iti implementeze sistemele de protectie ca cel prin sms ele nu sa fie un moft pentru care sa optezi tu... Puneti-va in locul unui om iesit la pensie si tehnologia pe care acesta o cunoaste... Cam cati oameni pensionari stiti sa faca plati online ca sa inteleaga ce presupune asta?

Am pomenit de cod pin doar ca sa vedeti cam cat stie el de plati online. Stiu ce presupune o tranzactie online tocmai daia mi se pare penibil de usor sa tranzactionezi banii unui strain.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate