Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Plati online cu un card pierdut/furat

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreim77, on 19 octombrie 2017 - 18:20, said:

serios? unde? pe internet, nu? Posted Image
Cred ca esti prea tanar si ai informatii gresite despre perioada de dinainte de '89.

#38
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
nu, dar zi, unde se platea in ro cu cardul inainte de '90?

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La Comturist, la anumite baruri (ex. cel de langa Patria-nu mai stiu cum se numea) , restaurante (ex. Pescarus), hoteluri (ex. Continental), etc.
Pe vreamea aia toate carduriel erau embosate si incasarea se facea "manual".
Primul meu card a fost American Express, prin 1988.

Edited by pasilla, 19 October 2017 - 18:31.


#40
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011

 Tywin, on 19 octombrie 2017 - 18:21, said:


Nu e vorba de 3d secure prin SMS ci de notificare tranzactii (prin SMS).


Da, dar asta e un serviciu suplimentar, nu face parte din pachetul "standard" si este taxabil. Omul nu intelege la ce se foloseste si nu il alege ( poate doar daca i-l baga banca fortat pe gat )

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 andreim77, on 19 octombrie 2017 - 18:20, said:

serios? unde? pe internet, nu? Posted Image
primul card de plată sub o formă arhetipal ă a apărut pentru prima oară în SUA în anul 1914 fiind emis de compania Western Union în scopul încuraării cumpărăturilor ş
În 1950 un american pe num e FrankMcNamara împreună cu partenerul său Ralph Schneider crează primul card de credit pentru plăţi în restaura
nt având marca Diners Club Card, în urma unei istorioare amuzante dar cu consecinţe de nebănuit pe atunci (3)

În 1958 apare un salt înainte în istoria cardurilor de plată datorat băncii americane Bank of America din San Francisco care introduce precurso
rul cardului universal modern, sub numele de BankAmeri card.

Edited by strongsss, 19 October 2017 - 18:37.


#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin '90, Diners Club Card, era ceva deosebit. Eu l-am obtinut cu greu. Nu stiu acum cum mai sta treaba.

#43
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 strongsss, on 19 octombrie 2017 - 18:35, said:

primul card de plată....
da, bine, eram curios despre cand au fost facute primele plati cu cardul in Romania sau cand au aparut primele atm-uri. in anii '80 mi se pare imposibil pt ca asta presupunea o retea ceea ce nu cred ca exista atunci. romanii nu aveau carduri deci doar strainii putea plati asa. ori se duceau la cec sau bnr si pe baza actelor si cardului scoteau bani. desi mi se pare putin plauzibil.

Edited by andreim77, 19 October 2017 - 18:41.


#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreim77, on 19 octombrie 2017 - 18:39, said:

da, bine, eram curios despre cand au fost facute primele plati cu cardul in Romania sau cand au aparut primele atm-uri. in anii '80 mi se pare imposibil pt ca asta presupunea o retea ceea ce nu cred ca exista atunci. romanii nu aveau carduri deci doar strainii putea plati asa. ori se duceau la cec sau bnr si pe baza actelor si cardului scoteau bani. desi mi se pare putin plauzibil.
Nu existau bancomate. Singura banca unde puteai obtine cash, era BRCE (Banca Romana de Comert Exterior- devenita ulterior Bancorex) si oricum trebuia sa indeplinesti si alte conditii.
Mai mergea si pe la Comturist, la intelegere cu vanzatorul. Cumparai produse de 200 $, nu le luai efectiv si primeai 150 $ cash. Mai ales pe litoral (Mamaia) se proceda asa.

Edited by pasilla, 19 October 2017 - 18:48.


#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 modoran, on 19 octombrie 2017 - 15:26, said:

Mare branza chestia asta, e suficient sa-ti stiu datele cardului 2 secunde si pot sa comand de pe internet tot ce vreau ( din afara de obicei ca in Romania se foloseste 3d secure si daca nu introduci codul primit prin sms nu se autorizeaza plata )
Si in afara romaniei se foloseste.
Pana acum am platit online in turcia, georgia, uae si filipine. Toate m-au redirectionat catre BT. La siteuri, majoritatea au 3d secure acum. Sunt fortati de mc si visa.

sunt insa servicii care evident, nu cer (uber, grab si altele de genul). Amazon e unul clasic. Si paypal.

#46
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 faracreier, on 19 octombrie 2017 - 15:50, said:

Nu stiu daca e posibil si la Garanti, insa la Banca Transilvania si nu numai se putea seta limita ZERO pentru plati online si limita X pentru retrageri zilnice de la bancomat.

La BT am observat ca pot face maxim 10 plati online pe zi.

#47
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 pasilla, on 19 octombrie 2017 - 18:45, said:

Nu existau bancomate. Singura banca unde puteai obtine cash, era BRCE (Banca Romana de Comert Exterior- devenita ulterior Bancorex) si oricum trebuia sa indeplinesti si alte conditii.
Mai mergea si pe la Comturist, la intelegere cu vanzatorul. Cumparai produse de 200 $, nu le luai efectiv si primeai 150 $ cash. Mai ales pe litoral (Mamaia) se proceda asa.
aveau POS ? sau cum se facea efectiv?

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreim77, on 19 octombrie 2017 - 19:15, said:

aveau POS ? sau cum se facea efectiv?
Se punea cardul embosat intr-o masinarie, peste el se punea un fel de factura in 3 ex. din aia carbon copy, se presa cu un dispozitiv si astefel se imprimau pe "factura" datele de pe card.
Se completa manual suma de plata si se semna cu pixul. Cateodata era nevoie sa te si legitimezi.
Daca vanzatorul avea ceva suspiciuni, suna la un anumit numar de telefon si cerea confirmare. Se intamla ca sa fii pus sa vorbesti cu cel de la capatul firului si sa il convingi ca sa autorizeze plata. Se intampla extrem de rar si numai cand era vorba de o suma mai mare..
Pun si o poza  cu aparatul:
Attached File  credit_card_swiper.jpg   31.93K   36 downloads

Edited by pasilla, 19 October 2017 - 19:34.


#49
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 modoran, on 19 octombrie 2017 - 18:30, said:

Da, dar asta e un serviciu suplimentar, nu face parte din pachetul "standard" si este taxabil. Omul nu intelege la ce se foloseste si nu il alege ( poate doar daca i-l baga banca fortat pe gat )

Taxa e infima. Cativa RON pe luna. Cred ca cei mai multi nu stiu de el, si nici la ce e bun, altfel l-ar activa.

Edited by Tywin, 19 October 2017 - 19:36.


#50
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
banca tre' sa-ti decarteze banii din cauza ca platile astea online n-au nici un fel de protectie.

daca iti afla cineva datele de pe card il poate folosi fara probleme.

3d secure e un cacat din cauza ca ii optional. tu crezi ca hotu o sa-ti foloseasca cardul la magazine cu 3dsecure, pe la emag & shit? Posted Image
io nu stiu cum plm sa-l dezactivez ca mai mult ma incurca cu sms-ul ala.

#51
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
cum e posibil sa pierzi cardul si sa descoperi asta dupa ceva timp
daca banca vine in ajutor,e super fain
grija mai mare pe viitor

Edited by ceanu1980, 19 October 2017 - 20:56.


#52
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 ceanu1980, on 19 octombrie 2017 - 20:45, said:

cum e posibil sa pierzi cardul si sa descoperi asta dupa ceva timp
Cum e posibil sa fii hater fara sa-si dea ceilalti seama?

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
da cum e posibil sa ameninti ca faci raport ca ti s-a retras in LIKE

#54
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 dorin_2k, on 19 octombrie 2017 - 16:17, said:

Iata de ce eu de 5 ani am răzuit/polizat codul CVV2 si 4 cifre din cod de pe card. Pur si simplu au disparut de acolo. Astfelca daca il pierd nu se poate folosi nici online. Doar contactless si ma bate capul sa ii dau o gaura in card exact in antena pt contactless.
Am schimbat si codul PIN astfl icat sa il pot tasta tinand mana pe tastatura si apasand rapid cu 4 degete fara sa misc mana de acolo.
Oare sunt paranoic?
Nu e nevoie sa dai gaura, vorbesti la banca sa dezactive aceast seviciu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate