Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

De ce nu pui link-ul de la sursa?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:18, said:

Deci e un user care ma tot bate la cap ca de ce nu pun link de la un articol luat de pe net si pus aici. De obicei nu pun link. De lene, ca nu mi se pare important, ca mi se falfaie. Internetul e inca liber Posted Image

Internetul nu mai e liber de mult iar democratia e o iluzie.  Guvernul mondial impreuna cu Google si cu strhrularia iudeo-masonica vegheaza la tot ce facem pe net. Datele noastre personale se retin, suntem urmariti, fugariti, vanati...  Deci, nu-ti mai inchipui ca esti liber, ca nu esti... Foloseste doar aplicatii criptate si pune linkuri care sa nu deranjeze regimul politic din tara in care te afli...

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:44, said:

Link? :lol:
Link la ce?
Eu imi asum ceea ce zic, nu preiau ideile altora.
Vrei cadrul legal cauta drepturi de propietate intelectuala...

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Pai toti suntem pe acelasi drum, numai ca unii ajung la destinatie, altii nu. Altii o iau in directia opusa.

Si stii cum e cu lenesii: "noi ăştia, leneşii, intrăm în rai sau vine cineva să ne ia?" :faralink:

#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:18, said:

... Va oftica cand nu e pus link-ul sursei?
Bădăran spus, da, mă semioftic.
Fiindcă te erijezi în ceva ce nu ești.

În plus, când vezi pe cineva care în mod uzual nu poate lega două vorbe cât de cât coerent și postează ceva în genul lui CTP, fără citarea sursei, pute.
A ce, nu știu...

#23
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Altă întrebare tâmpă. E firesc, indicat și "deontologic" să pui link către sursă pentru confirmarea veridicității textului citat. Așa se procedează. Ești de astăzi pe internet, @initiator ?

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:18, said:

Deci e un user care ma tot bate la cap ca de ce nu pun link de la un articol luat de pe net si pus aici. De obicei nu pun link. De lene, ca nu mi se pare important, ca mi se falfaie. Internetul e inca liber Posted Image

E musai sa punem link-uri atunci cand facem copy paste? De ce trebuie? Va oftica cand nu e pus link-ul sursei?
nu putem folosi scuza ca "internetul e inca liber" ca sa... nimic... nu e liber.
Ai un regulament strict si nu poti sa injuri, nu poti sa faci remarci rasiste etc

Evident cand postezi un citat e normal sa postezi si sursa. Sau vrei sa fii ca plagiatorii astia cu doctorat din guvern?

Te respecti pe tine insuti daca pui sursa, daca nu e deja in regulament aceasta obligatie.

DACA EU SCRIU ACUM TOTUL CU LITERE MARI CA INTERNETUL E LIBER ITI PLACE?
E liber, dar nu prea avem voie sa scriem cu litere mari...

View Postcut3ryan, on 17 octombrie 2017 - 11:22, said:

Ar trebui sa ti se rupa de oameni ca aia.

Amin. Sa citez un mare om Posted Image
Sursa?

#25
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012


View Postscaiba, on 17 octombrie 2017 - 11:58, said:

fără citarea sursei, pute.
A ce, nu știu...
...a maro. Îți spun io. :lol:



#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:29, said:

Cand pun articole de pe site-urile mele, trebuie sa bag link?
De ce mai intrebi? E la mintea cocosului... daca folosesti un citat pt a da un aer de legitimitate ideilor expuse in postul tau, atunci TREBUIE sa specifici sursa, altfel se poate banui ca mananci cacao cum zicea mai sus un coleg si doar ai inventat un citat inexistent.

Daca e un citat din tine, deci e tot o idee de a ta proprie, normal ca nu e cazul sa te citezi, la ce ar folosi?

Ideile tale nu pot sa iti dea tot tie mai multa legitimitate

View Postrosix, on 17 octombrie 2017 - 11:51, said:


Internetul nu mai e liber de mult iar democratia e o iluzie.  Guvernul mondial impreuna cu Google si cu strhrularia iudeo-masonica vegheaza la tot ce facem pe net. Datele noastre personale se retin, suntem urmariti, fugariti, vanati...  Deci, nu-ti mai inchipui ca esti liber, ca nu esti... Foloseste doar aplicatii criptate si pune linkuri care sa nu deranjeze regimul politic din tara in care te afli...
"Un nene se duce la standul de ziare si cere adevarul si romanial libera:
- Adevarul s-a terminat iar Romania Libera nu mai este!"

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:18, said:

Deci e un user care ma tot bate la cap ca de ce nu pun link de la un articol luat de pe net si pus aici. De obicei nu pun link. De lene, ca nu mi se pare important, ca mi se falfaie. Internetul e inca liber Posted Image

E musai sa punem link-uri atunci cand facem copy paste? De ce trebuie? Va oftica cand nu e pus link-ul sursei?
Puteai face si un Poll.

Insa cred ca deja ti-ai facut o idee... 99% ti-au zis ca da, trebuie sa pui si sursa... acum sa vedem reactia ta in viitor

#27
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008

View Postunbrutus, on 17 octombrie 2017 - 12:00, said:

nu putem folosi scuza ca "internetul e inca liber" ca sa... nimic... nu e liber.
Ai un regulament strict si nu poti sa injuri, nu poti sa faci remarci rasiste etc

Evident cand postezi un citat e normal sa postezi si sursa. Sau vrei sa fii ca plagiatorii astia cu doctorat din guvern?

Te respecti pe tine insuti daca pui sursa, daca nu e deja in regulament aceasta obligatie.

DACA EU SCRIU ACUM TOTUL CU LITERE MARI CA INTERNETUL E LIBER ITI PLACE?
E liber, dar nu prea avem voie sa scriem cu litere mari...


Sursa?
Sursa? Pai sursa o sa se simta singura daca intra aici si citeste :)

#28
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 11:52, said:

Pai toti suntem pe acelasi drum, numai ca unii ajung la destinatie, altii nu. Altii o iau in directia opusa.

Si stii cum e cu lenesii: "noi ăștia, leneșii, intrăm în rai sau vine cineva să ne ia?" :faralink:
Și cei care stau în drum și nu o apucă pe direcția înainte tot în sens contrar "merg" pentru că lumea evoluează. Chiar și cei care se opun  normalității. Și racii au câștigat bătălia cu milioanele de ani de evoluție dar tot înapoi merg pentru că tot în vreo oală cu apă opărită sfârșesc înainte de a fi înfulecați pe o farfurie mare.
Sursa: faralink

#29
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Pui linkul cand dai copy/paste de la altii tocmai ca sa fie clar ca nu ai scris tu lucrurile respective. Poti sa ai aceeasi parere ca ala care a scris respectivele chestii, dar asta nu te scuteste de a pune link... in fine, asta e chestie de bun simt pana la urma, tine de fiecare in parte cum priveste lucrurile.

LE: si fiindca suntem la "fun" mai atrag asupra unui pericol ce deriva din lipsa postarii sursei. Daca nu specifici de unde provine informatia, exista riscul, cel putin pana scrii urmatorul post, sa te credem mai istet decat esti. :)

Edited by Manasu, 17 October 2017 - 12:26.


#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postandroholic, on 17 octombrie 2017 - 11:58, said:

Altă întrebare tâmpă. E firesc, indicat și "deontologic" să pui link către sursă pentru confirmarea veridicității textului citat. Așa se procedează. Ești de astăzi pe internet, @initiator ?
"confirmarea veridicității textului citat" pentru o reteta de prajitura sau pentru niste sfaturi cum sa te imbraci la munte :lol:

#31
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
O avea legătură cu ce scrie pe undeva prin regulament(parcă):

Tot ce ne "fată" nouă mintea și scriem aici,aparține Softpedia.
Așa că,punem link să nu apară confuzie,sau să zică ăia că Softpedia a furat ......(tâmpenia aia cu drepturi de autor sau proprietate intelectuală).
Să nu se lase cu scandal între ei(Softpedia și cei citați fără link).

Pe de altă parte,cei care mai cer link,posibil să o facă din dragul de a mai face un post(de a fi contorizat un post).

#32
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 12:37, said:

"confirmarea veridicității textului citat" pentru o reteta de prajitura sau pentru niste sfaturi cum sa te imbraci la munte :lol:
Da. Știi câtă muncă și sudoare stă în spatele unei rețete gastronomice sau cât efort presupun drumețiile montane? Merită să citezi sursa, e un fel de recunoaștere a ostenelii autorilor care împărtășesc cititorilor experiențele lor. Nu e etic să îți arogi cuvintele, trăirile și munca altora. E un fel de hoție asta. Nu pricep de ce tot insiști în penibil. Sau poate că trollezi, mai ales că suntem pe aria Fun. Dacă trollezi înseamnă că ne-ai prins în capcană dar râsul tău e un râs amar. La urmă am văzut că suntem pe aria Fun după ce a atras atenția un coforumist mai sus. Sunt pe Tapatalk și observ mai greu secțiunile.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postunbrutus, on 17 octombrie 2017 - 12:07, said:

Insa cred ca deja ti-ai facut o idee... 99% ti-au zis ca da, trebuie sa pui si sursa... acum sa vedem reactia ta in viitor
99% sunt useri de Poiana si sunt sigur ca s-au gandit despre dezinformarile care au loc acolo (cu voie sau fara voie).

Ins asunt sigur ca sunt si cazuri in care nu e musai sa pui link, ca de exemplu

În data de 14 noiembrie 2015 „Plantăm fapte bune în România”. Este vorba despre o inițiativă națională de împădurire pe bază de voluntariat, care va deschide cea mai mare acțiune de împădurire din țara noastră: 21 de județe vor demara împădurirea simultană cu 1.000.000 de copăcei pe terenuri publice neproductive. Aceștia vor fi îngrijiţi pe o perioadă de mai mulți ani, până la atingerea maturității.
Sub sloganul „Plantăm! Îngrijim! Împădurim!”, echipa de proiect oferă tuturor celor interesați cadrul în care să cunoască pașii prin care o pădure ajunge la stadiul de maturitate și totodată să contribuie la creșterea suprafeței împădurite a țării prin plantarea unei păduri în județul propriu.

Nici nu e greu sa cauti sursa si nici nu cred ca e interesat careva de link. Daca esti interesat cat de greu e sa te duci pe pagina respectiva?

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
se vede treaba ca nu ai inteles nimic... la ce ai mai deschis acest topic daca alegi sa ignori majoritatea covarsitoare...

#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 12:37, said:

...o reteta de prajitura...
Ei, nici chiar așa Posted Image

Da' serios acum (chiar de ni-s pe fun) îți dau un exemplu concret:
link
Să observi cu atenție atât ora la care a scris și ora la care a editat după ce m-am stropșit la el.
Că știam ce-i poate pielea, nu de alta Posted Image
Și să nu-mi spui că a fost o simplă "scăpare" necitarea sursei.
Nop, a fost ceva de porc, voia să pară altcineva decât îi în fapt. Era, ca să fiu corect, fie-i țărâna ușoară că l-am omorât de tot între timp...Posted Image

#36
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
@Bursul
Îți desenez, îți dau și un exemplu de poate pricepi ceva.
În urmă cu câțiva ani am rămas consternat, livid și m-am înfuriat foarte tare când pe al site (bestwap) am deschis o notificare cu un link către un thread, unde, ce să vezi, erau postate toate poemele mele (poeme pe care le-am compus cu trăiri intense, uneori cu lacrimi, cu muncă de finisare reluată la nesfârșit din spirit de perfecțiune). Userul respectiv își însușise toată creația mea, fără link, fără surse. Ba chiar răspundea satisfăcut la postările de felicitări autorului, adică lui, inițiatorului thread-ului de copy paste. Ți-ar conveni să ți se întâmple asta?

PS Norocul că eram moderator acolo, i-am șters thread-ul și l-am trimis la plimbare câteva zile ca să își reamintească să pună sursa celor postate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate