Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

De ce nu pui link-ul de la sursa?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

View Postscaiba, on 17 octombrie 2017 - 12:55, said:

Ei, nici chiar așa Posted Image
Vezi, unii insa imi spun ca trebuie sa pun tot timpul link.
Eu inteleg efortul tau ca si moderator. Fiecare discutie are dedesubturile sale. Ale e unul din ele.

View Postandroholic, on 17 octombrie 2017 - 13:01, said:

@Bursul
Îți desenez, îți dau și un exemplu de poate pricepi ceva.
În urmă cu câțiva ani am rămas consternat, livid și m-am înfuriat foarte tare când pe al site (bestwap) am deschis o notificare cu un link către un thread, unde, ce să vezi, erau postate toate poemele mele (poeme pe care le-am compus cu trăiri intense, uneori cu lacrimi, cu muncă de finisare reluată la nesfârșit din spirit de perfecțiune). Userul respectiv își însușise toată creația mea, fără link, fără surse. Ba chiar răspundea satisfăcut la postările de felicitări autorului, adică lui, inițiatorului thread-ului de copy paste. Ți-ar conveni să ți se întâmple asta?
Creatiile sunt creatii. Informatiile care te ajuta, nu mai sunt creatii, mai ales ca sunt disponibile pe 100 de mii de site-uri. De exemplu cum sa ne protejam impotriva cutremurelor. Bai nene, daca si pentru informatii de genul asta trebuie pus link de apreciere, consider ca site-ul ala trebuie hack-uit si sters de pe internet.


Cazul meu a inceput asa:

Quote

Am gasit un mic articol, mai clarifica unele lucruri despre imbracaminte:
bla, bla, bla

Nu am citat sursa, pentru ca consider ca sunt informatii importante, pentru cei care aleg sa faca drumetii. Pe privat sunt acuzat ca am furat articolul. :lol: Mi se pare ridicol, avand in vedere ca ma pe mine ma intereseaza mai mult informarea userilor (pe acest subiect) si mai putin aprecierea mea sau a altora.

#38
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostBursul, on 17 octombrie 2017 - 13:18, said:

Vezi, unii insa imi spun ca trebuie sa pun tot timpul link.
Eu inteleg efortul tau ca si moderator. Fiecare discutie are dedesubturile sale. Ale e unul din ele.


Creatiile sunt creatii. Informatiile care te ajuta, nu mai sunt creatii, mai ales ca sunt disponibile pe 100 de mii de site-uri. De exemplu cum sa ne protejam impotriva cutremurelor. Bai nene, daca si pentru informatii de genul asta trebuie pus link de apreciere, consider ca site-ul ala trebuie hack-uit si sters de pe internet.


Cazul meu a inceput asa:



Nu am citat sursa, pentru ca consider ca sunt informatii importante, pentru cei care aleg sa faca drumetii. Pe privat sunt acuzat ca am furat articolul. :lol: Mi se pare ridicol, avand in vedere ca ma pe mine ma intereseaza mai mult informarea userilor (pe acest subiect) si mai putin aprecierea mea sau a altora.
Se citează sursa. Punct. Restul e furăciune.

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Informarea altora e mai presus decat citarea sursei.

#40
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,489
  • Înscris: 16.03.2007
Vezi Legea 8/1996

http://www.legi-inte...i-de-autor.html


CAPITOLUL III
Obiectul dreptului de autor

Art. 7 Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt:
a) scrierile literare si publicistice, conferintele, predicile, pledoariile, prelegerile si orice alte opere scrise sau orale, precum si programele pentru calculator;
b) operele stiintifice, scrise sau orale, cum ar fi: comunicarile, studiile, cursurile universitare, manualele scolare, proiectele si documentatiile stiintifice;
c) compozitiile muzicale cu sau fara text;
d) operele dramatice, dramatico-muzicale, operele coregrafice si pantomimele;
e) operele cinematografice, precum si orice alte opere audiovizuale;
f) operele fotografice, precum si orice alte opere exprimate printr-un procedeu analog fotografiei;
g) operele de arta grafica sau plastica, cum ar fi: operele de sculptura, pictura, gravura, litografie, arta monumentala, scenografie, tapiserie, ceramica, plastica sticlei si a metalului, desene, design, precum si alte opere de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;
h) operele de arhitectura, inclusiv plansele, machetele si lucrarile grafice ce formeaza proiectele de arhitectura;
i) lucrarile plastice, hartile si desenele din domeniul topografiei, geografiei si stiintei in general.

Art. 8 Fara a prejudicia drepturile autorilor operei originale, constituie, de asemenea, obiect al dreptului de autor operele derivate care au fost create plecand de la una sau mai multe opere preexistente, si anume:
a) traducerile, adaptarile, adnotarile, lucrarile documentare, aranjamentele muzicale si orice alte transformari ale unei opere literare, artistice sau stiintifice care reprezinta o munca intelectuala de creatie;
b) culegerile de opere literare, artistice sau stiintifice, cum ar fi: enciclopediile si antologiile, colectiile sau compilatiile de materiale sau date, protejate ori nu, inclusiv bazele de date, care, prin alegerea sau dispunerea materialului, constituie creatii intelectuale.

Art. 9 Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d) mijloacele de plata;
e) stirile si informatiile de presa;
f) simplele fapte si date.

Edited by laffin, 17 October 2017 - 13:48.


#41
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
De mentionat ca in nici o lege nu spune ceva de LINK, spune cel mult de precizarea sursei, adica poti sa pui abc.com, sau Tony Stark daca asa il cheama pe autor. Posted Image

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007

View Postjeffy86able, on 17 octombrie 2017 - 11:25, said:

Ca la cate tampenii se posteaza in ziua de azi, e bine sa ai dovada ca nu mananci cacat.
E de bun simt.
De parca un link ar fi garatia veridicitatii, faptul ca adevarul curat este acolo. Unii zic ca si wikipedia e defapt tot un cacat pansat. Bine, eu am parerile mele, si consider unele pagini wiki chiar folositoare.  
La o adica, s-au scris carti, in care s-au postulat diverse chestii, ca apoi sa vina peste zeci de ani altcineva care sa demonstreze contrariul..   pe cine mai credem.

#43
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012
Pai asa hai sa nu mai credem pe nimeni si sa ne punem folia de aluminiu pe cap.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt mai multe motive pentru care pui link:

1.Cum zice colegul, ca sa nu mananci rahat si sa nu creezi panica. De exemplu topicul din Poiana care zice ca se scumpeste curentul cu 26%. Oficial nu e nici o stire, dar lumea scrie in continuare.  Iar unii chiar cred .
2. In caz ca nu ai copiat tot, pui link ca lumea sa citeasca in intregime articolul/informatia
3. Drept multumire ca autorul a dat copy paste de pe alt site si a pretins ca a scris el articolul, esti obligat "moral" sa pui link-ul, ca cica asa e frumos. Daca nu pui link, esti cel mai egoist si ingrat internaut din mediul virtual. Sau daca autorul chiar s-a straduit sa scrie articolul.

In mediul virtual romanesc in care 99,99% din internauti pirateaza filme si muzica, avem aceeasi majoritate care se supara ca nu pui link la articole. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate