Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Martinique

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Multumesc frumos. Nu e chiar genul meu de vacanta, dar parca as incerca si asa ceva. Incep sa ma uit dupa hoteluri 😉

#20
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
N-am vazut sa fie topic special de Guadelupa, asa ca probabil aici e cel mai potrivit.
Am raspuns unui coleg pe mesaj privat, m-am gandit ca poate foloseste mai multora raspunsul meu, nu e chiar o zona de unde sa gasesti informatii usor.
Intrebarile:
m-ar interesa sa merg in Guadelupe, recomanzi vreo alta companie aeriana in afara de air france ?
ai zburat cumva cu level, corsair sau air caribes ?
as vrea sa merg dupa 20 ianuarie sau inceput de februarie.
pe insula ce preturi sunt la super market?
garantia la masina cam cat se cere? de asemenea daca poti recomanda o firma de rent a car.
si cam ce ar mai fi bine de stiut, cazarea o sa ma uit pe booking

Raspunsul:
As merge fara probleme cu Air Caraibes, doar ca trebuie sa iei in calcul zborul pana la Paris + transfer CDG <-> Orly. Si in final nu iesi asa de bine.
Mai au din cand in cand promotii cu vreo 3-400 de euro, poate atunci sa faca sens.
Pe insula la supermarket sunt cam preturile din Franta. Adica totul de bun simt. Am atasat aici niste poze facute in magazin tip butic alimentar, la un magazin unde vindeau peste proaspat pescuit, si la o pizzerie de cartier. Te-ar ajuta sa iti faci o idee despre cat ar costa lucrurile pe acolo. Daca mai vrei detalii de la ceva imi zici si caut, deobicei fac poze la alte chestii mai interesante decat selfie-uri.
Toata lumea se organizeaza cu mancare de acasa, la restaurante e destul de scump, undeva la 15-25 de euro un fel de mancare.
Garantia la masina a fost de fiecare data 800 de euro, desi inchirierea a fost super-cheap, undeva la 20-25 de euro pe zi. Eu am inchiriat de la Sixt (foarte ok, un Clio nou-nout) si de la Rent a Car Guadeloupe (iarasi ok, doar ca mi-au dat un Sandero cam obosit...). Toate firmele de Rent a car au sediul undeva la 5 minute de mers cu shuttle, nu exista in terminal. Statia de shuttle e cum iesi in dreapta, trebuie sa suni la firma sa vina sa te ia.

Intelegi ca esti in Franta si ca se vorbeste Franceza. In afara de rent a car si alte doua-trei locatii (cu generozitate) toata lumea vorbeste exclusiv limba lui Voltaire. Eu vorbesc fluent si n-am avut o problema, insa aproape toti turistii sunt francezi (in avionul de la Paris Orly eram cam singurii de alta natie, din ce am vazut) si eu cat am stat si prin Martinica si prin Guadelupa n-am vazut oameni, turisti sau localnici, care sa vorbeasca altceva. Asta e bine din punctul meu de vedere, a tinut la departare americanii. Doar ca trebuie sa iei asta in seama.

Sunt plaje foarte frumoase in Grande-Terre, mai ales inspre Pointe des Chateaux (in estul insulei) unde sunt plaje pustii peste tot. Fiind in Franta, oamenii au o pasiune cu naturismul asa ca pe orice plaja mai retrasa se face nudism.
Repet, abordarea este Romania, 2 mai, 1995. Vezi o plaja frumoasa, te opresti, iei cearceaful si te pui la plaja, eventual cu umbreluta ta. Fara sezlonguri, fara beach-baruri, fara figuri. Mie personal imi place mult, to each their own.

Sunt si niste "statiuni" care sunt mai pe tipul Eforie-Nord, n-as sta pe acolo desi plajele sunt la fel de frumoase si libere. Saint Francois, Saint Anne, etc.
O plaja mai populata cu localnici este Plage du Souffleur. Foarte frumoasa, departe de a fi aglomerata in sensul de la noi, are un iz local frumos. In parcare sunt o gramada de rulote cu mancare locala la preturi decente 5-10 euro un fel. Foarte bun. Doua-trei masute de plastic unde se bea bere si rhum, care e din plin acolo. Ca idee, la magazin romul se vinde la bag in box la 3, 5 sau 10 litri. Toata lumea bea ori petit-punch (rom, suc de lime, sirop de trestie de zahar) ori punch (cu fructe si alte treburi, un fel de cocktail dar destul de tare in alcool). Romul local e facut din trestie de zahar (nu din melasa) si are in mod normal vreo 53-60 de grade. Ca la francezi, merge sa conduci cu ceva alcool la bord dar sa nu te magaresti. Sunt testere de alcool in magazine, ca sa verifici sa nu fii peste limita.
In rest, mergand pe insula in doi ani consecutivi, am fost cam peste tot. Desi insula e destul de mare, vreo 2h de condus dintr-o parte in alta.

In "capitala", Pointe a Pitre, nu prea ai ce face mare lucru. Au un centru colonial dragut, pe malul marii, cam pustiu de fiecare data cand am fost. Pentru iubitorii de facut selfie-uri din toate unghiurile e fotogenic, mai ales ca nu-i nici dracu pe acolo.
Insula in forma de fluture are pe o aripa a ei (Basse-Terre) un mini-munte, unde au si o cascade (cascade aux ecrevisses), nu foarte spectaculoasa, populara cu localnicii insa destul de dezamagitoare.
Au o gradina zoologica foarte frumoasa unde poti petrece ceva vreme, mai ales daca ai vreo tanara speranta dupa tine.

Per total e o insula unde ai ce face destul de multe, pe langa plaja (eu desi merg in destinatii cu plaja, evit sa stau la plaja, nu-mi place soarele, maxim 1h si ma plictisesc). Vreo 4-5 zile ai ce face fara probleme.

Daca mai sunt intrebari, raspund cu placere.

Am pus in poze niste preturi din restaurant si de la market. Restaurantul era unul de pe malul marii, piscina, smecherie. Preturi cam ca pe la noi, la restaurant echivalent. Apoi niste plaje normale (goale, practic erai singur cam cat vedeai cu ochii) si cea mai populara plaja de la ei in zi de duminica, plage du souffleur.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate