Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Martinique

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
maple88

maple88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.10.2017
Voi fi in Martinique din Decembrie pana pe 10 Ianuarie.  Merge cineva in aceasta perioada?

#2
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
:)

Ai deschis topicul de lauda, sau pe bune? Dupa mine, e ca si cum ai cauta un ac in carul cu fan, sa vii pe softpedia sa intrebi care roman mai e in Martinique in perioada aia Posted Image

#3
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Eu, dar eu vin exact pe 10 Ianuarie, scuze.

Edited by sir_emylian, 15 October 2017 - 20:37.


#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Da un roll-call pe trip@dvisor sau @mfost@colo.
Cit ai platit? La ce hotel? Cite stele si de care? Ce excursii ai platit deja? Cu cine zbori?

#5
maple88

maple88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.10.2017
@ 'sir_emylian' -- E pacat, ne petrecem doar cateva ore, ca probabil ajungeti seara.  Daca vreti amanunte, va rog sa nu ezitati, pentru ca am mai fost acolo in Feb/Mar.

@ 'corina_geo' -- Da, asa imi place mie sa ma laud in fata unor oameni pe care nu-i cunosc si care nu ma cunosc.  Si urmatoarea vacanta va fi in Okinawa, ca nu m-am laudat destul.  Dar trebuie sa marturisesc ca raspunsuri de genul acesta ma ajuta foarte mult atunci cand ma mai apuca dorul de tara.  Cand am fost in Romania la un magazin, casierita a zis "douazeci si trei."  Mi s-a parut foarte scump pentru articolul respectiv, dar aveam nevoie, asa ca i-am dat o bacnota de 50 si nu am comentat.  M-a intrebat daca nu am marunt, si cum nu aveam decat o bacnota de 10 in mana, i-am zis ca nu am.  Drept care, cu o voce rasunatoare si un dispret caracteristic, s-a adresat tuturor celor de la coada: "ar trebui sa se dea o lege, sa nu mai lase persoane handicapate la cumparaturi."  Abia dupa ce mi-a dat restul de 47,7 lei, am inteles ca "23" inseamna de fapt 23 de mii, care in banii noi insemnau 2,3 lei.  Dar reforma monetara de facuse cu vreo 10 ani in urma, de unde sa stiu eu ca vanzatorii inca gandesc in mii si milioane?  Si ca in plus nu se obosesc sa spuna "mii."  Insa cel mai socant a fost ca si-a permis sa ma jigneasca cu cea mai mare dezinvoltura, fara ca se gandeasca nici o clipa cum m-ar afecta pe mine vorbele ei.  Sper ca cel putin pe ea au facut-o fericita acele vorbe, si asa mi-am adus contributia la bunastarea unui om, oricat de mica ar fi fost.  Si in acel caz, mi-a trecut dorul de cozonac si branza proaspata si in loc sa ma apuce tristetea ca trebuia sa plec in curand, am inceput sa numar zilele care mai ramaneau.  

@ 'viotl' -- nu stiu exact cum sa "dau un roll" dar daca te ajuta sa stii:

Avion: am platit $280 cu Norwegian din Providence in Martinique (aste asa de ieftin pentru merg de pe 8 Dec, deci cu vreo 2 saptamani inainte de sezon, si am cumparat biletul in August).  
Cazare: am rezervat prin AirBnB si ma costa $805, asta pentru ca au avut o reducere de 40% pentru ca stau o luna, iar pentru cele 3 zile care sunt peste o luna a costat cam $100.  Este o casa mica adiacenta casei principale, cu un dormitor, sufragerie, bucatarie, baie, masina de spalat etc.  
Masina: inchiriez de la Avis si costa $953.86, dar numai 31 zile; va trebui sa ma organizez cumva in primele 3 zile.  Este mai scumpa pentru ca este automata.  Transmisie manuala are costa in just de $600.
Nu am rezervat excursii pentru ca cred ca pot rezerva acolo.  Probabil voi merge o zi cu vaporul in St Lucia.

Edited by maple88, 15 October 2017 - 23:17.


#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postmaple88, on 15 octombrie 2017 - 23:08, said:


@ 'corina_geo' -- Da, asa imi place mie sa ma laud in fata unor oameni pe care nu-i cunosc si care nu ma cunosc.  Si urmatoarea vacanta va fi in Okinawa, ca nu m-am laudat destul.  Dar trebuie sa marturisesc ca raspunsuri de genul acesta ma ajuta foarte mult atunci cand ma mai apuca dorul de tara.  Cand am fost in Romania la un magazin, casierita a zis "douazeci si trei."  Mi s-a parut foarte scump pentru articolul respectiv, dar aveam nevoie, asa ca i-am dat o bacnota de 50 si nu am comentat.  M-a intrebat daca nu am marunt, si cum nu aveam decat o bacnota de 10 in mana, i-am zis ca nu am.  Drept care, cu o voce rasunatoare si un dispret caracteristic, s-a adresat tuturor celor de la coada: "ar trebui sa se dea o lege, sa nu mai lase persoane handicapate la cumparaturi."  Abia dupa ce mi-a dat restul de 47,7 lei, am inteles ca "23" inseamna de fapt 23 de mii, care in banii noi insemnau 2,3 lei.  Dar reforma monetara de facuse cu vreo 10 ani in urma, de unde sa stiu eu ca vanzatorii inca gandesc in mii si milioane?  Si ca in plus nu se obosesc sa spuna "mii."  Insa cel mai socant a fost ca si-a permis sa ma jigneasca cu cea mai mare dezinvoltura, fara ca se gandeasca nici o clipa cum m-ar afecta pe mine vorbele ei.  Sper ca cel putin pe ea au facut-o fericita acele vorbe, si asa mi-am adus contributia la bunastarea unui om, oricat de mica ar fi fost.  Si in acel caz, mi-a trecut dorul de cozonac si branza proaspata si in loc sa ma apuce tristetea ca trebuia sa plec in curand, am inceput sa numar zilele care mai ramaneau.  


Inteleg ce spui si poate comentariul meu a fost putin deplasat, insa ceea ce nu pricep eu, citind ce ai scris mai sus, se observa un vadit dispret fata de starea natiunii, insa in acelasi timp, paradoxal, in loc sa te bucuri de timpul tau petrecut in Martinica, Madagascar, sau pe unde mai umbli, departe-departe de orice concetatean, cauti sa vezi cu ce roman te poti intalni pe-acolo? Ca una era sa intrebi cine a mai fost in Martinica si cum a fost pe-acolo, alta sa intrebi cine o sa fie in Martinica intre xx.xx si xx.xx Posted Image

#7
maple88

maple88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.10.2017

View Postcorina_geo, on 15 noiembrie 2017 - 11:39, said:

Inteleg ce spui si poate comentariul meu a fost putin deplasat, insa ceea ce nu pricep eu, citind ce ai scris mai sus, se observa un vadit dispret fata de starea natiunii, insa in acelasi timp, paradoxal, in loc sa te bucuri de timpul tau petrecut in Martinica, Madagascar, sau pe unde mai umbli, departe-departe de orice concetatean, cauti sa vezi cu ce roman te poti intalni pe-acolo? Ca una era sa intrebi cine a mai fost in Martinica si cum a fost pe-acolo, alta sa intrebi cine o sa fie in Martinica intre xx.xx si xx.xx Posted Image

Eu am scris acel post pentru ca mergeam singura si as fi vrut sa stiu daca mai sunt alti romani care merg in aceeasi perioada, ca sa ne intalnim la un pahar de vorba.  Cand am fost in Guadeloupe cu un an inainte, ne-am intalnit (planuit in avans) cu o familie de romani, si impreuna am mers intr-o excursie de o zi pe o insula micuta.  Dupa ce am vizitat un loc istoric, am ales sa petrecem cateva ore pe o plaja foarte mica, cam la 50 de minute de mers pe jos.  Pe plaja asta care parea peirduta de lume, si unde erau cel mult 50 de personae, unde crezi ca mi-am pus eu prosopul? Langa un grup de prosoape goale care s-a dovedit ca apartineau unor romani.  O familie de 4 si doua familii de cate 2.  Toti traiau in Romania.  Nu i-am intrebat cum isi permiteau sa calatoreasca in Caraibe din Romania.  Cel putin 2 erau profesori, caci vorbeau de planuri de lectii, toti aveau in jur de 35 de ani.  Deci am devenit un group de 16 romani pe o insula de 13 km2, care nici macar nu are un liceu.  In acel sejur am mai intalnit 3 familii de romani, care e drept insa ca nu traiau in Romania.

Fiul meu traieste in Romania si merge mereu in vacante in tari din vest cu prieteni care lucreaza in Romania. Nu stau la hoteluri scumpe, stau in pensiuni, dar merg la ski, mananca la restaurant, merg la spa s.a.m.d.  Forumul acesta este plin de posturi despre calatorii in strainatate, si nu ma refer la Bulgaria.

Deci as spune ca postul meu nu este complet iesit din comun.  Si de fapt, am intalnit, din nou intamplator, un group de 7 romani in Martinique, pe o plaja.  Iar romanii care citesc acest forum nu trebuie neparat sa fie din Romania.

Ceea ce ne-ar ajuta pe toti in general este sa ne infrangem dorinta de a sari sa acuzam pe altii bazat pe ideile noastre preconcepute.  Nu toti care posteaza pe forumul acesta au nevoie sa stie cum este intr-un loc.  In cazul meu, nu aveam nevoie de sfaturi, aveam nevoie sa stiu daca mai merge cineva in acea perioada.  Imi pare rau ca tu ai observat "un vadit dispret."  De multe ori ceea ce observam este o realitate bazata pe perceptiile noastre.  Stam si fierbem in suc propriu, si cand se iveste o ocazie, sarim la gatul victimelor inocente.

Nu stiu cum as fi putut sa formulez acel post ca sa nu starnesc astfel de sentimente.  Poate ceva de genul: Dragi concetateni, va asigur ca nu am nici o umbra de dispret, si am un respect enorm pentru toti care citesc acest post si o profunda intelegere pentru starea natiunii.  De exemplu, am invitat o concetateana care vrand/nevrand contribuie la zisa stare a natiunii, sa ma insoteasca, dar tatal ei este bolnav, ca la cei 87 de ani pe care i-a acumulat in susnumita stare a natiunii. i s-a rupt inima si este internat la cardiologie.  Drept care, imi cer scuze cititorilor care au mancat salam cu soia, si ii intreb pe restul daca va fi cineva in Martinique in Decembrie.  P.S. Va rog sa imi raspundeti prin PM, ca sa evitam sa dublam sentimente nedorite in concetatenii nostri, sau sa aratam vadit dispret fata de starea natiunii.

Dar ma rog, poate ca e mai bine asa, mai bine sa ne exprimam, indiferent de ceea ce spunem, ca sa ne antrenam dupa atatea generatii fortate sa taca. Poate asta ne ajuta sa ne formam un nou set de principii. Ca vorba lui Trahanache,  "O sotietate fara printipuri, va sa zica ca nu le are!

#8
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Mai multe poze săptămâna viitoare când ajung acasă 😄😎

Attached Files



#9
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Am ceva timp liber și ceva poze de aici, dacă pot ajuta pe cineva cu răspunsul la vreo întrebare aștept.
Între timp... Poze

Attached Files


Edited by Sorin Nedelcu, 29 September 2018 - 04:48.


#10
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
part 3

Attached Files



#11
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Nu a mai fost nimeni in Martinica? As fi dorit niste impresii... recomandari de plaje spectaculoase.

#12
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.05.2005
de mers dimineata pentru a evita aglomeratia, este si apa mai clara
https://www.google.c...8!4d-61.0895935
anse mabouya, in sezon mai depun testoasele oua, se poate asista cu putin noroc si la marsul lor.
un ghid pe hartie de achizitionat de acolo.
masina de inchiriat

#13
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Din Paris (Orly) se poate zbura foarte ieftin catre Fort-de-France / Martinica, cu una din companiile Level, Corsair, Air Caraibes... preturi gasite de la 250 euro dus-intors. Pana la Paris, se gasesc destul low-costuri, asa incat zborul este cam rezolvat. Mai departe insa... aveti ceva recomandari, ghiduri, experiente?

Este putin ciudat cum aceasta destinatie este asa de slab cotata pe la noi, nu se impinge nimeni sa o viziteze, mai ales ca este cea mai accesibila ca pret. Gresesc?

#14
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pai la Paris toate combinatiile implica o schimbare de aeroport spre Orly, ceea ce poate costa cam cat zborul pana la Paris, plus trambalarea de rigoare.
Apoi, engleza limitata de acolo si lipsa 'pachetelor' si a hotelurilor de lant descurajeaza pe multa lumea.
Desi faptul ca poti merge cu buletinul si e vorba de UE (roaming, etc) e un mare avantaj.

#15
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002
Ma bate gandul la  Caraibe in februarie. Nu vrea all-inclusive, asa ca am scos Dominicana. St Martin e cam scump, Barbados la fel, de Bahmasa sau Virgin Islands nu mai vorbesc.
Am gasit preturi bune la avion ptr ABC (Aruba, Bonnaire, Curacao) si ptr Martinica si Guadalupe. Parca ma tenteaza mai mult Martinica (si pentru faptul ca am roaming UE). A mai fost cineva de curand?

Edited by MiG29, 25 July 2023 - 23:05.


#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 15.11.2003
Partea franceza din Caraibe e super scumpa la cazari. Arunca o geana si vezi ce scoruri au.
Eu am vazut mai multe intr-o croaziera de 7 zile Miami - insulite - Miami. Mai pleaca si din Fort Lauderdale si Orlando

Edited by radu103, 25 July 2023 - 23:07.


#17
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002
Nu vreau croaziera, sotia nu sta grozav cu raul de mare. Vreau ceva cazare decenta cu mic dejun si eventual sa inchiriez o masina 2-3 zile. In rest plaja si cam atat.

#18
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am fost in ultimii doi ani si in Martinica si in Guadelupa, si anul trecut si anul asta.
Ce-ti pot spune e ca stilul frantuzesc (chitra maxima) combinat cu libertatea frantuzeasca de a face greva cand ii taie pe ei capul a dus la faptul ca sunt foarte putine hoteluri, si alea care sunt sunt si scumpe si proaste.
Sunt o gramada de hoteluri care au fost vandute camera cu camera catre proprietari privati, care la randul lor le pun la inchiriere pe Airbnb. Am stat la unul dintre ele si a fost foarte ok. Se pastrase doar restaurantul + piscina ale hotelului, restul fiecare camera era cu proprietarul ei. Dementa totala dar aia e la ei.
Intre Martinica si Guadelupa, la capitolul plaje Guadelupa sta mult mai bine, sunt multe si pustii, daca esti fan de asa ceva. In Martinica nisipul e ceva mai galben sau direct negru, se vede mai clar caracterul de insula vulcanica.
Am vrut sa vad care e schema cu hotelurile, asa ca in Martinica am stat la un mic resort pe malul marii (vreo 7-8 camere) si a fost foarte frumos, si la un hotel "de lant" (Karibea), cu nota 7 pe booking, care fix de atat era. O intoarcere in timp in anii 95 de la noi ca decor, mancare, etc, cu farmecul aferent, insa nu m-as mai duce. In general toate locurile francezilor de peste mari sunt stil 2 Mai anii 95, inclusiv Bora Bora, ala e stilul, cui ii place bine cui nu, nu. Mie personal imi place foarte mult. Nici in Martinica nici in Guadelupa nu vei gasi plaje cu sezlonguri - pur si simplu nu concepe nimeni ideea sa dea bani pe asa ceva. Se vine la plaja cu cearceaf, lada frigorifica in care bagi sandvisuri, sucuri, bere de acasa ca sa nu cumperi de pe-acolo ca e scump, se mananca acasa (in general toate cazarile au bucatarie sau chicineta) si la restaurant de 1-2 ori pe sejur. Repet, are farmecul propriu, mie personal imi place.
La plajele mai "mari" gasesti langa plaja tonete si tarabe care vand diferite lucruri de mancare, la pret foarte decent. In rest, plajele sunt salbatice, fara nimic pe langa ele, deobicei lumea sta in curu gol pe o mare parte din astea mai retrase (sport national), se vine cu cearceaf, mancare in traista, eventual umbrela de acasa. Ca-n copilaria mea.
A fost tare ca pe o plaja mai populara din Ste Anne (in Guadelupa) s-a nimerit sa fie si o singura terasa pe langa plaja. Goala evident, lumea avea mancare la pachet pe plaja. Am baut un suc si o bere acolo, am mers pe plaja la cearceaf, a inceput ploaia, ploaie serioasa, tropicala... Ii zic nevestei....obisnuit de la noi....fugi repede la terasa si ocupa o masa pana strang eu lucrurile de pe plaja, ca o sa vina toata lumea sa se adaposteasca si nu mai gasim nimic, iti dai seama. Se duce repede sotia...comanda niste pizza....si ii zice proprietarei de-acolo....O sa se umple terasa acum!! Aia priveste cu blandete si intelegere....si zice nici vorba, stati linistita doamna, nu stiti cu cine aveti de-a face.... Drept urmare, am fost singurii clienti pe ploaia aia care am mancat o pizza la adapostul terasei, restul lumii a strans cearceafurile, le-au bagat in pungi de plastic si le-au pus la adapost sub copaci....si toata lumea in apa!
Daca mergi ar fi bine sa stii o boaba de franceza, nimeni nici nu stie si nici nu vrea sa vorbeasca altceva.
Masina, cel putin cand am fost eu, super ieftina...vreo 20 euro/zi. Benzina vreo 1.7 euro. Roaming ca acasa, se intra cu buletinu.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, sunt aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate