Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adio plombe: Un medicament pentru Alzheimer poate stimula dinții să se repare singuri în doar șase săptămâni

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,
Adio plombe: Un medicament pentru Alzheimer poate stimula dinţii să se repare singuri în doar şase săptămâni


Plombele dentare ar putea deveni un subiect care ţine de domeniul trecutului mulţumită unui efect descoperit recent al unui medicament creat pentru tratarea Alzheimer-ului, numit Tideglusib, potrivit Futurism.
Dezvoltat şi testat pentru tratarea bolii Alzheimer, medicamentul Tideglusib s-a dovedit utilizabil în stimularea mecanismului natural de repararea al corpului. Chiar dacă a fost testat doar pe şoareci până acum, efectele la nivelul regenerării dentiţiei au fost evidente.
Tideglusib funcţionează prin stimularea celulelor stem din pulpa dintelui, sursa dentinei noi. Dentina este substanţa mineralizată situată sub smalţul dintelui, care ajunge să fie roasă de carii.
Dinţii îşi pot regenera dentina în mod natural, fără a fi ajutaţi, dar doar în anumite circumstanţe. Pulpa trebuie să fie expusă prin infecţii, carii sau traume pentru ca organismul să înceapă producţia dentinei.
Dar chiar şi atunci, dintele poate reface doar un strat subţire în mod natural – nu destul cât să repare pagubele produse de carii, acestea fiind adânci în general. Tideglusib schimbă rezultatul procesului deoarece blochează enzima GSK-3, care opreşte formarea dentinei.
În cadrul cercetării, echipa a introdus bureţi mici, biodegradabili, făcuţi din colagen şi îmbibaţi în Tideglusib, în cavităţile afectate. Acest lucru a declanşat creşterea dentinei şi, în mai puţin de şase săptămâni, dintele a fost reparat.
Structura de colagen s-a topit, lăsând în urmă doar dintele intact. Până acum, procedura a fost aplicată doar pe dinţi de şoareci.
„Folosirea unui medicament care a trecut deja prin teste clinice pentru Alzheimer, generează o oportunitate reală de a trimite acest tratament dentar cât mai repede spre clinici”, susţine autorul principal al studiului, profesorul Paul Sharpe, pentru The Telegraph.''
http://www.zf.ro/bus...tamani-16766828

O mare realizare ar fi cresterea dintilor si maselelor la un adult.Ca dintii si maselele sa creasca de fiecare dupa o extractie.Poate ca intro zi se va ajunge la asa ceva.Poate ca nu suntem departe de aceasta realizare stiintifica.

Edited by max_01, 15 October 2017 - 08:37.


#2
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Cred ca suntem la zeci de ani distanta de Adio plombe.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Frumos! SF! Se mai fac dentisti pe lume?Posted Image

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Ai citit ca inca se aplica doar la soareci? Si inca nu se stie la om ce o fi, poate dupa ce se regeneraza dintele, cade:) Sau o iei pe aratura, dar ramai cu dinti frumosi.
Si chiar sa fie real, pana ajunge pe la noi, Adio dinti...

#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Can Can.
Nu in timpul cat mai traim noi pe planeta asta.

#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postarab, on 15 octombrie 2017 - 08:44, said:

Frumos! SF! Se mai fac dentisti pe lume?Posted Image
De anul viitor incepe sa scada dramatic numarul celor ce se duc la stomatologie, ca daca se inventeaza asta nu mai castiga nici un stomatolog lejer 2000 euro/luna scobind maselele :D
Cine a apucat sa faca avere, bine, cine nu... trebuie sa se orienteze spre o munca, ca cercetatorii astia nemernici ii elimina de pe piata :D

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
https://www.scienced...70323141340.htm
si
https://en.wikipedia...otent_stem_cell
so were not that far away

View Postcdsoft, on 15 octombrie 2017 - 08:54, said:

De anul viitor incepe sa scada dramatic numarul celor ce se duc la stomatologie, ca daca se inventeaza asta nu mai castiga nici un stomatolog lejer 2000 euro/luna scobind maselele Posted Image
Cine a apucat sa faca avere, bine, cine nu... trebuie sa se orienteze spre o munca, ca cercetatorii astia nemernici ii elimina de pe piata Posted Image
gresit...se vor face medici de injectat acest tratament...

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
De vreo 10 ani am tot citit articole despre noile modalitati de regenerare a dintilor. Ba e medicament, solutie, injectie.
Absolut nimic implementat. Oare de ce ?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... Soarecii sunt rozatoare.
O caracteristica a rozatoarelor este ca dintii lor cresc incontinuu - se regenereaza in permanenta.

Deci nu stiu ce efect are medicamentul asta asupra lor...

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcdsoft, on 15 octombrie 2017 - 08:43, said:

Cred ca suntem la zeci de ani distanta de Adio plombe.
eu stiam ca s-a reusit creearea  de dinti din celule stem, "adio plombe" nu este SF ci birocratie / legislatie.

Edited by MarianG, 15 October 2017 - 10:22.


#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cu ce ne impiedica birocratia sa ne spalam pe dinti?

#12
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Este o gluma. La soareci le cresc dintii fara medicamente.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMarianG, on 15 octombrie 2017 - 10:22, said:

eu stiam ca s-a reusit creearea  de dinti din celule stem, "adio plombe" nu este SF ci birocratie / legislatie.
Momentan e cam scump asa ceva. Exista chiar si in Romania banci de celule stem insa te costa vreo 2000 euro sa le pastrezi in banca

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbarbosa, on 15 octombrie 2017 - 10:24, said:

Cu ce ne impiedica birocratia sa ne spalam pe dinti?
cu ce ajuta spalatul pe dinti cand cineva te loveste cu o ranga?
birocractia impiedica metodele medicale

#15
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

Quote

cu ce ajuta spalatul pe dinti cand cineva te loveste cu o ranga?

Cand te loveste cineva cu o ranga in gura rezulta cioburi, nu carii. :)  Alea nu le mai rezolvi nici cu mama medicamentelor, indiferent de birocratie.

#16
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View PostMarianG, on 15 octombrie 2017 - 10:22, said:

eu stiam ca s-a reusit creearea  de dinti din celule stem, "adio plombe" nu este SF ci birocratie / legislatie.
Eu nu am spus ca nu va fi posibil, ci ca de la un experiment pana la mass sales dureaza ceva vreme... intai e produs exclusivist, apoi semi-exclusivist si apoi ajunge de masa... si pana ajunge si in Romania mai dureaza inca ceva.
In timpul vietii noastre sansele sunt ca nu vom vedea asa ceva, probabil nici pe pietele bogate.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nici chiar asa. Celulele stem au fost izolate prima data in 1998. De atunci prin 2007 au aparut primele banci de celule stem in Romania. Asa ca nu a trecut chiar asa mult timp. Sa vedem cu IPS-urile care inca din 2005 s-au realizat insa are niste probleme , exista ceva directii de rezolvare.

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Trebuia sa-mi fi recoltat celule stem cand m-am nascut. Cum nu s-a intamplat asta, astept productia de celule stem din piele de adult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate