Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ajutati-ma sa imi ajut mama

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
Kassi

Kassi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.10.2017
Buna seara. Am nevoie de un sfat, sau de o recomandare va rog.
Este vorba de mama mea, care acum 7 ani a facut o depresie puternica. Intre timp si-a mai revenit putin, dar doar atat cat sa poata sa mearga la baie singura - dar eu sunt convinsa ca de fapt totul e in mintea ei.
De 7 ani nici ea, nici tatal meu nu au serviciu. Eu sustin familia cu 3 joburi. Un timp mai aduceau vorba despre asta, dar in ultimii ani cand eu aduc in discutie acest subiect, tot ce primesc este inevitabilul "Mi-e rau" "nu ma simt bine" "O sa plec!, sa scapi de mine!!"...etc. de la mama mea. Incerc sa ii explic ca macar daca ar invata ceva pentru ea (o limba, utilizarea PCului, etc) tot ar fi bine - dar tot ce aud este "O sa..o sa". Inevitabil se ajunge la cearta si dupa cateva ore tac, si ma prefac ca nu am spus nimic...si e liniste din nou.
Recent mi-am luat si un job de acasa pentru ca sa fac fata cheltuielilor, si familia s-a mutat in oras, cu mari promisiuni si incurajari in partea parintilor ca acolo se vor apuca de treaba, etc. Din pacate la nici o saptamana dupa mutare mama mea s-a intors la vechile obiceiuri: se plange toata ziua ca ii este rau (dar cand o rog sa mearga la un spital, refuza), se plange ca este nedreptatita de mine si tatal meu, refuza sa faca orice progres si chiar cand eu reusesc sa fac ceva posibil, ea anuleaza acel lucru stand in pat si gasindu-mi mie motiv de cearta, pentru ca nici eu sa nu am timp sa duc acel lucru la bun sfarsit.
Va rog, nu reusesc sa o inteleg! Se plange ca nimeni nu o intelege, dar tot incerc si nu reusesc...parca traieste intr-o realitate paralela! Tot ce aud este "Nu se poate..." cand am avea toate posibilitatile deschise - acest lucru ma înnebunește. Para ar avea o cu totul alta realitate.
Sunt extrem de obosita, frustrata si nu o inteleg. Parca nu e fericita decat cand avem esecuri....iar cand totusi cineva nu are esec face tot posibilul sa anuleze efectul bun al reusitei. Nu are motivare de sine, deloc - si doar incerc atat de mult sa ii spun in fiecare zi "Hai mama, tu si cu mine sa facem echipa cum faceam candva!"
....nimic. Va rog, un sfat...orice. Am incercat sa merg cu ea la un psiholog acum 2 ani, dar isi pune o masca si nu spune NIMIC din realitate. Ajutor, va rog.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
"Bun", ii este rau, ce o doare si cate investigatii a facut ?

Edited by MarianG, 14 October 2017 - 18:11.


#3
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008
cati ani ai?

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Tatal tau ce are de nu munceste?Care e motivul pentru care mama a intrat in depresie?
Daca sufera de depresie, trebuie sa o iei cu pasi mici, nu o poti trimite din prima la munca, prima data sa faca cate ceva prin casa si apoi sa mai aisa pe afara si apoi pe la munca.
Si daca nu poti asa, nui mai sustine, mutate in chirie si asta e, life sucks.Poate nu sufera de depresie, poate traiesc fain frumos pe spinarea ta.

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Taci si rabda.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Sper sa nu zic o prostie, dar am impresia ca mama ta practica santajul emotional, nu stiu daca chiar este bolnava, dar sunt sigur ca ii place sa va manipuleze, iar tu ar trebui sa te impui, ti-ai cramponat viata de problemele ei.

#7
Kassi

Kassi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMarianG, on 14 octombrie 2017 - 18:11, said:

"Bun", ii este rau, ce o doare si cate investigatii a facut ?
Se plange de dureri peste tot, dar la investigatiile facute din cand in cand nu a iesit nimic rau (slava domnului).

View Postalamic05, on 14 octombrie 2017 - 18:11, said:

cati ani ai?
26

View Postfqx, on 14 octombrie 2017 - 18:17, said:

Tatal tau ce are de nu munceste?Care e motivul pentru care mama a intrat in depresie?
Daca sufera de depresie, trebuie sa o iei cu pasi mici, nu o poti trimite din prima la munca, prima data sa faca cate ceva prin casa si apoi sa mai aisa pe afara si apoi pe la munca.
Si daca nu poti asa, nui mai sustine, mutate in chirie si asta e, life sucks.Poate nu sufera de depresie, poate traiesc fain frumos pe spinarea ta.

Mama nu il lasa. Plus, cat eu sunt la munca cineva trebuie sa aiba grija de ea acasa...dar nici nu se rupe cu invatarea de lucruri noi pentru ca sa ii fie usor sa isi gaseasca un job.
Am incercat, are perioade decateva zile la 2-3 luni cand frenetic se ridica si face treaba prin casa..apoi cade iar.sta sau cand trebuie sa mearg la mall, atunci se ridica.
-am gandit dar nu...sunt capabila sa ii las pe drumuri.. :(

View PostDude_2nd, on 14 octombrie 2017 - 18:19, said:

Taci si rabda.
Cred ca mai degraba as alege sinuciderea decat sa tac si sa rabd in continuare. Merci pentru sfat totusi, o sa stiu ca eu nu am nici o putere si trebuie sa tac si sa rabd orice mi se face? :/

View PostDaian95, on 14 octombrie 2017 - 18:26, said:

Sper sa nu zic o prostie, dar am impresia ca mama ta practica santajul emotional, nu stiu daca chiar este bolnava, dar sunt sigur ca ii place sa va manipuleze, iar tu ar trebui sa te impui, ti-ai cramponat viata de problemele ei.

Si eu am inceput sa suspectez asta de ceva vreme...dar CINE?! ar alege sa stea in pat plangandu-se si distrugand sansele vielilor membrilor familei, cand ar putea fi atat de bine daca s-ar ridica si ea? Care ar fi motivul pentru care ea s-ar sabota singura? :/

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostDude_2nd, on 14 octombrie 2017 - 18:19, said:

Taci si rabda.

Asta e cea mai proasta varianta posibila.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sa zicem ca  nu esti troll sau elf.Crezi ca-ti poti rezolva problemele online?

#10
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
N-ai ce sa-i faci, este ma-ta Posted Image

Edited by sSorsy, 14 October 2017 - 18:59.


#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
@Kassi
Daca nu minti, alege ce ti-am spus eu, nu sinuciderea, punele un termen, ca sa le dai o sansa, un an de exemplu si daca nu se indreapta, pleaca in chirie.Am fost in situatia ta, si am asteptat pana la 30 de ani, si acum regret anii pierduti.odata scapata din calvar, vei vedea viata altfel.

#12
Kassi

Kassi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.10.2017

View PostdaniMMM, on 14 octombrie 2017 - 18:31, said:

Sa zicem ca  nu esti troll sau elf.Crezi ca-ti poti rezolva problemele online?
Deci n-am voie sa cer un sfat? Atunci de ce exista acest forum, pentru ca cei care il folosesc sa fie certati? :/ Meh...

#13
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008
Le pui pe masa urmatoarea solutie : ori se calmeaza si te lasa in pace sa lucrii si sa ii ajuti ori ii lasi si te muti chirie. Viata e prea scurta pentru vaicareli si ifose. Tu trebuie sa iti construiesti viata alaturi de cineva.

#14
Kassi

Kassi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.10.2017

View Postfqx, on 14 octombrie 2017 - 18:34, said:

@Kassi
Daca nu minti, alege ce ti-am spus eu, nu sinuciderea, punele un termen, ca sa le dai o sansa, un an de exemplu si daca nu se indreapta, pleaca in chirie.Am fost in situatia ta, si am asteptat pana la 30 de ani, si acum regret anii pierduti.odata scapata din calvar, vei vedea viata altfel.
Doamne...as vrea eu sa mint :(

Le-am pus termen de multe ori pana acum. Tot timpul cand se apropie termenul se pun putin pe treaba si dupa ce trece se lasa iarasi :(

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Interneaz-o la psihiatrie ( cateva luni , pana ii vine mintea la cap ) .

#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostKassi, on 14 octombrie 2017 - 18:34, said:

Deci n-am voie sa cer un sfat? Atunci de ce exista acest forum, pentru ca cei care il folosesc sa fie certati? :/ Meh...
Sint o gramada care il folosesc ca sa ne provoace la discutii inutile.Daca vrei mai mult ajutor, putem vorbi pe pm.

#17
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
@Kassi Stai liniștită și citește Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva. Îl găsești ori pe internet ori la magazinele de specialitate. Îți promit că toate lucrurile ți se vor rezolva.

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostKassi, on 14 octombrie 2017 - 18:36, said:

Doamne...as vrea eu sa mint Posted Image

Le-am pus termen de multe ori pana acum. Tot timpul cand se apropie termenul se pun putin pe treaba si dupa ce trece se lasa iarasi Posted Image
Lasa-i, nu e alta solutie atunci, cu cat astepti mai mult cu atat vei regreta anii pierduti mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate