Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa fara acoperis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,958
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrich1974, on 16 octombrie 2017 - 18:31, said:

cum dracu sa se sparga scurgerea pluviala fratilor? pai dupa logica asta, la fel se pot sparge si canalizarile. gandind asa, nici nu mai fac baie in casa de frica spargerii canalizarii. imi fac wc  si chiuveta doar in curte si iarna ma cac in oala de noapte. am facut o schita, alegeti voi varianta mai buna.
Incerci sa inventezi avantaje unde nu-s. Ai desenat cu mana ta o panta de 3%, suficienta pentru orice membrana. Diferenta e ca in cazul 2 si 3 pot pune o scurgere de preaplin la cota +0.23 dupa ce referinta o fi aia de acolo. Si, daca burlanul varsa in afara peretelui perimetral, peste 20 ani pot carota cu totul sifonul ala si instala unul nou fara sa-mi bat joc de toata casa.

Si cand mai stai cu nasul prin chiuveta aia uita-te ca apa stagneaza cel mai tare fix in jurul sifonului. Iar apa e cel mai bun solvent.

View Post86-APP, on 16 octombrie 2017 - 19:07, said:

In acele momente o scurgere exterioara este ineficienta . De cele mai multe ori, burlanele , jgheaburile sint deja inghetate si apa nu se scurge sau poate extrem de greu, iar apa aduna sub zapada , pune o presiune uriasa pe izolatie . Orice imperfectiune , daca in mod normal nu curge , atunci va curge ...dramatic .

Sau...
Attached File  Screen Shot 2017-10-16 at 20.16.03.png   155.46K   74 downloads

Edited by sebulbus, 16 October 2017 - 19:19.


#74
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsebulbus, on 16 octombrie 2017 - 19:18, said:

......
Si cand mai stai cu nasul prin chiuveta aia uita-te ca apa stagneaza cel mai tare fix in jurul sifonului. ...
Gata , ai lamurit misterul instalatiilor .
Sifoanele nu sint facute pt apa , trebuie ferite , pazite ...
Ok !

#75
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,958
  • Înscris: 03.12.2005
Daca atat ai inteles, problema nu e la mine. Te las sa ghicesti unde.

#76
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsebulbus, on 16 octombrie 2017 - 19:33, said:

Daca atat ai inteles, problema nu e la mine. Te las sa ghicesti unde.
De regula la cine intreaba , ca tu ai scris " apa stagneaza cel mai tare fix in jurul sifonului" .

#77
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pe unde dadeam cu sapa intr'o vreme, se instala cam 200 de astfel de "sifoane" pe an.
Din comoditate, se foloseau u flow seal-uri. Solutie acceptata si larg raspandita, mai ales la renovari. Pana s'a luat decizia sa nu se mai foloseasca asa ceva, sa se sparga si sa se intaleze teava continua. De ce oare? Ca nu prezenta apa nici'o problema si tot trebuia sa revenim la acoperis dupa cativa ani?

#78
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Chiar daca întrebarea este la mișto...se poate și una , dacă vrei

Dar dacă nu ști , depinde de panta și diametru

#79
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

View Postsebulbus, on 16 octombrie 2017 - 11:42, said:

E, de fapt, mai mare decat iti inchipui. Frunze, hartii si tot ce mai aduce vantul si pasarile pe tot acoperisul se spala spre scurgerea aia. La fel iarna la inghet/dezghet. Acolo se formeaza podurile de gheata daca e sa se intample.  
De-aia se recomanda peste tot parafrunzar si la sifoane de terasa si la burlane de sarpanta.

Poate apar in peisaj prea tarziu. Inghet -dezghet, am descoperit rezistentele electrice care topesc gheata din zona respectiva. Cu un consum de max 150W\h nu va mai ganditi la jgeaburi cu gheata. Coborati rezistenta pe un lant si evacuarea este rezolvata. Se pare ca la temperatirile din iarna asta nu mai sunt probleme de acest fel. Eu nu am activat acest sistem de topire al ghetii in anii trecuti si i-am invins cu acest sistem. Al meu este manual, bag si scot din priza, dar pentru cei cu portofetul ..... exista automatizari. Idem cu sistemele de dezghet pentru parcarile subterane.

Edited by Grig, 23 February 2020 - 11:11.


#80
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005
Mai exista o izolatie finala pe care am vazut-o si consider ca este peste orice altceva. Se poate calca pe ea, se spala, se parfumeaza se face ce vrei tu. Este functionala multi ani. Acoperirea (izolarea) cu o membrana de piscina, un lainer de grosime 1.5-2 mm, care nu creaza probleme multi ani daca este lipit corect. Important este ca nu va zgarciti la calitatea lainerului. Manoprera de lipit este aceeasi.

#81
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostGrig, on 23 februarie 2020 - 11:36, said:

Mai exista o izolatie finala pe care am vazut-o si consider ca este peste orice altceva. Se poate calca pe ea, se spala, se parfumeaza se face ce vrei tu. Este functionala multi ani. ....
Aia nu este o membrana circulabila , decit ocazional si cu mare atentie . De regula se monteaza peste termoizolatie . Nu este vesnica , am vazut schimbata la 10 ani ....

#82
bdfjuri

bdfjuri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2010

View PostMosotti, on 14 octombrie 2017 - 17:58, said:

Imi fac planuri de casa pentru viitorul foarte indepartat si prima idee pe care o am este sa fie fara acoperis. Adica nu fara acoperis, ca sa ploua inauntru, ci fara acoperisul ala sofisticat in enspe ape cu o gramada de rahaturi prin el, care costa de te rupe. Intrebarea ar fi: care este rostul acoperisului clasic si de ce nu isi face lumea case fara acoperis? Care ar fi avantajul, pentru ca dezavantaje vad destule, in afara de pretul initial, mai vine un vint si ti-l ia sau iei un turture in mecla tocmai cind ies ghioceii si ar trebui sa te bucuri de viata?

Acoperisul tip sarpanta asigura un aspect estetic placut, cu traditie in tara noastra, ofera un spatiu interior util si o siguranta a hidroizolatiei casei. Toate acestea la costuri destul de ridicate. Un acoperis tip terasa executat corect poate inlocui cu mare succes acoperisul clasic si bineinteles la un pret mult mai redus. Daca te intereseaza constructia unui acoperis terasa poti gasi aici modul de executie, de la constructie la izolatie si hidroizolatie: https://www.rombadco...ris-terasa.html

#83
FlorinI00008

FlorinI00008

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2021
Salut, ai construit casa pana la urma?
Te a costat mult hidroizolatia? Daca ar fi sa construiesti din nou ai alege un acoperis in doua ape?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate