Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa fara acoperis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
izolatie de BCA? Posted Image

#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
N-ai auzit inca ? mai ai timp sa afli !

#39
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
E vorba de multipor? Ala de 2x mai scump decat vata bazaltica si mai prost izolator?

#40
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Cea mai ieftină și mai simplă variantă.

Attached Files



#41
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai gresit desenul. pe margine o sa ai punte termica. si placa de beton peste hidroizolatie nu are rost, cel mult poti pune un strat subtire de pietris. plus ca, mai trebuie adaugat si betonul de panta.

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postowydyu, on 15 octombrie 2017 - 10:05, said:

Cea mai ieftină și mai simplă variantă.
Poate asa ( cu micile corecturi adaugate )

Attached Files



#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrich1974, on 15 octombrie 2017 - 07:26, said:

eu nu am auzit niciodata de izolatie de bca luata de vant.

Cu micul inconvenient ca ii trebuie vreo 2m grosime ca sa echivaleze polistirenul uzual.

View PostBaxon, on 15 octombrie 2017 - 11:31, said:

Poate asa ( cu micile corecturi adaugate )

Adica torni betonul de panta intre lateralele de polistiren? Da, ai rezolvat puntea termica, dar ai o dala flotanta inramata doar in polistiren pe casa. Fun?

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrich1974, on 15 octombrie 2017 - 07:26, said:

daca ai ixolatie de polistiren, da, sa zicem ca poate fi saltat de vant. dar o izolatie de BCA nu cred ca are probleme. eu nu am auzit niciodata de izolatie de bca luata de vant.
o terasa circulabila este intr-adevar scumpa, dar una necirculabila nu este.
Termoizolatie se face sub sapa de panta deci , daca dupa tine o ia vantul imi dau seama ce cunostiinte tehnice ai ...
P.S. Termoizolatia de bca se foloseste strict la pereti , daca ai peretii de 40 cm de bca nu-ti mai trebuie termosistem sau pui termosistem ca sa faci casa pasiva , termosistem din polistiren sau vata bazaltica de exterior .

View Postsebulbus, on 15 octombrie 2017 - 11:33, said:

Adica torni betonul de panta intre lateralele de polistiren? Da, ai rezolvat puntea termica, dar ai o dala flotanta inramata doar in polistiren pe casa. Fun?
N-am mai adaugat stratul de termoizolatie de pe placa si sapa de panta , dar daca vrei o sa refac . Nu ma leg de zidurile desenate ca nu au nici o treaba cu realitatea ...

Attached Files


Edited by Baxon, 15 October 2017 - 11:43.


#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Parapetul perimetral e detaliul lipsa. Sau hai s-o luam altfel. In stanga si dreapta ai doar izolatia. Cum torni dala aia? Cofraj ca la o placa pe sol? Cum o tii locului la miscari de translatie?

#46
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am vazut proiecte vechi la care betonul de panta era facut peste placa de beton de baza. scurgerea apei mi se pare mult mai usor de facut si de etansat cand este in mijloc fata de gaura facuta la o muchie de 90 de grade.

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In mijloc si-ti duci scurgerea prin casa ?! Ai zis bine ca ai vazut proiecte vechi - constructiile au evoluat mult de atunci ...

View Postsebulbus, on 15 octombrie 2017 - 11:44, said:

Parapetul perimetral e detaliul lipsa. Sau hai s-o luam altfel. In stanga si dreapta ai doar izolatia. Cum torni dala aia? Cofraj ca la o placa pe sol? Cum o tii locului la miscari de translatie?
Nu doar termoizolatia , acuma te legi chiar de orice lipsa din desenul initial , ma rog se presupunea ca termoizolatia aia nu sta in aer si exista parapet legat de cenura pe ziduri , scuza-ma dar nu voi reface desenul cu detaliul acesta , ceea ce am urmarit in modificarea desenului initial erau straturile succesive pe verticala  . Daca crezi ca poti face abstractie de lipsa detaliului implicit , ok , daca nu , te rog sa refaci tu desenul sau fa un altul nou ca sa nu ramana vreo greseala ( pt care imi cer scuze ) .

#48
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Am făcut și cu extrudat de 10 izolarea și nu este nici un disconfort in casă și nici un consum extraordinar la încălzire(este adevărat că se poate mai bine...poate spre infinit mai gros stratul izolator) .Dacă intrați în 10 poduri/case câte sunt izolate cu termosistem de 30-40cm?Am întâlnit mansarde la care doar placa de rigips despărțea exteriorul de interior(aici erau cu adevărat probleme la încălzirea spațiilor)....

#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postrich1974, on 15 octombrie 2017 - 07:26, said:


daca ai ixolatie de polistiren, da, sa zicem ca poate fi saltat de vant. dar o izolatie de BCA nu cred ca are probleme. eu nu am auzit niciodata de izolatie de bca luata de vant.
o terasa circulabila este intr-adevar scumpa, dar una necirculabila nu este.

Ai dreptate, dar eu nu consider ca bca este izolatie

#50
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostKendo, on 15 octombrie 2017 - 07:36, said:

izolatie de BCA? Posted Image

View Post86-APP, on 15 octombrie 2017 - 07:48, said:

N-ai auzit inca ? mai ai timp sa afli !
pai de cand mama lui BCA-ul este izolator termic???? coeficientul lambda la BCA este cuprins in intervalul 0.1 -0.2 W/mK pe cand la polisitiren 0.034 - 0.04 W/mK ...sa mai vorbim despre densitate aparenta (greutate pe placa)? Suntem in 2017 si inca dam solutii de hidroizolare "comuniste" ? Pe bune? Iesiti din pestera oameni buni....

#51
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Coeficienti de transfer termic la vrajeala. Reclame de la producatorii de plastic.

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Bineinteles. De-aia ai izolata cutia frigiderului cu BCA.

View PostBaxon, on 15 octombrie 2017 - 11:54, said:

Nu doar termoizolatia , acuma te legi chiar de orice lipsa din desenul initial , ma rog se presupunea ca termoizolatia aia nu sta in aer si exista parapet legat de cenura pe ziduri , scuza-ma dar nu voi reface desenul cu detaliul acesta , ceea ce am urmarit in modificarea desenului initial erau straturile succesive pe verticala  . Daca crezi ca poti face abstractie de lipsa detaliului implicit , ok , daca nu , te rog sa refaci tu desenul sau fa un altul nou ca sa nu ramana vreo greseala ( pt care imi cer scuze ) .

Tot nu te-ai prins. Detaliul esential ca sa nu ai punti termice e ca izolatia de pe fatada sa urce pe atic, continua, il imbraca pe trei laturi, inclusiv deasupra, coboara inapoi in interiorul aticului pana se uneste cu izolatia de pe terasa si abia apoi vine si sapa la interior, deasupra.

Cam asa:
[ https://i.pinimg.com/originals/00/67/2b/00672bd7f76fa46db6fa1cc88525b557.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbrawnie, on 15 octombrie 2017 - 14:06, said:

pai de cand mama lui BCA-ul este izolator termic???? ...... Pe bune? Iesiti din pestera oameni buni....
Asa cum este si cit este , s-a folosit si se mai foloseste . Tu te-ai arat mirat de idee , nu de eficienta , asa ca nu o da la intors !
Cit despre pestera ...mai domol , altii sint cei cu caracter primitiv , si aici ma refer la " efectul de maimuta " ...gasibili pe unde povestesc ei , prin jurnale " solutii de succes ".

#54
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
BCA-ul era solutie "oficiala" intr-un manual al zidarului de pe vremea impuscatului pe care l-am gasit in biblioteca unui nene ce nici nu mai traieste. Asta nu din cauza ca era eficient, ci din cauza ca petrolul trebuia economisit pentru a fi vandut pe valuta. Chiar si asa, se folosea BCA de densitate mai redusa (350kg/m3), implicit, mai bun izolator.
Sa nu uitam, totusi ca, de bune ce erau standardele anilor 70 in materie de izolatie, de-aia se plang toti ce cald si bine le e in apartamente la costuri mici si ca nu e nevoie sa cheltuie bani pentru a le izola suplimentar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate