Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa fara acoperis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Imi fac planuri de casa pentru viitorul foarte indepartat si prima idee pe care o am este sa fie fara acoperis. Adica nu fara acoperis, ca sa ploua inauntru, ci fara acoperisul ala sofisticat in enspe ape cu o gramada de rahaturi prin el, care costa de te rupe. Intrebarea ar fi: care este rostul acoperisului clasic si de ce nu isi face lumea case fara acoperis? Care ar fi avantajul, pentru ca dezavantaje vad destule, in afara de pretul initial, mai vine un vint si ti-l ia sau iei un turture in mecla tocmai cind ies ghioceii si ar trebui sa te bucuri de viata?

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Plus ca vara poti face plaja pe el.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Deci vrei o casa cu terasa....

Primul aspect de luat in discutie este zona si estimarea de pluviala..... In Africa ar fi perfecta alegerea, in RO mai ploua....deci ca prima chestie de gandit ar fi hidroizolarea si evacuarea pluviala.  Apoi daca astea sunt rezolvate mai umblam si la genul de terasa utila, sa te folosesti de acelspatiu macar... o masuta, un bar ... etc,.

Edited by keta, 14 October 2017 - 18:21.


#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Acoperișul tip terasă (necirculabilă) necesită termo și hidroizolație foarte bună. Dacă le faci cum trebuie (mălai mult), e mai bun ca cel tip șarpantă. Apoi mai e și problema îngheț-dezgheț-ului. Paradoxal, terasa "ține" mai puțin. Tipic cam 25 de ani, apoi începi să decartezi. Șarpanta cu învelitori din tablă de bună calitate (gen Lindab) te poate duce și la 50 de ani, iar țigla te duce chiar la 100.

Edited by ursamajor, 14 October 2017 - 18:19.


#5
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Aceasta dilema am avut-o si noi, si dupa cateva oscilari am renuntat definitiv la terasa si ne-am hotarat pe acoperis clasic (in cazul nostru cu 4 ape).

Cele patru dezavantajele majore ale terasei, asa cum le-am vazut noi, sunt:
- hidroizolatia, presupunand ca iti iese din prima de nota 10+ (ceea ce e destul de utopic in Romania), oricum se duce in vreo 30 de ani. Si imagineaza-ti cum ar fi ca la vreo 60-70 de ani sa trebuiasca sa incepi operatiunile de refacere a terasei: dat jos tot, refacut tot, si asta dupa ce ai avut deja infiltratii in placa de beton (adica ti-a curs apa in dormitor, de ex.) ca deh, asa ai descoperit ca hidro nu mai tine... Ori faci asta iarna, ori vara, deranjul si riscurile sunt destule...
- lipsa pod, aka spatiu de depozitare/hobby
- izolare termica mai slaba a camerelor de la ultimul etaj (nu va fi chiar ca la ultimul etaj de la bloc, pentru ca niste termoizolatie pui, dar oricum, este mult mai eficient sa ai un pod)
- ai nevoie de o cale de acces spre terasa, ceea ce inseamna scari in plus si grija mare la hidroizolatie, sa nu-ti curga nici iarna, nici vara, apa in casa. E ok in primii ani, dar tot ce inseamna garnituri si folii se deterioreaza incet-incet...

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
avantaje: poti depozita lucruri in pod, izoleaza mult mai bine decat o terasa

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dumneata vrei acoperis tip terasa, cum e la bloc. ideea este foarte buna, dar trebuie sa fie un inginer bun ca sa iti faca proiectul. fa-l clasic dupa un proiect de la un bloc comunist si nu are moarte, este o solutie verificata in timp.  plusul ar fi ca trebuie sa dublezi izolatia termica. cel mai important este ca pluviala sa fie pe centrul casei si sapa pe care se pune membrana bituminoasa sa fie cat mai uniforma. odata la 15 ani trebuie sa mai pui cate un strat de membrana. peste membrana, indicat ar fi sa pui si un strat de margaritar spalat.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Vrei o casa de genul celei din poza......?.Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 14 October 2017 - 18:24.


#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Mosotti, on 14 octombrie 2017 - 17:58, said:

care costa de te rupe
fa terasa si atunci o sa intelegi sensul adevarat al sintagmei 'costa de te rupe'....ma rog, poti sa faci acoperis clasic peste terasa, am mai vazut cazuri....

Edited by alexpet, 14 October 2017 - 18:25.


#10
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Astia care au făcut blocuri nu s-au gândit ca în România ploua si au uitat sa facă acoperisuri...

Eu o sa am casa fără acoperis. Ce trebuie sa iei în calcul e termo- si hidro-izolatia. Dacă nu ai acoperis clasic trebuie sa faci o termoizolatie mult mai buna a terasei (eu o sa am 40cm de polistiren peste placa). Dacă aveai acoperis un 20cm era suficient. Dacă iei în calcul si hidroizolatia, sa stii ca la final posibil sa iesi mai scump decât un acoperis clasic în 2 ape.

In plus, la mine placa peste etaj a fost impermeabilizata cu un aditiv special (pentron).

Edited by oMariusRO, 14 October 2017 - 18:32.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca faci tersa clasica, asa cum era la blocurile vechi, nu o sa coste mult. in schimb, daca o sa pui botul la tot felul de materiale de zeci de euro/mp pe care incearca sa ti le bage pe gat comerciantii, atunci cu siguranta o sa iesi scump.

#12
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 ursamajor, on 14 octombrie 2017 - 18:18, said:

Acoperișul tip terasă (necirculabilă) necesită termo și hidroizolație foarte bună. Dacă le faci cum trebuie (mălai mult), e mai bun ca cel tip șarpantă. Apoi mai e și problema îngheț-dezgheț-ului. Paradoxal, terasa "ține" mai puțin. Tipic cam 25 de ani, apoi începi să decartezi. Șarpanta cu învelitori din tablă de bună calitate (gen Lindab) te poate duce și la 50 de ani, iar țigla te duce chiar la 100.
Decat.

Edited by Topp, 14 October 2017 - 18:46.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://lh4.googleusercontent.com/-SPGFfR0zM8Y/UmjWdstQKjI/AAAAAAAADdk/mFUzhTRRnMc/w1200-h900-no/P2120556.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva de genul....Posted Image

#14
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 Mosotti, on 14 octombrie 2017 - 17:58, said:

Intrebarea ar fi: care este rostul acoperisului clasic si de ce nu isi face lumea case fara acoperis?
Pai daca nu ar fi acoperis ,ce rost ar mai avea fraza si dorinta unanima a omenirii de ' a avea un acoperis deasupra capului '
Un acoperis normal,este totusi mai ieftin,comparativ cu cele tip terasa,iar o mansarda poate folosi cel mai eficient spatiul creat de structura acoperisului in ape .
Acum cativa ani am avut un proiect al unui cetatean care voia un acoperis de tip gradina,iar la o prima estimare a costurilor cu materialele si manopera ,pt realizarea lui,era enorm fata de un acoperis de tip sarpanta .
Nu toate acoperisurile sunt luate de vanturi(daca sunt executate corect) si nici turturii nu sunt o problema daca se respecta procedurile si tehnologiile existente !

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
F aci acoperisul intr-o apa , cel mai simplu , lasa acoperisul tip terasa ca o sa bagi bani in ala mai ceva ca unul in enspe mii de ape ...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   298.17K   172 downloads


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 _Smiley_, on 14 octombrie 2017 - 18:20, said:

avantaje: poti depozita lucruri in pod, izoleaza mult mai bine decat o terasa
Urasc podurile, sint inalt si dadeam cu capu in tigle inca din copilarie, la bunici. Ultimul lucru pe care-l vreau e sa ma intorc in anii 80 :D

 alexpet, on 14 octombrie 2017 - 18:24, said:

fa terasa si atunci o sa intelegi sensul adevarat al sintagmei 'costa de te rupe'....ma rog, poti sa faci acoperis clasic peste terasa, am mai vazut cazuri....
No fucking way costa mai mult decit un acoperis. Socru-mio si-a facut casa anul asta si a dat pe acoperisul ala o tona de bani, da pe linga asta a avut mega probleme cu oamenii, ca nu gasea oameni care sa faca acoperisul, au tot venit si plecat vreo 3 echipe, ba ca aveau alte lucrari, ba ca au plecat in vest lol

 xmanyacs77, on 14 octombrie 2017 - 18:24, said:

Vrei o casa de genul celei din poza......?.
Exact, dar probabil fara etaj :D
Terasa sa fie circulabila evident, ma gindesc sa fac un cinema in aer liber, cu bar :w00t:

Acum stau la bloc si am o terasa de 60mp, care are peste izolatie o sapa inclinata 1%, de vreo 10 cm cred in partea joasa. Nu e absolut nici o problema cu apa, dupa orice ploaie torentiala de ruperi de nori, in 10 minute e aproape uscat. Am dat peste si cu o vopsea poliuretanica, cica ii zice, da s-a cam dus dracului. Oricum aia a fost  vreo 300 de lei (trei sute de lei) :lol: Vreau sa-mi pun gresie sau ceva de genul...

Ok, mersi, in concluzie, nu e nici un motiv fenomenal pentru care ar fi nevoie de un acoperis clasic, tre doar avut in vedere sa gasesc o persoana care are experienta in asa ceva. Si daca tine 25 de ani pina ploua in casa, sint fenomenal de multumit :lol:

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bombalurina, on 14 octombrie 2017 - 18:02, said:

Plus ca vara poti face plaja pe el.
Daaa, ca dusul il poti face in interior cu sistemul si meseriasii nostri care fac izolatiile!

#18
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
E ok si terasa, dar sa nu uiti sa-ti iei lopeti cat sa-ti ajunga sa deszapezesti iarna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate