Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Trepidații la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Toti scapati din vedere faptul ca i sa aprinde martor abs in bord.Discurile/placutele, se pot verifica/masura, etrierii la fel, e o operatie simpla, insa cat de ovalizate sa fie discurile, nu vor declansa martorul abs...

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPekiasan, on 14 octombrie 2017 - 14:54, said:

Discuri ovalizate. La mine am schimbat discurile vechi care erau foarte uzate cu altele noi dar no-name foarte ieftine. La vre-o luna simteam cum tremura pedala la franare. Am mers la service si le-am schimbat cu unele care au costat  de 3 ori mai mult. Problema s-a rezolvat. Deci nu va zgarciti la bani cand schimbati discurile ca sa nu aveti probleme.
da, se intampla destul de des din pacate ca si discurile noi sa fie cu probleme.
De aceea e bine sa nu fie alese cele mai ieftine, si mai ales, sa fie cu garantie!

#21
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View PostPekiasan, on 14 octombrie 2017 - 14:54, said:

Discuri ovalizate. La mine am schimbat discurile vechi care erau foarte uzate cu altele noi dar no-name foarte ieftine. La vre-o luna simteam cum tremura pedala la franare. Am mers la service si le-am schimbat cu unele care au costat  de 3 ori mai mult. Problema s-a rezolvat. Deci nu va zgarciti la bani cand schimbati discurile ca sa nu aveti probleme.

View PostPekiasan, on 14 octombrie 2017 - 14:54, said:

Discuri ovalizate. La mine am schimbat discurile vechi care erau foarte uzate cu altele noi dar no-name foarte ieftine. La vre-o luna simteam cum tremura pedala la franare. Am mers la service si le-am schimbat cu unele care au costat  de 3 ori mai mult. Problema s-a rezolvat. Deci nu va zgarciti la bani cand schimbati discurile ca sa nu aveti probleme.
Cand se schimba discurile este musai sa schimbi si placutele si cel mai bine sa fie aceeasi marca.

#22
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017

View Postvio1971, on 14 octombrie 2017 - 14:55, said:

mie greu sa cred ca ,,mecanicii cu care ai vorbit,, sunt toti ageamii si nu ti au dat sfaturi bune
ce te astepti sa mai auzi aici ? sa schimbi volanu ?
Nu astept sa aud sa schimb volanul, vreau sa iau in calcul toate variantele. Nu vreau sa schimb componente la fiecare mecanic in parte si problema sa ramana nerezolvata, ca nu am atata timp la dispozitie sa umblu din service in service. Si nici banii nu ma dau afara din casa.Posted Image

Edited by mikemihai93, 14 October 2017 - 15:17.


#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca si faci o verificare simpla in aceleasi conditii ca si pina acum, dar cu siguranta ABS anulat (scoti siguranta din tablou) si vezi cum se manifesta. Incearca sa faci aceasta proba undeva intr-o zona fara circulatie sa nu fie problema de siguranta in trafic.
Cu siguranta scoasa ABS-ul nefiind functional si totusi simti trepidatii este sigur de la unul din discurile de frana ce nu este plan.
Daca problema a disparut atunci cred ca provine din senzorii de ABS sau insasi ABS, necesita o verificare mai amanuntita.

Edited by keta, 14 October 2017 - 15:16.


#24
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017

View Postreten, on 14 octombrie 2017 - 15:24, said:

hai sa zicem ca stii toate variantele!...
la ce te ajuta ? Posted Image
Buna intrebare! Posted Image Atunci la care mecanic sa merg? Fiecare isi sustine opinia, insa dupa raspunsurile pe care le-am primit aici e posibil sa nu aiba niciunul dreptate!

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Cand ai verificat ultima data lichid frana?

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postposeidon07, on 14 octombrie 2017 - 15:07, said:

Cand se schimba discurile este musai sa schimbi si placutele si cel mai bine sa fie aceeasi marca.
aceeasi marca ce, discurile cu placutele?
Nu e adevarat absolut deloc, nu au nici o treaba, chiar din fabrica vin cu placute si discuri produse de producatori diferiti.
Efectiv nici o legatura intre ele.

View Postmikemihai93, on 14 octombrie 2017 - 15:14, said:

Nu astept sa aud sa schimb volanul, vreau sa iau in calcul toate variantele. Nu vreau sa schimb componente la fiecare mecanic in parte si problema sa ramana nerezolvata, ca nu am atata timp la dispozitie sa umblu din service in service. Si nici banii nu ma dau afara din casa.Posted Image
totusi nu ai precizat cand ai schimbat discurile ultima oara! sint si firme care rectifica discurile la strung... desi nu as recomanda

View Postketa, on 14 octombrie 2017 - 15:16, said:

Incearca si faci o verificare simpla in aceleasi conditii ca si pina acum, dar cu siguranta ABS anulat (scoti siguranta din tablou) si vezi cum se manifesta. Incearca sa faci aceasta proba undeva intr-o zona fara circulatie sa nu fie problema de siguranta in trafic.
Cu siguranta scoasa ABS-ul nefiind functional si totusi simti trepidatii este sigur de la unul din discurile de frana ce nu este plan.
Daca problema a disparut atunci cred ca provine din senzorii de ABS sau insasi ABS, necesita o verificare mai amanuntita.
asta e o recomandare f buna

View Postmikemihai93, on 14 octombrie 2017 - 15:31, said:

Buna intrebare! Posted Image Atunci la care mecanic sa merg? Fiecare isi sustine opinia, insa dupa raspunsurile pe care le-am primit aici e posibil sa nu aiba niciunul dreptate!
de aceea ar fi bine daca ai preciza cand ai schimbat discurile ultima oara, repet pt a 3 a oara :)
Daca sint cam vechi, nu mai sta pe ganduri. Oricum ar fi, un diagnostic 100% sigur nu iti pune nimeni, oricat de bun mecanic ar fi.

Edited by unbrutus, 14 October 2017 - 15:46.


#27
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postceanu1980, on 14 octombrie 2017 - 15:39, said:

Cand ai verificat ultima data lichid frana?
Bine ca nu-l pui sa verifice si lichidul de la parbriz !

Eu cred ca discurile sunt de vina ... Daca nu-s discurile e ceva pe la sist. ABS!


#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Am spus de lichid, cel mai usor si smplu de verificat component al sistemului de franare

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,874
  • Înscris: 20.10.2015
Ce inseamna disc ovalizat?
:lol:

Ori vreun disc e deformat ori tetiera de la scaunul soferului nu e reglata, una din astea 2.

#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un disc de frana ovalizat este una (poate fi plan) si cel ce pierde planeitea este alta. Depinde doar de cum privesti lucrurile,.... O simpla chestie , dar s-a obisnuit lumea cu denumirea de disc "ovalizat"

Nu am vazut disc de frana ovalizat, cu deformari de planeitate..... o gramada.

De fapt insasi din constructie discul vine cu o mica abatere de planeitate , ce este utila pentru tinerea la distanta a placutelor de frana. Aceasta abatere este infima, insuficienta pentru a genera socuri si perturbari in functionare.

Edited by keta, 14 October 2017 - 17:19.


#31
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017

View Postketa, on 14 octombrie 2017 - 15:16, said:

Incearca si faci o verificare simpla in aceleasi conditii ca si pina acum, dar cu siguranta ABS anulat (scoti siguranta din tablou) si vezi cum se manifesta. Incearca sa faci aceasta proba undeva intr-o zona fara circulatie sa nu fie problema de siguranta in trafic.
Cu siguranta scoasa ABS-ul nefiind functional si totusi simti trepidatii este sigur de la unul din discurile de frana ce nu este plan.
Daca problema a disparut atunci cred ca provine din senzorii de ABS sau insasi ABS, necesita o verificare mai amanuntita.
Am facut si asta, trepidatia persista.

View Postceanu1980, on 14 octombrie 2017 - 15:39, said:

Cand ai verificat ultima data lichid frana?
Am verificat, e in regula.

View Postunbrutus, on 14 octombrie 2017 - 15:48, said:

de aceea ar fi bine daca ai preciza cand ai schimbat discurile ultima oara, repet pt a 3 a oara Posted Image
Daca sint cam vechi, nu mai sta pe ganduri. Oricum ar fi, un diagnostic 100% sigur nu iti pune nimeni, oricat de bun mecanic ar fi.
Nu stiu cand au fost schimbate, am masina de 3 luni.

Am demontat roata stanga fata sa arunc o privire. Discul are joc cand il imping si il trag, e normal asa ceva?

Edited by mikemihai93, 14 October 2017 - 19:21.


#32
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Inseamna ca nu ai surubul de prindere a discului pe fuzeta.
E posibil ca si aceasta sa fie cu rugina sau mizerie astfel ca in momentul in care roata este prinsa cu prezoane care trec prin disc sa nu se aseze discul plan pe corp fuzeta creand un fel de "opt"sa zic asa iar la franare placutele nu calca pe disc uniform.
Astfel poate aparea bataie in pedala.

Edited by paznicmare, 14 October 2017 - 19:25.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmikemihai93, on 14 octombrie 2017 - 19:06, said:

Nu stiu cand au fost schimbate, am masina de 3 luni.

Am demontat roata stanga fata sa arunc o privire. Discul are joc cand il imping si il trag, e normal asa ceva?
doamne fereste omule... esti un caz special! du-te si rezolva pt numele lui dzeu pana nu omori pe cineva

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postunbrutus, on 14 octombrie 2017 - 20:05, said:


doamne fereste omule... esti un caz special! du-te si rezolva pt numele lui dzeu pana nu omori pe cineva

     In sfarsit a aparut si un crept credincios scapat direct de la coada lu Paraschiva.
     Mergi cu domnu si lasa omu in pace. Asta incearca sa faca.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcspot, on 14 octombrie 2017 - 22:18, said:

     Mergi cu domnu si lasa omu in pace. Asta incearca sa faca.
tu de unde ai mai aterizat? Stii ca te poate omori azi, chiar pe tine, avand in vedere ca are defectiuni majore la frane.
El incearca sa scape ieftin si merge din mecanic in mecanic, desi stie ca are un disc de frana care se misca liber, la mana...
Daca nu te pricepi si nu intelegi consecintele, macar nu da sfaturi pe forumuri publice ca poti avea pe constiinta vieti
In rest, vezi cate intrebari a trebuit sa ii pun pana sa zica toate aceste detalii... Tu ? cu ce ai contribuit?

#36
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
schimba discurile si placutele ca altfel nu rezolvi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate