Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Trepidații la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
poate fi si fuzeta, daca spune ca i se misca discul asa. Filetul din fuzeta sa fie dus... posibil sa coste ceva mai mult.
Dar nu ar trebui sa mearga cu masina pe strada asa

#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Discul se mișcă pentru ca nu are șurubul de fixare.  Nu e pericol. Acel șurub are doar rolul de a tine discul la locul lui când demontezi roata,  în rest discul e fixat cu prezoanele roții. Da discul jos și vezi sa nu fie mizerie intre el și butuc și sa nu se așeze bine. Dacă e curat înseamnă ca e deformat.
Dacă ai un strungar duci discurile la el și le pune pe strung unde le poate verifica. Dacă nu sunt plane mergi și cumperi altele. Dacă ai un comparator le poți verifica și pe mașină învârtind cu mana de ele.

#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postunbrutus, on 14 octombrie 2017 - 22:22, said:


tu de unde ai mai aterizat? Stii ca te poate omori azi, chiar pe tine, avand in vedere ca are defectiuni majore la frane.
El incearca sa scape ieftin si merge din mecanic in mecanic, desi stie ca are un disc de frana care se misca liber, la mana...
Daca nu te pricepi si nu intelegi consecintele, macar nu da sfaturi pe forumuri publice ca poti avea pe constiinta vieti
In rest, vezi cate intrebari a trebuit sa ii pun pana sa zica toate aceste detalii... Tu ? cu ce ai contribuit?

     Are un disc cu probleme, dar are 4 roti. Daca are frane pe celelalte 3 e ok.
     Vad ca esti revoltat ca nu se lasa jefuit de incompetenti. Esti cumva mecanic?

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcspot, on 15 octombrie 2017 - 11:08, said:

Are un disc cu probleme, dar are 4 roti. Daca are frane pe celelalte 3 e ok.
ce te face sa crezi ca celelalte sint mai bune? E o masina din 2001 pe care abia a cumparat-o
Insa faptul ca pt tine o masina cu frane doar pe anumite roti e ok, e putin socant. Si criminal un pic

#41
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017
Asta incerc sa evit, sa nu ma jecmaneasca asa zisii mecanici, care, desi daca stiu unde e problema, incearca sa scoata cati mai multi bani dupa clienti prin inlocuirea pieselor bune. Nu inseamna ca daca am trepidatii, nu mai functioneaza franele. Am facut programare pe 25 iar mecanicul a spus ca cel mai probabil sunt discurile spate si ca se pot verifica inainte de a le schimba. Deci sunt multumit, omul nu mi-a garantat ca altii ca beleaua este de la cutare piesa si ''hai sa le cumparam si sa le montam'' fara sa arunce o privire. Poate pe altii nu ii deranjeaza daca merg la ghici dar pe mine da.

#42
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View Postmikemihai93, on 14 octombrie 2017 - 14:41, said:

Discuri ovalizate, echilibrare roti sau bucsi și capete de bara uzate. Cineva a spus că dacă nu simt vibrații in volan, înseamnă că problema e la discurile de pe spate, altfel le resimțeam și in volan daca erau ovalizate cele de pe fata.
Asa am patit eu, aveam trepidatii doar in pedala, nu si in volan. Marii mecanici m-au pus sa schimb discurile pe fata...Teapa, masina facea la fel. Apoi am schimbat discurile pe spate si problema a disparut.

#43
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Revin cu detalii: Masina mergea bine, doar cand franam la viteze de peste 60 km\h incepea sa bata pedala. Ok, toti imi spun ca discurile de fata. Merg si in service, la Transprotector in Resita, cel mai bun service cum se autointituleaza, ii povestesc mecanicilor care e problema, toti spun ca"" e discurile pe fata"" Ok, insist eu sa mearga un mecanic cu mine sa sa vada exact cum face masina, se urca la volan un Guru al masinilor un tip genul "'stie-tot" si dupa o cursa nebuneasca prin oras, cu frane si depasiri prostesti imi spune ca a pierdut 5 minute degeaba, ca sunt discurile fata, ca mi-a spus el...Platesc 50 lei consultatia cum ar veni, adica cele 5 minute de teste prin oras. Ok, comand la ei discuri, revin dupa 3 zile sa le schimbe, pierd vreo 2 ore pe acolo aiurea, platesc 600 lei si plec cu masina reparata... Surpriza, cand ies din oras si franez la curbe, aceasi problema...pedala bate la fel... Il sun pe Guru de acolo imi spune ca nu are cum sa mai bata pedala, ca poate am dat intr-o groapa cand am plecat de la ei, ca  masina trebuie adusa inapoi, sa verifice si discurile spate, si abs-ul, din nou 50 lei consultatia...Posted Image  M-am lasat pagubas, si la indemnul unui coleg de-al meu care se pricepe bine la mecanica am schimbat cu el discurile spate. Problema a disparut.Posted Image

Edited by rhdghdhs, 15 October 2017 - 19:09.


#44
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Pai ți s a spus pe aici că sunt discurile spate.
Mecanicii buni sunt rari și scumpi. Pt că presupune sa fie inteligenți. Găsește unul și gata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate