Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Trepidații la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017
Salutare tuturor! Am o problema la un Seat Leon din 2001, motor 1.6 16v, căreia nu reușesc sa ii dau de cap. Îmi trepidează pedala de frana când o apăs, iar cu cât viteza e mai mare, cu atât trepidatiile sunt mai puternice. Foarte rar, se aprinde martorul de  ABS, după care se stinge în 2-3 minute, insa nu as crede că are vreo legătură cu vibratiile. Nu as vrea sa schimb ceva care e ok, după care trepidatiile sa persiste. Mecanicii cu care am vorbit au păreri diferite și m-am gândit să cer părerea voastră, poate e cineva pe forum care s-a confruntat cu aceasta problema.
Mulțumesc anticipat!

Edited by mikemihai93, 14 October 2017 - 14:55.


#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Discuri ovalizate?

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Fie discuri ovalizate, fie probleme la sistemul abs.daca zici ca se aprinde abs, e posibil ca asta sa fie problema. In momentul in care abs intra in actiune, e normal sa ai trepidatii in pedala, insa acesta trebuie sa intre in functiune doar la franari puternice.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Butucii deformati. , discurile deformate  ...sau ambele .

#5
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017

 sebastiansebi, on 14 octombrie 2017 - 14:37, said:

maca asa de curiozitate,care ar fi parerile mecanicilor?
Discuri ovalizate, echilibrare roti sau bucsi și capete de bara uzate. Cineva a spus că dacă nu simt vibrații in volan, înseamnă că problema e la discurile de pe spate, altfel le resimțeam și in volan daca erau ovalizate cele de pe fata.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Prima data se schimba discuri+placute frina. Apoi, daca problema persista, se trece la investigarea ABS.

#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
discuri ovalizate
cazut plumbul (echilibrare roti)
caseta de directie
etc

Incearca totusi o echilibrare roti prima data. Nu e scumpa si dureaza putin. Un prieten avea aceleasi simptome ca si tine.

Edited by alex342, 14 October 2017 - 14:52.


#8
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Puneti pe lista o investigatie si manopera simpla, des intalnita si solutionata gresit, culise ancrasate, fata sau,si spate.
Metoda de depistare, trepideaza doar la franare usoara, cu cat franarea e mai puternica, face mai putin, sau deloc. Atentie la investigatii.😊

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
voi sunteti picati in cap,sunteti toti mecanici,omul a spus clar,TREPIDATII IN PEDALA, NUU VOLAN
trebuie cautat cu atentie si nu schimba nimic pana nu esti sigur,tind sa cred ca e strict de abs

Edited by ceanu1980, 14 October 2017 - 14:50.


#10
gabrielmarciuc

gabrielmarciuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2016
Aceeasi probelma am avut-o si eu, imi vibra si volanul. Am schimbat discurile si placutele.
Problema a disparut.

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 mikemihai93, on 14 octombrie 2017 - 14:34, said:

Mecanicii cu care am vorbit au păreri diferite
Mecanici sau schimbatori de piese?Spune parerile,care dintre ei zice injectoare sau ECU , ii poti elimina.

 alex342, on 14 octombrie 2017 - 14:42, said:

discuri ovalizare
cazut plumbul (echilibrare roti)
caseta de directie
etc

Incearca totusi o echilibrare roti prima data. Nu e scumpa si dureaza putin. Un prieten avea aceleasi simptome ca si tine.
N-au treaba plumbii sau directia cu trepidatia la franare,astea fac probleme si in mersul liniar.Discuri ovalizate ,si placute cu senzori ABS la limita,sau mai nasol probleme in sistemul ABS.

Edited by daniMMM, 14 October 2017 - 14:52.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mikemihai93, on 14 octombrie 2017 - 14:41, said:

Discuri ovalizate, echilibrare roti sau bucsi și capete de bara uzate. Cineva a spus că dacă nu simt vibrații in volan, înseamnă că problema e la discurile de pe spate, altfel le resimțeam și in volan daca erau ovalizate cele de pe fata.
exact, schimba discurile spate si problema e 90% rezolvata.
Cand le-ai schimbat ultima oara? Daca stii

Concentreaza-te pe rotile spate. Cel mai probabil discurile, si mai ales daca tot cam trebuiau inlocuite, nu mai sta pe ganduri.

Edited by unbrutus, 14 October 2017 - 14:55.


#13
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 ceanu1980, on 14 octombrie 2017 - 14:49, said:

voi sunteti picati in cap,sunteti toti mecanici,omul a spus clar,TREPIDATII IN PEDALA, NUU VOLAN
trebuie cautat cu atentie si nu schimba nimic pana nu esti sigur,tind sa cred ca e strict de abs
deci discuri ovalizate, placutele nu apasa cu aceeasi forta pe disc pe toata lungimea lui.

#14
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si da, da pot fi mai multe cauze, culise blocate, discuri ovalizate din cauza lor, jocuri in bucsi, pivoti bielete, pot fi si toate. La o masina asa de "batrana" se pot aduna multe.
Nu rad de tine, a mea e din 2000, doar ca in ultimii ani, o am de 7 ani, am schimbat multe, inclusiv discuri, placute culise, bucsi, bielete, etc, intretinere normala.😊

Daca nu as fi schimbat nimic sigur asa facea acum, din toate incheieturile...

Bucsile trebuie sa le schimb iarasi, drumurile astea....

#15
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017

 daniMMM, on 14 octombrie 2017 - 14:51, said:

Mecanici sau schimbatori de piese?Spune parerile,care dintre ei zice injectoare sau ECU , ii poti elimina.

N-au treaba plumbii sau directia cu trepidatia la franare,astea fac probleme si in mersul liniar.Discuri ovalizate ,si placute cu senzori ABS la limita,sau mai nasol probleme in sistemul ABS.

Ii trepida violent pedala de frana in momentul cand frana la viteze mai mari. A scapat cu echilibrare roti. Poate o fi asta cauza. Sau nu.

#16
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Discuri ovalizate. La mine am schimbat discurile vechi care erau foarte uzate cu altele noi dar no-name foarte ieftine. La vre-o luna simteam cum tremura pedala la franare. Am mers la service si le-am schimbat cu unele care au costat  de 3 ori mai mult. Problema s-a rezolvat. Deci nu va zgarciti la bani cand schimbati discurile ca sa nu aveti probleme.

#17
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
mie greu sa cred ca ,,mecanicii cu care ai vorbit,, sunt toti ageamii si nu ti au dat sfaturi bune
ce te astepti sa mai auzi aici ? sa schimbi volanu ?

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ceanu1980, on 14 octombrie 2017 - 14:49, said:

voi sunteti picati in cap,sunteti toti mecanici,omul a spus clar,TREPIDATII IN PEDALA, NUU VOLAN
trebuie cautat cu atentie si nu schimba nimic pana nu esti sigur,tind sa cred ca e strict de abs
si mecanicii au spus tot discurile :) vezi mai sus ca explica omul si asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate