Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Achizitionare pc refurbished/second-hand cu licenta - persoana juridica

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015
Salutare,

De curand m-am hotarat sa achizitionez un pc pe firma, acesta fiind in stare refurbished/second-hand.
PC-ul trebuie sa fie relativ slab-mediu intrucat nu se vor folosii aplicatii complexe.

Acestea fiind spuse, am inceput sa caut pe internet un furnizor cu astfel de produse de unde sa pot achizitiona si licenta de tip refurbished.
Intrebarea mea este referitoare la legalitate:

1. Daca achizitionez un PC Second-hand + o licenta refurbished (ambele pe aceeasi factura) se considera a fi in legalitate?
alta varianta ar mai fi un PC Refurbished + o licenta refurbished.

2. Este in regula daca firma de unde intentionez sa achizitionez nu este partener MAR ci furnizorul acestuia. Practic ei cumpara licente de la un partener MAR si le revand catre clienti (impreuna cu un sistem second hand).

Ce parere aveti?

Nu doresc sa iau un sistem nou + licenta intrucat costurile sunt de cel putin 3 ori mai mari.
Daca nu se considera reclama pot sa las si un link catre site, un sistem mediu + o licenta ajunge undeva la 400-500 de lei.


Multumesc

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
www.diabloscomputer.ro

www.calculatoareok.ro
De pe astea doua site-uri poți lua și pe firmă și cu licențe sh sau refurbished

#3
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015
La unul din cele doua m-am gandit

Ma interesa mai mult daca un sistem second hand + o licenta win 10 (la un pret foarte mic) ar fi in legalitate

Multumesc pentru raspuns

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sau de aici:
http://www.pchouse.r...lculatoare.html

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ai grija cu refurbisat vs second hand
am luat de la diablos un laptop , zicea ca e refurbisat cand colo second hand uzat la greu cu licenta refurbisata
prima daca cand aud de licenta refurbisata ....
https://www.diablosc...n-4-win-10-home
asta e respectivu , no eu inteleg ca e refurbisat , adica ma astept sa arate bine/verificat etc
ei bine nu, e defapt second hand ordinar cu licenta reburbisata

#6
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015
Daca ar fi second hand + o licenta refurbished ar fi vro problema in legatura cu legalitatea licentei?
Nu m-ar deranja prea tare starea produsului fiind vorba de un desktop ieftin...

Multumesc

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu vreau sa le fac reclama, dar ai aici prezentate cateva informatii legate de licentele refubished.
Pe scurt, nu conteaza daca PC-ul e second-hand sau refurbished atat timp cat indeplineste toate cele trei conditii:
-sa fie mai vechi de 6 luni
-sa fie second hand sau refurbished
-sa fi avut o licenta originala de Windows instalata, respectiv sa aiba lipit pe carcasa un sticker cu Certificatul Original de Autenticitate (COA) aferent.

Noi avem la firma astfel de PC-uri achizitionate de la o firma din Cluj, si avem pe unitati atat licentele vechi cat si cele noi de tip refurbished.

#8
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

 b_cosmin, on 13 octombrie 2017 - 13:20, said:

La unul din cele doua m-am gandit

Ma interesa mai mult daca un sistem second hand + o licenta win 10 (la un pret foarte mic) ar fi in legalitate

Multumesc pentru raspuns
Eu am cumpărat de la ambele magazine pentru oameni nevoiași de la țară, au prețuri ok, licențe, cadouri și mai fac și reduceri pentru clienții fideli. Nu am avut probleme cu nici unul dintre ele și am luat cred că vreo 7 sisteme. Plus că au transport gratuit pentru oamenii de la sate, indiferent de valoare :D

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 b_cosmin, on 13 octombrie 2017 - 14:13, said:

Daca ar fi second hand + o licenta refurbished ar fi vro problema in legatura cu legalitatea licentei?
Nu m-ar deranja prea tare starea produsului fiind vorba de un desktop ieftin...

Multumesc
Practic asta inseamna refubished, calculator sh cu licenta.Licenta e legala, insa pe firma ai nevoie de licenta refubished comerciala.Licentele pentru firme difera de cele pentru persoane fizice.

#10
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Diablos spre exemplu oferă licențe și pentru firme, citez:
”Distribuţie
Ofertele pentru distribuitori sunt personalizate în funcţie de cerinţe. Solicitările se trimit prin e-mail la [email protected] sau ne poţi suna la 021.311.00.05 sau 0723520117.
Licenţe Windows Calculatoare / Servere
Suntem una dintre primele companii din România care a implementat acest program Microsoft. Programul se adresează companiilor care comercializează calculatoare second hand/refurbished. Pot fi instalate licenţe doar pentru calculatoarele care au deja aplicat un COA (Certificat of Autencity) pe carcasă. Pentru că au mai fost licenţiate în trecut, pe aceste calculatoare care sunt revândute se pot instala licenţe noi de Windows la un preţ mult mai mic decât în cazul calculatoarelor licenţiate pentru prima dată. Pentru calculatorul refurbished conform cerintelor Microsoft, utilizatorul trebuie să primească de la comerciant:

Factura fiscala pe care este trecuta licenta Windows
COA nou Windows
Serial number pentru activare Windows.
Calculatorul cu Windows preinstalat
De asemenea, acest program se aplică şi pentru servere. Utilizatorul va primi factura pe care este trecută licenţa Windows Server, COA nou pentru Windows Server cu Serial Number pentru activare şi CD-ul pentru instalare.”

#11
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015

 Hider141, on 13 octombrie 2017 - 14:54, said:

Nu vreau sa le fac reclama, dar ai aici prezentate cateva informatii legate de licentele refubished.
Pe scurt, nu conteaza daca PC-ul e second-hand sau refurbished atat timp cat indeplineste toate cele trei conditii:
-sa fie mai vechi de 6 luni
-sa fie second hand sau refurbished
-sa fi avut o licenta originala de Windows instalata, respectiv sa aiba lipit pe carcasa un sticker cu Certificatul Original de Autenticitate (COA) aferent.

Noi avem la firma astfel de PC-uri achizitionate de la o firma din Cluj, si avem pe unitati atat licentele vechi cat si cele noi de tip refurbished.

Multumesc frumos pentru raspuns

 fqx, on 13 octombrie 2017 - 15:09, said:

Practic asta inseamna refubished, calculator sh cu licenta.Licenta e legala, insa pe firma ai nevoie de licenta refubished comerciala.Licentele pentru firme difera de cele pentru persoane fizice.

De unde pot achizitiona licenta refurbished comerciala? Din cate stiam, microsoft nu limiteaza scopul de folosinta. Spre exemplu, pot achizitiona win 10 home si sa il folosesc pe persoana juridica (cel putin asta scrie pe un site partener MAR).

EDIT: Citat de aici: „Microsoft Windows 10 Home si Windows 10 Professional pot fi utilizate si de catre persoane juridice (firme) nu doar de catre persoane fizice. Cuvantul 'Home' din denumirea Windows NU sugereaza scopul utilizarii, nu restrictioneaza utilizarea doar pentru "acasa".”

EDIT 2: Am rezolvat. Tot pe acelasi site am gasit raspunsul. Trebuie licenta comerciala. Multumesc frumos pentru raspuns

 nick5roo, on 13 octombrie 2017 - 15:21, said:

Diablos spre exemplu oferă licențe și pentru firme, citez:
”Distribuţie
Ofertele pentru distribuitori sunt personalizate în funcţie de cerinţe. Solicitările se trimit prin e-mail la [email protected] sau ne poţi suna la 021.311.00.05 sau 0723520117.
Licenţe Windows Calculatoare / Servere
Suntem una dintre primele companii din România care a implementat acest program Microsoft. Programul se adresează companiilor care comercializează calculatoare second hand/refurbished. Pot fi instalate licenţe doar pentru calculatoarele care au deja aplicat un COA (Certificat of Autencity) pe carcasă. Pentru că au mai fost licenţiate în trecut, pe aceste calculatoare care sunt revândute se pot instala licenţe noi de Windows la un preţ mult mai mic decât în cazul calculatoarelor licenţiate pentru prima dată. Pentru calculatorul refurbished conform cerintelor Microsoft, utilizatorul trebuie să primească de la comerciant:

Factura fiscala pe care este trecuta licenta Windows
COA nou Windows
Serial number pentru activare Windows.
Calculatorul cu Windows preinstalat
De asemenea, acest program se aplică şi pentru servere. Utilizatorul va primi factura pe care este trecută licenţa Windows Server, COA nou pentru Windows Server cu Serial Number pentru activare şi CD-ul pentru instalare.”

Trebuie sa specific ceva anume inainte achizitiei de la diablo? Sau este suficient sa achizitionez o licenta cu un calculator second hand pentru a fi in legalitate? Multumesc frumos pentru tot

Edited by b_cosmin, 13 October 2017 - 15:39.


#12
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Suni înainte de a comanda, răspund imediat și te și îndrumă pașii.

#13
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015
Multumesc frumos tuturor pentru implicare si informatii. Sunt de un real folos! O sa fac un rezumat la post-urile de pana acum in caz ca mai are nevoie cineva de acestea:

- Inainte de a lansa o comanda trebuie specificat ca se doreste o licenta refurbished comerciala:
- O sa ma informez sa aiba lipit pe carcasa sticker-ul cu Certificatul Original de Autenticitate (COA)
- Factura fiscala pe care este trecuta licenta Windows
- COA nou Windows
- Serial number pentru activare Windows.
- Calculatorul cu Windows preinstalat

EDIT: Mai trebuie ceva? Sau ma pot apuca sa lansez comanda :)

Edited by b_cosmin, 13 October 2017 - 15:48.


#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Poti face comanda, sa verifici atent factura, si autenticitatea licentei.
Am patit acu vreo 10 ani sa cumpar un pc cu windows livrat de comerciant.La specificatii scria ca e cu licenta, pe factura undeva cu litere mici cu un asterix aparea ca se livreaza fara soft si comerciantul nu isi asuma raspunderea.Pe persoama fizica merge, dar pe firma trebuie sa fii inregula, deoarece riscurile sint mai mari.

#15
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015
Multumesc frumos, fiind vorba de persoana juridica am decis sa ma informez foarte bine inainte de achizitie ca sa nu risc vro amenda la un eventual viitor control...

#16
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Sună bre nu mai fi așa meticulos, te lămuresc ei! :D

#17
b_cosmin

b_cosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2015
Va salut din nou, revin cu experienta mea in legatura cu aceasta comanda (intre timp am comandat un laptop second hand + o licenta si nu un desktop):

- Licenta comerciala: Sincer nu stiu daca licenta pe care o posed este sau nu comerciala. Cei de la asistenta nu au reusit sa ma lamureasca, eu ii intrebam daca au asa ceva, iar ei imi spuneau ca ”licentele vin de la microsoft si ca au vandut si la alte firme si nu au avut probleme”
- COA (atat COA vechi, cat si COA nou se afla lipit pe spatele laptop-ului) - COA NOU acopera jumatate din COA vechi (habarnam daca are sau nu importanta, doar am mentionat)
- Pe factura fiscala este mentionat asa: Laptop second hand „xyz” + SOFT WIN 10 HOME PREINSTALAT (nu este mentionat numarul exact de licenta, dar acest lucru am observat ca si la magazinele mari se intampla intrucat nu se tine o evidenta a numerelor de licenta)
- Serial number pentru activare Windows: se afla pe COA nou (am razuit personal acolo unde era codul de licenta si am facut activarea online, nu a fost nevoie de activare telefonica). Dupa toate update-urile vad ca imi scrie ca este un windows activat cu licenta digitala legata de contul meu microsoft
- Calculatorul a venit cu Windows preinstalat

Nota laptop: 10/10 - arata foarte bine, zici ca este un produs resigilat de la emag, mici zgarieturi de suprafata si cam atat
Nota diablos computers: 8/10 - nu m-au lamurit foarte bine la intrebarile adresate si nu mi-au trimis cadoul - o geanta - pe motiv ca nu mai au pe stoc (fara sa fiu anuntat in prealabil) - nu este o problema pentru mine, dar asociatul meu insista sa primeasca si geanta.

Cam atat, sper sa fiu in legalitate cu licenta Posted Image

EDIT: Am uitat sa mentionez:
- bateria tine 3 ore jumatate in conditii normale (era mentionat in anuntul de vanzare ca avand baterie noua)
- garantie 36 de luni - avand in vedere ca achizitia a fost efectuata pe firma unde garantia standard este de 12 luni la marile firme

Edited by b_cosmin, 31 October 2017 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate