Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

cum e orasul voluntari?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Ar fi interesant un topic si despre acea zona (ma intereseaza si pe mine).

@r_murphy - ce ne poti spune?

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
am o garsoniera cu usa spre soare, cum treci podul de la capu' lu' paispe, la dreapta, pe straduta, in jos , la capatul ei, tot in dreapta. au si capela la intrare ...
dobroiestiului i-as da o nota mai mare fata de voluntari, dar sufera de aceeas mare problema. accesul si transportul, dar daca ai masina.

#21
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
cu masina chiar pare ok, desi am inteles ca au bagat si maxi taxi (la fundeni) + ratb (dobroesti-ul "vechi") + capatul 182 daca ai cu ce sa ajungi la el

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 abulafius43, on 12 octombrie 2017 - 19:42, said:

pt ca o cunostinta mi-a gasit un loc cu chirie avantjoasa si m-am cam saturat de poluarea din bucuresti. apropo zona din voluntari unde as putea sta e in pipera cum e pipera din voluntari? eu credeam ca pipera e in bucuresti.
Păi du-te și vezi unde e locul ăla, vezi cum sînt împrejurimile, dacă și cum ajungi acolo cu transportul în comun la orele la care ai nevoie etc.

#23
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
bineintles ca o sa merg sa vad personal da' voiam sa stiu cum e in general zona asta pipera din voluntari daca e buna. si lamuriti-ma si pe mine pipera e in voluntari sau in bucuresti? ca in buc exista si o statie de metrou cu numele asta si un cartier pai cate pipere sunt?!

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Satul Pipera e în Voluntari.
În București a existat Platforma Industrială Pipera, numită așa pentru că era la marginea dinspre satul Pipera. Acolo e stația de metrou. Sînt ceva blocuri de locuințe și acolo, dar în general sînt birouri, depozite, afaceri de genul ăsta. (Bd. Dimitrie Pompeiu, dacă cauți pe hartă).
Probabil tu ai găsit chirie în satul Pipera (acu îi zic cartierul Pipera al orașului Voluntari, deși din Pipera în Voluntari nu poți ajunge decît pe o stradă de 2 benzi, aglomerată, str. Popasului dacă cauți pe hartă).
Chiar și așa, contează mult zona, că Pipera e formată din mai multe zone: Iancu Nicolae spre București sau spre Pipera, vatra veche a satului, cîmpul Potcoavei (care e o fundătură, deși ar putea fi lejer legată de București) etc., poți fi aproape de intrarea în București spre Tei, spre Aviației sau spre Băneasa, poți fi pe cîmp, spre Voluntari, poți fi în partea dinspre Tunari etc. Deci cum e orașul Voluntari în general nici nu prea contează, o să locuiești cel mai probabil într-o zonă prost spre deloc sistematizată, probabil cu un magazin de cartier sau chiar un supermarket la distanță comodă (de mers pe jos) și cam atît. Fără parcuri sau alte „finețuri” din astea ce caracterizează un oraș. Și probabil și fără cine știe ce comunitate interesantă de vecini, dar asta vezi tu la fața locului.
Cel mai aproape de București mi se pare pe Iancu Nicolae, între Zoo și Jolie Ville, pentru că ai autobuz direct, sau zona „rondului”, de unde ajungi relativ ușor la capul lui 112 și 135 sau la metrou Aurel Vlaicu, dar acolo nu prea sînt locuințe.

Edited by abancor, 12 October 2017 - 21:47.


#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 abancor, on 12 octombrie 2017 - 19:13, said:

Buftea ceva mai dezvoltat, dar mai departe, Otopeni ceva mai aproape, și cu transport frecvent (783 circulă destul de des și ajungre relativ repede în București).
Cum e Buftea mai departe ca Otopeni?
Cu cat?

#26
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Faci cam 30-45 min cu maxi taxi de la Studiourile Buftea la metrou Straulesti.
Trece la 15 min de luni pana vineri, si in weekend 1 pe ora. Au si ratb unu pe ora, 460.

E o mica problema vineri seara ca se formeaza coada la rondul de la Mogosoaia.

Buftea e oras cu gara, parc, scoli, liceu si Lidl, acolo sunt studiourile Pro. In rest are zone mai gri sau mai albe.

#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Cu cîțiva km, dar mai important e că e cu o localitate mai departe, nu e lipit de oraș ca Otopeniul, iar accesul rutier e pe șosea cu 2 benzi, față de 6 în cazul Otopeniului. Sau cu 4 dacă intri prin Chitila, dar varianta asta e mult mai lungă ca km.
Stă bine la legăturile cu trenul, cu condiția să ai tren la ora la care ai nevoie (și să nu aibă întîrziere, și nu prea au, că sînt trenuri locale, nu vin de la Oradea).
În final, contează unde și la ce oră tre să ajungi.
Edit (că am văzut mesajul de mai sus): problema cu metroul Străulești e că circulă la 10 minute, și că nu ajunge în centru. În funcție de unde ai treabă, cu metroul poți să mai faci și încă 50 de minute. Dar oricum, decît nimic, e util și așa.

Edited by abancor, 12 October 2017 - 22:36.


#28
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@abancor m-ai pus pe ganduri. mi-am intrebat cunostinta si mi-a zis ca locatia e pe drumul potcoavei undeva langa american village. m-am uitat pe harta si pare aproape de erou iancu nicolae de strada asta vorbeai? daca da cum e zona asta si ce linii de autobuze sunt?

#29
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

 abancor, on 12 octombrie 2017 - 22:33, said:

Edit (că am văzut mesajul de mai sus): problema cu metroul Străulești e că circulă la 10 minute, și că nu ajunge în centru. În funcție de unde ai treabă, cu metroul poți să mai faci și încă 50 de minute. Dar oricum, decît nimic, e util și așa.
55min la ora 14:00 de la Straulesti la Preciziei, schimb de 2 ori la Basarab si Eroilor. L-am "testat" sapt trecuta.

Circula la 10min dar are putine statii pana la Basarab, face max 15min. Partea frumoasa este ca e lejer, fara inghesuiala.
Si maxi-taxiul e ok, il vad frecvent trecand prin zona mea.
Cam in 60-70min ajungi din Buftea pana in centrul Bucurestiului doar cu ratb/metrou.

Edited by alexandrinabob, 12 October 2017 - 23:49.


#30
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
La anul Voluntari va fi județ.

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 abulafius43, on 12 octombrie 2017 - 23:01, said:

@abancor m-ai pus pe ganduri. mi-am intrebat cunostinta si mi-a zis ca locatia e pe drumul potcoavei undeva langa american village.
pai strada aia nu prea este in volintiri, iar cu itebeu chiar nu stiu care este situatia pe acolo. eventual autobuzele care intorc la gradina zoologica..

te intreb inca o data. pe unde anume prin bucuresti o sa dai cu sapa?????

Edited by r_murphy, 13 October 2017 - 09:25.


#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 abulafius43, on 12 octombrie 2017 - 23:01, said:

@abancor m-ai pus pe ganduri. mi-am intrebat cunostinta si mi-a zis ca locatia e pe drumul potcoavei undeva langa american village. m-am uitat pe harta si pare aproape de erou iancu nicolae de strada asta vorbeai? daca da cum e zona asta si ce linii de autobuze sunt?
Potcoavei are 2 jumătăți, una spre Iancu Nicolae (Zoo), alta la American Village. Strada asta e întreruptă de aeroportul Băneasa.
Zona de care zici e pe cîmp, fără transport public (ai 3 km pînă la capătul lui 112 și 135). Ai la un km și un autobuz local, din Voluntari, circulă la juma de oră, nu circulă în weekenduri și te duce în Tei, e aproape inutil (circulă rar și are un traseu aglomerat, și nici măcar nu i-a dus capul să îl ducă la stația de metrou Pipera).
Zona e pentru familii cu mașină și cărora le place stilul de locuire suburban. Cunosc o familie cu copii care a stat un an în American Village și apoi s-a mutat în București.
Deci ai de făcut clasica alegere: oraș sau suburbie. Tu știi ce ți se potrivește. Dar, repet, dacă depinzi de transportul în comun, o să fie crîncen.

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Decat Voluntari, ami bine Otopeni sau Buftea. In Buftea am fost acum aproape 2 luni, in zona centrala. Arata mai bine decat ma asteptam. E drept ca nu e cine stie ce lux... adica sunt blocuri vechi, multe dintre ele nereabilitate. Dar per total, eu zic ca e ok. Spatii verzi, strazi si trotuare fara gropi, curatenie, destul de linistit oraselul... Ai transport mai bun si toate conditiile oferite de un oras. Ce nu mi-a placut acolo, e zgomotul produs de avioanele care zboara prea jos. Si cand trece unul la 5-10 minute, devine cam deranjant. Bine, pentru mine devine deranjant. Poate nu devine si pentru tine. Posted Image
Otopeniul in schimb, e ceva mai scump.

Edited by LauCalin, 13 October 2017 - 14:29.


#34
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
hm mersi pt lamuriri. eu lucrez in centrul buc si pare cam departe intr-adevar si cum eu n-am masina personala depind de ratb. dar am o curiozitate eu vad pe harta ca pot merge pe jos pe drumul potcoavei spre bd pipera apoi merg pe bd pipera si cotesc stanga pe iancu nicolae si pe iancu nicolae vad ca e o statie a lui 301. e mult de mers pe jos in km? nu ma deranjeaza sa merg pe jos pt ca face bine la sanatate.
dar daca e prea greu renunt.

#35
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Cred ca drumul ala dureaza 45 minute la un mers mai rapid. Adica cred ca sunt cel putin 4km de mers pe jos.

#36
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 abulafius43, on 13 octombrie 2017 - 15:08, said:

hm mersi pt lamuriri. eu lucrez in centrul buc si pare cam departe intr-adevar si cum eu n-am masina personala depind de ratb. dar am o curiozitate eu vad pe harta ca pot merge pe jos pe drumul potcoavei spre bd pipera apoi merg pe bd pipera si cotesc stanga pe iancu nicolae si pe iancu nicolae vad ca e o statie a lui 301. e mult de mers pe jos in km? nu ma deranjeaza sa merg pe jos pt ca face bine la sanatate.
dar daca e prea greu renunt.

 cdsoft, on 13 octombrie 2017 - 15:14, said:

Cred ca drumul ala dureaza 45 minute la un mers mai rapid. Adica cred ca sunt cel putin 4km de mers pe jos.

...iarna e mai complicat sa mergi pe jos pe acolo. Gandeste serios inainte sa iei in considerare varianta asta iarna sau pe ploaie. Si acum e octombrie, deci in curand vine iarna si nu e ca vara. Mergeam cateodata pe jos iarna, cand era complicat traficul si folosit masina,de la metrou Pipera pana la Mobexpert si drumul era de 10-15minute dar cand dadeai de caini plus zapada  parea ca nu se mai termina :(

Edited by superm, 13 October 2017 - 16:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate