Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cand se vor restructura bancile romanesti ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 13:26, said:

Vezi ca in.anul 2017, prin tari civilizate, nu trebuie sa mergi la banca pentru a deschide cont, si nici pentru card si pin.
in ce tari civilizate ai tu cont bancar? un singur exemplu e de ajuns. nu de alta, dar aberezi cu atata abnegatie ca sunt aproape convins ca nu stii ce vorbesti, si n-ar avea sens sa intru in conversatie cu tine.

#20
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postborn2lose, on 12 octombrie 2017 - 13:57, said:


in ce tari civilizate ai tu cont bancar? un singur exemplu e de ajuns. nu de alta, dar aberezi cu atata abnegatie ca sunt aproape convins ca nu stii ce vorbesti, si n-ar avea sens sa intru in conversatie cu tine.

HSBC uk si Santander UK

Da si tu o privire si nu mai fi asa ignorant

https://www.hsbc.co.uk/1/2/mobile

Edited by Astute, 12 October 2017 - 14:00.


#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 13:15, said:

Birocratia din bancile romanesti e de multe ori mai mare decat in.institutiile de stat.


Care banci romanesti? poate la CEC.
Nici acolo.
La orice banca din tara asta, in maxim 30 minute deschizi un cont curent.
Iar prin internet banking poti deschide savings account on-line.

Oricum 30 de minute inseamna mult pentru proiectantii de portavioane care o ard pe softpedia de la prima ora pana noaptea tarziu,
asa ca iti inteleg supararea.
In timpul ala mai ridicau niste osanale PSD-ului, lui Ceasca si Olgutei Vasilescu.

Edited by marius.bunu, 12 October 2017 - 14:03.


#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am in germania la commerzbank si nu-ti deschide nimeni cont fara sa mergi in banca. in plus, trebuie sa fii si rezident acolo, fara rezidenta nu poti deschide cont bancar. sa inteleg ca dupa tine, germania nu se incadreaza la tari civilizate?

#23
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmarius.bunu, on 12 octombrie 2017 - 14:00, said:



Care banci romanesti? poate la CEC.
Nici acolo.
La orice banca din tara asta, in maxim 30 minute deschizi un cont curent.
Iar prin internet banking poti deschide savings account on-line.

Tu.intelwgi ca in anul 2017 nu ar trebui sa mai trebuiasca sa mwrgi.la banca pentru a deschide un cont ?
E asa de greu de inteles aspectul asta ?
Intelegi ca asta inseamna birocratie inutila, sedii suplimentare si angakati inutili ?

Edited by Astute, 12 October 2017 - 14:03.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008
Fix pe dos, in tarile cu infrastructura de internet slab dezvoltata gama de servicii online (nu numai la banci) este mult mai diversificata decat in Romania unde avem cel mai beton internet cu viteze de ne punem si in cap, ar trebui sa muncim numai de acasa. Posted Image

#25
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Unica banca romneasca mai este CEC

#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 14:02, said:



Tu.intelwgi ca in anul 2017 nu ar trebui sa mai trebuiasca sa mwrgi.la banca pentru a deschide un cont ?
E asa de greu de inteles aspectul asta ?
Intelegi ca asta inseamna birocratie inutila, sedii suplimentare si angakati inutili ?
E de ajuns sa scrii pe google deschidere cont online si-ti apar acolo cam toate bancile care activeaza aici.

#27
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostGhita_Bizonu, on 12 octombrie 2017 - 14:03, said:

Unica banca romneasca mai este CEC
Inexact .
Si Eximbank .

#28
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostKokoshmare, on 12 octombrie 2017 - 14:07, said:


E de ajuns sa scrii pe google deschidere cont online si-ti apar acolo cam toate bancile care activeaza aici.
Foarte bine, inseamna ca incep sa se miste lucrurile si la noi. Oricum, optiunea asta e foarte recent introdusa, dupa cum ai vazut, din cei care au raspuns pe aici, nimeni nu stia.
Asta spune multe de educatia financiara la romani.
Orricum mai e mult pana departe, asteptam reducerea de sucursale, reducerea numarului de angajati, si implicit micsorarea comisioanelor bancar.

Un pas de maturizare pentru bancile romanesti va fi atunci cand vor semna pentru un retea comuna de bancomate, de unde clientii sa scoata bani de la bancomatul oricarei banci din Romania cu comisioane 0.

Dupa cum.ai vazut nici macar o angajata a unei banci, care a comentat aici, nu cred ca stia de aceasta optiune :)

Edited by Astute, 12 October 2017 - 14:21.


#29
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Putem sa scapam si noi la un moment dat de avalansa de topicuri irelevante deschise de colegul proiectant, dar aflat permanent pe softpedia din Glasgow/Galati? Nu de alta, dar de cand s-a luat masura topic/eveniment, a aparut asa o dorinta dubioasa a unora de a impinge in jos anumite discutii. Ciudat.

On-topic: Se deschide online si in Romania. De inchis trebuie sa te duci in sucursala, pentru ca altfel se pot face f usor fraude.

#30
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,115
  • Înscris: 03.07.2008

View Posttytysor, on 12 octombrie 2017 - 13:44, said:

Joi pe la 11 si 20! Multumit?


ce banca iti da cardul pe loc?

ING (filiala Pantelimon) mi-a dat anul trecut cardul de credit pe loc.

#31
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 14:17, said:


Un pas de maturizare pentru bancile romanesti va fi atunci cand vor semna pentru un retea comuna de bancomate, de unde clientii sa scoata bani de la bancomatul oricarei banci din Romania cu comisioane 0.
eu am conturi la raiffeissen si la ing in Romania, si ambele ofera serviciul asta (cu conditia sa rulezi o suma oarecare de bani prin banca lor, lunar). in germania insa, nici gand de asa ceva.

#32
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postborn2lose, on 12 octombrie 2017 - 14:21, said:


eu am conturi la raiffeissen si la ing in Romania, si ambele ofera serviciul asta (cu conditia sa rulezi o suma oarecare de bani prin banca lor, lunar). in germania insa, nici gand de asa ceva.

In UK ai toate astea cu costuri 0 si fara conditii, asta la un cont basic, cont basic la care ai toate instrumentele necesare

Deci cand mai inchid din sediile bancare ?
Abia astept sa vad bancherii de dreapta someri :D

Deci cand mai inchid din sediile bancare ?
Abia astept sa vad bancherii de dreapta someri :D

#33
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 13:26, said:



Apropo, ia spune, cate formulare ai completat pentru toate astea ?

Mie, de exemplu, imi place sa completez formulare. Mai scriu si eu de mana, ca mi-am iesit dreq din ea, de cand cu calculatorul asta...


#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 14:02, said:

Intelegi ca asta inseamna birocratie inutila, sedii suplimentare si angakati inutili ?

Si care e problema ta?
esti proprietar de banca?Bancile au exact atatia angajati cat isi permit sa plateasca si cat considera ca sunt necesari.

Edited by marius.bunu, 12 October 2017 - 14:35.


#35
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostPatefon, on 12 octombrie 2017 - 13:20, said:

Am deschis cont, am luat cardul, am definit PIN-ul, am alimentat cardul, am instalat aplicatia pe telefon, mi-am vizualizat contul si am trimis sotiei niste bani in exact 17 minute.

Despre ce banci vorbesti acolo? Vezi ca oi fi nimerit la un IFN.
Si eu mi-am facut cont la ING in 10 minute am avut tot. cont, card, mobile banking...

View PostAstute, on 12 octombrie 2017 - 13:26, said:

Vezi ca in.anul 2017, prin tari civilizate, nu trebuie sa mergi la banca pentru a deschide cont, si nici pentru card si pin.

Apropo, ia spune, cate formulare ai completat pentru toate astea ?
Prefer sa merg la banca dupa card, decat sa astept dupa curier...

BRD trimite cardurile de credit prin FAN, am stat o luna dupa ei, ca au pierdut cardul pe undeva... Pana la urma l-am ridicat de la banca, trimis tot prin FAN...

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmarius.bunu, on 12 octombrie 2017 - 14:34, said:



Si care e problema ta?
esti proprietar de banca?Bancile au exact atatia angajati cat isi permit sa plateasca si cat considera ca sunt necesari.

Cum poti spune asta ?
Bancile sunt sistemul circulator al capitalismului.
Bancile sunt salvate cu banii deponentilor sau ai statului.
Cum adica care e problema mea ca si client ?
Prostiile lor le platesc clientii si contribuabilii in general. Bancile nu sunt ca gigi.srl care vinde covrigi.



View Posteasy90rider, on 12 octombrie 2017 - 14:39, said:


Si eu mi-am facut cont la ING in 10 minute am avut tot. cont, card, mobile banking...


Prefer sa merg la banca dupa card, decat sa astept dupa curier...

BRD trimite cardurile de credit prin FAN, am stat o luna dupa ei, ca au pierdut cardul pe undeva... Pana la urma l-am ridicat de la banca, trimis tot prin FAN...

Dacaiti place asa mult la sediu bancar ar trebui sa platesti in,plus pentru asta, costul cu angajatii si sediul bancar sa fie platit doar de cei ca tine, nu de clientii care vor eficienta si costuri cat mai mici.

View Postsylvius, on 12 octombrie 2017 - 14:31, said:



Mie, de exemplu, imi place sa completez formulare. Mai scriu si eu de mana, ca mi-am iesit dreq din ea, de cand cu calculatorul asta...

E problema ta, dar ar trebui sa fii taxat suplimentar pentru asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate