Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Neînțelegeri cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu stau la ultimul etaj si am reparat terasa pe banii mei. asta e. camd am luat apartamentul am fost constient de treaba asta. poate data viitoare sa cer niste bani.

#38
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
1. habar nu am daca exista sau nu un fond de reparatii
2. daca eu cer acel proces verbal pentru usa sparta si ei nu mi-l pot da pentru ca nu l-au facut, o sa-l faca dupa aia. si daca sa zicem exista acel proces verbal cu ce-i ajuta pe ei? e pomenit in vreo lege ca atunci cand vrei sa-i spargi usa vecinului intocmesti inainte un proces verbal si dupa intri cu ranga in el?
3. chiar daca cad de acord cu vecinul sa platesc jumi juma cu el hidroizolarea acoperisului si sa-l facem cu niste cunoscuti (ca sa ne ajunga mai putin) eu nu am certitudinea ca lucrarea va fi una de calitate sau solutia de hidroizolare aleasa de el va fi una buna si pe viitor voi fi scutit de neplaceri. nu as vrea sa ma aflu in situatia cand voi fi nevoit sa platesc si a 3-a oara pentru o banala hidroizolare :))
4. pe vecin l-as ierta doar sa-mi repare usa, nu am pretentia sa-mi ia una noua, nu vreau sa fiu absurd. dar plangerea la politie oricum o voi depune
5. noptile in care dormea el cu frica sa nu mi se sparga o teava din cauza geamurilor rabatate, in acele nopti pline de spaima el putea sa se gandeasca cum sa ma contacteze. putea sa ia legatura cu fosta vecina si astfel m-ar fi sunat imediat. nu cred ca traiesc intr-o alta planeta. eu daca eram in locul acelui vecin as fi aflat maxim a doua zi cine e proprietar la un apartament. ce poate sa fie asa greu? in schimb ei au preferat sa-mi sparga usa.. foarte urat
6. puteam sa nu trec 3 ani la acel apartament. nu ma obliga nimeni asta
7. daca s-ar fi spart acea teava din vina mea as fi suportat eu cheltuielile. dar nimic acolo nu se produce din vina mea

#39
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Legat de problema acoperişului, colega mea a păţit-o recent. A tot umblat pe la vecini cu jalba în băţ rugându-i să o ajute şi nu a avut succes. Apoi şi-a adus aminte de legislaţia în vigoare şi a făcut o cerere scrisă către asociaţie prin care a cerut repararea acoperişului. La două zile asociaţia de locatari a început să umble ea şi nu reclamanta după banii pentru reparații, între timp demarând lucrările şi urmând a-şi recupera banii mai târziu.

Edited by craciuncostel, 10 October 2017 - 20:52.


#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSteetch, on 10 octombrie 2017 - 16:38, said:

Mergi la sectia de Politie, vecinul si administratorul se pot alege cu dosar pentru spargerea usii. Nimeni nu are dreptul de a sparge usa daca pericolul nu este dovedit. Nici macar Politia. Din experienta vorbesc.
asociatia are dreptul, dar in cazul acesta administtratorul a spus ca nu era de fata, deci s-a incalcat legea.
In plus, nu se poate demonstra urgenta. Daca curgea apa, se oprea conducta. Daca curgea apa de la robinet, sa se vada urmele.
Acum sigur ca daca ii ameninta cu politia, ei o sa intre iar in casa si o sa creeze urmele necesare...
Trebuie pus internet, montata camera ascunsa si abia apoi reclamat la politie... si cand intra sa planteze probe, sint si filmati.

View PostAlexaLesby, on 10 octombrie 2017 - 18:43, said:

Tu realizezi ca puteai evita toate astea daca iti lasai datele de contact la administratie si nu la o vecina care sa plece, sa moara sau pur si simplu sa uite de tine?
tu realizezi ca este de datoria asociatiei de locatari sa treaca in cartea de imobil proprietarul si datele de contact? Inclusiv locul de munca?

View Posttrigom, on 10 octombrie 2017 - 20:42, said:

2. daca eu cer acel proces verbal pentru usa sparta si ei nu mi-l pot da pentru ca nu l-au facut, o sa-l faca dupa aia. si daca sa zicem exista acel proces verbal cu ce-i ajuta pe ei? e pomenit in vreo lege ca atunci cand vrei sa-i spargi usa vecinului intocmesti inainte un proces verbal si dupa intri cu ranga in el?

Da.

#41
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Posttrigom, on 10 octombrie 2017 - 20:42, said:

1. habar nu am daca exista sau nu un fond de reparatii
2. daca eu cer acel proces verbal pentru usa sparta si ei nu mi-l pot da pentru ca nu l-au facut, o sa-l faca dupa aia. si daca sa zicem exista acel proces verbal cu ce-i ajuta pe ei? e pomenit in vreo lege ca atunci cand vrei sa-i spargi usa vecinului intocmesti inainte un proces verbal si dupa intri cu ranga in el?
3. chiar daca cad de acord cu vecinul sa platesc jumi juma cu el hidroizolarea acoperisului si sa-l facem cu niste cunoscuti (ca sa ne ajunga mai putin) eu nu am certitudinea ca lucrarea va fi una de calitate sau solutia de hidroizolare aleasa de el va fi una buna si pe viitor voi fi scutit de neplaceri. nu as vrea sa ma aflu in situatia cand voi fi nevoit sa platesc si a 3-a oara pentru o banala hidroizolare Posted Image)
4. pe vecin l-as ierta doar sa-mi repare usa, nu am pretentia sa-mi ia una noua, nu vreau sa fiu absurd. dar plangerea la politie oricum o voi depune
5. noptile in care dormea el cu frica sa nu mi se sparga o teava din cauza geamurilor rabatate, in acele nopti pline de spaima el putea sa se gandeasca cum sa ma contacteze. putea sa ia legatura cu fosta vecina si astfel m-ar fi sunat imediat. nu cred ca traiesc intr-o alta planeta. eu daca eram in locul acelui vecin as fi aflat maxim a doua zi cine e proprietar la un apartament. ce poate sa fie asa greu? in schimb ei au preferat sa-mi sparga usa.. foarte urat
6. puteam sa nu trec 3 ani la acel apartament. nu ma obliga nimeni asta
7. daca s-ar fi spart acea teava din vina mea as fi suportat eu cheltuielile. dar nimic acolo nu se produce din vina mea
Salut.
Si eu stau la ultimul etaj si am avut de tras.
Daca erai afectat doar tu intelegeam sa umbli la terasa singur.
Daca pe tine nu te intereseaza momentan apartamentul, iti dau dreptate sa nu faci nimic. E obligatia intregii coloane sa repare. Daca nu vor, sa repare cel afectat. Nu vad nici o obligatie la tine. Imi pare sincer rau pentru vecinul tau....
Eu consider chestia asta "a fi luat de prost". Mie mi se pare ca ce era de bun simt ai facut.
Apropo de usa sparta. Da, in caz de forta majora inteleg ca au dreptul sa o sparga. Daca au spart-o degeaba, sa o plateasca.

#42
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Eu nu stau si nu am stat la ultimul etaj dar din ce am vazut la prieteni eu as face altfel, vreti sa repar terasa din banii mei bun facem act notarial si imi vindeti cota astfel sa fiu singurul proprietar si atunci stiu ca merita sa investesc singur (mi-as face o terasa partial circulabila sau o mansarda)
PS: din experienta va spun, nu mentionati asta vecinilor, invidia e mare. O vecina a facut asa si doar dupa ce a avut toate actele s-a aflat ca ea face mansarda, a resultat ceva frumusel si practic.

#43
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"3. chiar daca cad de acord cu vecinul sa platesc jumi juma cu el hidroizolarea acoperisului si sa-l facem cu niste cunoscuti (ca sa ne ajunga mai putin) eu nu am certitudinea ca lucrarea va fi una de calitate sau solutia de hidroizolare aleasa de el va fi una buna si pe viitor voi fi scutit de neplaceri. nu as vrea sa ma aflu in situatia cand voi fi nevoit sa platesc si a 3-a oara pentru o banala hidroizolare :))

Totusi, de ce nu faceti impreuna lucrarea, dar cu o firma care va ofera niste acte doveditoare si o garantie? Apoi va folositi de toate caile legale pentru a obliga asociatia sa va returneze partea care le-ar reveni vecinilor? E varianta cea mai civilizata, care impaca si capra, si varza. Si aveti si locuintele ingrijite.
Daca nu reusiti sa va recuperati partea aia de bani, macar stiti ca lucrarea are garantie si sigur suma platita de fiecare va fi mai mica decat a unuia singur care lucreaza cu Dorei. Plus ca va veni vremea subsolului, cand veti putea "compensa" costurile voastre cu cheltuielile deja facute pentru terasa ;)
In topicul pe care-l vei deschide atunci te voi sustine :D

#44
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Problema cu cedatul acoperisului e ca dupa ce o cedezi ai sanse mari sa te trezesti cu santier in bloc, ca celui/celor carora le-ati cedat s-au gandit sa faca un ban si sa vanda sau dezvolte apartamente mansardate deasupra si sa faca business profitabil. Astfel ajungi sa ramai numai cu paguba, o sa locuiesti in santier toata vara ca sa faca altii 200.000 euro profit.
Deci mare atentie la capcana asta cu cedatul. Daca cedati sa nu cedati sub 1000 euro mp cuvenit ca sansele sunt ca o sa luati teapa. Si dupa ce voi cedati ca prostii gratuit, niste baieti vor face 200.000 euro profit pe spatele vostru si pe deranjul vostru.

Si dupa ce termina de mansardat o sa va treziti ca asociatia va prelua acoperisul in ingrijire, adica o sa luati dubla teapa.

#45
Attic

Attic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.05.2007
Salut.
Acoperisul face parte din proprietatea comuna a proprietarilor. Astfel conform art 34 din legea 230/2007 administrarea, intretinerea, investitiile si reparatiile asupra proprietatii comune sunt in sarcina asociatiei de proprietari. Prin completare cu art. 48 conform caruia stabilirea si repartizarea sumei care priveste proprietatea comuna ce revine fiecarui proprietar din cadrul condominiului se fac proportional cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna.

In legatura cu procesul verbal, raspunsul il gasesti tot in legea 230/2007.
Art. 15 Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare sau sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz. Cazurile de urgenta, in mod normal se stabilesc prin statul asociatiei conform normelor de aplicare a legii 230/2007, acestea deobicei sunt standard si este inclus si modul in care trebuiau sa actioneze in situatia prezentata de tine.

#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cu vecinii nu te înțelegi de bună voie.

Pe ăla care ți-a spart ușa, îl dai în judecată și ceri daune să-ți pună alta/repare. Nu e prea sigur dacă câștigi aici.

La asociație, faci o cerere de reparare a acoperișului. Nu ți se răspunde pozitiv, dai în judecată asociația. Dacă apartamentul îți este afectat de acoperiș, așa cum ziceai, curge apă, vei avea câștig de cauză. Astfel, vei avea o decizie judecătorească care va obliga asociația să strângă bani și să rezolve problema.

Nu vorbim de văruit pe scară sau pus interfon, unde să zicem că ar putea fi vecini împotrivă. Terasa face parte din închiderile blocului. Că stai tu la ultimul etaj... E partea a doua, dacă nu tu ai stricat-o (sper) e în sarcina tuturor locatarilor. S-ar putea să ai probleme cu reparația. Dacă s-a făcut, așa cum bănuiesc, cu nea Ion care-i bun la toate, atunci e cam nasol. Pentru că ți se poate reproșa că mai mult ai stricat-o. Tu n-ar fi trebuit s-o repari în primă instanță. Ar fi trebuit să faci de-atunci demersuri în instanță dacă nu te puteai înțelege. Nu mai lucra cu toți proștii. Pe bune. Mai bine ia unul prost care-ți dă factură și garanție decât un meseriaș "priceput" care nu-ți dă.

La noi în bloc am avut un caz similar. Dar acolo ce s-a întâmplat... O vecină de la 4 și-a amenajat ea terasa să stea la soare. A dus pietriș, a pus borduri, mă rog. Vecinii i-au atras atenția că nu-i ok ce face, dar n-a interesat-o. Când a început să plouă pe scară și să curgă apă pe la ăștia de la 4, s-a făcut cum s-a făcut, dar ea a suportat toată reparația. Pentru că ea a stricat terasa.

#47
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSmurfK, on 11 octombrie 2017 - 22:00, said:

La noi în bloc am avut un caz similar. Dar acolo ce s-a întâmplat... O vecină de la 4 și-a amenajat ea terasa să stea la soare. A dus pietriș, a pus borduri, mă rog. Vecinii i-au atras atenția că nu-i ok ce face, dar n-a interesat-o. Când a început să plouă pe scară și să curgă apă pe la ăștia de la 4, s-a făcut cum s-a făcut, dar ea a suportat toată reparația. Pentru că ea a stricat terasa.
Si el a reparat pe banii lui terasa, la proces vor spune ca a stricat-o... desi nu e adevarat

#48
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postsirgoofy, on 10 octombrie 2017 - 15:09, said:

Pt astia care ii tot dati cu politia, am inteles, ... dar daca erati voi in cazul vecinului de jos ???

Sa iti ploua in casa de fiecare data... si cu geamurile deschise pierzi multa caldura prin tavan.



Respectam legea , ca d'aia e lege .

View Postcdsoft, on 10 octombrie 2017 - 18:16, said:

Nu rezolvi nimic altceva decat repararea peretilor cu asigurarea.
Asigurarea nu se indreapta impotriva vinovatului deoarece e un proces prea lung si scump si greu de dovedit ca pata de pe peretele tau e intradevar de la vecinul sau nu.

Sa nu mai spun ca unii din "pagubiti" sunt si complet idioti si nu gandesc.
O spun din proprie experienta, a venit un vecin din asta viteaz cu amenintari la mine sa ii renovez eu apartamentul ca s-a inundat el (adica avea peretii umezi) si ca sigur e de la mine, ca eu am apartamentul deasupra lui. In mod cert nu era de la mine, ba chiar si eu fusesem victima si i-am si aratat ca si mie mi-au distrus peretele... evident ca idiotul nu pricepea, era fixat sa ii dau eu bani, l-am bagat la origini si mi-am vazut de treaba, cu idiotii nu am ce discuta. Nu stiu daca si-a renovat sau nu cocina, probabil ca nu, ca pe banii lui "merge si asa", dar pe banii altuia trebuia renovat de la zero tot.
Dupa acea intamplare, la vreo 2 ani a venit iar la mine (prin intermediul chiriasului care intre timp se mutase acolo) cu aceeasi pretentie, de data asta, nu stiu cum s-a scurs apa de sus, cert e ca peretii mei nu au fost afectati, l-am bagat iar la origini si mi-am vazut in contunuare de viata... crapase invidia in el cand a auzit ca pe mine nu m-a afectat teaba Posted Image
Asadar mai sunt si vecini imbecili care viseaza la bani facuti sau renovari facute pe spinarea altora cu adevarat nevinovati.
La fel cum sunt idioti care viseaza sa le refaci izolatia pe bloc din an in an preventiv, ca au vrut ei apartamente mai ieftine la ultimul etaj.


Cum adica , apartamentul de la ultimul etaj este   bun propriu , iar acoperisul este doar al meu ?

Pai daca eu primesc semnaturile de renuntare la dreptul lor de proprietate asupra terasei , repar terasa numai din buzunarul propriu

View Postrich1974, on 10 octombrie 2017 - 19:03, said:

si eu stau la ultimul etaj si am reparat terasa pe banii mei. asta e. camd am luat apartamentul am fost constient de treaba asta. poate data viitoare sa cer niste bani.

presupun ca ati depus la administratie factura finala , ori

pe perioada cat urmeaza a se amortiza suma consumata , nu mai platiti un singur leut la intretinere

View Postunbrutus, on 12 octombrie 2017 - 18:19, said:

Si el a reparat pe banii lui terasa, la proces vor spune ca a stricat-o... desi nu e adevarat


Indiferent cum ar fi , tu , ca si simplu proprietar al apartamentului de la ultimul etaj ,

nu ai dreptul sa intervii  sub nici o forma , fara aprobarea asociatiei , toate ti se vor imputa tie , evident

Edited by madagascar123, 14 October 2017 - 16:30.


#49
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sunt doua chestii aici:
1. Locatarul de la bloc e zgarcit. Nu face cu firma, ca e scump. Mai bine cumpara un sac de adeziv, citeste pe net si "izoleaza" singur.
2. Locatarul de la bloc asteapta ca altul sa rezolve problema, dupa care incepe sa carcoteasca.
Cand se intampla simultan 1 si 2, iese cu scandal si topic pe forum.

#50
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Nu mai pot depune plangere la politie impotriva vecinului care mi-a spart usa deoarece dupa Noul Cod Penal au trecut 3 luni de la data savarsirii faptei.
Imi ramane varianta sa-l dau in judecata, dar decat sa fac asta pentru o usa... viata merge inainte cu sau fara usa :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate