Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Neînțelegeri cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Vesnica problema a locuitului la bloc, neintelegerea cu vecinii.

Intr-un apartament situat la ultimul etaj, in care nu locuiesc, e problema cu acoperisul atunci cand ploua el nefiind izolat corespunzator. Cum nu locuiesc in acel apartament nu prea sunt interesat de starea lui, si aici ma refer ca pe hol de exemplu tot tavanul este ud, gletul, lavabilul si alte chestii cu ce era dat peretele sunt cazute pe jos. Deci nu sunt afectat in mod direct pentru ca stau in alta locatie, a nu se intelege ca nu dau 2 bani sau ca imi convine ca imi ploua si mie in apartament si ca vecinii ani de zile nu ai stiut sa se puna de acord sa repare in nenorocit de acoperis..

Va inchipuiti cum poate arata un apartament afectat de ploaie. In schimb vecinul de sub mine este afectat pentru ca el locuieste acolo si din apartamentul meu apa se scurge in apartamentul lui. Apartamentul meu e dobandit acum 10 ani si de atunci era problema cu acest acoperis, numai ca era mult mai mica problema. Iar vecinul de sub mine e de 6 ani acolo. Dupa 2 ani de la dobandire eu am izolat acoperisul numai ca dupa alti 2 ani apa iar a inceput sa se infiltreze (sa nu imi raspundeti va rog punandu-ma sa ii caut pe acei meseriasi pentru garantie). Si aceasta operatiune de izolare am facut-o eu pe banii mei fara sa am pretentia ca vreun vecin sa contribuie cu ceva banuti. Ca s-a stricat dupa nici 2 ani, nu e vina mea, eu am fost de buna credinta de prima oara si nu stiam ca se va ajunge iar aici.
Acum vecinul e disperat, si il inteleg, pentru ca la fel cum am eu peretii cojiti de la ploaie la fel ii are si el. Si uite vrea ca acum sa reparam acoperisul doar noi doi pentru ca restul vecinilor "NU AU BANI", adica mai pe scurt restul vecinilor care nu sunt afectati, nu vor sa puna. Si la fel cum restul vecinilor nu au bani, la fel nici eu n-am bani, pentru ca deja l-am reparat o data pe banii mei si daca ei n-au bani nu e obligat nimeni sa cotizeze in locul lor (adica eu pentru ei).
Cum se procedeaza in astfel de cazuri cand acoperisul curge si o parte din locatari sunt afectati de ploi si nu exista integere intre vecini pentru o solutie de bun acord?
Logica mea imi spune ca daca eu sunt primul afectat de acel acoperis nenorocit care-mi umple apartamentul de apa, nu ma face vinovat ca si restul vecinilor sunt afectati. Na, s-a nimerit sa stau eu la ultimul etaj asta nu inseamna ca mi-am luat un angajament sa-l repar doar eu.

Si acum mai e o mare problema tot vis-a-vis de acest apartament.
Cum am precizat mai sus ca eu nu locuiesc la acea locatie, trec o data de 2 ori pe an sa mai verific una alta. Numarul meu de telefon il avea vecina din fata mea care intre timp s-a mutat de acolo, si nu eram la curent cu mutatul ei. Deci traiam impacat ca daca se intampla ceva major, vecina ma va anunta. Numai ca vecina nu mai era prezenta in acea scara.
De ani de zile am avut la sufragerie un geam rabatat pentru aerisire.
Acum cateva zile vecinul de sub mine m-a gasit pe facebook spunandu-mi ca apartamentul imi va fi scos la licitatie pentru ca am datorii la asociatie, ca mi-au spart usa de la apartament pe motiv ca s-a spart un robinet la mine si ii inunda pe ei. Imediat m-am deplasat la asociatie sa aflu ca datoria era de fapt de 200 de ron, deci s-a exagerat doar din motiv sa ma forteze sa vin mai repede la apartament si sa inceapa sa-mi spuna sa-l izolam noi doi, si nici un apartament nu era scos la licitatie.
Nici un robinet nu s-a spart in apartamentul meu, nimeni nu a fost inundat. Mi-am dat seama ca ma minte cand l-am intrebat unde s-a spart robinetul, si a inceput a se balbai. Administratorul mi-a spus ca era de fata cand s-a spart usa, si cand l-am intrebat si pe el unde s-a spart robinetul imediat mi-a spus ca el nu mai era de fata.. ce ciudat. Deci clar cineva mintea.

Si ca sa nu o mai lungesc, vecinul de sub mi-a spart usa apartamentului pe motiv ca lui ii era frica ca iarna sa nu plesneasca vreo teava si sa-l inunde (el nu mai putea sa mai doarma noaptea din cauza asta, asa s-a exprimat sotia lui. vai dar ce temere) pentru ca eu aveam geamul deschis (adica rabatat).
Acum spargem usi pentru orice temere? Acum usa mea nu mai zic cum arata ea fiind sparta cu un levier si ambii butuci fiind eliminati. Sta doar intr-un butuc. Mie cine imi repara usa acum? Lor li se pare ca au procedat corect si cand i-am invinuit de usa si le-am zis ca prima oara m-au mintit ca s-a spart un robinet, s-au simtit lezati. Ca de ce dom'le ii acuz eu pe ei.

Precizez iar, ca eu ii inteleg si pe ei cu cursul apei in apartament, ce sunt disperati, numai ca nu prea ii mai inteleg cum si-au permis sa-mi sparga usa doar ca le era lor frica sa nu se sparga vreo teava. Pai daca se sparge o teava, se opreste apa in tot blocul, iar daca nu da de mine intr-un timp util, banuiesc ca se considera ceva major, si doar atunci ar putea sa-mi sparga usa, si nu asa pe o temere inchipuita. O sa-mi inchipui si eu acum ca mor de foame si merg si sparg un magazin pentru un kilogram de parizer si dupa sa mi se pare totul normal.

Cum se poate rezolva intr-un fel pe cale amiabila toata aceasta poveste cu acest acoperis si cu acesti vecini care nu au bani, cu aceasta usa, cu toata aceasta situatie?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,826
  • Înscris: 13.07.2011
pai stai putin, cand se fac reparatii la un bloc se fac din fondul de rulment eu asa stiu. Daca se strica liftul pe scara, reparatiile nu se platesc doar de cei care folosesc liftul si aia de la parter nu platesca ei nu au nevoie.

Partea proasta este pe langa deranjul produs de apa mai este si mucegaiul, in apartamentele afectate aerul este cu siguranta de proasta calitate si foarte daunator. Aici trebuie facuta reclamatie la administrator, din fondul de rulment sa se faca reparatia.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 06.07.2005
Toti stau in bloc, acoperisul e alt tuturor, subsolul e al tuturor. In practica, mai greu.

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2017 - 14:04, said:

pai stai putin, cand se fac reparatii la un bloc se fac din fondul de rulment eu asa stiu.
Sa fie si bani, ca daca ii toaca mereu cu altceva...

Edited by vimann, 10 October 2017 - 14:07.


#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Eu sincer in locul tau chemam politia. Sa imi arate procesul verbal facut pentru a sparge usa... Este o procedura pentru asta si nu se poate face oricum.
Asta m-ar interesa prima data, pentru ca e grav sa iti intre in apartament cine vrea!
Apoi legat de izolatia acoperisului, ala e proprietate comuna, vecinul sa faca presiuni la asociatie. Tu poti, si cred ca ar fi bine, sa fii solitar cu el si sa sustii acele sesizari.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttrigom, on 10 octombrie 2017 - 13:58, said:

Si ca sa nu o mai lungesc, vecinul de sub mi-a spart usa apartamentului pe motiv ca lui ii era frica ca iarna sa nu plesneasca vreo teava si sa-l inunde (el nu mai putea sa mai doarma noaptea din cauza asta, asa s-a exprimat sotia lui. vai dar ce temere) pentru ca eu aveam geamul deschis (adica rabatat).
Acum spargem usi pentru orice temere? Acum usa mea nu mai zic cum arata ea fiind sparta cu un levier si ambii butuci fiind eliminati. Sta doar intr-un butuc. Mie cine imi repara usa acum? Lor li se pare ca au procedat corect si cand i-am invinuit de usa si le-am zis ca prima oara m-au mintit ca s-a spart un robinet, s-au simtit lezati. Ca de ce dom'le ii acuz eu pe ei.

De politie ai auzit ? Cum sa imi sparga usa cu ranga ? In caz ca se sparge o teava se opreste apa pe toata scara, se cauta proprietarul, etc...
Reclamatie la politie instant !

#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Plangere penala vecinilor care ti-au violat domiciliul fara drept.

#7
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Daca chemai politia cand ti-au spart apartamentul erai mult mai linistit acum. Politia + plangere penala, tot tacamul.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ref. la acoperis. Faci cerere scrisa la asociatie pentru reparatie. Acoperisul e parte comuna. Daca nu vor sa dea in scris !

Edited by bumpocbum, 10 October 2017 - 14:10.


#9
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Cat despre problema cu acoperisul, daca nu esti tovaras cu cei din asociatie slabe sanse sa obtii ceva prin ei.
Ei se baga la fortarea locatarilor la platadoar daca propunerea vine de la un tovaras, nu conteaza ca e propunere idioata si absolut inutila, daca e de la tovaras se face cu mare placere abuzul.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo faptul ca administratorul era de fata cand s-a spart usa e irelevant. Oricum nu aveau LEGAL cum sa iti intre in casa. Poti sa il chemi ca martor in proces !!!

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2017 - 14:04, said:

pai stai putin, cand se fac reparatii la un bloc se fac din fondul de rulment eu asa stiu. Daca se strica liftul pe scara, reparatiile nu se platesc doar de cei care folosesc liftul si aia de la parter nu platesca ei nu au nevoie.

Partea proasta este pe langa deranjul produs de apa mai este si mucegaiul, in apartamentele afectate aerul este cu siguranta de proasta calitate si foarte daunator. Aici trebuie facuta reclamatie la administrator, din fondul de rulment sa se faca reparatia.

nope, fondul de rulment se foloseste pentru plata facturilor catre furnizori.
reparatiile se achita din fondul de reparatii, care trebuie constituit prin cotizarea unei sume lunare/apartament, pana la concurenta unei sume totale minim necesare.
acoperisul trebuie reparat pe cheltuiala tuturor locatarilor, conform cota-parte indiviza.
asociatia trebuie sa te despagubeasca pe tine pentru plata reparatiilor sau inlocuirii usii deteriorate. in mod normal trebuia sa existe un proces-verbal intocmit la momentul spargerii usii.
vecinul poate da asociatia de locatari in judecata, pe motiv ca nu efectueaza reparatia terasei si asta ii afecteaza conditiile de locuit, i-a aparut mucegaiul/igrasia, i s-au deteriorat peretii, tavanul, mobilierul, samd.
initiator, cinstit, de cand nu ai mai trecut pe la acel apartament ? e in alt oras, e departe de unde locuiesti tu, iti vine peste mana sa dai o fuga pe acolo mai des ? trebuia sa lasi numarul tau de telefon si la asociatie (administrator, presedinte bloc sau casier), sau vecina respectiva, daca avea un gram de minte in plus, fie te anunta ca se muta si sa vezi cum faci cu apartamentul (in sensul de a tine legatura cu cineva din bloc), fie dadea mai departe numarul tau de telefon cuiva din comitetul executiv al asociatiei de locatari, sa se poata lua legatura cu tine cat mai rapid in caz de urgente majore (incendiu, inundatie, samd).

Edited by corinadaniela, 10 October 2017 - 14:40.


#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca a fost de fata si nu a sesizat politia e complice ,nu martor.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2017 - 14:04, said:

pai stai putin, cand se fac reparatii la un bloc se fac din fondul de rulment eu asa stiu. Daca se strica liftul pe scara, reparatiile nu se platesc doar de cei care folosesc liftul si aia de la parter nu platesca ei nu au nevoie.

stii gresit.
fondul de rulment este folosit doar pentru plata utilitatilor.
pentru reparatii trebuie fond de reparatii, separat de cel de rulment. banii strinsi in acest fond de reparatii sunt si ei contabilizati separat de cei pentru intretinere.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posttrigom, on 10 octombrie 2017 - 13:58, said:

Cum se poate rezolva intr-un fel pe cale amiabila toata aceasta poveste cu acest acoperis si cu acesti vecini care nu au bani, cu aceasta usa, cu toata aceasta situatie?
1] Te duci la Politie si faci plangere penala ca ti s-a spart apartamentul.
2] Faci o cerere la Asociatie pentru reparatia acoperisului la care vei contribui si tu cu o cota parte.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
singura solutie este convocarea adunarii generale a locatarilor, pentru a se discuta problema reparatiei terasei. daca la prima sedinta nu se aduna minim jumatate+1 din numarul de locatari/proprietari, se reprogrameaza o noua sedinta in termenul prevazut de lege, iar la sedinta reprogramata hotararile se vor lua cu voturile majoritatii celor prezenti.
cred ca daca li se aduce la cunostinta locatarilor ca asociatia va fi data in judecata si obligata sa suporte costurile de reparatii, de judecata, samd., s-ar putea sa voteze in favoarea efectuarii reparatiei.
locatarii pot achita in rate lunare valoarea care li se cuvine, nu trebuie sa dea toti banii odata. intrebarea este daca asociatia ARE bani stransi in fondul de reparatii...ca daca nu are...
trigom, tu ai tot dreptul sa soliciti sa fii scutit de plata sumei care ti se cuvine, din doua motive : unu -ai reparat terasa pe cont propriu acum 2 ani si nu ai primit nici 5 bani de la asociatie, doi - ti-au fortat/stricat usa, te costa tot pe tine s-o repari sau s-o inlocuiesti.
asa ca ai dreptul fie sa le ceri bani pentru reparatia de acum 2 ani + usa sparta, fie sa fii scutit de plata reparatiei viitoare a terasei blocului.
de ce nu vinzi apartamentul ? sau de ce nu-l igienizezi, pentru a-l inchiria ? iti aduce mai mult pagube tinandu-l gol si degradat...

Edited by corinadaniela, 10 October 2017 - 14:22.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2017 - 14:04, said:

pai stai putin, cand se fac reparatii la un bloc se fac din fondul de rulment eu asa stiu.

Nu se fac din fondul de rulment. De acolo se platesc facturile la RADET, gaze, apa, etc... ca sunt multi neplatitori si vin aia si opresc apa, gazul...
Reparatiile se fac din fondul de reparatii constituit separat, din contributii lunare, individuale.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbumpocbum, on 10 octombrie 2017 - 14:12, said:

Apropo faptul ca administratorul era de fata cand s-a spart usa e irelevant. Oricum nu aveau LEGAL cum sa iti intre in casa. Poti sa il chemi ca martor in proces !!!
au dreptul legal sa intre, dar in anumite conditii.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Tu in primul rand suna la politie si anunta ca, in absenta ta, persoane despre care poti da relatii au patruns in locuinta fara acordul tau si fara temei.
Dupa ce iti face vecinul o usa noua cadou, il ierti si pe administrator daca decide repararea acoperisului din fondul de reparatii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate