Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Neînțelegeri cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Celor care lasa apartamentele din blocuri comune sa se degradeze in asa hal incat sa-i afecteze pe vecini ar trebui sa li se aplice niste sanctiuni atat de dure, incat sa se gandeasca mai bine inainte de a-si lasa proprietatea in paragina.
In locul vecinilor, as fi apelat la firma de asigurari. Au aia o eficienta in "convingerea" responsabililor, ceva de speriat. Dar eu am o asigurare facultativa, ceea ce ei, probabil, n-au.
Nici eu nu mai stau in apartament, m-am mutat la casa, dar mi-ar parea rau sa-mi distrug bunul in mod constient.

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,014
  • Înscris: 06.09.2008
Pt astia care ii tot dati cu politia, am inteles, ... dar daca erati voi in cazul vecinului de jos ???

Sa iti ploua in casa de fiecare data... si cu geamurile deschise pierzi multa caldura prin tavan.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 sirgoofy, on 10 octombrie 2017 - 15:09, said:

Pt astia care ii tot dati cu politia, am inteles, ... dar daca erati voi in cazul vecinului de jos ???

Sa iti ploua in casa de fiecare data... si cu geamurile deschise pierzi multa caldura prin tavan.
nu i-a plouat in casa, doar a zis ca "s-a temut ca ii va ploua", si motivul (fals) pt care a spart usa a fost ca " a curs un robinet"
Cum naiba sa ploua in casa printr-un geam oscilobatant

 danvlas, on 10 octombrie 2017 - 15:01, said:

Celor care lasa apartamentele din blocuri comune sa se degradeze in asa hal incat sa-i afecteze pe vecini ar trebui sa li se aplice niste sanctiuni atat de dure, incat sa se gandeasca mai bine inainte de a-si lasa proprietatea in paragina.
In locul vecinilor, as fi apelat la firma de asigurari. Au aia o eficienta in "convingerea" responsabililor, ceva de speriat. Dar eu am o asigurare facultativa, ceea ce ei, probabil, n-au.
Nici eu nu mai stau in apartament, m-am mutat la casa, dar mi-ar parea rau sa-mi distrug bunul in mod constient.
nu l-a lasat sa se degradeze, ba chiar a reparat pe cheltuiala lui acorisul blocului!!
Deci nu numai ca a avut grija de proprietatea lui, ci si de proprietatea comuna a locatarilor! Ai inteles fix pe dos

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 trigom, on 10 octombrie 2017 - 13:58, said:

.

Cum se poate rezolva intr-un fel pe cale amiabila toata aceasta poveste cu acest acoperis si cu acesti vecini care nu au bani, cu aceasta usa, cu toata aceasta situatie?
Fa plangere penala la politie pt violare de domiciliu . Cere daune fara greata .

 cristiandrei, on 10 octombrie 2017 - 14:07, said:

Eu sincer in locul tau chemam politia. Sa imi arate procesul verbal facut pentru a sparge usa... Este o procedura pentru asta si nu se poate face oricum.
Asta m-ar interesa prima data, pentru ca e grav sa iti intre in apartament cine vrea!
Apoi legat de izolatia acoperisului, ala e proprietate comuna, vecinul sa faca presiuni la asociatie. Tu poti, si cred ca ar fi bine, sa fii solitar cu el si sa sustii acele sesizari.
Solidar poate !

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 sirgoofy, on 10 octombrie 2017 - 15:09, said:

Pt astia care ii tot dati cu politia, am inteles, ... dar daca erati voi in cazul vecinului de jos ???

Sa iti ploua in casa de fiecare data... si cu geamurile deschise pierzi multa caldura prin tavan.
Daca ii ploua in casa din cauza ca acoperisul inunda apartamentul de la ultimul etaj, ar trebui sa mearga la asociatie sa ceara repararea acoperisului.
Pentru geamul deschis nu au decat sa prevada repartizare de costuri/ contorizare individuala. Altfel, poate linistit si cel de sub sa lase caloriferele deschise. Costul il va imparti in mod egal cu restul vecinilor de pe scara.
Chiar si asa, violarea de domiciliu si distrugerea sunt infractiuni. Chiar faptul ca suferi un prejudiciu material nu iti confera circumstante atenuante cand legea ti-a dat cale de actiune.
Poti sta linistit, daca cel care a spart usa are cauza de neimputabilitate, un magistrat va clasa cazul.

#24
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
plangere penala pentru distrugere. - aici o sa ai de asteptat pana iti vine acru
repari acoperis pe banii tai si dai in judecata asociatia de proprietari pentru a recupera suma de bani. dupa aceea asociatia va lua de la fiecare vecin. e cel mai elegant mod si legal totodata. ideea e sa ai facturi pentru tot ce cheltui pe acoperis si cere si cateva oferte inainte de la mai multe firme, sa nu iesi in paguba. nu e nimic complicat in situatia ta.

#25
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 unbrutus, on 10 octombrie 2017 - 15:13, said:

nu i-a plouat in casa, doar a zis ca "s-a temut ca ii va ploua",
Tu ce intelegi de aici:

 trigom, on 10 octombrie 2017 - 13:58, said:

Va inchipuiti cum poate arata un apartament afectat de ploaie. In schimb vecinul de sub mine este afectat pentru ca el locuieste acolo si din apartamentul meu apa se scurge in apartamentul lui.
Acum vecinul e disperat, si il inteleg, pentru ca la fel cum am eu peretii cojiti de la ploaie la fel ii are si el.

On-topic:
Pentru acces in caz de urgenta in locuinta, proprietarul ar fi putut sa lase un numar de telefon de contact la administratia blocului, nu la "tanti leana de vizavi".
Pentru reparatia acoperisului, cerere adresata asociatiei, la care daca se primeste raspuns negativ se poate merge cu ea la primarie, la departamentul responsabil de asociatiile de proprietari (care pe langa ca va obliga asociatia sa faca reparatia respectiva si sa incaseze contravaloarea de la toti proprietarii va da si o amenda asociatiei).

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

 sirgoofy, on 10 octombrie 2017 - 15:09, said:

Pt astia care ii tot dati cu politia, am inteles, ... dar daca erati voi in cazul vecinului de jos ???

Sa iti ploua in casa de fiecare data... si cu geamurile deschise pierzi multa caldura prin tavan.
Pai din moment ce acoperisul e bun comun al blocului, tot asa putea vecinul ala afectat sa mearga sa bata la usa cu un etaj mai jos, nu? Sau cu doua etaje mai jos. Sau cu 50 de etaje mai jos. Ce are taman cu omul de deasupra lui? :)

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Phobos, on 10 octombrie 2017 - 16:17, said:

Ce are taman cu omul de deasupra lui? Posted Image
Poate pentru că de la el curgea apa...? Zic și eu. Și pentru că pare că asociația aia-i degeaba iar proprietarii ei habar n-au pentru ce dau banii - dacă dau. Inițiator, tu ce plătești la asociație? Aveți fond de reparații?

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

 althea, on 10 octombrie 2017 - 16:22, said:

Poate pentru că de la el curgea apa...? Zic și eu. Și pentru că pare că asociația aia-i degeaba iar proprietarii ei habar n-au pentru ce dau banii - dacă dau. Inițiator, tu ce plătești la asociație? Aveți fond de reparații?

In cazul asta insa, nu de la el curgea apa, ci pe la el. Nu e apa din teava lui, ci e apa de ploaie care intra prin acoperisul comun.

Vecinul de jos stie foarte bine insa ca nu initiatorul e de vina pentru problema cu acoperisul, caci altfel il cauta cu politia demult, nu venea sa-i "propuna". E drept, oricine il intelege pe vecin.

Edited by Phobos, 10 October 2017 - 16:30.


#29
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

 unbrutus, on 10 octombrie 2017 - 15:13, said:

nu i-a plouat in casa, doar a zis ca "s-a temut ca ii va ploua", si motivul (fals) pt care a spart usa a fost ca " a curs un robinet"
Cum naiba sa ploua in casa printr-un geam oscilobatant
Asta sunt si eu curios... la mine stau geamurile deschise "rabatate" si nu intra nici o apa nici macar pe pervaz.
In cel mai rau caz putea sa spuna ca iarna e frig in casa si are tavanul rece din cauza ca e geamul rabatat si apartamentul neincalzit. Dar asta cu plouatul in casa prin geam rabatat e o idiotenie.

Eu cred ca au vrut doar sa jefuiasca apartamentul, stiind ca nu locuieste nimeni in el perioade lungi, dar dupa ce au intrat si nu au gasit nimic au bagat faza cu plouatul, teava si alte imbecilitati nejustificate.

#30
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Mergi la sectia de Politie, vecinul si administratorul se pot alege cu dosar pentru spargerea usii. Nimeni nu are dreptul de a sparge usa daca pericolul nu este dovedit. Nici macar Politia. Din experienta vorbesc.

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Toti legistii pe aici. Eu am apartamentul la penultimul etaj. Intr-o zi, ma suna chiriasul sa-mi spuna ca tavanul baii e umed. Incerc sa iau legatura cu vecinul, ma ignora. Fac sesizare la asociatie cu numar si data, ma suna vecinul suparat ca l-am bagat pe teava. Ii zic ca trebuie sa rezolve problema si nu am pretentii cu zugraveala, o suport eu. Aduce un Dorel care-i zice ca sifonul din baie e proprietate comuna si pe acolo curge, asa ca el n-are de ce sa plateasca reparatia. M-am saturat de fitele lui si am apelat la asigurari si la firma de instalatii cu care lucrez de obicei.
N-am mai avut probleme de atunci, dar nici vecinul nu ma mai saluta. Paguba-n ciuperci.
Asta dupa ce individul a facut o asa-zisa reparatie a terasei, cu gigei de pe strada si avea pretentia ca lumea sa plateasca ce zicea el. I-am zis de la obraz: deviz? factura? factura de materiale? GARANTIA?
Pai... n-am.
Pai... nu te cred.

#32
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu rezolvi nimic altceva decat repararea peretilor cu asigurarea.
Asigurarea nu se indreapta impotriva vinovatului deoarece e un proces prea lung si scump si greu de dovedit ca pata de pe peretele tau e intradevar de la vecinul sau nu.

Sa nu mai spun ca unii din "pagubiti" sunt si complet idioti si nu gandesc.
O spun din proprie experienta, a venit un vecin din asta viteaz cu amenintari la mine sa ii renovez eu apartamentul ca s-a inundat el (adica avea peretii umezi) si ca sigur e de la mine, ca eu am apartamentul deasupra lui. In mod cert nu era de la mine, ba chiar si eu fusesem victima si i-am si aratat ca si mie mi-au distrus peretele... evident ca idiotul nu pricepea, era fixat sa ii dau eu bani, l-am bagat la origini si mi-am vazut de treaba, cu idiotii nu am ce discuta. Nu stiu daca si-a renovat sau nu cocina, probabil ca nu, ca pe banii lui "merge si asa", dar pe banii altuia trebuia renovat de la zero tot.
Dupa acea intamplare, la vreo 2 ani a venit iar la mine (prin intermediul chiriasului care intre timp se mutase acolo) cu aceeasi pretentie, de data asta, nu stiu cum s-a scurs apa de sus, cert e ca peretii mei nu au fost afectati, l-am bagat iar la origini si mi-am vazut in contunuare de viata... crapase invidia in el cand a auzit ca pe mine nu m-a afectat teaba :D
Asadar mai sunt si vecini imbecili care viseaza la bani facuti sau renovari facute pe spinarea altora cu adevarat nevinovati.
La fel cum sunt idioti care viseaza sa le refaci izolatia pe bloc din an in an preventiv, ca au vrut ei apartamente mai ieftine la ultimul etaj.

#33
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Tu realizezi ca puteai evita toate astea daca iti lasai datele de contact la administratie si nu la o vecina care sa plece, sa moara sau pur si simplu sa uite de tine?

#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
daca nu-i reclami pentru violare de domiciliu , vor mai intra peste tine.
intai reclama-i apoi solicita in scris la asociatie sa repare acoperisul. invoca prevederil art. 23 din H.G. nr. 400/2003,

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 strongsss, on 10 octombrie 2017 - 18:46, said:

daca nu-i reclami pentru violare de domiciliu , vor mai intra peste tine.
Nu mai scrieți de violare de domiciliu că nu stă acolo. I-au stricat ușa de la alt apartament decât cel unde are domiliul, e distrugere.

 strongsss, on 10 octombrie 2017 - 18:46, said:

solicita in scris la asociatie sa repare acoperisul.
Asta da, dacă asociația aia funcționează normal. Până una-alta din ce a spus e vai de capul lor.

#36
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

 AlexaLesby, on 10 octombrie 2017 - 18:43, said:

Tu realizezi ca puteai evita toate astea daca iti lasai datele de contact la administratie si nu la o vecina care sa plece, sa moara sau pur si simplu sa uite de tine?
Dar tu realizezi ca aia au vrut doar sa ii provoace paguba si sa il sicaneze? La fel de bine putea sa moara si administratorul, sa plece sau pur si simplu sa uite de tine sau de agenda in care si-a notat numerele. Sau poate intre timp ti-ai schimbat numarul de telefon, sau erai plecat din tara, erai la padure unde nu e semnal, etc...
Asta nu e motiv sa violezi proprietatea altuia si sa distrugi bunurile altuia, tie ti-ar placea sa iti violeze cineva locuinta si sa iti distruga bunurile ca din cine stie ce motiv nu ai raspuns la telefon, la mesaj sau la mail?

Probabil sunt niste idioti care incearca prin sicane sa il preseze pe el sa plateasca izolatia blocului ca sa obtina beneficii ei. Adica un fel de taxa de protectie ca sa aiba ei grija ca tot ei nu ii mai violeaza proprietatea si nici nu ii mai distruge proprietatea.
Sau unul din ei baleste la apartamentul ala si vrea sa il convinga pe initiator sa il vanda la pret de dumping, ca are si usa stricata si mai e si tinta spargatorilor de locuinte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate