Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

TP Link Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Drow

Drow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2014

View PostdanX, on 09 octombrie 2017 - 18:32, said:

IT-isti, riiiight. Ce fac baietii aia se cheama IT la fel cum aia care baga aer in roti se cheama mecanici auto.
Deci:
1. Daca ai router de la Telekom ti s-a explicat mai sus exact ce ai de facut.
2. Pompilik sa stii ca nu vorbea prostii cand a intrebat ce ai fumat. Tot ce ai spus in postul anterior e non sens. In special partea cu driver-ul, care a fost epica. Dar sa nu persiflam lipsa de stiinta, incearca sa faci ce ti se spune mai sus. Daca nu merge, arunca un ochi mai jos.
3. Cine ti-a tras cablu, de unde pana unde? Ce fel de cablu e? Cum ai setat TP Link-ul ala? Daca te apropii de router-ul telekom te poti conecta Wi-Fi si ai net acum, dupa ce ti-au tras baietii cablu?
1. Router-ul Telekom este in alta camera si merge, dar semnalul nu ajunge pana la mine in camera de aceea mi-am luat altul. Posted Image
3. Nu stiu de unde vine tras cablul, cei care au venit si mi-au tras cablul au spus ca il pot conectat linistit la calculator ca va merge. I-am facut setarile PPoE Russia la router, am sunat la Telekom si mi-au spus datel. Da, dupa ce au tras cablul netul merge...cum am spus la punctul 1, router-ul Telekom este in alta camera si semnalul nu ajunge pana in camera mea

View Postpasilla, on 09 octombrie 2017 - 18:36, said:

Bun, ne-bun, trebuie mai intai sa verifici unde duce celalat capat Posted Image
Acum nu mai am cum sa-l verific, il voi verifica maine dimineata, dar cum am zis si in reply-ul anterior, ei mi-au spus ca e totul ok si ca merge

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDrow, on 09 octombrie 2017 - 18:44, said:

Acum nu mai am cum sa-l verific, il voi verifica maine dimineata, dar cum am zis si in reply-ul anterior, ei mi-au spus ca e totul ok si ca merge
Eu tot nu am inteles cine erau "baietii" care au tras cablul, daca vrei sa iei internet de routerul Telekom existent, ori daca ai facut un alt abonament.

#21
Drow

Drow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2014

View Postpasilla, on 09 octombrie 2017 - 18:49, said:

Eu tot nu am inteles cine erau "baietii" care au tras cablul, daca vrei sa iei internet de routerul Telekom existent, ori daca ai facut un alt abonament.
Angajatii de la Telekom

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDrow, on 09 octombrie 2017 - 17:59, said:

Nu am treaba cu router-ul de la Telekom...eu mi-am cumparat un router TP LINK si eu i-am facut setarile acestui router...

Pai mai omule... cum iti spuneam mai sus... routerul instalat de Telekom vine cu niste setari in el, pe care nu stiu daca stii sa le faci singur, identic pe routerul TP-Link.
Nu am vazut nicaieri scris tipul de conexiune pe care il ai acolo:  e VDSL (pe cupru), vine fibra pana in casa... ai cablu UTP tras din scara... care e cablarea la tine acolo?

Aia de la Telekom nu ti-au zis degeaba "sa vina o echipa de IT-isti sa-ti configureze routerul" Stiau ei ce spun...

Stiam ca la Telekom sunt niste particularitati de setare la routerele lor, nu e ca la RDS sa bagi PPoE, user, parola si gata, nene...

Edited by rosix, 09 October 2017 - 19:19.


#23
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Da de ce ppoe Rossia ? Nu esti in Romania ?

#24
Drow

Drow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2014

View Postrosix, on 09 octombrie 2017 - 19:18, said:

Pai mai omule... cum iti spuneam mai sus... routerul instalat de Telekom vine cu niste setari in el, pe care nu stiu daca stii sa le faci singur, identic pe routerul TP-Link.
Nu am vazut nicaieri scris tipul de conexiune pe care il ai acolo:  e VDSL (pe cupru), vine fibra pana in casa... ai cablu UTP tras din scara... care e cablarea la tine acolo?

Aia de la Telekom nu ti-au zis degeaba "sa vina o echipa de IT-isti sa-ti configureze routerul" Stiau ei ce spun...

Stiam ca la Telekom sunt niste particularitati de setare la routerele lor, nu e ca la RDS sa bagi PPoE, user, parola si gata, nene...
O sa intru maine pe PC-ul configurat cu router-ul lor...ei mi-au zis sa imi caut eu echipa de IT-isti, nu ca imi trimit ei..mersi oricum, o sa vad maine !

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008

View PostDrow, on 09 octombrie 2017 - 17:30, said:

Buna ziua. Am si eu o problema. Am tot cautat pe internet sa rezolv problema dar nu am gasit nici o solutie. M-am mutat in Constanta la cineva care are net de la Telekom. Aici exista un router, insa de la acel router pana in camera mea nu prind internet si am hotarat sa-mi iau un router TL-WR841ND si am chemat baietii si mi-au tras cablu. Am facut toate configurarile necesare si tot nu imi merge netul, Nu stiu ce sa ii fac ca sa mearga. Astept raspuns din partea voastra, multumesc.

În primul rând setează Dynamic pe TP-Link, nu PPPoE.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDrow, on 09 octombrie 2017 - 17:30, said:

Buna ziua. Am si eu o problema. Am tot cautat pe internet sa rezolv problema dar nu am gasit nici o solutie. M-am mutat in Constanta la cineva care are net de la Telekom. Aici exista un router, insa de la acel router pana in camera mea nu prind internet si am hotarat sa-mi iau un router TL-WR841ND si am chemat baietii si mi-au tras cablu. Am facut toate configurarile necesare si tot nu imi merge netul, Nu stiu ce sa ii fac ca sa mearga. Astept raspuns din partea voastra, multumesc.

E cam mare talmes-balmesul din postarile de mai jos, asa ca am mai sarit peste ele. Trebuie sa tii seama ca routerele de la telekom de multe ori au 2 porturi de LAN si 2 Porturi de IPtv.
Presupunem ca sarma care ai tras-o in camera la routerul achizitionat de tine ai nimerit-o in portul de LAN de pe routerul Telekom si nu in portul de IPtv.

In routerul achizitionat de tine faci doar 1 setare, dezactivezi dhcp. E suficient.  Sarma trasa de baieti din routerul de la telekom  o bagi in portul de LAN ( deci NU in portul de WAN), Asta e tot.
Simplu !

PS: configurezi wirelessul de pe routerul tau normal.

De fapt tie iti trebuie un banal AP...

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 19:45.


#27
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMareleGenghisHan, on 09 octombrie 2017 - 19:22, said:

Da de ce ppoe Rossia ? Nu esti in Romania ?

Pentru că așa e pe TP-Link:

Attached File  tplink.jpg   341.67K   37 downloads

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, asa il am si eu , tot pe rusia e configurat dar in RDS.

#29
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008

View Postradutuby, on 09 octombrie 2017 - 18:10, said:

Telekom nu foloseste pppoe! pppoe e pentru RCS-RDS. Esti sigur ca abonamentul e la telekom?

In orice caz daca routerul principal e telekom din portul LAN de la routerul Telekom tragi cablul tot in portul LAN la tp-linkul tau dezactivezi dhcp pe routerul tp-link si il setezi din meniul lui sa functioneze ca AP.

ADSL-ul Telekom folosește PPPoE prin ATM. ;)

View PostDrow, on 09 octombrie 2017 - 19:34, said:

O sa intru maine pe PC-ul configurat cu router-ul lor...ei mi-au zis sa imi caut eu echipa de IT-isti, nu ca imi trimit ei..mersi oricum, o sa vad maine !

Nu e greu. Cablul de internet din LAN 2 al router-ului Telekom vine în WAN-ul TP-Link-ului. Pe TP-Link setezi Dynamic IP și merge internetul.
Dacă vrei să-ți prinzi urechile, poți seta pe router-ul Telekom LAN 3 și 4 pentru internet, iar TP-Link-ul să-l transformi într-un AP. Dar poți încerca metoda de mai sus dacă vrei doar pentru chestii mici.

#30
Drow

Drow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2014

View Postbumpocbum, on 09 octombrie 2017 - 19:41, said:

E cam mare talmes-balmesul din postarile de mai jos, asa ca am mai sarit peste ele. Trebuie sa tii seama ca routerele de la telekom de multe ori au 2 porturi de LAN si 2 Porturi de IPtv.
Presupunem ca sarma care ai tras-o in camera la routerul achizitionat de tine ai nimerit-o in portul de LAN de pe routerul Telekom si nu in portul de IPtv.

In routerul achizitionat de tine faci doar 1 setare, dezactivezi dhcp. E suficient.  Sarma trasa de baieti din routerul de la telekom  o bagi in portul de LAN ( deci NU in portul de WAN), Asta e tot.
Simplu !

PS: configurezi wirelessul de pe routerul tau normal.

De fapt tie iti trebuie un banal AP...
am incercat cum mi-ai spus, nu a functionat..o sa vad maine ce rezolv

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi cu porturile de pe routerul telekom. Le iei la rand pe toate 4 pana nimeresti.

Cablul e bun ? Se aprinde portul pe routerul tau cand il cuplezi ?

Ca idee incearca intati sa cuplezi laptop-ul pe LAN-ul de la telecom. Vezi daca merge. Fara ppoe sau mai stiu eu ce.
Testezi cele 4 porturi, daca nu merge nici unul  e ceva configurat aiurea in routerul telekom sau cablul are probleme.
Eventual incerca si cu cablul care l-ai primit la tp-link !

Daca nu merge laptop-ul nu va merge nici routerul tau

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 20:18.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDrow, on 09 octombrie 2017 - 19:34, said:

O sa intru maine pe PC-ul configurat cu router-ul lor...ei mi-au zis sa imi caut eu echipa de IT-isti, nu ca imi trimit ei..mersi oricum, o sa vad maine !

Pai tocmai.. sfatul asta ar trebui sa te puna pe ganduri. La Telekom, in functie de tipul de conexiune pe care il ai acolo... in routerul lor intra Voce, TV, internet, au porturi preconfigurate pentru ele, au MAC-ul routerului pe care ti l-au dat bagat in serverele lor.. deci nu e ca la RDS.  Nu ca nu s-ar putea face, dar e un pic de bataie de cap.

Edited by rosix, 09 October 2017 - 20:16.


#33
Dannymzw

Dannymzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 07.08.2011
Nu stiu cum au tras baietii aia cablul dar iti explic cum trebuie sa fie. Uitete unde e celalalt capat al cablului  ,el ar trebui sa fie in modem-ul celor de la Telekom in portul LAN1 sau LAN2,o data conectat acel capat in portul acela te duci in apoi la routerul TP-Link si il setezi sa functioneze in modul DHCP say Dynamic IP,depinde cum se numeste la tine. Nimic mai mult si mai simplu de atat. Ar trebui sa iti functioneze.

Edited by Dannymzw, 09 October 2017 - 20:20.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la router sa incerce cu laptop-ul cuplat la routerul telekom pe LAN. Abia dupa daca functioneaza trece mai departe... Macar stie de unde e "buba" ...

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 20:21.


#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Ți-am zis ceva, ai încercat?

#36
Drow

Drow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2014

View PostKyKyKyKy, on 09 octombrie 2017 - 19:58, said:


ADSL-ul Telekom folosește PPPoE prin ATM. Posted Image



Nu e greu. Cablul de internet din LAN 2 al router-ului Telekom vine în WAN-ul TP-Link-ului. Pe TP-Link setezi Dynamic IP și merge internetul.
Dacă vrei să-ți prinzi urechile, poți seta pe router-ul Telekom LAN 3 și 4 pentru internet, iar TP-Link-ul să-l transformi într-un AP. Dar poți încerca metoda de mai sus dacă vrei doar pentru chestii mici.
Da, am incercat si nu merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate