Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ce legume cultivam anul viitor?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#109
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ptiu, da multi mai sunt.

Eu am unii galbeni, preferatii mamei pentru ca produc mult si tin bine peste iarna.
Produc mult pentru ca leaga foarte multi cartofei. Daca le dai si multa apa, ii fac maricei, forma  in general rotunda.

Si , din vecini, aici unde m-am mutat, unii rozi care sunt foarte gustosi.
Leaga putini cartofei si-i cresc mari, ovali.
Nu prea tin peste iarna pentru ca sunt preferatii sobolanilor...

Daca am observat bine, cei galbeni fac tufe mari, cei roz tufa mai mica.

Ce soiuri sa fie, oare?

Edited by til, 17 January 2018 - 09:47.


#110
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Stimati colegi! am pus informatie  aici si cum eu plantez in exclusivitate pentru necesitatile familiei, nu-mi trebuie 1000 seminte de MISINA F1, dar daca cineva din colegi a cumparat si are rezerva, as ruga sa-mi  vînda si mie macar 20 seminte de MISINA FI !!!

Edited by scaiba, 17 January 2018 - 16:54.
link


#111
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Portia pe anul asta (mai sunt niscai radacinoase, castraveti Kybria , dar nu-s in poza) :
Attached File  P_20171214_131129_vHDR_Auto.jpg   356.1K   142 downloads

Si niscai ardei iuti, de experiment:
Attached File  P_20180118_111459_vHDR_Auto.jpg   367.88K   130 downloads

#112
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Chiar daca topicul se numeste "Ce legume cultivam anul urmator" eu va spun ce NU mai cultiv.

In primul rand Qualitet, am pus 8 fire pentru timpurietate dar le-a prins celelalte din urma, la gust lasa mult de dorit in comparatie cu Country Taste.

Apoi Matissimo, am pus 7 fire ca prea le faceau reclama, sunt extraordinar de tari si la gust lasa mult de dorit.

Va urma.

#113
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
corsica, am vazut ca ai cultivat Rugantino in anii trecuti, cum sunt?

#114
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017
Pentru anul viitor, la sectiunea "recuperare cheltuieli in sectorul agricol" am ales pentru vanzare tomatele PROFILO.

Attached Files



#115
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ai gustat tomate Profilo?

#116
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Eu zic ca nu recuperezi nimic cu Profilo..tomate ce nu se dau mai mult cu 3 lei kg-ul. Poate recuperezi ceva daca ai sere cu o inaltime de peste 8 metri in sistem hidroponic, incat sa atingi productia specificata de producator.

#117
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ati inceput sa lucrati la lista cu seminte pentru 2019?!

#118
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Asteptam INDAGRA. ;)

#119
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Lista ii facuta deja , teren cultivat 400 - 500 metri patrati , mai mult decat suficienti pentru nebunia mea ....ii o activitate pe care o fac cu mare placere , desi nu as avea nevoie de ea ....dar orice picura in plus pe langa cea ce trebuie unei familii  ii bine venit , asa ca atata timp cat se poate nu ne lasam Posted Image .
Am ramas consacrat tomatelor Rila  F1, gogosarului Bihar F1, ardei kapia am mers anii trecuti doar pe Slonovo , anul asta am incercat Kapturul F1, merita pus si la anul .
La ardei gras alb am mers in anii trecuti pe Amy , anul asta Cecil F1, nu imi place ....la anul incerc cu Bibic F1 .
Vinete anul asta am mers pe Balzer F1 , ok pentru mine dar  prea mici pentru ce vrea piata .... la anul Aragon F1 .
Varza am mers anii trecuti pe Beverly hills F1 , anul asta pe Sarmalin F1 , mai ok ultima , la unul merg din nou  pe mana ei .
Conopida anul asta Sucevita F1 , esec .... la anul incerc Telergy F1  , vedem ce o fi ...
Porumb dulce clar Spirit F1 !
Ardei iute , am luat o caserola in iarna din Carrefour , scria pe ea ca provine din Turcia , probabil ca era un hibrid .. foarte viguros , a produs foarte bine  , doar ca plantele in sine au aratat un pic diferit iar rodul a fost la fel , unii lungi si grosi iuti sau deloc iuti , altii subtiri li lungi iuti sau mai putin iuti , am facut o selectie acuma nu demult de seminte pentru anul viitor , vedem ce o iesi Posted Image .
Am mai avut  si de la piata luat rasad ca si complectare , un soi sau ce o fi ... de genul celui bulgaresc , super ok ca si productie  , un ardei iute mai pentru femei .... am luat si de acolo samanta .

M-au surprin placut anul asta tomatele Rozalii de la Florian , am primit un pliculet monstra de la un prieten care a fost la Indagra , au mers foarte bine la mine si sunt foarte gustoase , la anul o sa le pun din nou .
In plus anul asta vreau sa  mai incerc :  ardei kapia Dinamica F1 ,  gogosar Gogomax F1 , ardei alb semi-iute Jasz F1 .
Daca aveti vreo sugestie pentru un ardei alb hibrid ok pentru cultura in camp o accept bucuros , desi Bibic F1 vad ca ii destul de laudat .

Sa fim sanatosi si sa dea Domnul un an viitor mult mai bun bun ca asta , Doamne Ajuta !

Edited by cris1981, 25 October 2018 - 19:15.


#120
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cum e Rila f1 la gust?
Ce nu ti-a placut la Cecil f1?

#121
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Buna dimineata , Rila F1 are gust de rosie adevarata  , sunt rezistente si produc foarte bine , daca ma credeti ca in urma cu vreo 3 zile  inca am cules si vandut rosii ...
Dupa doua ture puternice de bruma primite la inceput de octombrie , asta vara au fost puse de doua ori la pamant de ploi , am gradina in panta si in urma ploilor torentiale apa a coborat printre randuri , peste randuri ....am avut mare dezamagire la acele momente ....productia foarte intarziata din cauza asta ...

Cecil F1 nu imi place ca este prea lung si ascutit ,  timpuriu , gust bun ,  productie buna , dar nu a fost pe placul meu .

Edited by cris1981, 26 October 2018 - 07:54.


#122
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La vanata e suficient Black Pearl. Am avut ocazia sa gust tot soiul de vinete, in forma de poseta, negre lungi, albe, mov, mov alb...diferenta e doar de culoare. Eu merg la anul doar pe Black Pearl. Mai tai din rosii, presimt un 2019 secetos si arid. Aragon e pentru camp, nu merita cultivat in solar. Black pearl pe 2 brate, 1,8 plante pe mp...hai 2, nu mai mult. Ppate voi testa si Zinki.

#123
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Anul trecut am zis ca voi incerca si eu Black Pearl, nu am facut-o din cauza ca nu am gasit plicuri cu seminte mai putine, in schimb am plantat Madonna si nu regret. Am plantat la sfarsitul lunii martie, primele vinete au fost culese la inceput de iulie si sunt inca pe rod. Le-am condus pe doua brate si au ajuns la sarma de cultura, adica 2,6 m. La anul isi vor gasi loc cu siguranta in sera. Recomand.
Cateva poze de astazi:

Attached Files



#124
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
eu la anul, in locul castravetilor, pun pepeni mai exotici : coereeni, japonezi si sud-americani.

#125
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
bunica cultiva Rila de ani de zile, si da, sunt rosii ok: gustoase, productive, se presteaza la crescut in regim ecologic

dar anul asta, dupa ce am avut si Country Taste, pot spune ca CT sunt mai gustoase si rezista mai bine la transport ( lucru ce ma intereseaza pt ca trimit saptamanal familiei la Buc ); iar dupa ce patarea cafenie mi-a dat de furca, CT sunt singurele ce si-au revenit si produc si acum; bine, anul trecut si Rila a rezistat pana in noiembrie  

eu voi continua cu amandoi hibrizii la anul, ei vor fi baza, plus niste bulgaresti

#126
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Salutari la toti colegii!!! o itrebare, a mai cultivat cineva rosii cherry de la compania SAKATA, in special hibridul RHIANNA F1 rozove? pe la site-urile din Ro nu le gasesc deloc, iar la noi informatia numai in  rusa, pentru cei care miinuesc engleza aici:
http://www.sakata-ve...index.html#p=49
și pag 48 MINI STAR F1.
Multumesc !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate