Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Ce legume cultivam anul viitor?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#73
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011
In 2018 voi cultiva:
            -castraveti Mirabelle f1-60 buc+6 buc Gergana(lungi) au o rezistenta deosebita la boli si ii am pina in oct.pt. consum.
            -ardei:-kapia:-Kapitany-60 buc(pt. timpurietate);Redkan-100 buc;Kaptur-150 buc
                      -gras 30-Bibic f1+60 Marbela f1+60 stanley f1
                      -gogosar:-Bihar f1-150 Buc;Kabala-350 si poate 50-Darius
                      -Telina:60 buc diamant
                       -tomate:Homestead 60 buc;Inima Fecioarei-60 buc;120 Kiveli pt. timpurietate,uniformitate,gust acceptabil,lipsa partii lemnoase la codita,trecerea rapida din pirga in copt,rezistenta buna la boli:10-15 red pear si alte soiuri cite 4-5 pt. diversitate.

#74
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
anul viitor din ce am tot testat:

rosii - prekos . renunt la final  si la olandeze.

ardei gras - maradona , bibic
rosu - red knite

capia : kaptur . la mine a mers exemplar la inceput . pulpa totusi subtire. dar fff gustosi

gogsar kabala . mari , gustosi

vinete : aragon . nu stiu ce sa zic . in juma de gradina au facut de si acum cad de ce rod au . in cealalata jumate parca au intrat in pamant. nu stiu motivul . dar ca si rezultat sunt ok . lunguiete si gustoase. 500 de fire cam 1-1,2 tone

castraveti : aici e marea teapa . renunt la SV. nu spun ca nu s buni ...dar , nu au dat randamentul scontat. revin la mirabelle.

momentan astept semintele de flori.
restul mai vedem pe parcurs. mai fac 2 solare anul asta sau in primavara : o sa pun rosii prunisoara  colibri , care s exemplare. u ff gustoase, datr bune pt bulion . nu stiu cum sunt rio grande. daca merita astept  pareri .

si inca ceva imp. fasole ecaterina : super exemplara. merita din plin

#75
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Pentru bulion Rio Grande sunt excelente. Le cultiv de mai multi ani si nu renunt la ele. Pentru consum in stare proaspata gustul nu impresioneaza dar sunt acceptabile.

#76
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011

 fob2310, on 02 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Pentru bulion Rio Grande sunt excelente. Le cultiv de mai multi ani si nu renunt la ele. Pentru consum in stare proaspata gustul nu impresioneaza dar sunt acceptabile.



le cultivati in solar sau afara? sunt tardive sau ...nu stiu mai mult  si chiar daca o sa caut  , nu vreau scriptic . as vrea parerea cuiva care cultiva de ceva vreme asa ceva . merci mult!!!

#77
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Le cultiv afara, Determinate, fructe in jur de 120gr, cele mai mari au fost de 180gr. Ca timpurietate cam 100 zile de la plantare. Rezista foarte bine la boli, anul acesta le-am dat doar 1 ortiva top si de vreo 3 ori Scudo si nu am avut nicio planta afectata de vreo boala.. Pulpa groasa, seminte putine, rezistente la crapare, transport, rezistenta la lipsa de calciu..

#78
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Mi-au sosit o parte din semintele ce le voi cultiva anul viitor si nu le mai aveam in stoc.
Pentru cei interesati: a aparut plic cu 250 de seminte de Country Taste, la un pret destul de bun, 112,27 lei, adica 0,449 lei/samanta fata de 1,3 lei/samanta la plic de 10 seminte cum era pana acum, difera producatorii, sa vedem la gust, mai am cateva seminte de anul trecut.

Attached Files



#79
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008

 fob2310, on 02 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Pentru bulion Rio Grande sunt excelente. Le cultiv de mai multi ani si nu renunt la ele. Pentru consum in stare proaspata gustul nu impresioneaza dar sunt acceptabile.

Roma au si gust bun, sunt si excelente pentru bulion. Dupa mine ar fi alegerea perfecta. Cu putina atentie ar merge chiar doua culturi pe an.
Si Romec ar avea o sansa, dar sunt cam tardive, in rest nimic de obiectat

Edited by n_priceputu, 15 December 2017 - 05:08.


#80
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Rosii din seminte adunate an de an:
- cherry rotunde mici rosii si dulci
- inima de bou (probabil)

Rosii din seminte cumparate:
- Prekos
- ceva cherry negre si/sau kumato

Castraveti, din seminte recuperate, nu mai retin ce scria pe plic acum patru ani cand am luat originalul.
Sunt maricei si teposi, nu prea lungi.

Vinete si ardei din rasad cumparat din sat.

Ciusca bulgareasca.

Naut - reduc suprafata ca m-am saturat de balarii, pun gazon.
Ceapa, usturoi samd.

#81
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Rosii: inima de bou, marbena, gradinarese, andine cornue, datterino F1 (pana aici 75%... restul...), floridity F1, sugar plum, san marzano, Jersey devill, rozov blyan, homestead, htp11, double cherry by Vali Cucu si ceva brandy wine de la crisbud... in limita spatiului disponibil alocat rosiilor.
Gogosar: Bihar F1. Kapia: Ureche de elefant (visez la cinci semincioare de Misina F1). Ardei gras: Bibic F1 si ceva California. Ardei iute: Roundel, Peter pepper Posted Image , Jalepeno, si ceva semincioare F2 pastrate din ardei iuti de prin supermarket-uri... vreo 4-5 feluri...
Vinete: Aragon F1, Listada de Gandia si as vrea Bibo  F1 sau Mirabelle cateva seminte...
Castraveti: Buburosii lui subway_guru in primul rand, apoi Levina F1 care-s strasnici murati si as vrea sa incerc Kibria sau Mirabelle....
Cartofi: Laura.
Dovleac: Casper. Dovlecei: Eskenderany o sa incerc F2.
Telina: Mentor.
Cu semnul intrebarii ceva bob, fasole din aia uriasa amestecata cu boabe mov, maronii si albe, si eventual porumb pt. fiert ceva soi sau hibrid din care am niste seminte primite de pe taramul Unchiului Sam...
Poate si ceva pepeni... nu stiu...

La multi ani tuturor, putere de munca si recolta bogata cu tratamente minime sau Doamne-ajuta, fara tratamente!

Edited by cotzi, 02 January 2018 - 02:59.


#82
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
oarecum ontopic
https://www.click.ro...cultiva-propria

#83
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
Tremen limita 15 ianuarie pentru comenzi gratis seminte:

#84
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc pentru link.
Am comandat si eu cele 4 varietati de tomate mari si Inima de bou. Merita sa incerc si alte seminte pentru cultura din gradina.

#85
mihaighencea77

mihaighencea77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.02.2016
Mulțumim pentru link !!!

#86
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Super!

Cred ca varianta 4 de rosii mari am avut eu acum doi ani. Am renuntat la ele, pentru ca nu m-au incantat la gust, cam seci. Si productie cam totuna. Leaga doua rosii pe etaj in loc de 4-10 buc la inima de bou. Sunt asa, de palmares :D

Varianta 3 ar putea fi soiul cu care am copilarit, pe care l-a pierdut mama acum vreo 10-15 ani. Maricele, diforme, zemoase. Excelente si la bulion si la salate.


Deci as opta pentru
Inima de bou
Varianta 3
Cherry porodici ? - cum or fi astea?
Castraveti ?
Roz inima de bou ?

#87
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai porodici se zice pe la noi prin Ardeal la rosii. Deci Cherry -porodici e un fel de ciresica-porodica. Adica tot rosii cherry dar in grai ardelenesc.
  Eu am renuntat la gradina anul asta. Pun gazon peste tot. Nu mor un an fara gradinareala desi imi placea.
Dar sper sa am anul viitor gradina mai mare :)

Edited by PoeOvidiu, 12 January 2018 - 17:08.


#88
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Pui gazon doar pentru un an sau te muti in gradina vecinei?

La gradinarit as renunta bucuros, dar nu si la produse. Asa ca nu renunt la solar :D
In restul gradinii am de gand sa pun gazon si eu, n-am nevoie de atatia cartofi si naut.

#89
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Oare de la institut direct nu vând ,,am trimis un mail dar vine răspuns ca nu-i ok adresa .

#90
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu vand, dau gratis.
Verifica daca toate datele de contact sunt corecte, la mine a mers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate