Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Autonivelanta pentru sapa de egalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ady292

ady292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.08.2005
Renovez apartamentul, am scos parchetul masiv si ce se afla sub el si am ramas cu un gol de vreo 9 cm pe care l-am acoperit cu polistiren extrudat 3 cm + plasa armare + sapa 6 cm. Este nevoie sa torn si o sapa autonivelanta subtire peste sapa de egalizare? Sapa de egalizare a fost trasa cu dreptatul, este destul de dreapta dar mai sunt unele mici denivelari/santuri/gropite pe alocuri. Ca finisaj va veni un parchet laminat de 8cm. Ar ajuta la ceva o autonivelanta (de ex. sa nu scartaie parchetul) sau pot pune fara probleme parchetul direct peste sapa de egalizare?

Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In apartament de bloc ? Sper ca esti vecinul de la parter !

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eu zic ca merita sa pui autonivelanta, daca nu te deranjeaza pretul. Imi vine greu sa cred ca nu va scirtii parchetul, indiferent cit de bine au nivelat baietii sapa. Si totusi cred ca mare greseala ai facut sa schimbi parchetul masiv.
Parchetul laminat de 8 e foarte slab. Recomand macar 10. Si recomand cu caöldura cel cu canturile tesite.

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Ady, un meserias te poate lamuri mai mult decat noi pe forum ! ...
intamplator yo am lucrat in finisaje de case ! ...
sfatul meu este sa maturi bine solul si sa pui linistit parchetul !
bineinteles pe stratul izolant de polietilena "cu bilute" ! :)
bafta

Edited by realduc, 08 October 2017 - 00:07.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai scos parchet masiv si pui parchet carton ? Ce-ai facut cu cel vechi ? L-ai vandut ?

La 9cm era momentul perfect pentru incalzire in pardoseala, desi am mari indoieli ca au fost 9 cm, mai bine zis maxim 5.

Edited by keta, 08 October 2017 - 00:50.


#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pentru parchetul masiv sunt mașini de șlefuit care-l scoate ca nou, acum este prea târziu sa afli asta.
Sapa cu armatura era bine sa fie finisata la perfecție, acum sa torni sapa autonivelanta costa bani grei.
Trebuia sa faci un topic înainte sa te apuci de lucru.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 keta, on 08 octombrie 2017 - 00:44, said:

Ai scos parchet masiv si pui parchet carton ? Ce-ai facut cu cel vechi ? L-ai vandut ?

La 9cm era momentul perfect pentru incalzire in pardoseala, desi am mari indoieli ca au fost 9 cm, mai bine zis maxim 5.

    Daca te uiti cu  agentie, omu nu face deosebirea intre milimetri si centimetri.
     O sa puna laminat de 8cm !!LOL

#8
ady292

ady292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.08.2005
@keta: Nu am niciun regret ca am scos parchetul masiv, placile de rumegus de sub el erau macinate si miroseau a mucegai. Iar golul ramas chiar a fost de 9cm, in unele camere a fost chiar de 12cm.
@cspot: Carcotasi putem fi cu totii, toata lumea si-a dat seama ca ma refeream la parchet de 8mm.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si daca chiar a fost 9-12 cm de ce nu ai mers pe incalzire in pardoseala. Multi cred ca si-ar dori sa dea un astfel de noroc peste ei. Incalzire in pardoseala la bloc fara chai sa faci demolari masive ar fi fost ideal

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 keta, on 08 octombrie 2017 - 11:00, said:

Si daca chiar a fost 9-12 cm de ce nu ai mers pe incalzire in pardoseala.

incalzire prin pardoseala , daca omul e racordat la sistemul de incalzire centralizata,  e mai greu ...

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
E greu de repartizat cheltuiala, atata tot.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 keta, on 08 octombrie 2017 - 11:00, said:

Si daca chiar a fost 9-12 cm de ce nu ai mers pe incalzire in pardoseala. Multi cred ca si-ar dori sa dea un astfel de noroc peste ei. Incalzire in pardoseala la bloc fara chai sa faci demolari masive ar fi fost ideal

    Cum faci incalzire in pardoseala in 9cm ?
     Trebuie un strat gros de isolator pentru ca nu vrei sa incalzesti vecinude dedesupt.
     Peste izolatie vin tevile peste care se toarna shapa de cal putin 5-6 cm.
     Peste shapa pui parchet.
     Una peste alta, nu ai cum sa te incadrezi in 9-12 cm decat daca vrei sa faci treaba de mantuiala.
     Deci, treaba de mantuiala la costuri ridicate.

 ady292, on 08 octombrie 2017 - 10:05, said:

@keta: Nu am niciun regret ca am scos parchetul masiv, placile de rumegus de sub el erau macinate si miroseau a mucegai. Iar golul ramas chiar a fost de 9cm, in unele camere a fost chiar de 12cm.
@cspot: Carcotasi putem fi cu totii, toata lumea si-a dat seama ca ma refeream la parchet de 8mm.

     Raspunsul corect este:
     Nu e nevoie sa torni autonivelanta decat daca ai portiuni ale shapei foarte denivelate sau diferente prea mari de nivel.
     Oricum nu pui parchetul direct pe shapa.

#13
ady292

ady292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.08.2005
Mulțumesc pentru păreri. Legat de stratul de sub parchetul de 8mm, sa merg pe un polistiren expandat de 3mm sau mai bine 5-6mm? Mai am o camera care este putin mai jos decât celelalte cu vreo 2cm (sapa de egalizare calculata greșit). As putea sa iau un polistiren de 1cm sa pun sub parchet ca sa fie parchetul nițel mai sus?

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Ca sa inalti pune OSB.

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013

 cspot, on 08 octombrie 2017 - 14:06, said:

Cum faci incalzire in pardoseala in 9cm ?
Trebuie un strat gros de isolator pentru ca nu vrei sa incalzesti vecinude dedesupt.
Peste izolatie vin tevile peste care se toarna shapa de cal putin 5-6 cm.
Peste shapa pui parchet.
Una peste alta, nu ai cum sa te incadrezi in 9-12 cm decat daca vrei sa faci treaba de mantuiala.
Deci, treaba de mantuiala la costuri ridicate.



Raspunsul corect este:
Nu e nevoie sa torni autonivelanta decat daca ai portiuni ale shapei foarte denivelate sau diferente prea mari de nivel.
Oricum nu pui parchetul direct pe shapa.
Ce e aia SHAPA ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate