Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Salvare inainte de restart

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Salut. Am un pc cu problema  bluescreen la care am incercat orice metoda posibila de pe internet si nu a mers nimic. Cum as putea sa fac , ca atunci cand pc-ul face un restart dupa blue screen sa reiau activitatile pe care le faceam inainte, adica sa se salveze totul si sa-mi reiau treburile pe windows 7? E posibil?

#2
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Ce cod de eroare?

#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Erau diferite de fiecare data

#4
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Legate de? Hard, procesor, RAM?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 exydos, on 07 octombrie 2017 - 21:51, said:

Salut. Am un pc cu problema  bluescreen la care am incercat orice metoda posibila de pe internet si nu a mers nimic. Cum as putea sa fac , ca atunci cand pc-ul face un restart dupa blue screen sa reiau activitatile pe care le faceam inainte, adica sa se salveze totul si sa-mi reiau treburile pe windows 7? E posibil?

Blue screen e un simptom specific pentru orice fel de problema legata de Windows...  Se rezolva prin reinstalare pe curat (cu formatare). Trebuie controlate si temperaturile de la procesor, pasta, ventilatorul sa fie asezat cum trebuie, etc.  Alte solutii, cand calculatorul se restarteaza singur, cand vrea muschii lui, nu prea sunt, din pacate.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asta este o chestie buna... inseamna ca trebuie sa stai activ sa te implici sa gasesti o rezolvare a problemei. Cu cat te straduiesti mai mult , vei invata mai mult.

Acel blue screen nu apare din senin , ca asa vrea muschii lui.... ceva la tine in acea configuratie da rateuri.... incearca ceva pe partea de hardware, respectiv o curatare  a PC-ului, schimbare pasta la procesor, curatare, desprafuire sursa, etc....

Cum nu ai precizat date despre computer, am presupus in sfaturi....

Edited by keta, 07 October 2017 - 22:42.


#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011
Trebuie verificate pe rand hard, ram si placa de baza( pentru blue screen ). Restartul poate fi de la temperaturi mari la procesor, la chipset, ram incompatibil. In rest nu stim nimic despre configuratia PC-ului, daca ai ventilatoare la carcasa, cum tii panoul lateral ( scos afara sau fixat ), nici macar nu stim daca ai pusa pasta la procesor sau daca-i fixat bine coolerul.

 keta, on 07 octombrie 2017 - 22:36, said:

Acel blue screen nu apare din senin
De obicei e hardu sau placa de baza.

 exydos, on 07 octombrie 2017 - 21:51, said:

Salut. Am un pc cu problema  bluescreen la care am incercat orice metoda posibila de pe internet si nu a mers nimic.
Totusi, n-ai incercat sa faci o reinstalare si pe un alt hard ?

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in majoritatea cazurilor este vina HDD-ului ! ...
cere unui amic imprumut unul si-o sa vezi ca trebe sa-ti cumperi hard ! :)
bafta!

Edited by realduc, 07 October 2017 - 23:37.


#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 rosix, on 07 octombrie 2017 - 22:04, said:

Blue screen e un simptom specific pentru orice fel de problema legata de Windows...  Se rezolva prin reinstalare pe curat (cu formatare).
NOPE.
De foarte multe ori, blue screen poate sa fie cauzat de o defectiune hardware.
Deci poti sa instalezi windows de 187 de ori, tot degeaba.

@exydos > "orice" metoda este apa de ploaie.
Trebuia sa spui exact ce metode ai incercat.
"Coduri de eroare diferite" - asta poate sa fie ceva nasol.
Dar trebuia sa pui aici citeva coduri.
Iti recomand sa incepi testarea, cu UBCD sau orice altceva vrei tu, memorie, hard, procesor, cel putin 30-45 minute fiecare.
Apoi din windows, placa video, FurMark si altele, plus supraveghere temperatura.

Cit despre reluat lucrul, care ar fi de fapt intrebarea ta, nu prea se poate asa ceva.
Poate vreunul din aceste programe, daca se poate automatiza + cuplat cu Task Scheduler, sa salveze automat la fiecare 1-5-10.. minute:
https://cachemywork.codeplex.com/
http://bmproductions...org/smartclose/

Oricxum, eu iti recomand sa rezolvi blue screen, poate sa indice o problema nasoala sau poate sa duca la pierdere de date.

#10
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu e vb de OS acum stau pe dual  ubuntu si win7. Asta e pcu meu curatel.
https://ibb.co/dx0gbG


A venit de la reparatie pcu si i s au schimbat componente dar inainte tot avea aceasta problema dar mult mai des dadea reboot-uri. Am incercat toate solutiile posibile din pc  toate tutorialele pe yt, google ,  am luat fisieru cu problema memorat in c si l am dat la niste persoane pe reddit si degeaba. Nu m am bagat inauntru ca nu ma pricep dar accept orice fel de recomandari. Sa schimb hd cu un coleg o sa incerc maine.

Specificatii : https://m.imgur.com/a/0zUhK

Edited by exydos, 10 October 2017 - 17:48.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pe Ubuntu nu-ti apar probleme, blocari, resetari, erori ?
Daca pe Ubuntu nu face figuri, atunci da, poate sa fie de la Windows.
Ce piese au schimbat la service si de ce ?
Dar spui ca aveai si inainte erori, si acum.
Deci..... ceva este clar nasol.
Mai ales avind in vedere ca service nu te-a ajutat sa rezolvi problema complet.
Iti recoamnd sa schimbi service sau sa apelezi la cineva care se pricepe.
Macar pentru niste teste, cum ziceam mai sus.

#12
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
A schimbat placa video , motherboard , hdd cu altele sh.Pe Ubuntu am zis ce probleme : sau se restarteaza sau nu mai reactioneaza pcu la comenzi , adica sta cu ecranu aprins acolo unde ai ramas  si nu poti face nimic decat sa apesi buton de restart.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce piese au schimbat la service si de ce ?
Deci e cam clar, ori una din piesele ramase inca are probleme, ori factori externi (prize defecte etc., dar slabe sanse).
Teste / alt service / cineva care se pricepe.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai este destul de clar de-aici ca problema nu e de software - Windfwos 7 nu are treaba cu problema ta.

Se muta pe Depanare sistem - HARDWARE !

Recomand un test - https://forum.softpe...9717-memtest86/

#15
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Daca blocarile sunt aleatorii si au loc chiar si atunci cand nu faci nimic la pc (e in idle), vinovat poate fi chiar si procesorul. Daca ai de unde sa imprumuti un procesor compatibil cu placa ta de baza ... n-ar strica sa faci un test. Eventual apeleaza la service-ul care ti-a schimbat gpu si mb, sa-ti imprumute un cpu pentru test, poate reusesti sa returnezi componentele schimbate degeaba dupa ce afli ca alta a fost buba si nu acele componente. E bine ca intai sa testezi fiecare componenta si abia apoi sa treci la achizitionare, asa am patit si eu cu un pc cu cpu bulit (nou!), am schimbat tot in el, pana m-am saturat si l-am dat cuiva care a zis ca nu-l deranjeaza daca se blocheaza aleator, ca poate da restart, ca dupa vreo 2-3 ani sa aflu ca i-a murit procesorul de tot si dupa ce l-a schimbat n-a mai avut probleme (si eu schimbasem placa de baza in garantie; sursa care nu era pocnitoare; memorii; gpu) pana sa i-l dau lui, preferand sa cumpar alte componente decat sa stau fara pc. Mare ghinion cu cpu problematic, care totusi functioneaza in parametrii normali, pana cand "il apuca" si ingheata, e ultima componenta pe care o suspectezi, te gandesti ca doar daca e foarte solicitat sau faci overclock ar putea fi cpu-ul vinovat si suspectezi orice alta componenta.
De salvat... singura optiune e sa salvezi in programul in care lucrezi (ctrl+s/f5 sau alte combinatii, daca acel program permite) cat de des posibil. Sau selectezi backup la intervale mici, dar cred ca ar fi deranjant sa inceapa pc-ul sa faca backup din 10 in 10 minute.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ultimul de luat in calcul este procesorul. De multe ori cand banuiesti procesorul e doar placa de baza cu probleme.

#17
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Deci am imprumutat alt hard disk si tot se stinge si apare blue screen si se restarteaza. Ce alta componenta mai schimb?

@1nqiu , problema e ca restarturile apar absolut aleatoriu, chiar cand lucrez la pc , sau cand nu stau la el si m-am dus sa mananc.

La service stiu ca s a schimbat placa video, motherboardul si cred si hard disk cu alte componente folosite...ca cica era prea scump sa le puna noi...

Edited by exydos, 16 October 2017 - 17:34.


#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 exydos, on 16 octombrie 2017 - 17:33, said:

Deci am imprumutat alt hard disk si tot se stinge si apare blue screen si se restarteaza. Ce alta componenta mai schimb?

La service stiu ca s a schimbat placa video, motherboardul si cred si hard disk cu alte componente folosite...ca cica era prea scump sa le puna noi...
Inseamna ca ori ti-au dat aia o placa de baza defecta ori memoriile tale ram sunt fitoase. Ca nu exista alta explicatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate