Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Salvare inainte de restart

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am testat ramu cu MemTest86 si nici o problema n are... Pcu in general poate sa se restarteze de 3 ori pe zi si in alta zi deloc...

#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cit timp ai lasat testul ?
Testeaza mai departe, din software procesor, placa video si hard disk.
Teste complete si/sau cel putin 30 de minute.
Apoi, prin inlocuire, sursa, eventual placa de baza (macar uita-te sa nu aiba condensatori umflati).

Nu este absolut deloc normal s afaca restart asa, 99,99999% este ceva defect.
Presupun ca si dupa o reinstalare de Windows face la fel.
Imediat sau poate dupa ce bagi ceva drivere sau programe ?

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca trece testele de Memtest - asa cum am recomandat eu sa se faca, Hardul a fost schimbat, placa video la fel, placa de baza la fel... problema exista si in linux...
Nu mai ramane decat o singura componenta din ce vad - SURSA.

#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mdeah, uitasem toata istoria.

#23
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View Postexydos, on 16 octombrie 2017 - 17:33, said:

@1nqiu , problema e ca restarturile apar absolut aleatoriu, chiar cand lucrez la pc , sau cand nu stau la el si m-am dus sa mananc.
Exact simptomele astea le-am avut si eu. Pc-ul mergea foarte bine, pana ingheta (aleatoriu, se putea intampla si sa inghete de 2-3 ori pe zi, sau sa nu inghete deloc, nu aveam motiv sa banuiesc o anume componenta, ba chiar toate erau noi).

View Posteiffel, on 12 octombrie 2017 - 09:22, said:

Ultimul de luat in calcul este procesorul. De multe ori cand banuiesti procesorul e doar placa de baza cu probleme.
Asa am gandit si eu, de aia prima data am schimbat placa de baza, punand accent si pe faptul ca era matx si probabil au fost folosite componente mai ieftine, am schimbat-o cu una atx si am adaugat placa video. Ca mai apoi sa ma gandesc ca o fi sursa (400W reali), desi tensiunile in diverse softuri (Aida, Speccy) erau ok si am schimbat-o cu 500W. Au urmat ramii - in loc de 2gb cati erau, am pus alt kit de 4gb, fara sa-i mai folosesc pe aia vechi. Si iaca asa am schimbat totul din cauza unui amarat de procesor. De asta si spun ca e mare ghinion sa ai un procesor cu probleme... nu te gandesti ca ar fi acolo buba pana nu testezi/schimbi tot pc-ul.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Si parca vad ca procesorul era bun... dar placa de baza avea o problema cu el.
Am patit si eu ceva similar, am testat/schimbat totul in final am zis sa testez si cu alt procesor. N-am gasit exact acelasi model care il aveam dar am zis ca nu conteza, il pun de proba. Si a mers fara probleme. Asa ca am schimbat procesorul cu altul nou, in garantie. L-am pus si... exact aceleasi probleme.
In final am pus procesorul care mergea pe palca aia si mi-am luat alta palca ptr procesorul nou. Merg si in ziua de azi ambele.

#25
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Problema sigur a fost la cpu, erau slabe sanse sa fi facut figuri cu 2 placi de baza diferite inclusiv si ca model (alta versiune de bios etc), dar sa fi fost placile de baza vinovate. Kitul (cpu + mb atx + gpu + 2gb ram) a ajuns la cineva ce foloseste pc-ul doar pentru navigare si a spus ca nu-l deranjeaza daca se blocheaza din cand in cand, dar procesorul a murit de tot dupa cativa ani (~3-4). Pc-ul functioneaza si acum cu alt procesor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate