Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inceput NOU

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Drequsorul

Drequsorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2017
Salut,
Am 25 de ani si de cand ma stiu mi-a placut sa ma joc cu calculatoarele, tot timpul am dorit sa invat programare ,dar din pacate nu am reusit sa ma axez pe acest drum pana acum. Acum am posibilitatea sa aloc un timp bun(4-5 ore pe zi) pentru a invata, dar nu am posibilitatea de a merge la o facultate, as dori sa incep de acasa si poate odata o sa am posibilitatea si pentru facultate.

Nu am facut niciodata nimic pe partea de programare, nici la liceu, de aceea imi este foarte greu ca nu stiu de unde sa incep si aici v-as ruga daca imi puteti da sfaturi de unde si cu ce sa incep. Dorinta este una mare si as avea nevoie de ajutorul vostru pana ajung sa inteleg o mare parte si sa stiu singur care sa imi fie urmatoare miscare.

Multumesc

#2
error-macro

error-macro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 23.09.2017
sunt cursuri de C++ in Bucuresti

#3
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

View PostDrequsorul, on 07 octombrie 2017 - 02:18, said:

dar nu am posibilitatea de a merge la o facultate, as dori sa incep de acasa si poate odata o sa am posibilitatea si pentru facultate.

Ce viitor stralucit o sa ai. Daca-ti place acel domeniu poti sa dai la facultate deoarece sunt posturi de la buget

Edited by iulian160380, 07 October 2017 - 07:00.


#4
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostDrequsorul, on 07 octombrie 2017 - 02:18, said:

Salut,
Am 25 de ani si de cand ma stiu mi-a placut sa ma joc cu calculatoarele
Poate ai vrut sa te joci pe calculator.

Quote

, tot timpul am dorit sa invat programare ,dar din pacate nu am reusit sa ma axez pe acest drum pana acum
De obicei cand doresti cu adevarat ceva atunci il faci, daca doresti asa din plictiseala s-ar putea sa ai un inceput de depresie

Quote

. Acum am posibilitatea sa aloc un timp bun(4-5 ore pe zi) pentru a invata, dar nu am posibilitatea de a merge la o facultate, as dori sa incep de acasa si poate odata o sa am posibilitatea si pentru facultate.
Nici acum cand zici ca te-ai "hotarat" de fapt nu stii ce vrei.Vrei programare ca o profesie, ca un hobby sa treaca timpul mai usor ? Sau cum ?

Quote

Nu am facut niciodata nimic pe partea de programare, nici la liceu, de aceea imi este foarte greu ca nu stiu de unde sa incep si aici v-as ruga daca imi puteti da sfaturi de unde si cu ce sa incep. Dorinta este una mare si as avea nevoie de ajutorul vostru pana ajung sa inteleg o mare parte si sa stiu singur care sa imi fie urmatoare miscare.
Multumesc
Indiferent cu ce ai vrea sa incepi sa stii ca in programare este 90 % munca, 10 % inspiratie. Iar programarea este una din discipline auto-didacte.
De asemeni  programare presupune ca atunci cand intalnesti probleme sa le rezolvi singur fara a  intreba pe altii.
Adica singur sa cauti raspunsuri la problemele pe care le intalnesti,
Asta insemana ca daca vrei sa faci un algoritm ca sa rezolvi o problema , nu trebuie sa apelezi la ajutor, ci sa incerci singur sa rezolvi problema respectiva.

Iti recomand sa te apuci cu algoritmica , si anume Tudor Sorin- Manualele de informatica , clasele 9-12.Daca inveti materia de acolo si rezolvi problemle de programare
de acolo fara ajutor constant, poate sa ai candva o cariera in programare.

Edited by javaEEDevOps, 07 October 2017 - 07:55.


#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Am vazut ieri la stiri despre: platforma online care invata elevii programare gratuit
https://wellcode.ro/

Edited by costeld69, 07 October 2017 - 08:10.


#6
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postcosteld69, on 07 octombrie 2017 - 08:08, said:

ala e un start-up pt care au luat bani europeni si trebuie sa-i justifice cumva.

Quote

2 studenți și doi elevi cu internship-uri internaționale
ok, internshipuri internationale. Pe vremea se chema java,lang.NulpointerException extends RunTimeException.
Te-ai prins ? Internshipuri... hehe
internationale ....hehe
Cica te invata calitate pe gratis.
Oamenii care spun ca ofera calitatea gratis , fie habar n-au ce insemna calitatea fie incearca sa te prosteasca pe fata

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu ai neaparat nevoie de facultate.
Doar de invatat, cunostinte solide, nitel noroc, munca intensa s.a.m.d., ai inteles ideea.
Poti sa lucrezi freelancer sau angajat.
Poate ai si alte talente (artistice, de exemplu) care pot fi puse in practica cu ajutorul calculatorului, nu neaparat programare.
Posibilitati.... sint destule.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDrequsorul, on 07 octombrie 2017 - 02:18, said:

de aceea imi este foarte greu ca nu stiu de unde sa incep si aici v-as ruga daca imi puteti da sfaturi de unde si cu ce sa incep
Esti major acum, poti judeca si tu niste lucruri de baza cand vrei sa afli ceva. Asa ca ia pune-ti cateva intrebari si raspunde. Nu conteaza ca-s gresite raspunsurile, important e sa faci acest exercitiu (in toata viata profesionala te vei lovi de asta). Si vino aici cu ele. Adica sa vedem ca ai facut tu primul pas, nu doar ai venit cu mâna-ntinsă. Pentru ca dorinta ta trebuie sa fie mai mare ca a noastra. Iar in povestea ta ai Google, alte topice pe aici cu aceleasi intrebari, documentatie la tot pasul etc. Ai front de lucru pana la primul hop iar cand te-ai blocat intreaba aici punctual.

Edited by neagu_laurentiu, 07 October 2017 - 08:50.


#9
Drequsorul

Drequsorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2017

View Posterror-macro, on 07 octombrie 2017 - 05:29, said:

sunt cursuri de C++ in Bucuresti
nu sunt in tara
multumesc

View PostjavaEEDevOps, on 07 octombrie 2017 - 07:52, said:

Poate ai vrut sa te joci pe calculator.

De obicei cand doresti cu adevarat ceva atunci il faci, daca doresti asa din plictiseala s-ar putea sa ai un inceput de depresie

Nici acum cand zici ca te-ai "hotarat" de fapt nu stii ce vrei.Vrei programare ca o profesie, ca un hobby sa treaca timpul mai usor ? Sau cum ?


Indiferent cu ce ai vrea sa incepi sa stii ca in programare este 90 % munca, 10 % inspiratie. Iar programarea este una din discipline auto-didacte.
De asemeni  programare presupune ca atunci cand intalnesti probleme sa le rezolvi singur fara a  intreba pe altii.
Adica singur sa cauti raspunsuri la problemele pe care le intalnesti,
Asta insemana ca daca vrei sa faci un algoritm ca sa rezolvi o problema , nu trebuie sa apelezi la ajutor, ci sa incerci singur sa rezolvi problema respectiva.

Iti recomand sa te apuci cu algoritmica , si anume Tudor Sorin- Manualele de informatica , clasele 9-12.Daca inveti materia de acolo si rezolvi problemle de programare
de acolo fara ajutor constant, poate sa ai candva o cariera in programare.

un mesaj dur dar imi place...

Am facut calcule si sa stii ca de acolo trebuie sa incep , cu manuale din liceu si credema ca am sa o rezolv fiecare algorim singur.
Ambitia e mult prea mare ca sa renut, si sunt constient ca o sa ma lovest de mute ziduri mari, dar sunt constient ca fiecare zdi are o scara pe care sa il urc.

Multumesc pentru ajutor

Multumesc tuturor, poate o sa revin cu alte cuvinte pe aici , dar cand o sa revin o pregatit de a da ideei si sfaturi.

#10
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017
Mai bine sa inveti sa cazi de pe acum si sa inveti cum sa te ridici decat mai tarziu cand problemele in programare vor incepe sa arunce in tine cu caramizi

Edited by MarianG, 07 October 2017 - 20:17.
quote inutil


#11
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Toata lumea vrea sa invete programare fara facultate.

Partea tehnica e doar jumatate din poveste. Daca nu esti inzestrat de la natura cu vointa si auto-disciplina, degeaba incerci de unul singur. O facultate in domeniu te scutura bine, te da cu capul de pereti, te chinuie si te disiplineaza in aia 3 ani. In plus, ai parte de o comunitate cu care comunici, inveti sa adopti mentalitatea de dezvoltator software.

Tot ce pot spune e, daca esti serios in demersul tau, poate o sa reusesti. Eu iti urez succes.

#12
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostjavaEEDevOps, on 09 octombrie 2017 - 14:58, said:

La noi e perioada asta cum era la americani  perioada in care toate  companiile si-au facut  un departament de jocuri, sa faca jocuri pe consola ca sa ia parte din market-share de gaming.
Dar o sa treaca perioada asta, si vom reveni ca in anii 90.
Este  cerere pentru mana de lucru e ieftina in IT din RO,  dar cam peste tot in UE sunt locuri disponibile in acest domeniu unul  din care se poate trai decent; ia in considerare ca ne indreptam si spre o era complet digitala si automatizata deci nu cred ca vor disparea curand firmele de la noi, poate totusi vom trece de la cantitate la calitate ceea ce e cu totul altceva, raman cei buni pe piata.

Daca esti prin Paris sau Lyon  poti incerca lecole 42, cuoscuta ca Academy Plus in Cluj si Bucuresti, recomand pentru incepatori pentru ca iti ofera sansa sa inveti in echipa cu colegi care lucreaza la aceleasi proiecte dar sa vezi si cam ce inseamna programarea, proiectele avand timp limita mediul fiind apropiat de un mediu de lucru corporate. Din pacate de acum tocmai in vara se mai fac selectii pentru un nou curs.
Daca esti curios cauta piscine 42 si vezi exercitiile de la preselectia de 1 luna, sunt exercitiile in format pdf pe git, exercitii ce trebuiesc terminate cam intro zi; nu te gandi ca nu ai suportul teoretic pt ca nici la scoala 42 nu dau tot, un 30% pt inceput  iar restul trebuie sa cauti tu.
Singur, fara o vointa puternica si foarte autodidacat nu stiu daca tine o luna, poate 2 entuziasmu, pentru ca atunci cand incepi sa dai de greu atunci vezi cat de mult iti place programrea.

Edited by Zyx, 11 October 2017 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate