Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

alegere facultate (constructii sau informatica)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar spune si pe ce criterii s-au facut acele evaluari.

#20
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 10 octombrie 2017 - 09:54, said:

Dar spune si pe ce criterii s-au facut acele evaluari.
Le-am gasit pe saitul Universitatii din Bucuresti, fac de Matematica si informatica. Presupun ca ministerul Invatamantului a avut acum 6 ani niste standarte UE, asemanatoare celor pe baza carora se alcatuiesc topurile mondiale; posibl comisiile de acreditare pt D si E. Datele sunt oricum depasite si nu cred ca e bine sa se dea numele facultatilor. Sunt convins ca au avut loc multe transormari in bine. In top nu au intrat facultatile de automatica (politehnica) sau cibernetica (ASE).

Edited by RomeoM, 10 October 2017 - 10:14.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Erau criterii de evaluare a profesorilor dupa nu stiu cate lucrari stiintifice au publicat si tot felul de evaluari academice. Ori asta nu incanta poporul prea mult si nici nu reflecta o calitate a cursurilor din perspectiva generala. Ca respectivele universitati atrag elevi buni, e adevarat, in raport cu altele din categoria E.

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2017 - 10:19.


#22
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 10 octombrie 2017 - 10:18, said:

Ca respectivele universitati atrag elevi buni, e adevarat, in raport cu altele din categoria E.
Exista insa si elevi care au in orasul lor Facultati de informatrica de categorie B si prefera sa vina la camin la Bucuresti; fara sa stie de aceasta clasificare. Indiscutabil ca exista multa subiectivitate in evaluari, dar e bine ca atunci cand ai de ales intre doua facultati la care platesti, sa ai si un criteriu cat de cat, pe baza caruia sa stii pe ce dai banii. Pe de alta parte, daca cei de la facultatile de tip E nu ar gasi de lucru, facultatile s-ar desfinta. Daca oamenii aceia se impun in programare in zona privata, nu putem decat sa ne bucuram.

Edited by RomeoM, 10 October 2017 - 11:17.


#23
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postqew, on 09 octombrie 2017 - 18:37, said:

Ce aberatii de subiecte. Is complicate complet inutil. Efectiv ma plictisesc subiectele si problemele propuse acolo si liniile de cod puse acolo. Efectiv m-a pierdut modul in care e scris enuntul si tot. E neatractiv. Norocul meu ca nu mi-au dat firmele test cu subiecte de genu.

Nu am dorit sa ter descurajez, ci sa te pun pe o directie realista.
Daca esti tenace, poti deveni un programator profesionist, numai ca trebuie sa mergi pe cale pe care ti se potriveste.
In general in programarea reala algoritmica nu are o pondere importanta. Dupa cum ai constat si tu cu subiectele date de firme. Numai ca pt departajarea candidatilor la admitere, prin prbleme un pic mai complexe de algoritmica, se face o diferentiere mai clara intre candidatii cu potential intelectual mai ridicat. La automatica bucuresti au fost ani in care media de admitere a fost de 9.40. Este foarte frusttrant sa pierzi admiterea pt ca ai gresit la un calcul marunt, neesential. La Universitate media ultimului admis la buget s-a situat in jurul lui 7.50.
Sa pierzi admiterea cu 7.48 inseamna ca DEPARTAJAREA NU S-A FACUT PE BAZA UNUI DETALIU NESEMNIFICATIV; INSEAMNA CA EXISTA DIFERENTE SUBSTANTIALE DE CAPACITATE DE MUNCA, DE ASIMILARE, DE NIVEL IQ INTRE CEL CU 7.48 SI CEI CU PESTE 8.50; anul asta au fost vreo 70.

PS: Dl dani.user il gasesti in sectiunea java din softpedia. Presupun ca e profesionist in zona programarii comerciale, pe java. Dupa reactiile dansului, poti fi bun profesionist si fara sa execelezi in algoritmica, sau in standartele impuse de admiterea la universitate. Aici invatamantul particular acreditat iti e util (fie el si de clasa E), pt ca nu te blocheaza in niste standarte mai ridicate.Inveti un minim de cunostinte, unde iti vine mai greu, iar dupa absolvire cerintele economiei de piata iti vor oferi locul de munca corespunzator.
Anul asta, la restanta de algoritmina ( arbori si grafuri, anul I, la Universitatea Bucuresti), s-au prezentat studenti, care au umplut un amfiteatru (posibil sa fi fost unii din anul al II lea care venau a 5 a oara). Dupa ce au vazut subiectele, cam jumatate au dat foile goale si au plecat acasa; (nu bag mana in foc pt procent, pt ca persoana care mi-a spus era foarte suparata si cu predispozitii spre exagerari). Dupa ce pregatisera toata vara restanta. Probabil ca daca dl dani.user fi dat foaia goala, ar fi explodat de suparare si ar ar fi pus de o manifestatie in Piata Victoriei pt demiterea Biroul de conducere al Consiliului Facultatii de Matematica si Informatica, pt ca le cere studentilor sa invete lucruri inutile si foarte grele.
Insa Biroul de conducere al Consiliului Facultatii de Matematica si Informatica are argumentele lui, diferite de cele care gandesc pur pragmatic comercial.

PS: Aproape 25 % din studentii admisi in anul I la informatica, nu au promovat in anul al II lea. Aici nu intra cei din anul al II lea care au promovat si au una sau mai multe restante.

Edited by RomeoM, 11 October 2017 - 08:44.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRomeoM, on 11 octombrie 2017 - 08:19, said:

PS: Dl dani.user il gasesti in sectiunea java din softpedia. Presupun ca e profesionist in zona programarii comerciale, pe java.

Dl dani.user a scris pe aici mult mai multe rezolvari la probleme de algoritmica (inclusiv subiecte de admitere la facultati), decat cele 10-20 de postari adunate dealungul anilor pe aria Java.

#25
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postdani.user, on 11 octombrie 2017 - 18:53, said:

...
V-am admirat mult pe sectiunea java, niciodata nu v-am m-am indoit de competentele si de profesionalismul dvs in programare. Nemultumirea mea provine din faptul ca nu trebuie sa facem afirmatii avand complexe de superioritate fata de cadrele didactice universitare; profesorii de la unibuc  chiar fac o treaba buna si utila. Ca exista si rebuturi dintre studenti, "nu e vina facultatii", cum bine zicea dl neagu_laurentiu.

La unibuc mate au fost eliminati dupa anul I 50% din cei admisi la matematica si aproape 25% din cei de la informatica - adica cam 150-160,  marea majoritate de la taxa, ceea ce inseamna 3600 lei de persoana din cei fara modul pedagogic si vreo 4000 lei care faceau modul de pedagogie/psihologie pt a deveni profesori. Nescolarizandu-i in anii 2 si 3, facultatea pierde peste 1 milion lei anual.
Prin aceasta unibuc-mate-info demonstreaza ca a avea profesori de matematica si informatica in liceu/scoala generala la standarete de calitate este mai important decat 1 milion de lei anual. ( Prin comparatie presa a scris, despre liceu privat din Cluj, unde acum cativa ani nici un absovent nu a luat bacul ). Unibuc nu e un loc unde sa intrii cu 5, si absolvi cu tot grupul, indiferent de cat inveti, dupa care sa te aranjezu pe viata intr-un post caldut de profesor. Cadrele didactice trebuie apreciate macar pt acest efort, pt ca se straduiesc pt calitate; nu e normal sa le dam sfaturi, sa le criticam programa, cat de greu se descurca daca ii scoatem din materia pe care o predau, etc in conditiile in care nu exista padure fara uscaturi.

PS Un prieten al meu are sotia la Facultatea de biologie (univ-bucuresti): lector cu doctorat ( muncit pe merit) in plante. Acum 5 ani avea un salariu de 1700 lei...

Edited by RomeoM, 11 October 2017 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate