Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Impersonalism corean?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSelsin, on 05 octombrie 2017 - 19:47, said:

2. Mai întâi trebuie făcută o precizare - nu "Eul" (Sinele superior) trebuie trancens (așa cum scrii mai sus) ci eul (ego) sau sinele
inferior.
În anul 2000, David R. Hawkins a primit titlul de, “Tae Ryoung Sun Kak Tosa” (Învățator de Frunte al Căii Iluminării), în Seul, Coreea - aceasta ar fi una din calificările sale recunoscute (printre multe altele care țin de spiritualitate sau sunt în legătură strânsă cu spiritualitatea) pentru a putea vorbi despre "Eu" și "ego (eu)" biografia
Servus Selsin,

1. Ce societate i-a acordat titlul ... ...?
2. Pe ce bază ... ...  i-a fost acordat titlul?
3. În ce tratat despre iluminare  ... sunt descries calificările
... ...pe care trebuie să le ai pentru a primi "titlul de, “Tae Ryoung Sun Kak Tosa” (Învățator de Frunte al Căii Iluminării), în Seul, Coreea"?

Cei ce au cunoaștere transcendentală spun că oamenii spirituali ... ... nu primesc și nu dau titluri, numai  ...cei ce se asociază cu cei lumești ... umblă cu așa ceva.

cele bune
madhukar

#2
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Ce a scris ala acolo domle? Posted Image

Edited by iulian160380, 06 October 2017 - 13:51.


#3
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSelsin, on 05 octombrie 2017 - 19:47, said:

2. Mai întâi trebuie făcută o precizare - nu "Eul" (Sinele superior) trebuie trancens (aşa cum scrii mai sus) ci eul (ego) sau sinele
inferior.
Servus Selsin,

desigur am mai multe întrebări și nu știu dacă vom ajunge să le discutăm pe toate.

1. Pe ce experimente sau scrieri spirituale s-a bazat David R. Hawkins, când a afirmat că există un Eu Superior și un Eu Inferior?
2. Cine a dat initial aceste definiții a celor două tipuri de Eu și pe ce s-a bazat în enunțarea definițiilor?

Cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 06 October 2017 - 13:57.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da clar, lipsa titlurilor si a certificarilor legitimeaza indubitabil o doctrina.
Lipsa de logica a caii coreene nu poate fi tolerata la fel ca lipsa de logica a caii hinduse.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmadhukar, on 06 octombrie 2017 - 12:47, said:



Cei ce au cunoaștere transcendentală spun

Exact. Ce calificare au "cei ce au cunoastere" din fraza ta ? Ce criterii au indeplinit pentru ca tu sa le iei spusele de bune ? Ii cunosti personal pe toti acestia pe care ii citezi in grup ?

#6
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postoverseas, on 06 octombrie 2017 - 14:39, said:

Da clar, lipsa titlurilor si a certificarilor legitimeaza indubitabil o doctrina.
Servus overseas,

O doctrină nu se legitimează prin acordarea de titluri și certificate unor persoane.

O teorie este adevărată, în măsura în care ea a fost validată de un experiment, care la rândul său a fost confirmat de o serie de experimente similare.
Teoria este eventual publicată într-o lucrare în care sunt explicate bazele acesteia, cât și condițiile necesare pentru a realiza experimentul.
Autoritatea este dată de faptul că ești autorul teoriei publicate, care a fost dovedită experimental că este adevărată.
Cei care au fost studenți ai celui care a publicat teoria, și au făcut ei înșiși experimentul, sau sunt în stadii avansate de a duce experimentul la bun sfârșit, devin și ei autorități până la stadiul la care au ajuns.
În școlile spirituale nu se dau certificate, grade sau legitimări pentru diferitele stadii atinse;
Numai că dorind să facă o afacere din spiritualitate mulți au început să facă școli cu certificate, grade și legitimări, de fapt aceștia având foarte puțin de-a face cu spiritualitatea.

cele bune
anadi

#7
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postoverseas, on 06 octombrie 2017 - 14:39, said:

Lipsa de logica a caii coreene nu poate fi tolerata la fel ca lipsa de logica a caii hinduse.
Servus overseas,

ai putea să dai un exemplu de lipsă de logică al căii spirituale Bhakti-Yoga (cale „indusă“ nu există)?

PS: „cale indusă“ nu există.

cele bune
madhukar

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate