Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony Vaio SVT1312M1ES

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bastian_no1

bastian_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.11.2010
Salut,

Sora mea a cumparat un laptop Sony Vaio din Italia care a venit cu o partitie pt restaurare a Windows 8 dar pt ca a avut ceva probleme s-a dus in Romania la un servce si i-au instalat Windows 7 Ultimate.
Nu stiu cum au lucrat pt ca eu am vazut ca-i lipsesc cateva drivere si se misca prost in plus nu vrea sa booteze de fiecare data, ci de 3 ori din 10 fiind nevoita sa dea Ctrl Alt Del in caz contrar ramane cu liniuta - care clipeste.
Ce e mai grav e ca baietii i-au distrus acea partitie de recuperare si daca vreau sa-i restaurez Windows 8 da eroare.

Exista vreo sansa sa-i pot recupera acea partitie ca sa-i pot restaura Windows 8 ? Sau ma puteti ajuta sa-i instalez driverele care lipsesc ?
Am intrat la Sony Support si am gasit doar modelul SVT1312M1E !?

Din ce stiu eu acum licenta pt Windows e stocata in bios sau asa ceva pt ca as vrea sa-i pun alt Windows 8 si sa-l activez sau Windows 10 pt ca are upgrade oficial.
E un ultrbook destul de potent cu touchscreen si as vrea sa-l foloseasca la adevarata lui valoare.

Am postat si 2 poze care sper sa va fie de folos.
Va multumesc anticpat si astept sfaturile voastre.

Attached Files



#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Daca te descurci cu driver pack solution, este o rezolvare in problema driverelor.
Atentie, creatorii programului rusesc incearca sa iti instaleze si programe pe care nu le-ai selectat, trebuie dupa ce ti-ai instalat driverele sa dezinstalezi ce au bagat ei in plus, sa dezinstalezi si programul drp.
Eu am reusit de mai multe ori sa rezolv asa problema driverelor.

Edited by altuser09, 06 October 2017 - 04:57.


#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
1. Incerci sa recuperezi din uefi bios serial numberul de windows 8 (exista programe pt asa ceva). E important sa stii 100% ce versiune de Windows a avut, 8 sau 8.1
2. reinstalezi win 8 de pe un suport original (dvd) sau de pe o imagine originala. Mai mult ca sigur acel win 7 ultimate pus ulterior e o versiune piratata.

#4
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Pai din start, din pozele tale reiese ca ai partitiile pe hard disc aranjate aiurea, partitia aia nefolosita a fost cea cu imaginea de windows 8 preinstalata... apoi iti lipseste partitia de sistem de 100, 350 sau 500 MB in functie de versiunea de Windows 7/8/10... pe hard disc trebuia sa ai, in cazul tau o partitie de 100MB... apoi dupa ce instalezi Windows 7 iti trebuie ori sa iei driverele laptopului de pe site-ul producatorului ori sa folosesti utilitare care scaneaza si instaleaza driverele de genu driver pack manager da' cu el au mai fost situatii cand a instalat unele versiuni de drivere care nu mergeau corespunzator. La cum apare situatia driverelor lipsa din prima poza mai mult ca sigur n-ai instalat nici driverul video ..este pe standard driver... si de aia ti se misca greu laptopul...da-i pe "display adapter" (din prima poza) si ai sa vezi ca am dreptate

Edited by iulian160380, 06 October 2017 - 07:00.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbastian_no1, on 06 octombrie 2017 - 02:25, said:

Salut,

Sora mea a cumparat un laptop Sony Vaio din Italia care a venit cu o partitie pt restaurare a Windows 8 dar pt ca a avut ceva probleme s-a dus in Romania la un servce si i-au instalat Windows 7 Ultimate.
Nu stiu cum au lucrat pt ca eu am vazut ca-i lipsesc cateva drivere si se misca prost in plus nu vrea sa booteze de fiecare data, ci de 3 ori din 10 fiind nevoita sa dea Ctrl Alt Del in caz contrar ramane cu liniuta - care clipeste.
Ce e mai grav e ca baietii i-au distrus acea partitie de recuperare si daca vreau sa-i restaurez Windows 8 da eroare.

Salut.
Ma indoiesc ca la un service instalau alta versiune si editie de Windows decat cea pentru care exista licenta si, mai ales, fara sa efectueze un backup al partitiilor originale sau fara sa verifice daca producatorul ofera drivere pentru o versiune veche de Windows. Poate doar daca a mers la un "service de cartier" si a declarat ca nu mai vrea Windows 8.1 si a cerut in mod expres Windows 7...

View Postbastian_no1, on 06 octombrie 2017 - 02:25, said:

Exista vreo sansa sa-i pot recupera acea partitie ca sa-i pot restaura Windows 8 ? Sau ma puteti ajuta sa-i instalez driverele care lipsesc ?
Am intrat la Sony Support si am gasit doar modelul SVT1312M1E !?

Pentru aceasta poti apela la suport din partea producatorului/ la un service al producatorului. Sau poti sa ceri de la producator DVD-urile originale (in principiu te costa doar livrarea si pretul DVD-urilor). Au driverele incluse. Avantajul ar fi ca in acest fel nu mai depinzi de partitiile de recuperare, iar dezavantajul ca ar dura foarte mult efectuarea update-urilor.
Driverele originale probabil ca sunt cele care apar in pagina dedicata modelului SVT1312M1E (sunt valabile pentru mai multe submodele). Observ ca nu exista drivere si utilitare pentru Windows 7, ci pentru Windows 8/ 8.1 si Windows 10: https://www.sony.ro/...ries/svt1312m1e

View Postbastian_no1, on 06 octombrie 2017 - 02:25, said:

Din ce stiu eu acum licenta pt Windows e stocata in bios sau asa ceva pt ca as vrea sa-i pun alt Windows 8 si sa-l activez sau Windows 10 pt ca are upgrade oficial.
E un ultrbook destul de potent cu touchscreen si as vrea sa-l foloseasca la adevarata lui valoare.

Am postat si 2 poze care sper sa va fie de folos.
Va multumesc anticpat si astept sfaturile voastre.

Este suficient sa iti creezi un mediu de instalare pentru Windows 8.1 cu ajutorul tool-ului oferit de Microsoft (include deja o parte dintre update-uri). Detalii in primul post de la acest topic: https://forum.softpe...update-1-final/
Windows-ul ar trebui sa se activeze automat (fara sa introduci un serial), daca instalezi editia pentru care detii licenta.
Daca a efectuat upgrade la Windows 10 in perioada in care upgrade-ul era gratuit si Windows-ul s-a activat, atunci poate fi instalat Windows 10 direct, daca doreste Windows 10. De asemenea, nu trebuie introdus un numar serial (se da 'Skip' cand este ceruta cheia). Detalii in topicul https://forum.softpe...-de-windows-10/
Daca nu a efectuat upgrade-ul la timp, atunci ar mai exista o  "portita" ca sa obtina gratuit upgrade-ul la Windows 10: https://forum.softpe...-to-windows-10/

Voi muta topicul din aria "Windows 7" pe "Hardware" in subaria dedicata laptopurilor.

Edited by _-_, 06 October 2017 - 07:20.


#6
bastian_no1

bastian_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.11.2010

View Postaltuser09, on 06 octombrie 2017 - 04:56, said:

Daca te descurci cu driver pack solution, este o rezolvare in problema driverelor.
Atentie, creatorii programului rusesc incearca sa iti instaleze si programe pe care nu le-ai selectat, trebuie dupa ce ti-ai instalat driverele sa dezinstalezi ce au bagat ei in plus, sa dezinstalezi si programul drp.
Eu am reusit de mai multe ori sa rezolv asa problema driverelor.

O sa-l incerc, stiu ca am reusit cu iobit driver booster sa gasesc cateva drivere lipsa la un lapop hp. Mersi

View PostKlaudio, on 06 octombrie 2017 - 06:43, said:

1. Incerci sa recuperezi din uefi bios serial numberul de windows 8 (exista programe pt asa ceva). E important sa stii 100% ce versiune de Windows a avut, 8 sau 8.1
2. reinstalezi win 8 de pe un suport original (dvd) sau de pe o imagine originala. Mai mult ca sigur acel win 7 ultimate pus ulterior e o versiune piratata.

1 Nu mai stie ce versiune, vad ca are un sticker cu logoul Wndows 8, asta cred ca l-a avut.
2 Da era piratat.
Mersi pt feedback

View Postiulian160380, on 06 octombrie 2017 - 06:53, said:

Pai din start, din pozele tale reiese ca ai partitiile pe hard disc aranjate aiurea, partitia aia nefolosita a fost cea cu imaginea de windows 8 preinstalata... apoi iti lipseste partitia de sistem de 100, 350 sau 500 MB in functie de versiunea de Windows 7/8/10... pe hard disc trebuia sa ai, in cazul tau o partitie de 100MB... apoi dupa ce instalezi Windows 7 iti trebuie ori sa iei driverele laptopului de pe site-ul producatorului ori sa folosesti utilitare care scaneaza si instaleaza driverele de genu driver pack manager da' cu el au mai fost situatii cand a instalat unele versiuni de drivere care nu mergeau corespunzator. La cum apare situatia driverelor lipsa din prima poza mai mult ca sigur n-ai instalat nici driverul video ..este pe standard driver... si de aia ti se misca greu laptopul...da-i pe "display adapter" (din prima poza) si ai sa vezi ca am dreptate

Da e haos cu partitiile, vreau sa testez dp si iobt driver booster pe care-l am acum si vad ca face treaba buna.
Driverul video il am dn Windows Updates, e ok doar ca ultrabookul se misca mizerabil cu Windows 7 posibil sa fie si de la touchpad.
O sa incerc Windows 8.1 si 10 pt ca asa a fost gandit
Mersi pt sfaturi

#7
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Cauta driverele neinstalate folosind Hardware ID. Le instalezi apoi manual.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate