Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Smart Home - siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 YourFan, on 05 octombrie 2017 - 16:11, said:

De unde stiti cati bani are initiatorul? Poate e un fel de Bill Gates in miniatura. Deci boss, scoate banu' Posted Image
Ca sa fiu si eu OT: Bo$$, scot, dar pe ce?

#38
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 16:14, said:

Ca sa fiu si eu OT: Bo$$, scot, dar pe ce?
Pai aia, ca nu gasesti Posted Image

#39
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Digix, on 05 octombrie 2017 - 14:21, said:



Sari de la o extremă la alta. Tu personal ai da 2000 doar pe touch-screen pentru acasă? Nu Arduino, dar nici mii de euro. Sunt sigur că se găsește o soluție medie, care să funcționeze decent. Vezi SmartThings de exemplu.

Se oprește netul? Există net pe rețeaua de telefonie, care nu pică(mereu). Rămâi fără baterie la telefon? Nu ești Ă®n deșert, (deși chiar și acolo poți folosi un Ă®ncărcător solar, sau o baterie de rezervă), Ă®l bagi la Ă®ncărcat. Rămâi fără curent la sistem? Există UPS-uri. Dacă pică netul nu Ă®nseamnă că echipamentele nu mai pot comunica Ă®ntre ele și nu mai lucrează pentru oprirea gazului, alertarea firmei de pază prin rețeaua GSM, etc. Doar te anunță mai târziu când revine netul, sau instantaneu, prin SMS.
Sa-ti spun sincer... am facut totul cu arduino dar... am muncit la coduri de m-a luat dracu. Chiar am cerut ajutorul unor colegi de aici si de pe alte forumuri si inca mai am de lucru. Ca nici n-am atatia bani ca sa fac toate facilitatile. Am facut la cineva prin firma unde lucrez cu sistem profesional knx si mi-a spus in final ca a sarit de 250000 de euro pt un penthouse (adica duplex) dar... bine ca ala era patron de carciumi (vreo 4 prin Mamaia si una prin Constanta)
Deci: eu nu am obligat pe nimeni sa faca solutii profesionale, dar am oferit si solutie ieftina in schimb cu munca multa.

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 14:15, said:

Imi place f mult ce vad la Samsung SmartThings: https://www.smartthings.com/products


Ai fi surprins, dar cred ca e posibil :D
Numai ca lu Alexa tre sa-i vorbest in engleza .... sau cu analiza de semnatura (voce si limbaj) d-aia am zis ca nu e disponibil pt Romania. Acuma ... ce sa zic ... tot ce e posibil sa se fi facut un update si-n lb. romana. Vezi si tu ce poti face.

 Adm, on 05 octombrie 2017 - 10:18, said:

Aceste sisteme sunt la inceput si evolueaza in salturi mari, asta duce la doua probleme:
- preturi maricele
- aplicabilitate limitata
- suport ~ inexistent, dar mai ales disparitia suportului dupa o perioada scurta de timp.

Ce poti face azi ar fi:
- sa iti cablezi casa cu cel putin doua prize UTP/camera
- sa pui pe fiecare etaj un AP WIFI
- sa pui pe holuri/exterior camere
- sa faci un mini-datacenter, unde vor ajunge toate cablurile
@Adm: De ce crezi ca are aplicabilitate limitata? se poate face chiar orice (in afara de gatit si facut cafea. :)
Preturile ... intr-adevar sunt chiar foarte mari, nu maricele.
Suportul: de ce crezi ca e limitat? se poate oferi suport la orice ora dintre 8 - 16.
Cel putin noi asa facem. Intai service-ul fostolor clienti si dupa aia restul clientilor (asta in caz de defectiune) daca vrea ceva upgrade... atunci trebuie sa astepte ... vorba aia la rand ca la moara. :))

Edited by GeorgeTrisina, 05 October 2017 - 19:35.


#40
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ma refer nu la suport telefonic intre orele X-Y, ci ma refer la suportul de functionalitate.

Pana acum camerele IP puteau fi accesate prin IP, cu port FWD, acum e totul USOR, adica prin uPNP si serverele producatorului.
Orice produs are o durata medie de viata de X ani, dupa care se considera ca s-a amortizat si serverul se scoate din riza, nu mai apar componente noi, iar tu e trezesti cu o mirifica casa automatizata, ce te-a costat o avere, dar pe care nu o mai poti controla.

Ex clasic e deja termostatul Nest.
Merge f bine, dar daca serverul sighite, adio control de la distanta!

#41
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
250000 pt asa ceva? Acum cati ani? Ce facea? Pare rau dar cu Smart things nu cred ca dau mai mult de 2000 e pe ce vreau eu mai sus.
Pretul ala mi se pare grosolan si bataie de joc. Dar poate i-a facut ceva ce nu imi pot imagina...

#42
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
KNX este o solutie profesionala populara in europa de vest. In general e folosita la hoteluri si cei cu bani. Am si eu o cunostinta care si-a automatizat un casoi cu KNX, dar omul este milionar.

Eu am renuntat la knx, deoarece componentele sunt foarte foarte scumpe. O sa folosesc un protocol clasic de pub-sub si raspberry + arduino. Vezi preturile de pe https://www.eibmarkt.com

Edited by laffin, 05 October 2017 - 20:48.


#43
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 20:35, said:

Dar poate i-a facut ceva ce nu imi pot imagina...
Dacă sistemul îi satisfăcea soția când era plecat în delegație, poate că merita.

#44
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 laffin, on 05 octombrie 2017 - 20:47, said:

KNX este o solutie profesionala populara in europa de vest. In general e folosita la hoteluri si cei cu bani. Am si eu o cunostinta care si-a automatizat un casoi cu KNX, dar omul este milionar.

Eu am renuntat la knx, deoarece componentele sunt foarte foarte scumpe. O sa folosesc un protocol clasic de pub-sub si raspberry + arduino. Vezi preturile de pe https://www.eibmarkt.com
Dar ce poti pune intr-o casa de 250000? Ce poti automatiza? E 15000 priza?

#45
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010
parerea mea ca o solutie pe fir este cea mai buna.... costa mult, dar merita.... neaparat integrata cu sistemul de alarma sa poti face tot felul de scenarii... si solutiile wireless sunt de luat in calcul dar mai dau rateuri...mai da cate un rateu la  conexiunea cu cate un senzor, tre sa ai grija bateriilor...

#46
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 20:35, said:

250000 pt asa ceva? Acum cati ani? Ce facea? Pare rau dar cu Smart things nu cred ca dau mai mult de 2000 e pe ce vreau eu mai sus.
Pretul ala mi se pare grosolan si bataie de joc. Dar poate i-a facut ceva ce nu imi pot imagina...
Are 3 touch-panel de 15" si numai alea fac 26000, plus in tabloul de comanda inside control vreo 500 euro, IProuter inca 180, statie meteo, comanda lumini, jaluzele, dimmere vreo 8 buc a 400euro/buc, comanda usa securizata, comanda TV, sisteme audio/video, pergole pe terasa, comanda jacuzzi, degivrare terasa, ... ce mai ca am crezut ca nu mai termin, pe zi ce trecea venea cu alte suplimentari. A durat lucrarea vreo 8 luni.

 laffin, on 05 octombrie 2017 - 20:47, said:

KNX este o solutie profesionala populara in europa de vest. In general e folosita la hoteluri si cei cu bani. Am si eu o cunostinta care si-a automatizat un casoi cu KNX, dar omul este milionar.

Eu am renuntat la knx, deoarece componentele sunt foarte foarte scumpe. O sa folosesc un protocol clasic de pub-sub si raspberry + arduino. Vezi preturile de pe https://www.eibmarkt.com
Pai asa am facut eu si am scapat zic eu cu 200 euro pt toata casa (le-am luat de pe robofun si-s originale, daca luam clone chinezesti de pe ardushop ma costa mult mai ieftin).

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 laffin, on 05 octombrie 2017 - 14:30, said:

Pai e hacker sau springar? Posted Image Stai linistit ca sunt solutii sa securizezi totul Posted Image

Pentru orice solutie exista contrasolutie.
Deja au fost numeroase probleme cu televizoarele Smart cu camera incorporata. Asta au trebuit hacuite direct.
La o casa Smart e suficient sa treci de router si poti accesa toate dispozitivele din reteaua interna.

Legat de Alexa ca se tot vorbeste pe-aici - e o problema si prin faptul ca Amazin nu vinde produsele sale in Romania - Nici Alexa nici Fire.
Doar sa apelezi la prieteni de prin tarile in care livreaza. Apar probleme inclusiv cu garantiile. Iar Alexa nu stie romana.

 wrongeu, on 05 octombrie 2017 - 21:32, said:

parerea mea ca o solutie pe fir este cea mai buna.... costa mult, dar merita.... neaparat integrata cu sistemul de alarma sa poti face tot felul de scenarii...

Daca vrei securitate e bine sa fie separat. E mai greu sa treaca de amandoua.

#48
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 wrongeu, on 06 octombrie 2017 - 09:34, said:


Daca vrei securitate e bine sa fie separat. E mai greu sa treaca de amandoua.
eu m-am referit sa integrezi alarma in sistemul smarthome nu sistemul smarthome  in alarma(sa nu poti controla sistemul de efractie din sistemul smarthome- doar sa poti arma din smarthome nu si dezarma)...adica, ce alarme da centrala de efractie sa trimita semnale in sistemul smarthome si de aici sa curga scenariile...

Edited by wrongeu, 06 October 2017 - 09:48.


#49
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
De ce nu le integrati cu un sistem NAS propriu ca si server si gata?

#50
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu la mine acasa am facut totul cu arduino si web server cu w5100.
Mai am jaluzelele electrice sa le integrez in w5100 si gata. Cand termin am sa va pun o poza cu totul.

#51
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 GeorgeTrisina, on 08 octombrie 2017 - 17:04, said:

Eu la mine acasa am facut totul cu arduino si web server cu w5100.
Mai am jaluzelele electrice sa le integrez in w5100 si gata. Cand termin am s a va pun o poza cu totul.
Așteptăm cu interes...

#52
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
In cazul protocolului KNX (sau similar) fiecare circuit, aferent alimentarii unui consumator, trebuie dus direct in tablou?
dar in cazul intrerupatoarelor/ butoanelor de comanda? la fel, fiecare cu traseu individual, direct in tablou?

#53
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Toate alimentarile de la lumini duse direct in tablou.
In cazul butoanelor de comanda, se merge cu cablu de incendiu JYStY 2x2x0,8 culorile rosu si negru din buton in buton (ca la senzorii de fum adresabili) si apoi in tablou.
Atentie in cazul butoanelor se foloseste 24Vcc si nu trebuie duse traseele la mai putin de 30cm fata de traseele de forta 230Vca pt ca se creeaza inductii si da comenzi false.

#54
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 GeorgeTrisina, on 11 decembrie 2017 - 11:14, said:

In cazul butoanelor de comanda, se merge cu cablu de incendiu JYStY 2x2x0,8 culorile rosu si negru din buton in buton (ca la senzorii de fum adresabili) si apoi in tablou.

Acolo in tablou, de la toate butoanele, legate in paralel, intra doar 2 fire unul rosu si unul negru. Cel galben si cel alb se conecteaza undeva?
Deci magia (selectivitatea butoanelor) se petrece in acea unitate. Cum se face aceasta diferentiere a butoanelor? Este o interfata ceva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate