Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Smart Home - siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 Engineer_xxl, on 05 octombrie 2017 - 13:02, said:

Pe langa probleme de fiabilitate cu tot felul de chestii ieftine mai e si vorba de securitate... imi luasem si eu la un moment dat o chinezarie de IP camera si chipurile trebuia sa instalez nush ce aplicatie care cerea access la retea... poze... contacte... etc. pana mea, acum o fi totul relativ usor de accesat dar nici la modul asta sa dau de bunavoie si nesilit de nimeni acces la nush ce chinez care sa faca tot ce vrea cu datele mele... doar o parere.


Pe piata din Ro ceva la nivelul la care ofera astia nu am vazut...

Ai avut tangenta cu smart-things.ro?

#20
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 12:13, said:

Le-am trimis email. Sunt curios ce preturi vehiculeaza. Totusi, exista asa ceva pe piata din RO?



Ce e touch panel-ul si ce face?
Touch panel-ul este un display (ca o tableta) fix pe perete conexiune prin fir si poti da comenzi prin click cu degetul pe o iconita (apa, gaz, curent electric, incalzire, etc) asta in caz ca nu mai ai baterie la telefon sau e netul cazut.

#21
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 13:07, said:

Ai avut tangenta cu smart-things.ro?

Nope, cand am facut "studiul de piata" acum vreo 2 ani eu cautam o firma care sa imi ofere servicii complete fara sa imi combine nush cate produse care mai apoi sa aibe probleme de comunicare... eu locuiesc in UK dar am studiat atent si ce ar fi in Ro sperand ca dau peste o firmulita de baieti destepti ce se dedica pe asa ceva... din pacate nu, probabil in Ro ideea de a automatizare la o casa inca nu este bine digerata.

LE: m-am uitat putin la preturile d epe site-ul asta si preturile sunt mai mari decat in UK... cel putin la produsele Nest...

Edited by Engineer_xxl, 05 October 2017 - 13:21.


#22
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Digix, on 05 octombrie 2017 - 12:55, said:

Fiecare produs cu clientul lui. Nu e la NASA, să dea 2000 pe un touch, e la o casă obișnuită. Cu banii ăia își face aproape tot sistemul de încălzire dacă e din cel clasic.
Aaaa... pai de ce nu spui asa?
Ce rost mai are smart-home sau comanda prin telefon sau avertizare prin telefon? lasa mai bine sa ajunga omul acasa si vede el dupa aia ce s-a intamplat (daca i-a luat foc casa, sau s-a inundat, sau... au intrat hotii). Ca vorba ta cu banii aia faci altceva... ori la o bere, ori la un gratar, etc, etc. Cate nu poti face cu banii....

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 13:07, said:

Ai avut tangenta cu smart-things.ro?
Daca vrei ceva ieftin pana in 200 de euro, fa cu placa de dezvoltare arduino uno sau mega, cateva relee, cativa senzori si te-ai scos, dar.... muncesti la configurare foarte mult. In schimb ai satisfactia ca ai realizat ceva cu munca ta.

Edited by GeorgeTrisina, 05 October 2017 - 13:29.


#23
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Am tot vazut pe youtube case controlate prin Alexa, Google etc. Exista tot felul de aparate, unele mai bune, altele mai proaste. Toate astea din cate stiu se conecteaza la un server de unde pot fi controlate.
Deci o recomandare concreta de hub? De device-uri? De producatori?

 GeorgeTrisina, on 05 octombrie 2017 - 13:29, said:

Daca vrei ceva ieftin pana in 200 de euro, fa cu placa de dezvoltare arduino uno sau mega, cateva relee, cativa senzori si te-ai scos, dar.... muncesti la configurare foarte mult. In schimb ai satisfactia ca ai realizat ceva cu munca ta.

Nu am chef sa ma bag la asa ceva, oricat de misto ar fi.

#24
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai degraba Alexa. Vezi cum se achizitioneaza ca cica nu e disponibil pt Romania deocamdata.

#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Alexa/Amazon lucreaza foarte bine cu produse de marca incluzand Philips Hue, Nest, Samsung etc... eu am Alexa si Philips, care lucreaza impreuna perfect. De cateva zile Alexa vine cu HUB incorporat pt Philips Hue, deci un device mai putin de agatat pe perete. Intr-adevar sunt ceva probleme cand vine vorba de Europa de Est dar cred ca e doar o chestiune de timp si oricum sunt o gramada de tutorial pe net de cum sa rezolvi problema asta. Dar tot tre sa cumperi alte dispositive dedicate pt ce functii vrei.
Acum Amazon au lansat o gama mai larga de produse pt Alexa, unele chiar interesante.

PS: o discutie pe tema Alexa e aici: https://forum.softpe...al-din-casa-ta/

Edited by Engineer_xxl, 05 October 2017 - 13:58.


#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
Si cum faci?

"Alexa, inchide dreacu apa aia ca se umfla parchetul" :lol:

#27
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Imi place f mult ce vad la Samsung SmartThings: https://www.smartthings.com/products

 laffin, on 05 octombrie 2017 - 14:07, said:

Si cum faci?

"Alexa, inchide dreacu apa aia ca se umfla parchetul" Posted Image
Ai fi surprins, dar cred ca e posibil :D

#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

 GeorgeTrisina, on 05 octombrie 2017 - 13:29, said:

Daca vrei ceva ieftin pana in 200 de euro, fa cu placa de dezvoltare arduino uno sau mega, cateva relee, cativa senzori si te-ai scos, dar.... muncesti la configurare foarte mult. In schimb ai satisfactia ca ai realizat ceva cu munca ta.

Sari de la o extremă la alta. Tu personal ai da 2000 doar pe touch-screen pentru acasă? Nu Arduino, dar nici mii de euro. Sunt sigur că se găsește o soluție medie, care să funcționeze decent. Vezi SmartThings de exemplu.

Se oprește netul? Există net pe rețeaua de telefonie, care nu pică(mereu). Rămâi fără baterie la telefon? Nu ești în deșert, (deși chiar și acolo poți folosi un încărcător solar, sau o baterie de rezervă), îl bagi la încărcat. Rămâi fără curent la sistem? Există UPS-uri. Dacă pică netul nu înseamnă că echipamentele nu mai pot comunica între ele și nu mai lucrează pentru oprirea gazului, alertarea firmei de pază prin rețeaua GSM, etc. Doar te anunță mai târziu când revine netul, sau instantaneu, prin SMS.

Edited by Digix, 05 October 2017 - 14:23.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,527
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr siguranta sau comoditate ?

Adica banuiesc ca esti plecat de acasa si vrei sa verifici pe telefon daca ai fereastra inchis - cum zici chiar tu...

Intreb, ptr ca numai sigura nu va fi casa inteligenta. Doar sa intre un hacker in ea si o sa vezi...

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 14:15, said:

Imi place f mult ce vad la Samsung SmartThings: https://www.smartthings.com/products


Ai fi surprins, dar cred ca e posibil Posted Image

Pai Alexa nu se duce sa-ti inchida robinetul, doar iti comanda o componenta. Ai vazut pe undeva o astfel de componenta?

Eu vreau sa-mi fac o astfel de componenta cu arduino + robinet motorizat.

 eiffel, on 05 octombrie 2017 - 14:23, said:

Doar sa intre un hacker in ea si o sa vezi...

Pai e hacker sau springar? Posted Image Stai linistit ca sunt solutii sa securizezi totul :)

Edited by laffin, 05 October 2017 - 14:30.


#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

 eiffel, on 05 octombrie 2017 - 14:23, said:

Ptr siguranta sau comoditate ?

Adica banuiesc ca esti plecat de acasa si vrei sa verifici pe telefon daca ai fereastra inchis - cum zici chiar tu...

Intreb, ptr ca numai sigura nu va fi casa inteligenta. Doar sa intre un hacker in ea si o sa vezi...

Chestia asta a devenit un fel de motto pt unii... vine hackeru' si iti ia casa... dar in ziua de azi un lacat sau mai stiu eu ce yala o poate deschide si un novice dupa ce urmareste un tutorial pe youtube...
I'a uite ce se gaseste de cumparat: https://www.amazon.c...ening kit&psc=1
Dupa cateva ore de exercitiu probabil si eu pot deschide ceva de genu... deci...

#32
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 eiffel, on 05 octombrie 2017 - 14:23, said:

Ptr siguranta sau comoditate ?
Adica banuiesc ca esti plecat de acasa si vrei sa verifici pe telefon daca ai fereastra inchis - cum zici chiar tu...
Intreb, ptr ca numai sigura nu va fi casa inteligenta. Doar sa intre un hacker in ea si o sa vezi...

Da, comoditate. Cand plec de acasa sa stiu daca e inchis totul. Chiar as merge asa de departe ca daca nu sunt acasa si am geamul deschis si vine o furtuna, sa il pot inchide remote (dar cred ca e prea scumpa o asa solutie).
Si cum parintii vor sta destul de aproape, sa fiu anuntat prin tel de o problema si sa ii pot ruga sa verifice pt mine in caz ca sunt plecat.

 laffin, on 05 octombrie 2017 - 14:30, said:

Pai Alexa nu se duce sa-ti inchida robinetul, doar iti comanda o componenta. Ai vazut pe undeva o astfel de componenta?
Eu vreau sa-mi fac o astfel de componenta cu arduino + robinet motorizat.
Pai e hacker sau springar?  Stai linistit ca sunt solutii sa securizezi totul :)
Pt apa: https://www.smart-th...off-controller/
Pt hackeri nu la casa am problema, ci mai degraba la viitoarele masini ;)

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
In plus, majoritatea jucariilor, pt a evita complicatiiile, folosesc uPNP centralizat, adica le folosesti serverele pt control.
In 5-10 ani nu garanteaza nimeni ca acele servere mai sunt in priza.

#34
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 Adm, on 05 octombrie 2017 - 15:30, said:

In plus, majoritatea jucariilor, pt a evita complicatiiile, folosesc uPNP centralizat, adica le folosesti serverele pt control.
In 5-10 ani nu garanteaza nimeni ca acele servere mai sunt in priza.
De aia as merge pe ceva gen Samsung, Amazon, Google etc si partenerii lor.

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 14:56, said:


Da, e misto. Il poti seta in openHAB si controla cu Alexa.

Te mai poti inspira de aici, insa s-a folosit mult knx pentru protocolul de comunicare:
http://www.intranet-...s.com/smarthome

Edited by laffin, 05 October 2017 - 15:58.


#36
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
De unde stiti cati bani are initiatorul? Poate e un fel de Bill Gates in miniatura. Deci boss, scoate banu' daca vrei casa ''smart'' Posted Image

Edited by YourFan, 05 October 2017 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate