Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Smart Home - siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Incerc sa imi fac casa (p+1) smart home ready, in principal pt siguranta. As dori ca aceasta solutie sa imi permita extinderea ei cu feature-uri pe viitor cat mai diverse (multe din aparate probabil vor fi din familia Google & Co).
Doresc sa incep cu o solutie smart home prin care:
- sa vad daca am un geam deschis
- sa pot bloca curentul in casa (pe anumite zone) la cerere chiar remote
- sa pot bloca apa si gazul la cerere chiar remote
- camere supraveghere accesibile remote (omologata, cu tot tacamul de inregistrare etc)
- alarmele (gaz, foc, hoti) cu trimitere notificare pe telefon
- un router + extindere raza care sa suporte tot acest sistem + home use (streaming, downloaduri mari, gaming online etc) si sa fie destul de securizat (sa nu poata orice prost sa imi vada camerele)

Puteti sa recomandati si firme care fac asa ceva (daca nu sunt prea scumpe).

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Aceste sisteme sunt la inceput si evolueaza in salturi mari, asta duce la doua probleme:
- preturi maricele
- aplicabilitate limitata
- suport ~ inexistent, dar mai ales disparitia suportului dupa o perioada scurta de timp.

Ce poti face azi ar fi:
- sa iti cablezi casa cu cel putin doua prize UTP/camera
- sa pui pe fiecare etaj un AP WIFI
- sa pui pe holuri/exterior camere
- sa faci un mini-datacenter, unde vor ajunge toate cablurile

#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 Adm, on 05 octombrie 2017 - 10:18, said:

Aceste sisteme sunt la inceput si evolueaza in salturi mari, asta duce la doua probleme:
- preturi maricele
- aplicabilitate limitata
- suport ~ inexistent, dar mai ales disparitia suportului dupa o perioada scurta de timp.

Ce poti face azi ar fi:
- sa iti cablezi casa cu cel putin doua prize UTP/camera
- sa pui pe fiecare etaj un AP WIFI
- sa pui pe holuri/exterior camere
- sa faci un mini-datacenter, unde vor ajunge toate cablurile
Nu exista tablou electric smart?
Si cautam, daca se poate, exemple concrete de device-uri.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Nu exista. Si daca ti le faci pe componente separate, marea problema ramane interconectarea intre ele. Trebuie sa-ti programezi o unitate de comanda care sa lege totul.

Edited by laffin, 05 October 2017 - 10:59.


#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 10:12, said:

Salut,

Incerc sa imi fac casa (p+1) smart home ready, in principal pt siguranta. As dori ca aceasta solutie sa imi permita extinderea ei cu feature-uri pe viitor cat mai diverse (multe din aparate probabil vor fi din familia Google & Co).
Doresc sa incep cu o solutie smart home prin care:
- sa vad daca am un geam deschis
- sa pot bloca curentul in casa (pe anumite zone) la cerere chiar remote
- sa pot bloca apa si gazul la cerere chiar remote
- camere supraveghere accesibile remote (omologata, cu tot tacamul de inregistrare etc)
- alarmele (gaz, foc, hoti) cu trimitere notificare pe telefon
- un router + extindere raza care sa suporte tot acest sistem + home use (streaming, downloaduri mari, gaming online etc) si sa fie destul de securizat (sa nu poata orice prost sa imi vada camerele)

Puteti sa recomandati si firme care fac asa ceva (daca nu sunt prea scumpe).
Eu zic ca se poate prin sistem KNX adresabil (te asigur ca-ti goleste rapid bugetul echipamente scumpe, configurare grea si scumpa), dar eu unul nu-s de acord cu punctul 3.
Daca opresti apa si gazul ex: cand pleci de acasa iarna .... s-ar putea sa vina un ger naprasnic si sa-ti inghete centrala daca n-ai gaz, nu mai lucreaza protectia antiinghet.
Faci cum crezi, dar nu te sfatuiesc sa alegi punctul 3.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e nevoie de comunicare prin fir între componente. Există protocoalele de comunicație Z-Wawe, Zigbee, etc, etc, pentru Smart Home. E nevoie de un mini-server dedicat, gen SmartThings, Vera, etc. Comunicarea între componente se face exclusiv prin protocolul wireless. Trebuie să prevezi câte un fir de nul la dozele pentru întrerupătoare când faci instalația electrică, spre deosebire de sistemul clasic, la care nu ai nul prin întrerupător.

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 laffin, on 05 octombrie 2017 - 10:58, said:

Nu exista. Si daca ti le faci pe componente separate, marea problema ramane interconectarea intre ele. Trebuie sa-ti programezi o unitate de comanda care sa lege totul.
Exista, dar foarte scumpe.

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Totul este posibil in ziua de azi, dar dupa cum zicea cineva mai sus asta vine si la un pret... asta daca nu vrei cumva sa cumperi tot felul de gadgeturi ce vor da probleme mai tarziu.

Ca sa iti faci o idee intre pe site-ul de la baietii astia: https://www.loxone.com/enen/

Am discutat putin cu ei la un moment dat si ei recomanda astfel de chestii pt constructii noi pt ca retrofitul nu e intotdeauna ideal... Plus ca avantajul lor e ca mereu poti face upgrade si sa adaugi minicontrolere noi cu functii noi.
Din pacate eu ma trezisem cam tarziu si constructorul nu a mai fost dispus sa faca schimbari la schema electrica... in principal si pt ca era o constructie rezidantiala nu privata...

MA rog, ideea la ce poate reprezenta o casa smart e foarte bine implementata pe site-ul asta.

Edited by Engineer_xxl, 05 October 2017 - 11:42.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

 GeorgeTrisina, on 05 octombrie 2017 - 11:23, said:

Exista, dar foarte scumpe.

Pai hai sa vedem ce componente sunt disponibile sa faca ce vrea el acolo. Lasam deoparte momentan protocolul de comunicare.

Quote

- sa vad daca am un geam deschis
- sa pot bloca curentul in casa (pe anumite zone) la cerere chiar remote
- sa pot bloca apa si gazul la cerere chiar remote
- camere supraveghere accesibile remote (omologata, cu tot tacamul de inregistrare etc)
- alarmele (gaz, foc, hoti) cu trimitere notificare pe telefon
- un router + extindere raza care sa suporte tot acest sistem + home use (streaming, downloaduri mari, gaming online etc) si sa fie destul de securizat (sa nu poata orice prost sa imi vada camerele)


#10
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai... numai touch panel-ul e vreo 2000 de euro ca sa nu mai vorbim de restul (actuatoare, push-butoane, etc)

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Merge și fără soluții profesionale.  Nu e scump.

https://www.ebay.com.../i.html?_fsrp=1

https://www.tomsguid...eview-3200.html

#12
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 Engineer_xxl, on 05 octombrie 2017 - 11:41, said:

Totul este posibil in ziua de azi, dar dupa cum zicea cineva mai sus asta vine si la un pret... asta daca nu vrei cumva sa cumperi tot felul de gadgeturi ce vor da probleme mai tarziu.

Ca sa iti faci o idee intre pe site-ul de la baietii astia: https://www.loxone.com/enen/

Am discutat putin cu ei la un moment dat si ei recomanda astfel de chestii pt constructii noi pt ca retrofitul nu e intotdeauna ideal... Plus ca avantajul lor e ca mereu poti face upgrade si sa adaugi minicontrolere noi cu functii noi.
Din pacate eu ma trezisem cam tarziu si constructorul nu a mai fost dispus sa faca schimbari la schema electrica... in principal si pt ca era o constructie rezidantiala nu privata...

MA rog, ideea la ce poate reprezenta o casa smart e foarte bine implementata pe site-ul asta.

Le-am trimis email. Sunt curios ce preturi vehiculeaza. Totusi, exista asa ceva pe piata din RO?

 GeorgeTrisina, on 05 octombrie 2017 - 12:00, said:

Pai... numai touch panel-ul e vreo 2000 de euro ca sa nu mai vorbim de restul (actuatoare, push-butoane, etc)

Ce e touch panel-ul si ce face?

#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu e scump ca nu stie sa faca ce face un sistem profesional. Ce faci daca nu mai ai baterie la telefon sau iti cade netul? stam si ne uitam la aiurelile de pe e-bay ce design frumos au nu?

#14
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 GeorgeTrisina, on 05 octombrie 2017 - 12:15, said:

Nu e scump ca nu stie sa faca ce face un sistem profesional. Ce faci daca nu mai ai baterie la telefon sau iti cade netul? stam si ne uitam la aiurelile de pe e-bay ce design frumos au nu?
Pai alarma de gaz opreste automat gazul (asa stiu ca sunt toate). Alarma de fum tipa si presupun ca poate sa cheme pompierii automat. Daca nu ma insel cred ca sunt alarme si de inundatie (mi-ar placea sa cred ca pot opri apa automat).
Restul optiunilor sunt pt linistea mea si e vina mea daca nu am telefonul incarcat sau a picat netul. Vreau ceva pt casa, nu pt ceva gen datacenter.

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Apa poate s-o opreasca automat numai in caz de inundatie in schimb iti trebuie electroventil la apa ca si la gaz. E detectorul de inundatie SEKA INU care lucreaza destul de frumos, dar senzorii sunt nemaipomenit de prosti. Trebuie sa cauti niste senzori de calitate ceva gen Siemens protejati contra alarmelor false.
Pompierii poate sa-i anunte prin modul GSM, dar trebuie sa ai contract cu ei, la fel si cu politia in caz de efractie.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 GeorgeTrisina, on 05 octombrie 2017 - 12:15, said:

Nu e scump ca nu stie sa faca ce face un sistem profesional. Ce faci daca nu mai ai baterie la telefon sau iti cade netul? stam si ne uitam la aiurelile de pe e-bay ce design frumos au nu?
Fiecare produs cu clientul lui. Nu e la NASA, să dea 2000 pe un touch, e la o casă obișnuită. Cu banii ăia își face aproape tot sistemul de încălzire dacă e din cel clasic.

#17
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
OK. Din ce vad pe net exista tot felul de solutii cam pt orice. Din pacate nu toate functioneaza f bine (presupun ca e o diferenta intre un Sonoff de 6$ si ceva mai scump). Incerc sa primesc oferte de la companii care ofera astfel de servicii, dar eram curios daca foloseste cineva ceva asemanator si poate sa imi recomande ceva.

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Digix, on 05 octombrie 2017 - 12:09, said:

Merge și fără soluții profesionale.  Nu e scump.

https://www.ebay.com.../i.html?_fsrp=1

https://www.tomsguid...eview-3200.html

Pe langa probleme de fiabilitate cu tot felul de chestii ieftine mai e si vorba de securitate... imi luasem si eu la un moment dat o chinezarie de IP camera si chipurile trebuia sa instalez nush ce aplicatie care cerea access la retea... poze... contacte... etc. pana mea, acum o fi totul relativ usor de accesat dar nici la modul asta sa dau de bunavoie si nesilit de nimeni acces la nush ce chinez care sa faca tot ce vrea cu datele mele... doar o parere.

 brusli, on 05 octombrie 2017 - 12:13, said:

Le-am trimis email. Sunt curios ce preturi vehiculeaza. Totusi, exista asa ceva pe piata din RO?

Pe piata din Ro ceva la nivelul la care ofera astia nu am vazut...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate