Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recunoaștere obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Stegaru

Stegaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017
Bună. Rog cunoscătorii sa ma ajute în a identifica un obiectiv. Nu am nicio inscripție pe el și nu știu. Tind sa cred ca este Sigma. Voi atașa câteva poze cu el.  Menționez ca sunt amator și nu cunosc deloc domeniul. Mulțumesc.

Attached Files


Edited by Stegaru, 03 October 2017 - 21:10.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Pare a fi un obiectiv wide. Din pozele puse e pe filet (M42?), controale manuale, cu posibilitate de control automat al diafragmei. Probabil un 28mm.
Daca ai pune poze si de deasupra si dedesubt, poate ar fi mai usor de identificat.

#3
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Pare m42, si ca a avut un inel cosmetic deasupra care acum lipseste, pe filetul argintiu. Probabil acolo era scris ce este.
E un obiectiv de 20-28mm (parca e prea mic elementul frontal sa fie mai larg dar e cam mare sa fie 35mm sau 50mm) cu f2,8, pe filet m42  mai nou (textul cu Printed in Japan), probabil un Zeiss sau Voightlander.

#4
Stegaru

Stegaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postidaho333, on 04 octombrie 2017 - 08:57, said:

Pare m42, si ca a avut un inel cosmetic deasupra care acum lipseste, pe filetul argintiu. Probabil acolo era scris ce este.
E un obiectiv de 20-28mm (parca e prea mic elementul frontal sa fie mai larg dar e cam mare sa fie 35mm sau 50mm) cu f2,8, pe filet m42  mai nou (textul cu Printed in Japan), probabil un Zeiss sau Voightlander.

Mulțumesc mult. Încă ceva. O estimare oarecum reala a valorii lui îmi poți spune. Adică dacă l_as vinde care ar fi prețul lui? Cât ar merita? Sincer te rog. Ptr ca nu as vrea sa ma păcălesc sa îl dau pe o suma pre mica și nici sa cer un preț sa ma fac de ras.

Attached Files


Edited by Stegaru, 04 October 2017 - 09:31.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
vezi dacă nu se poate deșuruba inelul argintiu - pare să fie un adaptor pus ulterior. Sub el ar trebui să scrie lucruri. Nu folosești patente, chei franceze și alte scule că riști să strici ceva.

Edited by radunic, 04 October 2017 - 09:32.


#6
Stegaru

Stegaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postradunic, on 04 octombrie 2017 - 09:30, said:

vezi dacă nu se poate deșuruba inelul argintiu - pare să fie un adaptor pus ulterior. Sub el ar trebui să scrie lucruri. Nu folosești patente, chei franceze și alte scule că riști să strici ceva.
Nu cred ca merge.. Pare sa fie din corpul lui.. Nu am cum sa îl desurubez

#7
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostStegaru, on 04 octombrie 2017 - 09:35, said:

Nu cred ca merge.. Pare sa fie din corpul lui.. Nu am cum sa îl desurubez
Cred ca e pe dos. A fost desurubat ceva, lipseste ceva.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Capacul e de la un obiectiv Sigma.

#9
Stegaru

Stegaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017

View Postidaho333, on 04 octombrie 2017 - 08:57, said:

Pare m42, si ca a avut un inel cosmetic deasupra care acum lipseste, pe filetul argintiu. Probabil acolo era scris ce este.
E un obiectiv de 20-28mm (parca e prea mic elementul frontal sa fie mai larg dar e cam mare sa fie 35mm sau 50mm) cu f2,8, pe filet m42  mai nou (textul cu Printed in Japan), probabil un Zeiss sau Voightlander.
Am găsit inelul. Era desființat cu tot cu capac. Voi pune o poza. Ptr ca tot nu îmi dau seama ce marca este

Attached Files


Edited by Stegaru, 10 October 2017 - 10:25.


#10
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostStegaru, on 10 octombrie 2017 - 10:23, said:

Am găsit inelul. Era desființat cu tot cu capac. Voi pune o poza. Ptr ca tot nu îmi dau seama ce marca este
Mda, e o enigma.
Am vazut un Mamiya de 28mm f2,8 care arata cam asa. Dar nu exact asa.... In mod normal ar trebui sa scrie Mamiya-Sekor pe el.
Nu ma prind ce este.

Edited by idaho333, 10 October 2017 - 11:43.


#11
Stegaru

Stegaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2017
Nu știu. Eu as vrea sa îl vând și nu știu cât sa cer pe el. Chiar habar nu am

#12
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
nu ”no-name” de genul Beroflex, Hanimex ... (sau cel din imagine)... ar merge poate cu cel mult 100 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate