Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

”Toți cei din morminte... vor ieși” - cine, când și de ce?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#109
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 19:12, said:

Cristos este ”cel întâi născut dintre cei morţi” la nemurire. ”Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor”. (Apoc 1:18)
Pentru că nu au aparținut Bisericii, Moise și Ilie sunt dintre ”ceilalți morți”, numiți de Isus ”toți cei din morminte” care vor auzi glasul Lui și vor ieși (Ioan 5:28, 29).
Nu am inteles ce inseamna "dintre ceilalti morti" . Cum e cu Enoch care a "umblat cu dumnezeu 300 ani" ?  Vrei sa spui ca orice fiinta umana indiferent de cum "s-a prezentat "  in aceasta viata era considerat mort pentru vesnicie ? Imi pare o ineptie ca orice fiinta umana sa fi fost considerata "moarta" in sensul incompatibilitatii vietii vesnice. Pana la urma in ce consta libertatea ? Sau gresesc ca e vorba de libertate ?Nu asta spune isus ? "Am venit sa dau robilor dezlegare" , iar asta nu inseamna doar in fata pacatului ci si libertatea de constinta. Daca nu e libertate de constinta atunci nici un om nu se simte liber indiferent de cat de lunga e exstenta lui.

#110
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Enoh, Moise, Ilie și toți oamenii până la Isus erau în morminte. Iar Isus spune că vor ieși. Cei ce vor face binele la învierea vieții.


Apocalipsa 20
4 Ei au înviat (lit. au trăit) şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalţi morţi n-au înviat (lit. n-au trăit) până nu s-au sfârşit cei o mie de ani.


”Ceilalți morți” au ieșit din morminte, dar n-au trăit cu adevărat (ca nemuritori) decât la sfârșitul Mileniului, când ultimul dușman moartea va fi nimicită.

Edited by logic1, 29 October 2017 - 20:03.


#111
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 19:58, said:

Enoh, Moise, Ilie și toți oamenii până la Isus erau în morminte. Iar Isus spune că vor ieși. Cei ce vor face binele la învierea vieții.


Apocalipsa 20
4 Ei au înviat (lit. au trăit) şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalţi morţi n-au înviat (lit. n-au trăit) până nu s-au sfârşit cei o mie de ani.


”Ceilalți morți” au ieșit din morminte, dar n-au trăit cu adevărat (ca nemuritori) decât la sfârșitul Mileniului, când ultimul dușman moartea va fi nimicită.

Cu cine zici  ca s-a intalnit isus pe muntele "schimbarii la fata" ? Posted Image

#112
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Asta am mai discutat-o. Transfigurarea a fost o vedenie. Nici un om nu a supraviețuit morții și nu a urcat la cer. Toți ”dorm” în Locuința Morților și așteaptă învierea în ziua lui Cristos (în Mileniu). Până astăzi Cristos este primul și singurul rod.

#113
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 20:55, said:

Asta am mai discutat-o. Transfigurarea a fost o vedenie. Nici un om nu a supraviețuit morții și nu a urcat la cer. Toți ”dorm” în Locuința Morților și așteaptă învierea în ziua lui Cristos (în Mileniu). Până astăzi Cristos este primul și singurul rod.
Inaltarea la cer a lui ilie a fost o farsa ? De unde stii tu ca nici un om nu a supravietuit ? Pana urma biblia spune ca trupul lui Enoch nu s-a gasit. Te gandesti ca a fost mancat de animale salbatice ? Plus ca invieri au mai fost , chiar unele facute prin isus. Chiar daca nu pentru vesnicie totusi e clar vorba de invieri. Presupun ca discutam de invierea in trup si nu transferul spiritului in alta "dimensiune" cea in care s-a "arata" lui Pavel.
Incearca sa fii mai detaliat, am impresia ca te temi sa fii deschis.

#114
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 20:55, said:

Transfigurarea a fost o vedenie. Nici un om nu a supraviețuit morții și nu a urcat la cer. Toți ”dorm” în Locuința Morților și așteaptă învierea în ziua lui Cristos (în Mileniu). Până astăzi Cristos este primul și singurul rod.

Învierile făcute de Isus, apostoli sau în VT nu sunt la nemurire. Respectivii oameni au murit din nou. Isus este primul rod sau cel întâi născut din morți.
Cazurile Enoh și Ilie nu sunt excepții de la regulă. Ambii au fost profeți și Dumnezeu a pus capăt activității lor profetice/vieții publice, mutându-l pe fiecare în altă zonă. Posibil pe Enoh pentru că era în pericol să fie ucis. Au fost răpiți și transportați așa cum citim despre Filip.

#115
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 21:58, said:

Învierile făcute de Isus, apostoli sau în VT nu sunt la nemurire. Respectivii oameni au murit din nou. Isus este primul rod sau cel întâi născut din morți.
Cazurile Enoh și Ilie nu sunt excepții de la regulă. Ambii au fost profeți și Dumnezeu a pus capăt activității lor profetice/vieții publice, mutându-l pe fiecare în altă zonă. Posibil pe Enoh pentru că era în pericol să fie ucis. Au fost răpiți și transportați așa cum citim despre Filip.

Adevărat, Învierea are loc o singură dată, pentru toată lumea. Dar ai scăpat din vedere că nu toți vor muri, după cum spun versetele următoare:

15 Iată, în adevăr, ce vă spunem prin* Cuvântul Domnului: noi cei** vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi.
16 Căci Însuşi Domnul*, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa** lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi întâi vor învia cei morţi† în Hristos.
17 Apoi*, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în** nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom† fi totdeauna cu Domnul. (1 Tesaloniceni, 4)


Dar cum vor putea ”învia” cei vii? Ei nu vor mai învia, ei vor fi schimbați:

1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,
1 Corinteni 15:52 într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi.


Așa că vezi că Ilie și Enoh nu au fost încă înviați pentru că nici nu au murit încă. La fel și apostolii! Iar dacă ai cumva știință despre vreun apostol care a murit (în afară de Iuda Iscarioteanul!), atunci să ai în vedere versetul următor:

Marcu 5:39 A intrat înăuntru şi le-a zis: „Pentru ce faceţi atâta zarvă şi pentru ce plângeţi? Copila n-a murit, ci doarme.”

Și toți creștinii adevărați nu mor, ci ADORM întru Hristos. Apoi, cei ce cunosc glasul lui Hristos înviază imediat (pentru că este scris, după cum vei citi în continuare, ”ceasul acesta a și venit”) și trec din moarte direct la viață, urmând să ajute lui Hristos aici, pe pământ, în intermedierea mântuirii tuturor oamenilor, după care urmează, la urmă, învierea și judecata tuturor necredincioșilor, cei ce au făcut bine spre viață veșnică, cei ce au făcut răul spre judecată. Dar citește cu atenție versetele următoare și te vei lămuri.

24 Adevărat, adevărat vă spun că cine* ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci** a trecut din moarte la viaţă.
25 Adevărat, adevărat vă spun că vine ceasul, şi acum a şi venit, când cei morţi* vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei ce-l vor asculta vor învia.
26 Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine.
27 Şi I-a* dat putere să judece, întrucât** este Fiu al omului.
28 Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui
29 şi* vor ieşi afară din ele. Cei ce au făcut binele vor învia pentru viaţă, iar cei ce** au făcut răul vor învia pentru judecată.(Ioan, 5)


După cum vezi, sunt două ceasuri diferite: ceasul când toți morții aud glasul lui Hristos, dar au înviat și înviază doar cei care vor să asculte de El (ceas care era venit deja din momentul începerii propovăduirii lui Hristos) și ceasul când până și cei care nu au vrut la început să asculte de Hristos vor auzi din nou glasul Lui și vor ieși afară din morminte, că vor sau că nu vor. Și, după cum vezi, doar ultimii vor merge la judecată, cei care nici nu au vrut să asculte de Hristos, nici să facă binele. Cei care au ascultat de Hristos, indiferent că au încălcat sau nu Legea, se mută din moarte direct la viață, imediat după ce mor, iar cei care nu au ascultat de Hristos, dacă au făcut binele, vor învia pentru viață la Învierea tuturor, iar dacă au făcut răul vor învia pentru Judecată!
De aceea spune Hristos că El nu a venit să judece, deși vine a doua oară pentru Judecată: pentru că cei care L-au urmat și cei care au făcut binele nu sunt judecați, dar Judecata va fi totuși, însă numai pentru cei care au făcut răul și nici nu au ascultat de El.

Chiar și așa, judecata Lui nu va fi spre pedeapsă și chin, ci spre îndreptare. Pentru că este scris:

Ioan 9:39 Apoi, Isus a zis: „Eu am venit în lumea aceasta pentru judecată: ca cei ce nu văd să vadă şi cei ce văd să ajungă orbi.”
Ioan 12:47 Dacă aude cineva cuvintele Mele şi nu le păzeşte, nu Eu îl judec, căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea.


Deci, Judecata lui Hristos va fi o ceartă și o îndreptare pentru toți cei ce au făcut răul, pentru ca aceștia să nu-l mai facă niciodată. Amin.

Edited by Dorel666, 30 October 2017 - 08:33.


#116
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 17:39, said:

A început cu Isus, Capul, care a ales pe cei 12 apostoli, etc.

Coloseni 1

18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.


Apocalipsa 1
5. si din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel intai nascut din morti, Domnul imparatilor pamantului! A Lui, care ne iubeste, care ne-a spalat de pacatele noastre cu sangele Sau

Asta este INCEPUTUL, stimabile, pt ca daca Hristos nu putea plati pacatele, nu era nimeni sa-i urmeze.

Insa, nu prea cunosti subiectul si probabil nici nu ai de unde copia. Evanghelizarea prin institutia bisericii a inceput EXACT la Cinzecime.

Ci voi veti primi o putere, cand Se va cobori Duhul Sfant peste voi, si-Mi veti fi martori in Ierusalim, in toata Iudeea, in Samaria si pana la marginile pamantului." (Fapt.1:8)

Faptele Apostolilor 2
1. In ziua Cincizecimii, erau toti impreuna in acelasi loc.
2. Deodata, a venit din cer un sunet ca vajaitul unui vant puternic si a umplut toata casa unde sedeau ei.
3. Niste limbi ca de foc au fost vazute impartindu-se printre ei si s-au asezat cate una pe fiecare din ei.
4. Si toti s-au umplut de Duh Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi, dupa cum le dadea Duhul sa vorbeasca.

Deci, a inceput la Cinzecime? Sau pana si asta negi? Ca Isus a predicat la 5000 si l-au rastignit. Iar Petru a zis doua vorbe si 5000 au fost umpluti de Duh. Acum, precis o sa-mi spui ca Petru era mai jmecher si d-aia, nu?

Deci, a inceput evanghelizarea prin institutia bisericii la Cinzecime sau nu? Caci cu tine trebuie sa fiu sigur ca stii treburile simple, elementare.

Edited by zexelica, 30 October 2017 - 15:07.


#117
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

 Dorel666, on 30 octombrie 2017 - 08:06, said:

Adevărat, Învierea are loc o singură dată, pentru toată lumea. Dar ai scăpat din vedere că nu toți vor muri, după cum spun versetele următoare:

15 Iată, în adevăr, ce vă spunem prin* Cuvântul Domnului: noi cei** vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi.
16 Căci Însuşi Domnul*, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa** lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi întâi vor învia cei morţi† în Hristos.
17 Apoi*, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în** nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom† fi totdeauna cu Domnul. (1 Tesaloniceni, 4)


Dar cum vor putea ”învia” cei vii? Ei nu vor mai învia, ei vor fi schimbați:

Citatul tău este despre Biserică (”cei morți în Cristos”). Topicul/discuția, am precizat în posturile anterioare, este despre restul oamenilor, care vor ieși din morminte la o înviere generală (Ioan 5:28, 29).
Mai exact dacă această înviere (a doua) va fi în timpul Mileniului sau după. Și dacă oamenii învie ca să fie ”evanghelizați” sau doar pentru a fi pedepsiți. Cazul meu era că învie în timpul Mileniului pentru a putea fi iluminați pe un pământ ”plin de cunoștința Domnului” și, în funcție de alegerea lor, să obțină viață veșnică.

În rest ai multe puncte interesante, dar care introduc premise noi, care trebuie demonstrate.

 zexelica, on 30 octombrie 2017 - 15:04, said:

Apocalipsa 1
5. si din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel intai nascut din morti, Domnul imparatilor pamantului! A Lui, care ne iubeste, care ne-a spalat de pacatele noastre cu sangele Sau

Asta este INCEPUTUL, stimabile, pt ca daca Hristos nu putea plati pacatele, nu era nimeni sa-i urmeze.

Asta am zis și eu:

 logic1, on 29 octombrie 2017 - 17:39, said:

Coloseni 1
18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.


#118
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 30 octombrie 2017 - 18:20, said:


Citatul tău este despre Biserică (”cei morți în Cristos”). Topicul/discuția, am precizat în posturile anterioare, este despre restul oamenilor, care vor ieși din morminte la o înviere generală (Ioan 5:28, 29).
Mai exact dacă această înviere (a doua) va fi în timpul Mileniului sau după. Și dacă oamenii învie ca să fie ”evanghelizați” sau doar pentru a fi pedepsiți. Cazul meu era că învie în timpul Mileniului pentru a putea fi iluminați pe un pământ ”plin de cunoștința Domnului” și, în funcție de alegerea lor, să obțină viață veșnică.

În rest ai multe puncte interesante, dar care introduc premise noi, care trebuie demonstrate.


Cine crezi tu că sunt cei ”morți în Hristos”?

#119
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Așa cum am spus, Biserica, cei care au murit fideli ca și creștini.

#120
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 31 octombrie 2017 - 02:00, said:

Așa cum am spus, Biserica, cei care au murit fideli ca și creștini.

Cei care sunt creștini fideli, adică cei care cred cu adevărat în Hristos, nu mor niciodată! Nu o spun eu, o spune însuși Hristos:

Ioan 11:26 Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?”

Deci toți cei care au auzit propovăduirea lui Hristos, în viață fiind, și s-au botezat și au rămas fideli lui Hristos, aceia nu au murit niciodată, doar au adormit, timp de câteva clipe. Iar cei care au fost morți înainte de Hristos sau au murit fără să apuce să audă învățătura lui Hristos, acestora li se propovăduiește după moarte și cei care cred în Hristos sunt înviați:

Ioan 11:25 Isus i-a zis: „Eu sunt învierea şi viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.

Și atunci cine sunt cei ”morți în Hristos”? Cei care au auzit învățătura lui Hristos, au crezut în El, dar nu au apucat să se boteze sau au fost botezați cu un fals botez, precum și pruncii creștinilor morți nebotezați. Asupra acestora, nefiind încă însemnați cu semnul lui Hristos pe frunte, moartea are putere. Dar Hristos are putere asupra morții și îi poate învia chiar  morți fiind, după cum spune versetul.

Edited by Dorel666, 31 October 2017 - 08:44.


#121
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Toți ortodocșii botezați și care au căzut ulterior din credința lor, fie în protestantism, fie în ateism sau altă credință, sunt morți în Hristos, pentru că sunt morți, deși ar trebui să fie vii. Toți protestanții sunt morți în Hristos, indiferent că mai sunt în viața aceasta sau au murit deja. Cât îi privește pe catolici... încă mai studiez problema lor.

#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 30 octombrie 2017 - 18:20, said:

Asta am zis și eu:
Nu, tu nu spui ca era bisericii a inceput la Cinzrcime, ci la venirea fizica a lui Hristos. Vreau sa recunosti ca a inceput crestinismul la Cinzecime, nu la nasterea lui Isus.

Edited by zexelica, 31 October 2017 - 11:39.


#123
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 31 octombrie 2017 - 09:35, said:

Toți ortodocșii botezați și care au căzut ulterior din credința lor, fie în protestantism, fie în ateism sau altă credință, sunt morți în Hristos, pentru că sunt morți, deși ar trebui să fie vii. Toți protestanții sunt morți în Hristos, indiferent că mai sunt în viața aceasta sau au murit deja. Cât îi privește pe catolici... încă mai studiez problema lor.
Biblia spune ca cei morti in Hristos vor invia la viata vesnica.  
Tudorele i-ati pastilele ca ai luat-o pe aratura.

#124
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 31 octombrie 2017 - 11:39, said:

Nu, tu nu spui ca era bisericii a inceput la Cinzrcime, ci la venirea fizica a lui Hristos. Vreau sa recunosti ca a inceput crestinismul la Cinzecime, nu la nasterea lui Isus.

Textul pe care l-am dat este despre întâietatea în timp pe care o are Cristos în Biserică ca și construcție care începe cu el (ca temelie), datorită morții și învierii lui:

18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.


Dacă ai tu un argument în discuția despre înviere, bazat pe întemeierea bisericii la pentecostă, expune-l.

#125
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

 Dorel666, on 31 octombrie 2017 - 08:42, said:

Și atunci cine sunt cei ”morți în Hristos”? Cei care au auzit învățătura lui Hristos, au crezut în El, dar nu au apucat să se boteze sau au fost botezați cu un fals botez, precum și pruncii creștinilor morți nebotezați. Asupra acestora, nefiind încă însemnați cu semnul lui Hristos pe frunte, moartea are putere. Dar Hristos are putere asupra morții și îi poate învia chiar  morți fiind, după cum spune versetul.

Sensul expresiei ”morți în Cristos” este de ”adormiți în el”, creștini care l-au urmat pe Cristos, dar care au decedat înainte de venirea lui. Acest sens al expresiei este stabilit de contextul în care apare:

1 Tesaloniceni 4

13 Nu voim, fraţilor, să fiţi în necunoştinţă despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristaţi ca ceilalţi, care n-au nădejde.
14 Căci, dacă credem că Isus a murit şi a înviat, credem şi că Dumnezeu va aduce înapoi, împreună cu Isus, pe cei ce au adormit în El.
15 Iată, în adevăr, ce vă spunem prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi.
16 Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
18 Mângâiaţi-vă, dar, unii pe alţii cu aceste cuvinte.


 Dorel666, on 30 octombrie 2017 - 08:06, said:

Și toți creștinii adevărați nu mor, ci ADORM întru Hristos.


#126
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 31 octombrie 2017 - 17:54, said:

Textul pe care l-am dat este despre întâietatea în timp pe care o are Cristos în Biserică ca și construcție care începe cu el (ca temelie), datorită morții și învierii lui:

18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea.


Dacă ai tu un argument în discuția despre înviere, bazat pe întemeierea bisericii la pentecostă, expune-l.

Eu te intreb exact: a inceput era bisericilor la Cinzecime sau nu? Cu DA sau NU. Lasa cardeala.

Edited by zexelica, 01 November 2017 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate