Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

”Toți cei din morminte... vor ieși” - cine, când și de ce?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#127
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Hai, stimabile, raspunde ca sa-ti inchid odata topicul asta satanist. A inceput evanghelizarea prin institutia bisericii la Cinzecime sau nu? Crestinism 101.

#128
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ca sa inchidem topicul, mai punem odata proba biblica:

INVIEREA GENERALA, sfinti si pacatosi

28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.

Invierea este IN ZIUA DE APOI.

"Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi." (Ioan.11:24)

Si voia Celui ce M-a trimis este sa nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci sa-l inviez in ziua de apoi. (Ioan.6:39)

Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi." (Ioan.6:40)

Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:44)

Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:54)

RAPIREA are loc INTR-O CLIPITA odata cu INVIEREA MORTILOR.

1 Tesaloniceni 4
15. Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.
16. Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.
17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

1 Corinteni 15

52. intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.

Edited by zexelica, 12 November 2017 - 12:26.


#129
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Așa stimabile, fă afirmații!

Versetele pe care le dai sunt din două categorii. Cele referitoare la învierea bisericii (”cei morți în Cristos”) și cele referitoare la învierea generală (Ioan 5:28, 29).
Categorii pe care Apocalipsa le separă numindu-le ”ei vor fi preoți și vor împărăți cu Cristos 1000 de ani” (”întâia înviere”, direct la nemurire) și ”ceilalți morții” în a doua înviere (Apoc. 20:4-6).

#130
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 12 noiembrie 2017 - 16:42, said:

Așa stimabile, fă afirmații!

Versetele pe care le dai sunt din două categorii. Cele referitoare la învierea bisericii (”cei morți în Cristos”) și cele referitoare la învierea generală (Ioan 5:28, 29).
Categorii pe care Apocalipsa le separă numindu-le ”ei vor fi preoți și vor împărăți cu Cristos 1000 de ani” (”întâia înviere”, direct la nemurire) și ”ceilalți morții” în a doua înviere (Apoc. 20:4-6).
Bun, te-am intrebat daca a inceput evanghelizarea prin biserica la Cinzecime sau nu. Ca sa inchei cu argumentele astea fara proba biblica din izvorul iehovist.
Simeon si Ana erau parte a bisericii? Hai, ca-ti dau iehovismul la gunoi in 3 secunde, unde ii este locul.

Edited by zexelica, 12 November 2017 - 23:17.


#131
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 12 noiembrie 2017 - 23:11, said:

Bun, te-am intrebat daca a inceput evanghelizarea prin biserica la Cinzecime sau nu. Ca sa inchei cu argumentele astea fara proba biblica din izvorul iehovist.
Simeon si Ana erau parte a bisericii? Hai, ca-ti dau iehovismul la gunoi in 3 secunde, unde ii este locul.


Deci nu ai argumente... da' ai gură mare! Fă afirmații sau încheie!

#132
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 13 noiembrie 2017 - 00:31, said:

Deci nu ai argumente... da' ai gură mare! Fă afirmații sau încheie!
Eu afirm ce afirma crestinii: evanghelizarea oficiala prin biserici a inceput la Cinzecime. Recunosti?

#133
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Ești offtopic.

#134
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 13 noiembrie 2017 - 14:11, said:

Ești offtopic.
Nu sunt offtopic, tu ai declarat ca prima inviere fizica va fi a bisericii si ca cei din VT invie altcandva decat mortii in Hristos. Incerc sa stabilesc de cand zici tu ca se pune a fi mort in Hristos. Totalmente ontopic. Si ca sa-ti inchid topicul iehovist si gargara brosurista.

#135
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă ”încerci” să stabilești, sunt slabe șanse. Trebuie să-ți afirmi argumentul - cu tastatura ta... ceea ce (s-a dovedit) nu poți, adică nu poți fără să chestionezi mai întâi. De aceea zic să renunți, pentru că eu nu sunt Isus pe care încercau fariseii să-l prindă cu vorba... :D

#136
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 14 noiembrie 2017 - 18:03, said:

Dacă ”încerci” să stabilești, sunt slabe șanse. Trebuie să-ți afirmi argumentul - cu tastatura ta... ceea ce (s-a dovedit) nu poți, adică nu poți fără să chestionezi mai întâi. De aceea zic să renunți, pentru că eu nu sunt Isus pe care încercau fariseii să-l prindă cu vorba... Posted Image
Pot in secunda doi dupa ce raspunzi tu daca recunosti ca A INCEPUT ERA BISERICILOR LA CINZECIME. Pana si iehovistii care au apucat sa citeasca Biblia stiu asta.

Dupa aia trebuie sa-mi spui care este prima si a doua inviere. Si ai inchis frumos topicul.

Edited by zexelica, 15 November 2017 - 12:33.


#137
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Cine/ Când mai greu de răspuns, dar De Ce, păi ca să învie, din moarte.Posted Image

#138
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Corect, pentru că ieșirea din morminte în acest caz nu este echivalentă cu învierea la nemurire.

#139
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Cei ce au adormit în Cristos, vor învia în nemurire, fiindcă vor fi frați cu Cristost și una cu El în înviere.

#140
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Cei ce au adormit în Cristos, membrii bisericii, nu fac obiectul discuției. Isus a vorbit despre cei ce se găseau în morminte la acel timp, deci înainte de constituirea bisericii - care este un caz special.

#141
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 23 mai 2018 - 17:27, said:

Isus a vorbit despre cei ce se găseau în morminte la acel timp,

Discutabil.
Eu cred că Isus a vorbit la modul general.

#142
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Nu putea vorbi de o situație care nu exista. Ucenicii lui erau în viață. De la aceștia a început constituirea Bisericii. În morminte se aflau toți oamenii care muriseră anterior.

#143
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Isus vorbea despre o înviere viitoare, care urma să cuprindă toți morții.

#144
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Din perspectiva noastră de azi, desigur că învierea respectivă este încă de viitor. Dar Isus nu știa de aceasta. ”Apocalipsa” putea fi atunci.
În plus, despre ucenicii lui a vorbit deja în același capitol, deci înainte de v28, 29.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate