Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care este echivalentul in romana pentru "flat memory access paradigm" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Momentan invat despre diferitele tipuri de acces la memorie si as dori sa stiu daca exista materiale in romana despre "flat memory access paradigm".

Articolul in engleza este urmatorul:
https://en.wikipedia...at_memory_model

Inteleg articolul, doar as dori sa stiu daca in romana exista un termen pentru acest concept si daca exista documentatie pe acest subiect.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
"O paradigmă de acces la memoria parțială"

#3
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
memorie continua vrei sa zici, nu partiala

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Principiul de acces permanent la memorie.

Edited by mihaicozac, 02 October 2017 - 10:41.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postunderground2009, on 02 octombrie 2017 - 10:26, said:

Inteleg articolul, doar as dori sa stiu daca in romana exista un termen pentru acest concept si daca exista documentatie pe acest subiect.
Tine de istoria procesoarelor si a modului de adresare a memoriei. Nu stiu ce vrei in romana, nu noi dam trendul modial in tehnologia asta, o luam ca atare de la producatori.
In "flat" ai o adresare contigua, de la adresa X la Y, fara paginare, segmente si alte giumbuslucuri. O zona unifoma, liniara.

Edited by neagu_laurentiu, 02 October 2017 - 10:54.


#6
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2017 - 10:52, said:

Tine de istoria procesoarelor si a modului de adresare a memoriei. Nu stiu ce vrei in romana, nu noi dam trendul modial in tehnologia asta, o luam ca atare de la producatori.
In "flat" ai o adresare contigua, de la adresa X la Y, fara paginare, segmente si alte giumbuslucuri. O zona unifoma, liniara.

Asta am inteles.
Deci in romana acces la memoria continua cred ca poate insemna mai multe lucruri.

"flat memory access paradigm" inseamna clar acces la memorie fara virtualizare.

Daca in romana ar exista un articol pe wikipedia despre "flat memory access paradigm: cum s-ar numi acesta?

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
modelul de acces continuu al memoriei

asta iti e traducerea romaneasca pe intelesul tuturor

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ba virtualizare poate exista. Sistemul de operare acceseaza direct si gestioneaza dar de la nivelul aplicatiilor ce ruleaza in cadrul sistemului de operare ai virtualizare, pentru ca nu accesezi direct memoria, fiecare aplicatie vede la tot un bloc de memorie cu aceleasi adrese (virtuale - 0x00000000 - 0xFFFFFFFF in cazul 32-bit, desigur nu toata-i destinata aplicatiei utilizator) doar ca OS-ul stie sa mapeze cum trebuie in real.
Traducerea sa o stabileasca lingvistii, asa putem gasi destule sinonime.

Edited by neagu_laurentiu, 02 October 2017 - 11:26.


#9
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2017 - 11:21, said:

Ba virtualizare poate exista. Sistemul de operare acceseaza direct si gestioneaza dar de la nivelul aplicatiilor ce ruleaza in cadrul sistemului de operare ai virtualizare, pentru ca nu accesezi direct memoria, fiecare aplicatie vede la tot un bloc de memorie cu aceleasi adrese (virtuale - 0x00000000 - 0xFFFFFFFF in cazul 32-bit, desigur nu toata-i destinata aplicatiei utilizator) doar ca OS-ul stie sa mapeze cum trebuie in real.
Traducerea sa o stabileasca lingvistii, asa putem gasi destule sinonime.

Cred ca in momentul de fata Sistemul de Operare nu mai vede memoria ca fiind continua datorita faptului ca toate procesoarele moderne au un circuit special (un cip) care se numeste MMU (Memory Management Unit). Acel circuit electronic translateaza adrese virtuale si trimite cereri catre memoria RAM sa scoate date de la adresele fizice (reale).

Deci nici macar Sistemul de operare nu mai poate sa vada memoria in mod continuu la calculatoarele moderne.

Virtualizarea se face la nivel Hardware direct, sub nivelul Sistemului de Operare.

Edited by underground2009, 02 October 2017 - 14:39.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Sistemu de operare vede toata memoria si actualizeaza niste tabele pentru ca procesorul sa faca apoi translatia virtual <-> real. Asta o face procesorul fiindca daca ar trebui sa intrebe sistemul de operare de fiecare data "Care-i adresa reala pentru pointeru X?" s-ar duce toata performanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate