Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

vertij

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Buna ziua, este posibil ca o raceala puternica sa aiba ca repercursiuni aparitia unui vertij, la repozitionara brusca a capului?

Edited by razor01, 01 October 2017 - 11:07.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Otita.

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am uitat sa precizez, nu exista alte simptome: inflamatie, febra, dureri, etc. Este a 3-a zi.

Senzatia dureaza putin 1-4 secunde in functie de miscarea pe care o fac. Cand ma asez cu captul pe perna pare a fi mai pronuntata.

Edited by razor01, 01 October 2017 - 11:18.


#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Acelasi lucru mi se intampla si mie, nefiind vorba de nicio raceala, cu siguranta.
Eu pun totul pe seama deteriorarii zonei de coloana cervicala care ma sacaie de ani de zile in special la schimbarile meteo.
Spun asta pentru ca atunci cand vremea (starea meteo) este stabila, dispar ca prin farmec durerile cervicale si vertijiile.
Tratament: ICE GEL, un gel care incalzeste ceafa si zona umerilor si atenueaza durerile, insa nu si vertijiile.

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cat de tine când apare si cum se manifesta mai exact?

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Spune-ne varsta !
Cauzele vertijului sunt multiple .

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
25 de ani, nu m-am confruntat niciodata cu asa ceva

tensiunea este putin mica, dar nu e ceva iesit din comun, cam asa o am mereu

12.4 cu 8.2 (luata acum cateva minute)

Edited by razor01, 01 October 2017 - 11:43.


#8
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
otolitii..mergi de fa manevra aia de repozitionare a lor...

Edited by 3sat, 01 October 2017 - 11:42.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Miscare ( sport ) faci ? Astea is semne de stat la birou / calc . Alimentatie dificitara ..

Edited by Baxon, 01 October 2017 - 11:43.


#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am facut o perioada sport dupa care m-am lasat datorita unor probleme de sanatate. Miscare fac ocazional, dar nu am mai avut de aproximativ 2 ani un program regulat si bine pus la punct in acest sens.

Da, stau la birou in cea mai mare parte a zilei.

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 11:42, said:

Alimentatie dificitara ..

O lipsa de minerale si vitamine?

P.S. problema este ca a aparut brusc, fara sa dea semne...

Edited by razor01, 01 October 2017 - 11:47.


#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Am suferit si eu, uneori vertijul era intens, cu senzatia de voma, trecea dupa o jumatate de ora.

M-am lecuit singur, aplicand Epley Manuever: o perna sub umeri, astfel incat, culcat pe spate, capul sa stea atarnand in jos, intors pe o parte (partea pe care s-a declansat vertijul cand dormeam). Apoi, capul se intoarce rapid pe partea cealalta si se sta asa un minut, cu gatul in extensie la 45 grade fata de axa corpului, dupa care urmeaza rostogolirea pe acea parte si ridicarea in pozitia sezand.

Prin aceasta manevra, are loc redistribuirea "granulelor" in urechea interna, adica refacerea unei pozitii normale in raport ce senzorii de echilibru.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuie sa-ti faci un program de alimentatie ( nu shaorma & shit ) la ore fixe precum si pauze de birou pt miscare chiar daca nu e sport macar sa fie o activitate motrica activa . Oxigenarea e f importanta . Daca stai in spatii inchise cu A/C , bine nu-ti face .
La odihna , dormi fara perna , crede-ma ca face minuni .

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 11:49, said:

La odihna , dormi fara perna , crede-ma ca face minuni .

Din pacate nu este posibil asa ceva. Am un reflux si trebuie sa tin capul mai sus când dorm altfel e nasol...

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce reflux ai ? Ia un omeran inainte de ultima masa ...

Edited by Baxon, 01 October 2017 - 11:54.


#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu se inchide cum trebuie elementul care face legatura intre stomac si esofag. Practic lichidele o iau inapoi daca stau in pozitie 100% orizontala. De doi ani de zile nu mai beau absolut nimic acidulat. Am tinut problema sub control. ORL-istul mi-a spus ca exista teoretic o solutie chirurgicala dar nu mi-o recomanda.

 Anca12, on 01 octombrie 2017 - 11:47, said:

M-am lecuit singur, aplicand Epley Manuever: o perna sub umeri, astfel incat, culcat pe spate, capul sa stea atarnand in jos, intors pe o parte (partea pe care s-a declansat vertijul cand dormeam). Apoi, capul se intoarce rapid pe partea cealalta si se sta asa un minut, cu gatul in extensie la 45 grade fata de axa corpului, dupa care urmeaza rostogolirea pe acea parte si ridicarea in pozitia sezand.

Prin aceasta manevra, are loc redistribuirea "granulelor" in urechea interna, adica refacerea unei pozitii normale in raport ce senzorii de echilibru.

Nu stiam ca exista asemenea solutii. Ar fi bine daca s-ar rezolva asa de simplu.

Edited by razor01, 01 October 2017 - 12:11.


#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am avut și eu niste crize din astea de amețeală, prima oară stăteam pe canapea mă uitam la tv și când m-am ridicat aproape că am văzut jos mă luat amețeală brusc.
Nu am fost la doctor parca m-a ținut așa aproape 1 luna când daca in I amintesc m-am sculat și nu am mai avut
Nici o ameteala.

Am mai avut după câțiva ani într-o dimineață dar atâta nu m-am ținut mai mult, și iar după mulți ani  am mai avut o criza acum in August m-a ținut cam 2 săptămâni, dar avem amețeli numai când lăsăm capul pe perna.

Am incercat 3 tipuri de exerciții găsite pe YouTube dar manevra epley mi-a rezolvat amețeala.

Bine amețelile ultimele au fost mult mai slabe fata de prima oară.

Și acum mai am pt 5 secunde când mă culc cam 1 data pe săptămână o mica ameteala, mă gândesc că am întors capul aiurea când am făcut exercițiile alea epley sau cum se scrie.

Totuși dacă ai avut amețeală după o răceala puternica e bine sa faci un control la doctor.

Amețeală asta daca e vorba de vertij pozițional e data de una din urechi în principiu te lași pe pat pe ambele părți și vezi când ai amețeală cea mai puternică și  așa afli care ureche e bolnavă.




#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ca folosesti sau nu perna este indiferent pt corpul tau ca doar nu dormi cu spatele pe perna , spatele si picioarele stau la orizontala ( doar in cazul in care patul / salteaua nu sunt montate cu inclinatie) . Faptul ca ai perna sub cap nu te ajuta la eliminarea refluxului de care pomenesti . Daca nu mananci nimic inainte cu cel putin 2 ore de a te culca nu ar trebui sa ai problema asta ( cel putin nu la varsta ta ) . Baga un tratament cu omeran 2 /zi la mesele pranz si cina timp de 2 saptamani sa vezi cum scapi de aciditate .
In timp ce rezolvi problema asta , rezolva si problema cealalta cu activitatea motrica si oxigenarea . Un consult orlcum nu strica niciodata si aici fara a merge propriu zis la medic , numeni de pe forum nu poate sa-ti dea solutia exacta . Poate ai un dop de ceara, poate ..

Edited by Baxon, 01 October 2017 - 12:25.


#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Apropo nu are nici o legătură vertiju cu mâncarea și sportul și daca faci exerciții pt vertij sau chiar daca te duci la doctor și faci manevra aia epley vezi că 2 zile va trebui sa dormi cu capul cat mai sus sa nu stai cu capul jos , unii doctori mai pune și guler cervical că sa nu fie mișcat capul 2; zile.
În timpul asta rămășițelor alea care s-au mișcat din ureche am înțeles să se dizolva și daca tu mișto capul ele iar se duc aiurea prin canalele urechi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate