Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Anvelopa iarna Premiorri Viamaggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016
Am vazut pe net aceste anvelope la un pret convenabil. Daca poate sa mi dea cineva o parere. Din ce am vazut nu sunt resapate, dar sunt facute in Ucraina. Diametru anvelopa 205/55/16. Va multumesc!

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Alea sunt aproape cele mai ieftine anvelope de pe piata! Trebuie sa te tina cativa ani si sa iti confere siguranta. Nu te reorientezi? Putin dai, putin ai!

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La 161 lei e cea mai ieftina anvelopa 205/55/16 ... poti sa te risti sa le iei si ne zici si noua... Vad ca un user Cosmin in 16.09.2017 a lasat un comentariu la dimensiunea 185/60/15: "Multumit".
Nici nu stiu cind a avut timp sa le incerce, deoarece nu au scazut chiar sub 7*C, temperaturile. Cred ca omul este / a fost multumit de pret (143 lei)

Edited by _R_A_D_U, 30 September 2017 - 19:55.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E chiar vreo 152 lei de noua pe 205/55/16. Ce sa zic!? Cei ce dau 200-350 lei pe un cauciuc, or fi fraieri poate!?

@initiator: la orice produs faci asa, alegi cel mai ieftin de pe piata?

Edited by arab, 30 September 2017 - 19:57.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La cat costa merita cumparate. Nu sunt resapate si nu te astepta la comprtamentul unui michelin , etc , insa sunt NOI, nu sunt aduse din afara cu dot de prin 2011 cum vad ca e la moda, sunt destui care merg cu anvelope sh vechi. E noua, fabricata in 2017, poti sa o cumperi cu incredere. Eu ti-as recomanda Taurus sau Tigar, sunt silentioase (68db) si sunt undeva la 170lei.

#6
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016

 arab, on 30 septembrie 2017 - 19:56, said:

E chiar vreo 152 lei de noua pe 205/55/16. Ce sa zic!? Cei ce dau 200-350 lei pe un cauciuc, or fi fraieri poate!?

@initiator: la orice produs faci asa, alegi cel mai ieftin de pe piata?



Nu cumpar ce e mai ieftin, dar am intrebat ca si lucrurile ieftine noi ,sunt mai bune decat un cauciuc cu renume cu dot  din 2007 sau 2010

Tigar am avut  de vara. Nu prea am fost multumit!

Edited by szabolcs1985, 30 September 2017 - 21:00.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu ai fost multumit de Tigar ?
Sunt facute de Michelin (licenta), pe cand astea ale tale prin Italia parca.

#8
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016
Nu am fost multumit de ele pe umed. Fiind masina grea la un pic de franare mai brusca deja intra abs. Pe uscat nici o problema.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Esti culmea, normal ca intra deja ABS la franare mai brusca si depinde si ce clasa de aderenta avea. Pentru Iarna oricum nu ai de mers cu viteza mare, toate sunt ok, conteaza ca sunt DOT 2017, nu 2009-2012 cum vad pe la majoritatea ce le iau sh.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt de iarna ...nu sunt de zapada. Pe gheata , zapada tasata si carosabil curat inghetat vor fi bune. Pe zapada sunt nule . Prea compact profilul . Nu au  umeri , lipsesc muchiile

#11
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016

 TruculMagic, on 30 septembrie 2017 - 21:29, said:

Esti culmea, normal ca intra deja ABS la franare mai brusca si depinde si ce clasa de aderenta avea. Pentru Iarna oricum nu ai de mers cu viteza mare, toate sunt ok, conteaza ca sunt DOT 2017, nu 2009-2012 cum vad pe la majoritatea ce le iau sh.


Acuma stiu si eu ce e o franare brusca. Nu stiu ce clasa aveau ca asa am cumparat masina, si ce am mai observat ca la un viras mai lung parca vroia sa se desprinda de janta.  Parerea mea. Oricum va multumesc pentru parere si iau in calcul si Tigar de iarna.


#12
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
In testele nemtesti au urmatoarele calificative (cred ca cele mai proaste pe care le-am vazut) :

Adac - „mangelhaft“ (5,5) - neindicate/slabe/deficiente
Stiftung Warentest - „mangelhaft“ (5,5) - neindicate/slabe/deficiente
Konsument - „nicht zufriedenstellend - nesatisfacatoare

Tot in teste, Tigar Winter  stau mai bine decat Premiorri. Au calificativ Ausreichend -4.0 - suficient . Daca vrei ceva low cost bun(aproape spre mediu) ,ce-i drept mai scumpe cu cel putin 50 lei/buc fata de Premiorri , incearca Viking Snowtech 2. Se bat de la egal la egal cu anvelope medii si chiar cu unele premium. (punctaj mediu Befriedigend -3.1 Satisfacator  ; punctaj autobild.de Gut -2.5 - Bun ). Sunt facute de Viking Norvegia (86 ani)  care e brand al Continental AG.(de 27 ani)

Altceva low cost,  mai slabe decat Viking Snowtech ar fi Westlake/Goodride SW608  - calificativ Befriedigend -3.5  satisfacator.

Edited by polizei, 06 October 2017 - 16:21.


#13
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru omul sărac sunt bune. O să meargă mai cu atenție și o să vadă el dacă au meritat sau nu.

#14
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016

 polizei, on 06 octombrie 2017 - 15:56, said:

In testele nemtesti au urmatoarele calificative (cred ca cele mai proaste pe care le-am vazut) :

Adac - „mangelhaft“ (5,5) - neindicate/slabe/deficiente
Stiftung Warentest - „mangelhaft“ (5,5) - neindicate/slabe/deficiente
Konsument - „nicht zufriedenstellend - nesatisfacatoare

Tot in teste, Tigar Winter  stau mai bine decat Premiorri. Au calificativ Ausreichend -4.0 - suficient . Daca vrei ceva low cost bun(aproape spre mediu) ,ce-i drept mai scumpe cu cel putin 50 lei/buc fata de Premiorri , incearca Viking Snowtech 2. Se bat de la egal la egal cu anvelope medii si chiar cu unele premium. (punctaj mediu Befriedigend -3.1 Satisfacator  ; punctaj autobild.de Gut -2.5 - Bun ). Sunt facute de Viking Norvegia (86 ani)  care e brand al Continental AG.(de 27 ani)

Altceva low cost,  mai slabe decat Viking Snowtech ar fi Westlake/Goodride SW608  - calificativ Befriedigend -3.5  satisfacator.



Multumesc pt informatii. Nu am vazut articolul cu testele,si nu am stiut ca sunt asa slabe. Am sa ma replofilez.

Vorba lu'TLGTLC mergem mai incet.

#15
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Lumea nu vorbește despre anvelope ieftine de parcă le-ar rușine. Sunt anvelope cu care să îți faci treaba cu ele, nu cred că testele sunt elementul după care trebuie să te decizi când faci o astfel de achiziție ci experienta în utilizare a celor care postează pe site-urile dedicate. Găsești acolo anvelope ieftine cu indicele de satisfacție destul de ridicat și anvelope ieftine despre care utilizatorii au spus că sunt catastrofe. Alegi din prima categorie și eviți din cea de-a doua. Eu am făcut de câteva ori așa și nu a fost rău deloc.
Oricum în România este tabu să scrii pe forumuri despre chestii de buget redus pe care le-ai achiziționat.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 TLGTLC, on 11 octombrie 2017 - 07:02, said:

...
Oricum în România este tabu să scrii pe forumuri despre chestii de buget redus pe care le-ai achiziționat.
Sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine! Si asa spun mai multi...

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 TLGTLC, on 11 octombrie 2017 - 07:02, said:

Oricum în România este tabu să scrii pe forumuri despre chestii de buget redus pe care le-ai achiziționat.
Nu e neapărat tabu. Dar cei care își iau lucruri ieftine de obicei n-au nici intenția de a se lăuda cu achizițiile, chiar dacă sunt 100% mulțumiți de produsul cumpărat. De exemplu, degeaba ți-au luat un Xiaomi de 1000-1500 de lei, dacă n-ai iPhone 7 sau SGS cât-o-mai-fi la 4500. Sau degeaba ai o mașină de 12-15.000 de euro nouă, dacă nu ți-au luat Audi/BMW SH la jumate de preț. Sau degeaba ai niște ochelari de soare din Decathlon, dacă n-ai RayBan, Porc sau mai știu eu ce alte de-astea. Și așa mai departe.

Nu spun că lucrurile scumpe sunt proaste. Dar cine își ia doar lucruri scumpe doar pentru că sunt ”de firmă”, în general nici nu folosește produsul respectiv la adevărata capacitate, ci l-a luat doar ca să aibă ce arăta. Cine se documentează și cumpără în cunoștință de cauză, cumpără un produs pentru specificații și pentru satisfacerea nevoilor, indiferent dacă produsul respectiv e scump sau ieftin (bineînțeles, în măsura posibilităților financiare). Și odată ce a putut lua o astfel de decizie, el e mulțumit de sine și-și vede de viață, nu caută validarea alegerii din partea celorlalți.

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Iarna trecută am luat la un preț super bun Cordiant de iarnă. Nu le-aș fi luat în veci dacă nu aș fi văzut la alții. În afară de zgomot cred că dă peste nas multor nume mari. Numai că m-am uitat pe la prețuri și le văd crescute bine de tot. Oricum, pentru mine asta este perechea câștigătoare, Continental de vară (sunt foarte scumpe dar au viață lungă și sunt bune până la capăt) iarna Cordiant și nu mai curăț locul de parcare. :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate